Skocz do zawartości
J.Piotr

Dylemat laptop vs stacjonarny

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiscie ze warto. 75% ceny (jak nie wiecej) laptopa to mobilnosc. Z samego pytania juz mozna wywnioskowac ze laptop Ci nie potrzebny. Brat ostatnio kupil Samsunga R522 z Radeonem 4650 za 2300zl i do pc nie ma porownania pod wzgledem wydajnosci. Oczywiscie ta karta to mily dodatek bo ruszy wiele gier i da przyjemnosc ale jakby nie bylo to taki zestaw w pc kosztowalby 1k a nie 2,3.

 

ps. sam siedze na lapku i dzis majac te 4k ktore wydalem kiedys bralbym stacjonarke bo z mobilnosci korzystam naprawde rzadko :P (mam smartphona wiec to on spelnia wszystko co potrzebne mi po za domem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grasz to tylko stacjonarny. Jak nie grasz to imho tylko laptop. (Nic nie pobije możliwości rozłożenia się z komputerem na kanapie/w łóżku. ;-) )

 

Owszem, plazma przy lozku (przy nogach) i bezprzewodowa klawiatura z touchpadem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam. Ja wolę bezprzewodowego pada od Xboxa i w Fifę pograć ;)

 

Co do mnie. Sprzedawca w "Sklepie (podobno) nie dla idiotów)" próbował mnie namówić na lapa za 4000k do neta <śmiech>. Skończyło się na sympatycznym ASUSie za 1500zł.

 

Jak się nie mozesz zdecydować, to 1,5k na kompa i 1,5k na lapa. I bedzie gicio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na stacjonarny. Monitor 1440x900 TN iiyama. Przeznaczenie to czysto gry, no może czasami coś do napisania;)Liczy się wydajność. Jakiś upgrade wchodzi w grę, ale za najwcześniej rok. Ile wpakować komputer?

Tzn. Ile muszę wydać, aby móc cieszyć się max detalami bądź bardzo wysokimi w tej rozdzielczości w większości gier?(metro nie wchodzi w grę, tylko strategie, rts'y rpgi i jako wyjątek gta4) Czekam na odp:)

Chodzi mi o jak najlepszy stosunek cena/jakosc do gier

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor : Intel Core i5 750 - 709 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł

Płyta Główna : Gigabyte P55A-UD3R - 539 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1600MHZ - 370 zł

Karta Graficzna : MSI Radeon HD5770 1GB - 569 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W - 279 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 179 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

Obudowa : Gigabyte M1000 Luxo - 120 zł

 

RAZEM : 3014 zł (esc.pl)

 

Największy problem jest z kartą graficzną. HD5850 jak dla mnie do tego monitora to w 90% przypadków gier zbędny wydatek. Z drugiej strony HD5770 w kilku grach może mieć problemy... Najlepszym rozwiązaniem byłoby zaopatrzenie się w używaną kartę typu GTX 260/HD4890 (550-700 zł na allegro). Wydajność pomiędzy HD5850 a HD5770 i cena bliższa tej drugiej.

 

Choć w sumie do tych gier, co napisałeś, HD5770 starczy, ale i tak polecam polowanie na używki.

Edytowane przez Gi3r3k
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze zapodam zestaw od AMD:

 

Procesor : AMD Phenom II X4 955 Black Edition C3 - 555 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł

Płyta Główna : ASRock M3A770DE - 220 zł

RAM : GoodRam 2x2GB 1600MHZ - 370 zł

Karta Graficzna : Gigabyte Radeon HD5850 1GB - 1030 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 239 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 179 zł

Napęd : Samsung SH-223C SATA - 99 zł

 

2842 zł. reszta na bude wedle upodoban. :)

 

Jeszcze napisz czy bedziesz go krecil, bo jak nie to proca na 965 i boxowa suszara wystarczy ;-)

Jak krecisz to lepiej ten zestaw Gi3rka.

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanow sie jak bardzo potrzebna Ci mobilnosc? czy jezdzisz autem czy nie?

jesli nie auto i musisz go przewozic co jakis czas to tylko 12-13" laptop a tutaj sie placi wiecej za mobilnosc

chyba, ze biorac go w teren wystarczy Ci przegladarka/mail i tyle (wtedy np. d410 za 700zl)

 

druga sprawa - monitor 1440x900 to strzal w kolano, nie ma co sie pchac :/

ja mam 1680x1050 i to jest malo, fullhd lub wiecej by sie przydalo do komfortowej pracy (manipulowanie oknami)!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś upgrade wchodzi w grę, ale za najwcześniej rok.

 

Procesor : Intel Core i5 750 - 709 zł

Płyta Główna : Gigabyte P55A-UD3R - 539 zł

 

Jak kolega chce za rok robić upgrade to psu na bude teraz w 1156 się pakować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega chce za rok robić upgrade to psu na bude teraz w 1156 się pakować.

 

 

No zawsze można AM3 i potem wymienic to X4 na X6 który i tak będzie wolniejszy od i5 750 w grach :D

 

Albo modlić się po nocach by Bulldozery jednak chodziły w slocie am3 a jak dobrze pojdzie to może nawet będą szybsze od i5/i7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo rządzi i dzieli rozwiązanie jakiego używam od kilku miesiecy - laptop + stacja dokująca, wygodna mysz i klawa, duży monitor, audio, a w razie potrzeby "klik ;) " i do plecaka / na kanapę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop do gier to z tego co widzialem z wydajności to chyba kolo 5-6k no i jest taki halas ze ... Myślę, że będę kręcić. Tzn jeżeli kupię i nie będzie trzeba to nie będę kręcił, ale gdy np w grach nie będzie wyrabiać to oczywiście za poradą mogę spróbować.

@Michaelius

Ja nie pytam się ile max pakować w granicach rozsądku w kompa tylko do ilu warto. Dlatego pytam , czy warto dołożyć do konkretnego zestawu.

Jeżeli możecie to podajcie przedział cenowy, który według was jest najlepszy na kupno komputera skoro za jakiś rok/2 wchodzi w grę upgrade. Przecież komputery starzeją się bardzo szybko. Też mówię, że w FPSy nie gram. Diablo 3 jak wyjdzie SC II gothic, wiedzmin, gta 4 to są głównie gry w które gram. Potrzebuję więc komputer, który na razie uciągnie je na max albo prawie max, a jak wyjdą nowe, to zawsze można obniżyć jakość/zrobić upgrade.

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core i5 vs. Phenom II X4 CPU Review - Core i5 vs. Phenom II X4 CPU Review | Hardware Secrets

 

Conclusions

 

In most scenarios Core i5 and Phenom II X4 achieved the same performance level and in most cases when one particular CPU was faster than the other the performance difference was practically negligible.

 

There were three important exceptions, however. When converting a full-length movie from a DVD (MPEG2) to DivX format Core i5-750 was 16% faster than Phenom II X4 965 and 20% faster than Phenom II X4 955; rendering a sample project on After Effects CS4 Core i5-750 was 22% faster than Phenom II X4 965 and 26% faster than Phenom II 955; and compressing files with WinRAR Core i5-750 was 19% faster than Phenom II X4 965 and 22% faster than Phenom II X4 955.

 

So for the user working professionally with video editing, Core i5 is the CPU to go and there is no question about it. For the average user picking the “right” CPU will depend on the brand he or she likes best, although the results move the tip of the scale towards Intel. Another item that may help decide the best CPU to choose from is the cost of the motherboard, which was not analyzed in the present review.

 

One very important discovery made during this review is that if you have a high-end video card, the CPU has almost no influence in the system gaming performance. So if you are building a high-end gaming machine, maybe it is better to pick a cheaper processor and invest the price difference on a faster video card.

Moim zdaniem nie warto pakowac sie w i5 przy takiej roznicy w wydajnosci, chyba ze bedziesz go wykorzystywal do pracy w programach typu photoshop, sony vegas, rendering itp.

Wzialbym tanszego PII 955, tego HD 5850 i w przyszlosci jeszcze bedziesz mial mozliwosci upgrade'u CPU, przy platformie i5 tak rozowo to juz nie wyglada. (tym bardziej ze z tego co zrozumialem nie kreciles wczesniej proca, a i5/i7 bez OC to kasa w bloto ;))

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko gry, a photoshop rendering itp to na 100% nie. A różnica w cenie między i5 a amd jest widoczna. Czyli w grach rozumiem, że różnicy nie zauważę? Nigdy nie kręciłem, ale za poradą mogę spróbować:)

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie zestaw Gierka + radeon 5850. 

 

Gi3r3k/Gi3rka poproszę, Gierek się czyta.

 

Jak dla mnie HD5850 do tej rozdzielczości to przerost formy nad treścią. Oczywiście znajdą się pojedyncze gry, które nawet w tej rozdzielczości przy HD5850 nie będą działać na maksymalnych detalach, ale czy warto dla nich dopłacać ponad 400 zł? To oczywiście indywidualna kwestia, ale moim zdaniem - nie.

 

Core i5 vs. Phenom II X4 CPU Review - Core i5 vs. Phenom II X4 CPU Review | Hardware Secrets

 

Wybacz, ale test jest beznadziejny. Jak to napisałem w moim poradniku:

 

Wbrew wielu opiniom procesor ma dość duże znaczenie w grach. Część z nich obciąża procesor na tyle mocno, że komfort gry zależy od jego mocy obliczeniowej. Przy niedostatecznie szybkim CPU podczas

dynamicznej akcji (z wybuchami) z wieloma postaciami gra może się zacinać, gdyż procesor nie będzie nadążał z dostarczaniem danych.

Nie ma problemu w znalezieniu miejsca testowego, gdzie procesor nic nie robi (np. oglądanie krajobrazu przez bohatera), co pozwala udowodnić, że procesor nic nie znaczy w grze. W tym teście świetnym tego przykładem jest Fallout 3. Oto, co napisałem o tej grze:

 

Bitwa z idącym przez zrujnowane miasto olbrzymim robotem. Duża ilość wybuchów sprawia, że gra czasem chrupie. Na obu procesorach ten etap nie jest w 100% płynny. Ciekawym jest fakt, że średni i maksymalny FPS wskazują praktycznie na remis, a jednak przypatrując się drugiemu wykresowi można stwierdzić, że płynniej było na podkręconym Core i5 - spadki FPS były o wiele mniej bolesne. W rzeczywistości jednak gra nie jest zbytnio wymagająca dla procesora i praktycznie cała gra, z wyjątkiem pojedynczych momentów, jest w pełni płynna także na słabszych procesorach (np. Q9400).

Nigdy nie kręciłem, ale za poradą mogę spróbować:)

 

Polecam zapoznać się z moim poradnikiem (link w sygnaturze). Jeśli uważnie przeczytasz, nie powinieneś mieć większych problemów z podkręcaniem. Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k, ale chyba przyznasz ze zakup i5 jest malo przyszlosciowy, przy upgradzie bedzie musial zmieniac cala platforme (a jak wiemy mobasy pod i5/i7 do najtanszych nie naleza) dlatego moim zdaniem te +- % wydajnosci w ta czy w ta nie ma w tym przypadku sensu.

Natomiast na AM3 wsadzi 6 jajek gdy zajdzie taka potrzeba. ;-)

Co do HD5850 to faktycznie musi sie sam zastanowic czy chce teraz karte za tysiaka "na dluzej" czy GTX260/HD5770 pod OC i za rok/pol kupic cos lepszego.

Edytowane przez kelcior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k, ale chyba przyznasz ze zakup i5 jest malo przyszlosciowy, przy upgradzie bedzie musial zmieniac cala platforme (a jak wiemy mobasy pod i5/i7 do najtanszych nie naleza)

 

Przyznam :wink: . Potwierdzam, trzeba będzie wszystko wymienić.

 

dlatego moim zdaniem te +- % wydajnosci w ta czy w ta nie ma w tym przypadku sensu.

 

A moim zdaniem ma... Przy tym samym zegarze różnica wynosi 10-30% (w zależności od zastosowania).

 

Natomiast na AM3 wsadzi 6 jajek gdy zajdzie taka potrzeba. ;-)

 

Jak zestaw ma na dłużej starczyć, to proponuję autorowi dopłatę do Xeona X3440 (~800 zł). Wg testów HT daje Core i7 na tyle dużo, że spokojnie konkuruje, w aplikacjach wykorzystujących wiele rdzeni, z 6-rdzeniowym, wyżej taktowanym Phenomem II X6 1090T.

 

Jeśli myślimy bardziej długofalowo i nie chcemy zbytnio dopłacać do sprzętu, AMD ma dla takich ludzi dobrą ofertę. Nie ma jednak co besztać tych, którzy zainwestują w S1156. Platforma jest na tyle wydajna, że ja osobiście ze swoim Core i5 nie mam w najbliższym czasie żadnych planów dotyczących wymiany procesora i płyty.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem ma... Przy tym samym zegarze różnica wynosi 10-30%

 

No dobra, ale ja się pytałem tylko w grach dlatego ile wynosi w grach? 10 czy 30%?

Za ile można by złożyć zestaw na tym xenonie na razie na 1440x900(czyli słabsza karta graf tak?),a potem już tylko wymiana monitora na nec EA231WMI + lepsza karta graf za rok?

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie patrz na rozdzielczość i upgrade za rok. W tej chwili nie kupię nowego monitora... Skoro na razie słabsza grafika utrzyma to po co ładować silniejszą i gorszy procesor? To ja już nie wiem... Ty mówisz lepsza grafa a Gi3r3k mówi xeon i nieco słabsza karta graf(o ile dobrze rozumiem proponowales 5770, bądź jakąś używkę) Może http://allegro.pl/item1020160984_connect3d_radeon_hd_4890_super_chlodzenie_tanio.html ?

albo

http://allegro.pl/item1022009440_sapphire_toxic_hd_4870_1g_gddr5_pci_e.html

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale ja się pytałem tylko w grach dlatego ile wynosi w grach? 10 czy 30%?

 

Też podobnie.

 

Za ile można by złożyć zestaw na tym xenonie na razie na 1440x900(czyli słabsza karta graf tak?),a potem już tylko wymiana monitora na nec EA231WMI + lepsza karta graf za rok?

 

Zestaw podałem wyżej. W takim przypadku tym bardziej namawiam na kupno słabszej karty.

 

Ta HD4890, którą podałeś, będzie OK. HD4890 ma wydajność podobną (ciut lepszą) od HD5830, czyli strata wydajnościowa do HD5850 wynosi jakieś 20-25%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste... ale tu rozdzielczość jest niska, więc to twierdzenie nie jest przydatne w tym przypadku. Zresztą autor pisze, że za rok wymienia monitor i kartę też może... więc wiadomo, że lepiej wziąć lepszy procesor niż kartę. A niby to HD4890 to zła karta...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X3440 i p55a ud3r

Co daje to "R"- różnica ok 100-200zł.

Pamięci:

G.SKILL DDR3 4GB 1600MHZ DUAL F3-12800CL9D-4GBRL -

czy

G.SKILL DDR3 4GB 1333MHZ DUAL F3-10666CL7D-4GBRH -

? cl7 1333 czy cl9 1600

X3440 czy aby na pewno będzie działać? Sprzedawca mówił, że może sprowadzić, ale nie wie czy to będzie działać

W zestawach jest podany ten proc, ale czy ktoś to już składał?

Jeżeli nie gigabyte z tej płyty to co innego proponujecie? Czy to może bezkonkurencyjne?

Aha kupować teraz , czy może czekać do końca maja/połowy czerwca.

Komputer mi potrzebny, ale jak będzie widoczna różnica w cenie to mogę poczekać.

Zdecydowałem się na

1 Proc xeon x3440 -> będzie można dobić do zegarów i7 860?

2 P55a UD3R -> jeżeli w jakimś sklepie tej konkretnej, to która się nadaje jako podobna w cenie i wydajności?. Słyszałem, że MSI ma OcGenie, a ja się na OC nie znam, więc może to by mi pomogło? W sklepie w którym kupuję wersja z R kosztuje 659zł... może więc np Msi P55-GD65? Wyjdzie nieco taniej... jakieś 556zł

3 Jedne z tych ramów

4 Zalman CNPS 10x flex -> jeżeli nie ma tego w sklepie w którym kupuję, to co wziąć? Mugen jednak droższy i większy. Jest performa, quiet i extreme.(ten ostatni 240zł) Może warto tego extreme'a?

5 Ocz modxstream 500w/600w bądź antec earth watts 500/600w(zależy od sklepu, kupuję w swoim sklepie i porównuję ceny a jakość między oczem a anteciem to nie zauważę)

6 samsung DVD

7 Samsung F3 HDD 500GB/640GB

8 Obudowa i teraz antec 300 czy coś innego? Jaka jest różnica między zwykłym 300 a antec gamer 300?

9 Karta graf -> Biorę GTX 260 / GTX 275 / HD4890 Dlatego, że mam monitor o rozdzialce 1440x900, a za rok/2 wymiana na 1920x1080 IPS/PVA + może nowa grafa. Widzę GTX 275 za jakieś 800zł z gwarą.

Coś zmienić?

Kto mi powie który z tych dysków na tej stronie to F3?

https://mado.strefazysku.pl/index.php/oferta/produkty/13506/1/miniaturki/3_5_cala

Może co do ceny w sprawie obudowy to coś innego np z

https://mado.strefazysku.pl/index.php/oferta/produkty/10456/1/miniaturki/obudowy

tąd?

Edytowane przez J.Piotr
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomocy:(

Może ktoś wie czy do końca czerwca odbije trochę złotówka i ceny wrócą/spadną. Teraz zestaw za 3.5k kosztuje ok 4k z esc.. podrożało;(

Edytowane przez J.Piotr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X3440 i p55a ud3r

Co daje to "R"- różnica ok 100-200zł.

 

Lepsza sekcja zasilania i lepsze OC. Po prostu na R wyciągniesz więcej z CPU.

 

1600MHz.

 

X3440 czy aby na pewno będzie działać? Sprzedawca mówił, że może sprowadzić, ale nie wie czy to będzie działać

W zestawach jest podany ten proc, ale czy ktoś to już składał?

 

Oczywiście, że będzie działał. To tylko taki niżej taktowany Core i7 860 o innej nazwie. Wiele osób ma te procesory na swoich płytach.

 

Jeżeli nie gigabyte z tej płyty to co innego proponujecie? Czy to może bezkonkurencyjne?

 

Gigabyte jest OK. Alternatywą jest Asus P7P55D-E. Bardzo porównywalna.

 

Aha kupować teraz , czy może czekać do końca maja/połowy czerwca.

 

Poczekaj do przyszłego tygodnia na umacniającą się złotówkę, taniej nie będzie, nie ma sensu dłużej czekać.

 

1 Proc xeon x3440 -> będzie można dobić do zegarów i7 860?

 

Spokojnie i bez problemu.

 

4 Zalman CNPS 10x flex -> jeżeli nie ma tego w sklepie w którym kupuję, to co wziąć? Mugen jednak droższy i większy. Jest performa, quiet i extreme.(ten ostatni 240zł) Może warto tego extreme'a?

 

Quiet. Extreme jest mało opłacalny, dopłacasz do kontrolera obrotów i wyglądu. Wydajność zbliżona.

 

5 Ocz modxstream 500w/600w bądź antec earth watts 500/600w(zależy od sklepu, kupuję w swoim sklepie i porównuję ceny a jakość między oczem a anteciem to nie zauważę)

 

OCZ ze względu na odpinane kable.

 

8 Obudowa i teraz antec 300 czy coś innego?

 

Brałbym SilentiumPC Gladius 600 - Anteca nie ma w tym sklepie, więc domyślam się, że kupujesz gdzie indziej.

 

9 Karta graf -> Biorę GTX 260 / GTX 275 / HD4890 Dlatego, że mam monitor o rozdzialce 1440x900, a za rok/2 wymiana na 1920x1080 IPS/PVA + może nowa grafa. Widzę GTX 275 za jakieś 800zł z gwarą.

 

GTX 275 w tej cenie nie jest opłacalny. Bierz GTX 260 używkę za 500-600 zł z allegro, ewentualnie HD4890 za 600-650 zł.

 

 

Coś zmienić?

Kto mi powie który z tych dysków na tej stronie to F3?

https://mado.strefazysku.pl/index.php/oferta/produkty/13506/1/miniaturki/3_5_cala

 

LINK

 

Może co do ceny w sprawie obudowy to coś innego np z

https://mado.strefazysku.pl/index.php/oferta/produkty/10456/1/miniaturki/obudowy

tąd?

 

Cooler Master Gladiator 600. Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...