Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie:

- Chcę zmienić dysk.

Teraz mam dyski 320 + 80 Gb, oba SATA ale bardzo stare i sądzę że spowalniaj mi sprzęt. Poza tym mam za mało miejsca i są przepełnione. Zamierzam kupić dysk 1Tb z Samsunga, z serii SATA II.

Docelowo chciałbym zostać przy tamtym Samsungu, a stare dyski, po zgraniu danych na nowy, przestać używać w ogóle.

 

Pytanie jest tylko:

Czy mój zasilacz Chievtec 650 WAT pociągnie te 3 dyski jednocześnie przez czas potrzebny na zgranie danych?

 

Ps. Mam procesor Core 2 Quad, 4 Gb RAM i kartę GTX295 (która pobiera sporo prądu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pociągnie bez problemu. Dodatkowy dysk to może z 11W więcej pod obciążeniem.

Dziękuję :)

I jeszcze mam pytanie:

-Czy zmieniając procesor z Q9400 na Q9550 osiągnę duży wzrost wydajności, czy w moim przypadku to się nie opłaca? Bo to koszt około 300zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 3DMarkach i innych testach będzie widoczna różnica. W przypadku gier zapewne żadna lub minimalna w przypadku bardzo wymagających gier. W systemie i programach codziennego użytku żadna.

Ale tamten ma 2 razy więcej pamięci L2.

Ma ktoś z Was ten procesor? znaczy Q9550?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównując przy max OC różnica mogłaby być większa. Poza tym głównie zależy od konkretnych gier. Niektóre dobrze reagują na większy cache a w innych w ogóle nie ma różnicy.

Jak nie podkręcasz to j.w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównując przy max OC różnica mogłaby być większa. Poza tym głównie zależy od konkretnych gier. Niektóre dobrze reagują na większy cache a w innych w ogóle nie ma różnicy.

Jak nie podkręcasz to j.w.

To się zastanowię.

Ale na pewno podkręcę.

Q9400 tez mam podkręcony i działa dobrze, ale w niektórych grach (np. Empire Total War) nie pozwala mi wrzucić maksymalnych detali, mimo że mam jedną z najlepszych kart na rynku.

Chociaż może to kwestia pamięci RAM? Mam z Kingstone DDR3 1333 Mhz. Maja ten mankament że bardzo utrudniają podkręcanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci nic do rzeczy tutaj nie mają. W sensie że szybsze nie dadzą Tobie przyrostu klatek w grach.

 

A jeżeli chcesz sprawdzić czy proc Ciebie ogranicza to go mocniej pogoń i zobacz czy lepiej. Jak lepiej to za małe OC, jak nic nie da to nie proc winien ;)

 

A więcej kaszy powinno dać lepszy komfort grania. Zwłaszcza w grach typu Crysis, które są kaszolubne.

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci nic do rzeczy tutaj nie mają. W sensie że szybsze nie dadzą Tobie przyrostu klatek w grach.

 

A jeżeli chcesz sprawdzić czy proc Ciebie ogranicza to go mocniej pogoń i zobacz czy lepiej. Jak lepiej to za małe OC, jak nic nie da to nie proc winien ;)

 

A więcej kaszy powinno dać lepszy komfort grania. Zwłaszcza w grach typu Crysis, które są kaszolubne.

No cóż...

Akurat Crysis goni na max detalach i to z modem polepszającym grafikę ;)

Far Cry 2 również.

Ale chyba rzeczywiście zmienię ten procesor za jakiś czas (raczej kilka miesięcy niż tygodni).

Tylko powiedzcie mi:

-Który model najlepiej wziąć do reszty sprzętu:

-Q9650

-Q9550

-Q9450 (już tylko na allegro)

Wszystkie mają 12Mb cache

 

Bo nie wiem ile kasy szykować ;)

Edytowane przez Boniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że to nie proc Ciebie ogranicza skoro kryzys popyla bez problemu. Prędzej (mimo bardzo mocnej grafiki) grafika się dławi. To jest kanapka a z nią idą w parze pewne problemy. Mianowicie nie wszędzie SLI skaluje się odpowiednio, nie zawsze działa. Kanapka to mikroprzycięcia tzw stuttering. Czasami trza poczekać aż karta się rozpędzi.

 

I myślę że jak czujesz że brakuje mocy to właśnie przez to a nie przez CPU. Zależy też w jakiej rozdziałce popylasz. W full HD nie ukrywajmy ale ta karta ma prawo zdychać przy odpowiednim tytule i nastawach ;)

 

IMO szkoda kasy na zmianę CPU. A jeżeli koniecznie to 9550 będzie najbardziej IMO rozsądny pod 775. Chociaż IMO szkoda kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę że to nie proc Ciebie ogranicza skoro kryzys popyla bez problemu. Prędzej (mimo bardzo mocnej grafiki) grafika się dławi. To jest kanapka a z nią idą w parze pewne problemy. Mianowicie nie wszędzie SLI skaluje się odpowiednio, nie zawsze działa. Kanapka to mikroprzycięcia tzw stuttering. Czasami trza poczekać aż karta się rozpędzi.

 

I myślę że jak czujesz że brakuje mocy to właśnie przez to a nie przez CPU. Zależy też w jakiej rozdziałce popylasz. W full HD nie ukrywajmy ale ta karta ma prawo zdychać przy odpowiednim tytule i nastawach ;)

 

IMO szkoda kasy na zmianę CPU. A jeżeli koniecznie to 9550 będzie najbardziej IMO rozsądny pod 775. Chociaż IMO szkoda kasy.

Zobaczy się z tym procem. Póki co muszę zmienić dysk i może system (ale pewnie i tak zostanę przy Viście bo działa 100% płynnie), a potem się zobaczy. Karty nie zamierzam zmieniać w ogóle - nowe gry mnie prawie wcale nie ciągną, ale chciałbym po prostu móc pograć w te co już mam w pełnych detalach. Co do rozdzielczości to mój monitor obsługuje tylko 1680x1050, myślę że to może wykluczać problem karty.

 

A może Vista powoduje że niektóre gry nie chodzą jak należy?

Bo te, które nie maja obsługi DirectX 10 działają gorzej niż kiedyś...

Np. 5-letni Rome TW muszę grac na średnich detalach, podczas gdy nowe FPSy śmigają na maksymalnych.

 

Co do dogrzewania się karty, to faktycznie zaobserwowałem coś takiego. Są gry które przez pierwsze 2-3 minuty podcinają, a potem już idą jak trzeba. To fakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro problem ze starszymi to możliwe że stery. Można by XPka wypróbować jak masz taką możliwość. Duże prawdopodobieństwo że na XP będzie lepiej.

Przecież nawet na XP moja karta będzie miała DirectX 10, tylko że 9.0c będzie emulowany jak teraz. Chyba że to nie tak działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz. XP inne stery pod nvidię. Nie mówię o DX. Poczytaj trochę na ten temat. Te same stery (w sensie numerka) ale różne systemy i różne wyniki/problemy.

 

A co do XP tolka dx9. dx10 tam nie ma. Natomiast vista/seven mają 3 biblioteki -> dx9/10/11

 

Edit:

Kryzys:

 

Dołączona grafika

 

vs

 

Dołączona grafika

 

Stalker:

 

Dołączona grafika

 

vs

 

Dołączona grafika

 

 

Bioshock:

 

Dołączona grafika

 

vs

 

Dołączona grafika

 

itd. Także dx9 na obu, te same stery a zobacz jak różne wyniki.

 

Edit:

A jeszcze jest dx10.1 :P

 

I to co powyżej to tak w ogromnym skrócie -> żebym mnie tu zaraz nie zlinczowano :P

Edytowane przez foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba czeka mnie instalacja kolejnego systemu.

Ale to już na nowym dysku spróbuję.

Z tego co widzę, czym starsza gra, tym bardziej Vista ją spowalnia... Bo w Crysisie prawie nie ma różnicy.

Dziękuję za wyjaśnienie sprawy :)

 

Ps. A są jakieś programy do wirtualizacji które emulują jakąś dobrą kartę graficzną?

Bo na Virtual PC jest tylko jakiś 3dfx , czy tam S3 Trio 32/64 a na tym się ledwo w Age of Empires da pograć :)

Edytowane przez Boniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...