Skocz do zawartości
Chlebu

2,5" 7200 rpm do notebooka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wydajność dysku 5400 rpm w laptopie przestała mnie zadowalać, więc postanowiłem zainwestować w dysk w którym talerze kręcą się z prędkością 7200 rpm. W zasadzie w czołówce są 2, Hitachi 7k500 i Seagate Momentus 7200.4. W sumie to już jestem zdecydowany na Hitachi. Pozostała jeszcze kwestia pojemności. 250 GB - wystarczy w zupełności, ale czy 500 GB nie będzie szybsze? Chciałem porównać wykresy dysków, jednak w sieci testy tylko 500 GB wersji. Oba dyski mają po 250GB/talerz.

 

Obecnie mam Hitachi 5k320 250GB - HDTach avg ~50 MB/s który ma 2 talerze i 3 powierzchnie zapisu, więc tak czy inaczej będzie poprawa wydajności.

Różnica cenowa miedzy 250, a 500 GB to jakieś 80 zł - tego elementu nie bierzmy pod uwagę. Liczy się różnica wydajności między nimi.

Edytowane przez Chlebu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnościowo Hitachi jest troche szybszy a Seagate minimalnie cichszy (mniej słychać szum talerzy). Oba są godne polecenia.

 

250 a 500 będą tej samej wydajności skoro mają takie same talerze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybszy od 7k500 jest teraz WD5000BEKT. Zobacz ranking na tomshardware. Swietna wydajnosc w ilosc operacji IO. Przymierzam sie do niego. Troche trudno z dostepnoscia.

Lada dzien powinny sie pokazac Samsungi MP4 z talerzami 320GB i 7200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo... Ciekawy jest :) A jak kultura pracy WD? Czemu trudno z dostępnością? Dostępny od ręki.

Ciekawy jestem tych Samsungów... Jeżeli się nie mylę to będą oferować największą gęstość zapisu na dysku 2,5"? Chodzi o HM320HJ, HM500JJ i HM640JJ?

Edytowane przez Chlebu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam az WD bedzie dostepny w moim ulubionym tanim sklepie (techplanet) albo wezme w morelach.

Niestety z tymi Samsungami JJ jest lipa, nigdzie ich nie widzialem. Benchmarkow tez nie.

Nawet jak bedzie szybki liniowo to moze miec malo IOPS. WD na razie rzadzi. Kultura pracy podobno bez zarzutu, z tego co wyczytalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ram.net.pl niby 1 dzień na dostawę do sklepu trzeba czekać, nie mają tylko 640 GB. Na znanym serwisie aukcyjnym ta sama sytuacja, ale skoro jest wystawiony na aukcji, a nie ma informacji o czasie realizacji to chyba jest dostępny od ręki. W techplanet status dostępne 250, 320 i 500 GB, a 640 GB w ogóle nie ma w ofercie. Mam nadzieję, że jakiś serwis przetestuje nowe Samsungi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe samsungi (a przynajmniej wersja którą mam - HM500JJ) wypadają minimalnie lepiej niż momentus 7200.4 500gb - niższy czas dostępu i lepszy odczyt. Jakby ktoś chciał screeny z jakichś konkretnych programów to pisać ;)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Edytowane przez zajchow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybszy od 7k500 jest teraz WD5000BEKT. Zobacz ranking na tomshardware. Swietna wydajnosc w ilosc operacji IO. Przymierzam sie do niego. Troche trudno z dostepnoscia.

Lada dzien powinny sie pokazac Samsungi MP4 z talerzami 320GB i 7200.

 

Nie przesadzaj z tą świetną wydajnością, jest porównywalny do konkurencji. Ilość IO to może zaimponować ale w SSD ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe samsungi (a przynajmniej wersja którą mam - HM500JJ) wypadają minimalnie lepiej niż momentus 7200.4 500gb - niższy czas dostępu i lepszy odczyt. Jakby ktoś chciał screeny z jakichś konkretnych programów to pisać ;)

 

 

Zarzuc wyniki z HD Tune na zakladce Random Access.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam seagate momentus XT 7200rpm 2,5" 500GB z 4GB "cache" SSD -

Hardware'owo wrzuca na SSD najczęściej używane pliki (w sensie te 4GB SSD to nie jest widoczna partycja a jedynie bufor). Super przyśpiesza kompa. Sam używam w tej chwili. Mam zresztą jeden nowy egzemplarz, dużo taniej niż w sklepach internetowych, nawet tak tanich jak proline. Jak coś - pytać na PM.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO nie opłaca się XT kupować... Stosunek cena/możliwości dużo psuje. W komentarzach pod filmikiem na YT przeczytałem, że mają z nimi problemy.

A ja dalej nie wiem co kupić :D Wybór padł na 250 lub 320 GB. Jeden talerz - powinno być ciut ciszej i mniej wibrować. Teraz mam 250GB z czego jakieś 100GB wolne! Doszedłem do wniosku, że zysk prędkości w 500GB w porównaniu do 80 - 100 zł więcej to marnotrawstwo pieniędzy i przestrzeni. 7k500 250GB czy MP4 320G :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś dotarł nowy dysk Samsung MP4 HM640JJ ( talerze 320GB)

 

 

 

jest o ok 7 stopni chłodniejszy od Seagate Momentus 5400.6 500GB (ST9500325AS) ale dużo szybszy

 

Wcięcie przy 190GB to działanie Kasperkiego :) chyba .

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszlosc to rob ALT - PrintScr. A wyniki niezle. Skad tam taki zalamek przy 190GB? Jakies realokowany sektor czy cos?

 

a wg Ciebie jak było robione ? :) Zawsze robię ALT-PrintScreen lecz później musze wkleić do Paint-a aby tu wkleić (masz już zmiejszone tło :) ) Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki mojego HM500JJ. niestety już po przeprowadzeniu się na niego.

Martwi mnie ta szpilka duża. Z każdym powtórzeniem testu jest inna. Raz nawet zeszło do 8 MB/s. Jeden status SMART jest niepokojący... 0B Calibration Reatry Count, Data wynosi 18. Jakiś czas temu było jeszcze 15 (15 minut temu)!

Edit:

Rozmawiałem właśnie z konsultantem firmy Samsung. Wartość jest niepokojąca. Zrobić backup i jeżeli będzie się zwiększać to reklamować. W tej chwili mam już 19. Zauważyłem, że wartość zwiększa się z każdym spadkiem prędkości odczytu widocznym w benchmarku.

VIBOR sprawdź swój status, bo podejrzewam, że możesz mieć ten sam problem!

 

Edit2:

Już jest 22... Odłączam dysk i leci na gwarancję. Wykresy benchamrków są bardzo zróżnicowane. Czasami krzywa jest w miarę równa, czasami bardzo poszarpana i transfer schodzi do kilku/kilkunastu MB/s... Szajsung ;)

post-139818-065843800 1285943210_thumb.png

Edytowane przez Chlebu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0B Calibration Reatry Count mam 1 i zaznaczone na żółto w HDTune , co powiedział konsultant Samsunga ? "Szpilki" mam różnie w czasie testów ale najczęściej na 192GB.

 

 

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsultant powiedział, że do 6 ujdzie. 15 po 11 godzinach pracy dysku to niepokojący sygnał... Mówił, żeby obserwować. Jak się będzie zwiększać, to reklamować dysk. No i po 12 godzinach było już 22! I w tym momencie wyjąłem dysk i wsadziłem stary. Dodatkowo nie wiem skąd w g-sense (uderzenia, wstrząsy) jest wartość 13... Tej wartości HD Tune nie podświetla jako warning. Laptop nie był noszony, praktycznie większość czasu kopiował dane z poprzedniego dysku. Nikogo nie było nawet w pobliżu! Praktycznie znikąd wzrosło (widziałem w logu)... W momencie zwiększenia wartości Calibration Retry Count następuje bardzo duży spadek wydajności dysku.

Po testach zauważyłem, że jeżeli jest dużo szpilek to za moment pojawi się błąd.

 

Mam w domu 6 letniego Maxtora 80 GB i w nim wartość ta wynosi 0! W 2 letnim Hitachi, który był w laptopie, który często podróżował, też! Na dodatek Hitachi nie odnotował żadnego wstrząsu, a użytkowany był w bardzo różnych warunkach.

 

Mimo problemów mogę stwierdzić, że nie słyszę żadnej różnicy w głośności między Hitachi 5k320 5400 rpm a HM500JJ. Dysk bardzo szybki. W porównaniu do 5k320 duża różnica. Odczyt liniowy w zakresie od 0 do 450 GB jest wyższy niż przy Hitachi. Czas dostępu (średni) o 2 - 2,5 ms krótszy. Ilości operacji I/O jeszcze nie zmierzyłem w Hitachi.

 

Indeks wydajności systemu Windows 7 to 5,4 dla 5k320 i 5,9 dla MP4.

Edytowane przez Chlebu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem Hiren's Boot CD... ESTOOL od Samsunga pokazał ze dysk jest sprawny... HDD Sentinel ocenił zdrowie dysku na 100%, a tymczasem wartość wzrosła do 66... Zauważyłem, że (DF) Load/Unload Retry Count zawsze ma wartość równą Calibration Retry Count...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może się okazać ,że mają skopane S.M.A.R.T. jak OCZ SSD Vertex2 (nowy a kilka setek relokowanych sektorów) i programy źle interpretują dane, dysk sprawdzałem ESTool-em i wszystko jest OK ( dla świętego spokoju napisałem do Supportu Samsunga w tej sprawie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wartość ta zbliżała się do 100. Jakby nie patrzeć, nie jest to rzecz normalna - chociażby porównując Twój i mój egzemplarz, mamy ten sam firmware. Mój na dodatek jest kilka dni krócej używany. Oddałem dysk do ekspertyzy w sklepie, powołałem się na to co mi powiedział konsultant (6 jeszcze można przeboleć, 15 to wartość bardzo niepokojąca....). Teraz tylko czekać... Z tego co się dowiedziałem, może być to problem z mechaniką dysku. Dla pewności dysk podłączyłem pod całkiem inny sprzęt - zero zmian.

 

BTW

W laptopie (AMD M780) kontroler jest sporo w tyle za nForce560 w stacjonarnym. Liniowy odczyt 4 - 5 MB/s więcej, średni czas dostępu o 1,3 - 2 ms krótszy. Z ciekawości porównałem random access Maxtora 80GB 8MB cache ATA i wychodzi niemalże identycznie jak w MP4.

Edytowane przez Chlebu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...