Skocz do zawartości
KowalQ

Laptop Vs Komputer Stacjonarny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak sie stalo ze skradziono mi mojego Della Inspirona 1720 i bedzie potrzbny mi nowy komp.Jestem czlowiekiem bardzo niezdecydowanym i nie wiem na co mam sie zdecydowac.

 

Majac 2 lata Inspirona 1720 doszedlem do wniosku ze lapek do gier ktory kosztowal mnie az 3500 zl po czasie staje sie zwykla maszynka do pisania.Duzym plusem jest mobilnosc ale czy przyda mi se ona teraz tak bardzo , panorama 24 Full HD to tez piekna sprawa , eh sam nie wiem.

 

Duzym plusem lapka byla cicha praca , gdy zostawiam lapka na noc moglem spokojnie isc spac , nic nie buczalo ani nei wylo.Oczywiscie przy wlaczonej aplikacji graficznej lapek troche poszumial ale nie ma co sie temu dziwic.Czy stacjonarke tez bede mogl wyciszyc do tego stopnia ze spokojnie przy niej zasne ?ZAlezy mi zeby koszty takiego wyciszania nei byly bardzo wysokie.

 

Co Wy o tym sadzicie ? Jakie macie odczucia korzystajac z lapkow badz PCtow ? Co byscie kupili gdybyscie kupowali drugi raz ?

Edytowane przez KowalQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od tego czy potrzebujesz komputera mobilnego. Jesli przez 99% czsu uzywasz komputera w domu, to oczywiscie najlepszym wyborem bedzie zwykly blaszak. Osobiscie posiadam i desktopa i laptopa(krory jest juz starym złomem i słuzy jako maszyna do pisania, przydajke sie na uczelni/w pracy)

 

Co do komfortu pracy - 'głosnosc' komputera zalezy od dobrej obudowy i oczywiscie od tego jakie chlodzenie w nim zastosujesz (WC rulez). Jesli bedziesz jechal na boxowych coolerach 4000rpm to bedzie buczalo, jesli wymienisz to na jakies porzadne chlodzenie to bedziesz cieszyl sie dobrym komfortem pracy.

Osobiscie od ponad 5 lat uzywam WC do chłodzenia komputera. Komp jest 5-6 m odemnie i jakos spie:]

 

Jestem czlowiekiem bardzo niezdecydowanym i nie wiem na co mam sie zdecydowac.

Dobry tekst :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesadyzmu Panowie.

Obecne stacjonarki przy idle'owym stosowaniu są cichutkie (oczywista poziom hałasu to kwestia indualna). Przy aktywnym PWM podczas lightu obroty wentyla są ledwo słyszalne.

 

Nie wsadzajmy autora w WC (nomen-onen roxxx)- to rozwiązanie dla extraordynary'nych userów- autor nie wspomniał o O/C.

 

Jeśli by "cudować na sucho", to za wzmiankowane 3.5tysia można złożyć nawet wydajnego (3D), quasi pasywnego kompa z wentylem w zasilaczu i wyciągającą 120-ką. Jednak bez "cudowania" też się da- to nie czasy wentyli 4500obr/min.

 

Jeśli mobilność nie jest priorytetem polecam stacjonara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A stacjonarny komp można złożyć naprawdę cichy bez WC. Pasywne chłodzenie proca i grafy, wymieniony i zredukowany wiatrak w zasilaczu i i ciche 120ki w obudowie, ewentualnie scythe quiet drive na dysk i maty i komp praktycznie niesłyszalny:-)

post-133999-1255043253_thumb.jpg

Edytowane przez bzykofm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skladajac cichego kompa chcialbym zainwestowac tylko w :

 

1.Cooler na procka za okolo 130 zl + regulator obrotow

2.Cichy zasilacz taki jak bequiet

3.Obudowa za mniej wiece 150- 250 zl

 

Czy takie komponety sprawia ze komp bedzie cichy ? Nie zalezy mi na tym aby byl bardzo cichy w stresie ale w "idyle" . Czy krecac procka jestesmy skazani na duze obropty wentylatora ? Pamietam ze kiedys w maire ciche byly karty z chlodzeniem zalman , jak to jest teraz ? Nei chce grafiki pasywnej bo sie przegrzewa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składając cichego kompa najpierw się zastanówmy co będzie generować hałas .

 

Typowe źródła hałasu w kompie i ich eliminacja :

 

CPU - chłodzenie procesora , szczególnie jak to jest box - tutaj dobre chłodzenie dedykowane + cichy wentylator ; skoro autor tematu chce wydać 130 zł to może Pentagram Karakorum + SilentiumPC Zephyr 120 / Xthermal BFT 120 Pro zamiast wentylatora dołączonego do Karakorum - 99 zł + 20 zł lub 45 zł .

 

MB jak ma aktywne chłodzenie - tutaj wymiana na ciche wentylatory albo przeróbka na passive pomoże - np . Qoltec ChillFan 40/50/60 mm za 20-25 zł / sztuka .

 

karta graficzna - tutaj to różnie - albo szukamy karty z dobrym chłodzeniem fabrycznym albo zakładamy np. Accelero + cicha 120 mm ( np. takie jak na cpu ) , zaletą Accelero jest to że jest wstanie na passive chłodzić większość kart w trybie idle .

 

Dysk twardy - kupić albo cichy dysk albo włożyć istniejący w SQD / skrzynkę bitumiczną .

 

Zasilacz - kupujemy albo ultra cichy ( np. BQ ) albo średnio cichy i tańszy i robimy fanswapa .

 

Buda - powinna być sztywna , jak ma wentylatory 120 mm lub wyjścia na takowe to możemy się pokusić o montaż cichych 120 mm .

 

np. CM serii Elite 33x za ~ 150 zł .

 

Ceny z esc.pl

 

Do tego można dodać silikonowe podkładki tłumiące drgania .

 

Jak komp będzie chodził w idle to warto powłączać spowalniacze - od C'n'Q i EIST zaczynając po te wbudowane w płyty , na Asusach można wyłączyć wentyle obudowy , znacznie zredukować takty cpu ( 5200@ DC do ~ 600 mhz ) .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obudowę ciekawym rozwiązaniem może być mdecom next 2 lcd. Może nie jest to marka z górnej półki , raczej średnio średniej:-) ale ta buda im wyszła:-), wada-niemiłosiernie wrażliwa na zarysowania i "paluchy". zaletą jest wbudowany panel sterowania 2 wentylatorów z wentylatorami oczywiście, i to cichymi po skręceniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś, jaki budżet Cię interesuje.

 

24 cale nie są już tak drogie jak kiedyś, chociaż za dobrą matrycę (PVA?) trzeba trochę wyskoczyć.

 

Cichy komp to w obecnych czasach niewielki wysiłek:

1. Przede wszystkim dobry markowy zasilacz - większość szanujących się zasilaczy ma obecnie duże wiatraki na wolnych obrotach (niektóre z automatyczną regulacją w zależności od obciążenia).

2. Płyty posiadają w biosie regulację prędkości obrotów i MHz na procku, więc tutaj też nie ma dużego problemu.

3. Bodajże Samsungi serii F3 legitymują się dość cichą pracą.

Całość będzie zdecydowanie cichsza, niż kompy 2-3 lata temu.

Podobnie obecne karty graficzne można przyspieszać i spowalniać bez większych oporów, a co za tym idzie, ich chłodzenie także.

 

Przy zasobnym portfelu i niewygórowanych wymaganiach co do PC, to zostanie jeszcze trochę gotówki na jakiegoś netbooka lub używanego notebooka, aby pozostać mobilnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie jesem zdania ze wydawanie duzych sum na komputer 3500 - 4000 zl to wyrzucanie kasy w bloto :) dlatego zawsze sie zastanawiam przed wydaniem wiekszej gotowki.

 

@basik co do tego triple channel to roznica w wydajnosci jest duzo wieksza ?Czy Amd ma zamiar wprowadzic jakies procki z obslugo triple channel ?

 

Co sadzicie na temat zakupu monitora wraz z Tunerem TV , sa fajne samusung i lg 23-24 cale , czy jakosc obrazu takiego monitora jest duzo gorsza od zwyklego lcdka ?Matryce PVA sa duzo lepsze ? roznica jest widoczna golym okiem ?

 

Powiedzie mi czy teraz jest dobry moment na zakup sprzetu ? :) wiem ze to pytanie moze byc bez sensu ale cieszylbym sie z kazdej zaoszczedzonej zlotowki :)

 

Na kompa chcialbym wydac wraz z monitorem mniej wiecej 3300 zl ale mysle ze jeszcze poczekam.. eh sam juz nie wiem

Edytowane przez KowalQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzie mi czy teraz jest dobry moment na zakup sprzetu ? :) wiem ze to pytanie moze byc bez sensu ale cieszylbym sie z kazdej zaoszczedzonej zlotowki :)

Up i kolejne pytanie , kiedy moga potaniec matryce IPS lub kiedy moga stac sie abrdziej powszechne :) ?

Na te pytania nikt Ci niestety nie odpowie. Ja też zamierzam się z kupnem komputera, ale poczekam gdzieś do lutego. Nie wiem jak na tym wyjdę, bo może się okazać, że uda mi się z cenami, a może być i tak, że wszystko podrożeje.

Edytowane przez RaNa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...