Skocz do zawartości
andim

Jaki Chipset na płycie głównej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chcałbym synowi wymienić zestaw komputerowy bo ten co ma jest już "leciwy" Z tym że chcę wymienić tylko płytę z procesorem, pamięci i grafikę. Zasilacz, (400W) obudowę, dysk(sata 300Gb)i napędy narazie zostawie. W sklepie zaproponowano mi następującą konfigórację:

 

płyta: GA-870A-USB3L AM3+ AMD8702DDR3 USB3.0 ATX

procesor: Athlon II X4 640 3,0GHz 2Mb AM3 ADX640WFGMBOX

pamięć RAM: DDR3 HyperX Blue 4GB/1333 (2X2GB) Dual CL9-9-9-27

katra Graf: GeForce CUDA GT440 1GB DDR3 128 BIT

 

Zestaw powyższy kosztuje 1250 zł.

 

Co myślicie o tym zestawie? A może doradzilibyście mi coś lepszego za podobną kwotę i jakiś dobry sklep internetowy ze sprzętam komputerowym? Prosze o odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spojrzeć na zestaw:

 

Pentium (1155) Intel G850 2.90GHz 3MB BOX

ASRock H61M/U3S3 (H61 PCI-E DDR3) (SATA3/USB3)

GoodRam 4096MB 1333MHz CL9

Sapphire Radeon HD6790 1024MB 256bit

 

Wyjdzie ~1200zł nie szukając na siłę najtańszego sklepu w sieci;

 

Wydajniejszy procesor, mocniejsza k.graficzna;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie do gier używa oprócz tego jakiś projekt do szkoły w blenderze i tak ogólnie jakaś nauka joomli na serwerze lokalnym Xampp i do oglądania filmów. A zasilacz ma MODECOOM FEEL 2 400W.

Edytowane przez andim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze zasilacze:

COLORSIT ATX12V P4 350W

IMOPET 300X1

TRACER model 4LIVE 400

Może któryś z nich by się nadawał.

A jak nie to jaki kupić?

 

Witam.

 

Tzw. czarna lista:

 

Akyga, Altis, Aspire, Aton, Bestec, Coba, Codegen, ColorSit, COMPAQ, Computer, Deer, Eurocase, Everpower, Modecom Feel I i II, Fever, Four Star, Gembird, Gigabajt, Hawk, Hec, Impet, i-box, Incore, Levicom, Linkword, L&C, Logic, LOGISYS, Megabajt, Mercury, Metropilis, Mustang, Newton Power, Platin Power, Power Color, Powercomp, Power Man, Procomp, Octigen, QTECHNOLOGY, Q-tec, RAIDMAX, Rubikon, Ropla, Sansun, SilenX, Sun Pro, Suntek, Take Me, Task, TE, Tracer, Tronje, Ultra Media, V Power, Win, Xilence, XION, X-Power, 2N

 

 

Zasilacze polecane:

 

Amacrox, Antec, Astec, be quiet, Chieftec, CoolerMaster, Corsair, Delta, Enermax, Enlight, Fortron (nowy, nieregenerowany), Modecom (MC, Volcano), OCZ, PCPower&Cooling, Pentagram, Seasonic, Silver Power, Tacens, Tagan, Topower, Yesico, Zalman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FEEL 2 400W jest z nich wszystkich najpoważniejszy. Jeśli weźmiesz zestaw serwal4 z postu #3, zestaw ten będzie pobierał w pełnym obciążeniu ok 150W, na pewno nie przekroczy 200W. Można taki zestaw zaryzykować. Nikt nie zagwarantuje, że zasilacz będzie wieczny, z drugiej strony, firmowe zasilacze też ulegają awariom.

 

W skrócie, FEEL nie jest szczytem marzeń, jednak zestaw będzie naprawdę mało wymagający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię będę chciał kupić ten zestaw, a może i zasilacz od razu też jakiś z listy powyżej. Dziękuję za szybkie fachowe i rzeczowe odpowiedzi jastam naprawdę pod wrażeniem że trafiłem na takie profesjonalne forum, będę naprawdę polecał innym.

Edytowane przez andim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, byłem w moim sklepie kpmputerowym i poprosiłem o podanie ceny zestawu zaproponowanego mi przez serwal4 z postu #3, lecz tam pan sprzedawca raczej zdecydowanie mi odradzał takiego zakupu stwierdzając, że z jego doświadczenia sprzedawcy np dużo lepiej "sprzedają" się karty GeForce niż ATI-Radeon i wolałby "budować" zestaw na "podstawce" AMD niż Intel, ze względu na lepszą wydajność tej pierwszej, i znowu jestem w kropce a już byłem zdecydowany. Możeby jednak wziąźć ten "sklepowy" zestaw? a jakie byłoby jego obciążenie watowe?, to znaczy pobór prądu? czy większe od zestawu serwal(a)4 z postu #3 czy mniejsze? tzn te max 150W ponieważ to jest bardzo istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj sprzedawcy i bierz zestaw serwala4. W sklepach zawsze doradzają i zachwalają to, co najsłabiej schodzi. Między takim GF GT 440 a HD6790 jest ogromna różnica w wydajności. Procesory są porównywalne, Pentium jest mniej prądożerny i mniej się grzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie G850 ze strony AMD nabyć można Athlon'a II X3 455 - w teorii wyższe taktowanie, więcej fizycznych rdzeni (bo 3, a nie dwa), natomiast spójrzmy na uśrednione wyniki:

 

http://www.anandtech.com/bench/Product/202?vs=404

 

W większości wyniki podobne, Athlon czasem pobije procesor z rodziny Pentium w sytuacjach gdzie każdy fizyczny rdzeń = lepiej;

Za to, np. w grach różnica na korzyść Intela to ~15-20% uśredniając;

 

Dodatkowo, pod kątem rozbudowy: AMD obecnie wprowadził serię Bulldozer... która raczej się nie sprawdziła. Pytanie - czy pod złączem AM3(+) zaoferuje jeszcze coś znacząco lepszego?

Intel na dzień dzisiejszy posiada lekki rozrzut na platformie 1555, stąd wymiana w przyszłości modelu Pentium na, np. Core i5 nie będzie stanowiła problemu (jeszcze wyższa wydajność) + istnieje szansa, że Intel wprowadzi na obecne złącze 1155 następną generację procesorów... a przynajmniej jej część będzie w stanie być zainstalowana na tej podstawce.

 

Układy graficzne, GT440 a HD6790 - jak już wspomniano - dwa światy tak naprawdę; Ten pierwszy zapewni mierną wydajność w dzisiejszych nowościach, drugi to już pełnoprawny układ do gier - niekoniecznie do grania w rozdzielczości full hd (1920x1080) aczkolwiek jest on znacząco wydajniejszy od GT440;

Edytowane przez serwal4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza zasada, nie słuchaj sprzedawców w sklepach komputerowych. Zazwyczaj są to ludzie albo słabo zaznajomieni w temacie PC, albo pseudoinformatycy, którym wydaje się, że dużo wiedzą, albo po prostu chcą wcisnąć klientowi to co nie zeszło ze stanów. Są oczywiście wyjątki, ale takich w pospolitym sklepie ze świecą szukać, zazwyczaj informatyk ma lepsze zajęcie ;).

 

W tej cenie GF nie ma niczego do zaoferowania, Radeony są zdecydowanie ciekawsze. Podstawka 1155 ma bardzo wydajne procesory, na które można będzie przejść przy okazji modernizacji więc przyszłościowo jest o wiele lepsza od AMD. Nie daj się wmanewrować w maliny, kup to co tutaj podano, zapewniam, że będziesz w 100% zadowolony.

Edytowane przez OCM4n14k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy płyty z chipsetem H67 lub P67 są lepsze od tych z chipsetem H61? to znaczy czym różnią się te chipsety od H61? podobno płyty z chipsetem P67 są dobre do podkręcania a z chipsetem H67 nie, czy to prawda? i czy płyta z chipsetem P67 też ma w sobie zintegrowany dodatkowy układ graficzny? i czy taki układ to dobre rozwiązanie czy nie, to znaczy czy się sprawdza w praktyce? I czy ten dodatkowy układ graficzny jest zintegrowany na samej płycie czy w procesorze? którą płytę byście wzieli dla siebie, zamiast tej z chipsetem H61, aby była nowsza wydajniejsza i miała więcej funkcji, z chipsetem H67 czy P67? tak od 300 do 500 zł, doradźcie proszę konkretny model, albo moze uważacie ze płyta główna: ASRock H61M/U3S3 (H61 PCI-E DDR3) (SATA3/USB3) to też bardzo dobre stosunkowo niedrogie i nowoczesne rozwiązanie i należy z zamkniętymi oczami kupować? tak samo procesor, to lepszy Pentium G850 czy G860 ? żeby dobrze pasował do płyty głównej. Uprzedzając wasze pytanie napiszę że to ma służyć głównie do gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnię w stosunku od chipsetu H67 jest taka że obsługuje najsłabsze procesory z serii i5,posiada 2 sloty pamięci oraz tylko jedną kartę graficzną.Dodatkowo brak wsparcia Sata III. Jak chcesz kupić płytę to polecam ASRock P67 PRO3 -B3. Układ graficzny jest zintegrowany z procesorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Depedro za odpowiedź ale dalej nie wiem czy twoja płyta ma wsparcie dla układu graf. procesora, bo podobno płyty z serji H mają takie wsparcie ale minus że się słabo podkręcają bo jak na procesorze będzie ten układ graficzny to pasowało by go wykorzystywać jak nie będą odpalane gierki na komputerze aby zaoszczędzić na poborze energii, oraz czy procesor Pentium (1155) Intel G850 2.90GHz 3MB BOX lub G860, zaliczają się do (tych) najsłabszych procesorów czy nie. Jutro (12.XII) z rana jadę na miasto do sklepu (myślę że dobry sklep to Morele.net bo mają stosunkowo atrakcyjne ceny chociaż nie wiem jak tam u nich w razie ewentualnej reklamacji wygląda sprawa) dokonać zakupu więc chciałbym kupić dobrą. Procesor myślę że wezmę ten G860.

Edytowane przez andim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morele.net masz:

 

Procesor Intel Pentium G850 2.9GHz (BX80623G850) BOX - 314 zł

http://www.morele.net/procesor-intel-pentium-g850-2-9ghz-bx80623g850-box-399390/

Płyta główna ASRock P67 PRO3 SE - 362 zł

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-p67-pro3-se-397862/

Pamięć A-Data AD3U1333C4G9-S - 65 zł

http://www.morele.net/pamiec-a-data-ad3u1333c4g9-s-363632/

Karta graficzna XFX Radeon HD6790 1 GB (HD-679X-ZRFC) - 529 zł

http://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-radeon-hd6790-1-gb-hd-679x-zrfc-409663/

 

To daje razem: 1270 zł.

 

Na takim zestawie z karty graficznej zintegrowanej z procesorem nie skorzystasz, ale też mijałoby się to z celem, HD6790 jest bardzo energooszczędny.

 

Płyta jest droższa i lepsza od poprzednio proponowanej. Na tym procesorze w żaden sposób tego nie odczujesz, ma to sens tylko w kontekście ewentualnego przyszłego upggrade. Możesz więc spokojnie zaoszczędzić nawet 150 zł biorąc gorszą płytę główną na H61 czy H67. Potencjalnego zysku z 2x2GB RAM zamiast 1x4GB także nie zauważysz w praktyce.

 

Edit: i jeszcze jedna rzecz. Jeśli to ma służyć głównie do grania zastanowiłbym się czy nie wziąć HD6850, np.:

Karta graficzna Power Color Radeon HD 6850 1GB (AX6850 1GBD5-DH) - 610 zł

http://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-radeon-hd-6850-1gb-ax6850-1gbd5-dh-354346/

 

albo z lepszego sklepu i lepsza karta:

GigaByte HD6850 1GB DDR5 256bit OC (GV-R685OC-1GD) - 615 zł

http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=17854

Różnica będzie wyraźnie zauważalna wobec HD6790, a wobec tego co brałeś pod uwagę na początku (GT 440) będzie porażająca. Wprawdzie w części gier wąskim gardłem będzie procesor,ale zwróć uwagę, że różnica w cenie karty jest procentowo znacznie mniejsza niż w przeciętnej wydajności.

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H61/H67 - brak OC, umożliwiają korzystanie ze zintegrowanego GPU

P67 - jest OC, brak możliwości korzystania ze zintegrowanego GPU.

Z68 - jest OC, można korzystać ze zintegrowanego GPU. Umożliwia też teoretycznie przełączenie się na zintegrowana grafikę celem oszczędzania energii, nie wiele to podobno daje bo grafika w pci-e doi tyle samo energii.

 

Jak wyżej wspomniano, GPU jest zintegrowane w CPU, mobo/chipset umożliwia korzystanie z niej lub nie.

 

ASRock P67 PRO 3 SE nie jest najlepszym wyborem, jeśli już myśleć o wymianie cpu w przyszłości to sa płyta ale bez SE.

 

G860 nie jest chyba najbardziej opłacalnym cpu. Radziłbym sprawdzić w testach czy różnica w wydajności jest warta dopłacenia ponad 130zł względem G620. Słupki może będą pokazywać na korzyść G860, jednak jak zabraknie wydajności G620 to G860 kozakiem nie będzie. Przejrzyj testy i sam oceń.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobór G620 a G850 to kwestia budżetu... w tych modelach możliwoście przetaktowania są zablokowane stąd te 200-300MHz więcej może się przydać o ile nie ma być to procesor tymczasowy... do G860 natomiast bym nie dopłacał;

 

W teorii, upraszczając, H61 miało być stosowane w budżetowych płytach bez S-ATA III, bez np. 4x złącz pamięci...

Natomiast jak życie pokazało są modele, wspomniany chociażby ASRock, które mają tak naprawdę wszystko... poza możliwością podkręcenia sprzętu;

 

Stąd prosta kwestia:

Jeżeli nie chcesz w przyszłości podkręcać, każda płyta na H61 się sprawdzi, dopłacać do podobnie wyposażonej płyty ale na H67 nie ma moim zdaniem sensu - wydajność nie wzrośnie;

 

Płyty na Z68 czy P67 podobnej klasy... są podobne cenowo więc tu akurat też kwestia jak dla mnie otwarta co wybrać (o ile nie potrzebujemy tymczasowo możliwości korzystania z wbudowanego w CPU układu graficznego);

 

Czyli:

Płytę brać taką, która wyposażona jest w to co chcemy... nie upierać się przy chipsetach 67/68... chyba że w przyszłości chcemy podnieść zegar... po zmianie Pentium G na coś z serii z K na końcu;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adashi, już miałem wziąźć proponowaną przez Ciebie kartę za 615zł. w tym bitkomputer i odebrać osobiście jutro w ich sklepie na Conrada ale oni tam dają 2 lata gwarancji a gdzie indziej na necie widze że jest 36 miesięcy na te karty, to jednak różnica jednego roku, a jak tam z poborem prądu w tej karcie? portównywalnie z Sapphire Radeon HD6790 1024MB 256bit? , nie spieszy mi się, jutro kupię podstawkę, procesor, pamięć, zasilacz (jakiś Chieftec) i DVDrw bo ja mam na ata i nie będzie pasował a kartę przez internet kupię później, na spokojnie, przelewem zapłacę, zostanie mi gotówki na lepszy sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte ogółem udziela 3-letniej gwarancji, stąd warto zadać pytanie czy przypadkiem nie wkradł się poprostu najzwyklejszy błąd;

 

6850 będzie wydajniejsze, co za tym idzie zużyje więcej energii...

Natomiast nie są to jakieś kolosalne różnice;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Bit możesz także płacić kartą kredytową bez dopłat. W morele.net też możesz, ale wtedy jest drożej niż gotówką.

 

Na Conrada widzę, że jest tylko 1 szt. tej karty, więc gdybyś kupował "wchodząc z ulicy" sugerowałbym Ci raczej zajrzeć na Krzyża (przy Rynku).

 

Jak wszystko dobrze się potoczy z kursem USDPLN, czego należy się raczej spodziewać, w najbliższym tygodniu sprzęt może nieco potanieć.

 

Co do zużycia energii, HD6850 nie będzie jej 'brać' zauważalnie więcej niż HD6790 (takie karty potrzebują do 110-120 W przy typowym graniu bez ich podkręcania). W trybie 'idle' obie karty zużywają 20-25 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem już procssoer, grafikę, zasilacz, DVDrw, zastanawiam się jeszcze nad płytą do tego porządną aczkolwiek nie za drogą myślę że jakiś AsRock na H67 lub P67 bądź też Z68 bądzie dobry, tylko ciężko mi wybrać model :mur: pomóżcie mi jeszcze raz, i jakie pamięci (marka) czy na 1333, czy 1600, żeby płyta obsłużyła.

Grafika: - GigaByte HD6850 1GB DDR5 256bit OC (GV-R685OC-1GD)

Procesor:- G850

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MOŻE BYĆ DO 500ZŁ NIE WIEM CZEGO MOŻNA OCZEKIWAĆ PONIEWAŻ NIE MIAŁEM NOWOCZESNEJ PŁYTY I NIE WIEM CO MOGĄ MIEĆ. Zeby sprzęt chodził lekko płynnie i żeby można było wymienić kiedyś procesor na nowszy, np. nie wiem do czego służy wejście Hdmi. I te pamięci jakie? i czy w jednej kości 4(Gb) czy w dwóch?. Moje gg:9291173

Edytowane przez andim
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...