Skocz do zawartości
Felson

MS DOS 6.0

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos sie orientuje czy dos zostal uwolniony przez microsoft. Chodzi o to czy mozna go zainstalowac na kompie w sklepie (fakturowanie) bez obawy o brak licencji :?:

 

Na kompie są legalne Win98 i Subiekt 5 tyle ze subiekt jest strasznie wolny pod windowsem (komp to PentiumMMX 16 mb ram).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos sie orientuje czy dos zostal uwolniony przez microsoft. Chodzi o to czy mozna go zainstalowac na kompie w sklepie (fakturowanie) bez obawy o brak licencji :?:

 

Na kompie są legalne Win98 i Subiekt 5 tyle ze subiekt jest strasznie wolny pod windowsem (komp to PentiumMMX 16 mb ram).

Win98 zawiera Dos w wersji bodajże 7.x więc wystarczy nie wchodzić do Windows, tylko korzystać z trybu Dos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. dos jest darmowy(juz) wiec i windows ktorego kernel jetst dosem rozniez jest darmowy ;)

 

hmm gdzie ja to syszałem ze dos jest darmowy to juz nie pamietam :)

oj cosik mi sie zdaje ze zle slyszales. dos jest calyczas chroniony licencja.

 

wracajac do tematu, mozesz po prostu skasowac winde i uruchamiac kompa w trybie dos'a - problem rozwiazany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pc.klasyka.do.pl znalazlem tylko coś takiego:

 

"

2001-11-27

Dzisiaj u nas wielki rarytas, czyli pełna, już_nie komercyjna wersja systemu DOS 6.22. W dniu premiery systemu Windows XP, firma Microsoft stwierdziła iż po 7 i pół roku od premiery ostatniej wersji, oficjalnie przestaje supportować ten system, zatem czas zachować go dla potomnych!

"

 

nie wiem tylko czy jest to jednoznaczne z mozliwoscia używania go bez licencji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pc.klasyka.do.pl znalazlem tylko coś takiego:

 

"

2001-11-27

Dzisiaj u nas wielki rarytas, czyli pełna, już_nie komercyjna wersja systemu DOS 6.22. W dniu premiery systemu Windows XP, firma Microsoft stwierdziła iż po 7 i pół roku od premiery ostatniej wersji, oficjalnie przestaje supportować ten system, zatem czas zachować go dla potomnych!  

"

 

nie wiem tylko czy jest to jednoznaczne z mozliwoscia używania go bez licencji..

O cos takiego mi chodzilo. Dzieki. Choc sprawdze jeszcze dokladnie strone M$ (bo na razie dosc pobieznie szukalem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze Windows zawiera okrojonego dosa ale myslalem nad calkowitym wywaleniem windowsa z dysku

Windows zawiera pełnego Dos'a :!: Nic nie stoi na przeszkodzie by całkowicie wywalić Windows z dysku - odpowiednia modyfikacja msdos.sys, autoexec.bat, config.sys i pozostawienie C:windowscommand i masz tylko dos'a :)

 

Co do darmowego Dos to coś było w tym, że jesli nabyło się go przed wejściem ustawy "antypirackiej" to można go używać bez licencji (lex retro non agit - prawo nie działa wstecz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pc.klasyka.do.pl znalazlem tylko coś takiego:

 

"

2001-11-27

Dzisiaj u nas wielki rarytas, czyli pełna, już_nie komercyjna wersja systemu DOS 6.22. W dniu premiery systemu Windows XP, firma Microsoft stwierdziła iż po 7 i pół roku od premiery ostatniej wersji, oficjalnie przestaje supportować ten system, zatem czas zachować go dla potomnych! 

"

 

nie wiem tylko czy jest to jednoznaczne z mozliwoscia używania go bez licencji..

chwila, chwila, brak supportu NIE oznacza ze soft przestaly chronic prawa autorskie i licencja. to znaczy ze jak ktos do nich zadzwoni i spyta o porade, albo jakis producent sprzetu bedzie chcial sterowniki swojego sprzetu umiescic w dos'ie, to ms zrobi wielkie oczy.

 

ale wciaz zeby z dosa korzystac TRZEBA miec licencje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chwila, chwila, brak supportu NIE oznacza ze soft przestaly chronic prawa autorskie i licencja. to znaczy ze jak ktos do nich zadzwoni i spyta o porade, albo jakis producent sprzetu bedzie chcial sterowniki swojego sprzetu umiescic w dos'ie, to ms zrobi wielkie oczy.

 

ale wciaz zeby z dosa korzystac TRZEBA miec licencje.

Swoją drogą to zaletą legalnego oprogramowania jest właśnie świadczenie pomocy technicznej, a co się okazuje, że mimo to któregoś dnia moga Ci powiedzieć "radź sobie sam, mamy Cię gdzieś" :( To w jakimś stopniu niewywiązanie się z umowy, bo nabywca kierować się mógł przy zakupie właśnie tym, że będzie mógł zawsze liczyć na pomoc techniczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chwila, chwila, brak supportu NIE oznacza ze soft przestaly chronic prawa autorskie i licencja. to znaczy ze jak ktos do nich zadzwoni i spyta o porade, albo jakis producent sprzetu bedzie chcial sterowniki swojego sprzetu umiescic w dos'ie, to ms zrobi wielkie oczy.

 

ale wciaz zeby z dosa korzystac TRZEBA miec licencje.

Swoją drogą to zaletą legalnego oprogramowania jest właśnie świadczenie pomocy technicznej, a co się okazuje, że mimo to któregoś dnia moga Ci powiedzieć "radź sobie sam, mamy Cię gdzieś" :( To w jakimś stopniu niewywiązanie się z umowy, bo nabywca kierować się mógł przy zakupie właśnie tym, że będzie mógł zawsze liczyć na pomoc techniczną.

hmmm, no niby tak. ale ile mozna. dzieki tzw kompatybilnosci w dol to mamy same problemy (dos w windzie, wciaz 32bitowe procesory, pomimo iz dawno powinnismy korzystac z 128bit :wink: ).

juz dawno powinni byli z dosem skonczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne skończyć z DOS tylko zwróć uwage że niewielki firmy w latach 90 :) kupiły kompy 486 i wyżej a na takich maszynach najlepiej sprawdza się DOS mają siecie np. Lantastic i spróbuj komuś wytłuwaczyć żę potrzebuje nowego sprzętu ?? Zwłasza że Windy mają marną renome a żeby na siecie dajmy nato trzech kompów działał NT to trzeba by wyłożyć kilka tysięcy na sam soft. To jest nie realne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne skończyć z DOS tylko zwróć uwage że niewielki firmy w latach 90 :) kupiły kompy 486 i wyżej a na takich maszynach najlepiej sprawdza się DOS mają siecie np. Lantastic i spróbuj komuś wytłuwaczyć żę potrzebuje nowego sprzętu ?? Zwłasza że Windy mają marną renome a żeby na siecie dajmy nato trzech kompów działał NT to trzeba by wyłożyć kilka tysięcy na sam soft. To jest nie realne.

wiem, wiem, ale lajf iz brutal. poza tym policz sobie, kupic do male firmy mozna kompa z supermarketu. nic ekstra nie potrzeba. za 70 zl kupilem na allegor win nt4 workstation. czy to sa wielkie pieniadze ??.

a teraz powiedz mi co jest wygodniejsze w obsludze win nt4 czy dos ??

na stabilnosc tez nie mozna narzekac. na takim kompie sie nie gra, tylko dopala program f-k, czy magazynowy i wsio. wiem cos o tym bo wiem na jakim sprzecie/sofcie biega jedna polska baardzo duza firma. dosc bogata firma.

 

decyzja o zaprzestaniu wsparcia dla dos akurat jest trafna. jesli to glebiej przymyslisz to sie ze mna zgodzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne skończyć z DOS tylko zwróć uwage że niewielki firmy w latach 90 :) kupiły kompy 486 i wyżej a na takich maszynach najlepiej sprawdza się DOS mają siecie np. Lantastic i spróbuj komuś wytłuwaczyć żę potrzebuje nowego sprzętu ?? Zwłasza że Windy mają marną renome a żeby na siecie dajmy nato trzech kompów działał NT to trzeba by wyłożyć kilka tysięcy na sam soft. To jest nie realne.

wiem, wiem, ale lajf iz brutal. poza tym policz sobie, kupic do male firmy mozna kompa z supermarketu. nic ekstra nie potrzeba. za 70 zl kupilem na allegor win nt4 workstation. czy to sa wielkie pieniadze ??.

a teraz powiedz mi co jest wygodniejsze w obsludze win nt4 czy dos ??

na stabilnosc tez nie mozna narzekac. na takim kompie sie nie gra, tylko dopala program f-k, czy magazynowy i wsio. wiem cos o tym bo wiem na jakim sprzecie/sofcie biega jedna polska baardzo duza firma. dosc bogata firma.

 

decyzja o zaprzestaniu wsparcia dla dos akurat jest trafna. jesli to glebiej przymyslisz to sie ze mna zgodzisz.

No raczej to nie takie małe pieniądze mała firma +/- 4 kompy (3 końcówki i "server") to jest coś koło 6000 a to nie takie małe pieniądze. A co do łatwości obsługi to konfigurowałeś kiedyś Lantastica pod Dos-em ? żaden problem a do tego robi się to raz i działa do pierwszej awari czyli +/- kilka lat. A pozatym jak się ma DOS-a to się ma pewność że pracownik urzywa kompa tylko do pracy :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raczej to nie takie małe pieniądze mała firma +/- 4 kompy (3 końcówki i "server") to jest coś koło 6000 a to nie takie małe pieniądze. A co do łatwości obsługi to konfigurowałeś kiedyś Lantastica pod Dos-em ? żaden problem a do tego robi się to raz i działa do pierwszej awari czyli +/- kilka lat. A pozatym jak się ma DOS-a to się ma pewność że pracownik urzywa kompa tylko do pracy  :lol:

niestety (albo stety) lantastica nie konfigurowalem. co do reszty - rozumujac w ten sposob mozna w ogole nie kupowac komputerow, a siedziec przy kalkulatorze i maszynie do pisania. podsumowywujac, co jakis czas i tak trzeba zmienic sprzet. wiec czemu nie teraz ??. dos jest przestarzaly, i to jest fakt. w koncu trzeba go zmienic. w tym przypadku wszystko jest lepsze. ale jak dla mnie to juz mocny OT sie wywiazal. z mojej strony eot. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisze tutaj bo nie lubie zakladac nowych topicow. wiec tak: mam na c: xpka, c: i d: sa w fat32 i dosc czesto uzywam ghosta. czyli wkladam plytke z 98, ustawiam bootowanie z cd wybieram bez obslugi cd przechodze na d: i odpalam ghosta. czy jest jakas mozliwosc zeby tego pseudodosa(a moze to jest normalny dos) z plytki 98 'zainstalowac' na d: tak zeby przy uruchomieniu kompa sie pytal czy wlaczyc xp czy dosa? bo floppa nie posiadam a dvd jest dosc rzadko podlaczone i to glupi problem:]

 

a jezeli ktos wie jak i mi napisze i jeszcze mu sie zapas milosierdza na niedziele nie wyczerpal i mi napisze jak w tym bootmenu dodac system nr3 czyli goldmemory to juz bede bardzo bardzo wdzieczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...