Skocz do zawartości
Carson

H-shifter DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Zazdroscilem posiadaczom g25/g27 hshiftera i zdecydowalem ze zrobie sobie cos podobnego do mojej momo racing. Podobnego bo sama konstrukcja hshiftera w g25/27 sprawia wrazenie zabawkowego/plastikowego klikacza bez odpowiedniego uczucia przy zmianie biegow. Ja chcialem pojsc krok dalej i zrobic cos co mechanika dzialania bedzie choc troche zblizone do prawdziwej skrzyni biegow. No i tego uczucia kiedy zmieniamy bieg. Dlugo myslalem nad odpowiednim mechanizmem. Zainspirowal mnie pewien projekt wykonany perfekcyjnie od strony technicznej, niestety moglem sobie go darowac ze wzgledu na brak dostepu do cnc:

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Przegladalem schematy skrzyn biegow roznego typu i wpadlem na stara konstrukcje tego typu:

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

I tak zaczalem prace nad hshifterem. Konstrukcja jak widac korzysta z 3 pretow ponacinanych w opowiednich odleglosciach i systemu zapadek. Tak tez bedzie w tym hshifterze. Poki co wieksza czesc prac juz za mna. Jeszcze tylko elektryka, mechanizm centrowania lewarka i sprezyny centrujace biegi :)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

  • Upvote 6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie ma uchwytu bo docelowo bedzie montowane do stelaza (+fotel, kiera itd) ale to akurat najmniejszy problem. Poki co skrzynia bedzie wpieta pod 6 przyciskow umieszczonych w samej kierze (momo racing), niestety bedzie brakowalo pod reka przyciskow po tym zabiegu. Pozniej mam zamiar kupic cos takiego Precision Joystick Controller BU0836 pod co zostanie podlaczona skrzynia oraz wlasnej roboty zestaw pedalow (ale to juz kolejny projekt)

-------------

 

Przymiarka ukladu, ktory po wybiciu biegu bedzie mu pomagal wrocic do neutralnej pozycji :)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Maly update :) hshifter jest juz praktycznie gotowy. Jeszce tylko trzeba przyciac szyny, wymienic sprezyny centrujace lewarek na lepsze (bo sa wyciagniete) i zamontowac mikrostyki. Na zdjeciach od spodu widac regulacje docisku kulek, moge sobie ustawic jak lekko/ciezko maja "wchodzic" biegi.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, że Ci się chce.

Ja bym prędzej na szrocie jakąś gotową skrzynię zdobył i wybebeszył, żeby tyle nie rzeźbić ;]

 

Pytanie - ta plexa nie będzie zbyt krucha do czegoś takiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gdzie ja bym trzymal taka prawdziwa skrzynie :D (chociaz nie ukrywam ze przeszlo mi to przez mysl). Pleksa daje rade, drazek jest specjalnie krotki zeby za duze sily nie dzialaly na mechanizm (zasada dzwigni :)) Na sucho juz sporo przepracowala i narazie nic nie peka.

 

http://www.youtube.com/watch?v=QkVgbBn57Ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lewarek w "prawdziwych" skrzyniach jest z nimi łączony cięgnami... więc nic wam z tych skrzyń heh, no w starych polonezach i kilku innych samochodach z epoki były lewarrki bezpośrednio na skrzyni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dluzszej przerwie wznowilem prace nad shifterem i zostaly tylko drobnostki. 10bitowy kontroler (6 analogowych osi i 32 buttony + HAT) do ktorego bedzie podpieta skrzynia juz jest zrobiony. Jeszcze zostalo tylko zamocowac "ramiona" z mikroprzelacznikami i podlaczyc okablowanie :)

 

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uch, boję się, że jak zamontujesz przełączniki w pionie jak przymierzasz na zdjęciu to strasznie szybko je wytłuczesz. Myślałem czy nie lepiej byłoby je podłożyć na płask, sworzeń wjeżdżałby na blaszkę styku wciskając go, wycieranie przy suwaniu może przedłużyć żywotność elementów, szczególnie jak spiłujesz końce sworzni aby nie miały ostrych krawędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uch, boję się, że jak zamontujesz przełączniki w pionie jak przymierzasz na zdjęciu to strasznie szybko je wytłuczesz. Myślałem czy nie lepiej byłoby je podłożyć na płask, sworzeń wjeżdżałby na blaszkę styku wciskając go, wycieranie przy suwaniu może przedłużyć żywotność elementów, szczególnie jak spiłujesz końce sworzni aby nie miały ostrych krawędzi.

 

Sorry ale nie nadazam, powiedz mi dlaczego mialyby sie szybciej zuzywac w pionowym montazu?

---

 

Skorzystalem z Twojej rady, ale z innego powodu. Blaszka przelacznikow ma za maly zakres ruchu zeby pionowy montaz sie dobrze sprawdzal. Za to w pioziomym jak zaproponowales nie mam z tym problemu i dziala nalezycie. Dziekowac ;)

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miło popatrzeć, to pewnie jedyna forma gry w samochodówki dla mnie dzisiaj. Przeklęte zrobienie prawka - i nagle pady przestały mieć jakiekolwiek odwzorowanie.

Pogratulować wykonania i zapału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Stare (rozszczelnione) sprezyny gazowe wykorzystalem w roli "prowadnic" do sprezyn naciskowych (ktorych narazie nie ma) ktore beda odprowadzaly pedaly do pierwotych pozycji. Montaz potencjometrow zostawiam na koniec :)

-----

 

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Edytowane przez Carson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...