Skocz do zawartości
dawidd007

Komputer programy CAD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam prośbę o pomoc w doborze podzespołów do komputera który będzie służył do projektowania, rysowania, obliczania głownie programy CAD. Na komputer chce przeznaczyć około 3500. Zależy mi żeby sprzęt pracował stabilnie i w miarę niezawodnie, nie będzie żadnego podkręcania ani nic w tym stylu.

 

Moje sugestie:

 

Procesor: Intel Core i5-2500K

Płyta główna: ASRock P67 PRO3

Pamięć: 8 albo 16 GB ??

Dysk twardy: Samsung 1TB 32MB Cache F3 S-ATA 2

Karta graficzna: ??

Zasilacz: Corsair hx 650W ??

Nagrywarka: ??

Obudowa: Modecom Midi Prostation Black

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie programy? Poziom zaawansowania? Będzie grał też na tym sprzęcie? Budżet na skrzynkę bez Windowsa, monitora, klawy itd.? Ten sprzęt co masz to typowy do podkręcania, którego niby nie chcesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka wersja Cada 32bitowa czy może 64bitowa?? Jeżeli ta pierwsza to 8GB to aż nadto.

Jakie projekty duże/małe 2D/3D?

Z tego co znalazłem na stronie producenta AutoCada to wspiera GPGPU ale nie wiem w jakim stopniu:

Autodesk - Certified Hardware - Find Graphics Hardware

Co do innych programów typu CAD to nie wiem jak jest z wykorzystaniem GPU...

 

Zainwestował bym w dysk SSD znacznie przyspieszy on pracę programów np. crucial M4 64GB.

Jeżeli nie myślisz o OC to po co procek z odblokowanym mnożnikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie będę grał na tym sprzęcie

2. Budżet ok 4000zł z windows 7 64bit sama skrzynka bez peryferiów i monitora

3. To co napisałem sugerowałem sie innymi postami z forum nieoznacza to że właściwie wybrałem.

4. Autocad wersja 64 bit, projekty średnie i duże, w przyszłości 3D również

5. Inne programy których będe używał to REVID (modelowanie 3D), ROBOT (obliczenia), RCAD

 

Dysk SSD jak najbardziej wskazany.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając całkowity brak OC, to szkielet złożyłbym z tego:

1. Proc i5 2400 (ok. 760zł) ewentualnie i7 2600 (ok. 1200zł), choć wg mnie nie warto dopłacać

2. Płyta np. AsRock H67M (ok. 330) lub H61M/U3S3 (ok. 270zł) - obie mają SATA III i USB 3.0

3. Dysk SSD 128GB - Crucial M4 lub Samsung 830 (ok. 770zł)

4. Grafa - z tym jest największy problem, w wersjach 2012 Autodesk sporo namieszał. Wymagania sprzętowe poszły dość mocno w górę, a Revit ma spore problemy z działaniem na kartach GeForce (od śnieżenia po całkowite uwalanie programu - testowane na Revit Structure 2012 z SP2, sporo o tym na forach). Można spróbować coś ze stajni AMD (np. Radeon HD 6670, HD6770) albo początkowo zostawić sprzęt na integrze z procka. Może się okazać że do AutoCAD'a i niezbyt skomplikowanych modeli 3D w zupełności wystarczy (i chyba tak bym początkowo zrobił).

5. Zasilacz XFX Core 450W (ok. 220zł)

6. 2x 4GB DDR3 GoodRAM 1333Mhz (ok. 150zł)

5. Reszta - wg uznania, Win7 64bit Home Premium przeważnie wystarczy, chłodzenie np. SilentiumPC Fortis (w wersji z wentylatorem 92mm przy wąskiej obudowie ok.180-190mm albo z wentylatorem 120mm przy szerszej), obudowa przy tych płytach co podałem może być mATX (z dobrych i tanich polecam Fractal Design Core 1000).

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze prośbę o dobór podzespołów ze sklepu w którym chce kupić komputer w www.pcprojekt.pl

 

1. Procesor: Intel Core i5-2500 QuadCore 64 Bit 3.3GHz Lga1155 BOX 840 zł

2. Płyta: ?? Asus lub Gigabyte około 350 zł

3. Pamięć: GoodRAM 2x4 GB Dual 1333MHz DDR3 180 zł

4. Dysk 1: ?? SSD (czy któryś z dostępnych w tym sklepie jest godny uwagi, pojemność 128GB) 800 zł

5. Dysk 2: Samsung 1TB 32MB Cache F3 S-ATA 2 480 zł

6. Grafika: ?? Radeon HD 6670 (tu tez niewiem który model wybrać) około 400 zł

7. Napęd: Samsung SHS-222AB 22x DVD +/-RW S-ATA Oem black 90 zł

8. Zasilacz XFX Core 550W 270zł

9. Obudowa: CoolerMaster Elite 371 180 zł

10. Windows 7 Home Premium SP1 PL 64-bit Oem 410 zł

 

W sumie 4000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. MSI P67A-C45 rev.B3 DDR3 (Lga1155) 380.00

2. Intel Core i5-2500 3.3GHz Lga1155 BOX 840.00

3. SilentiumPC Fortis 120.00

4. GoodRAM 2x4 GB 1600MHz DDR3 200.00 (20zł można dopłacić do 1600Mhz)

5. Samsung 2TB 32MB Cache S-ATA 2 520.00 (dopłacasz 40zł i masz 2TB zamiast 1TB)

6. SAMSUNG 128GB 2,5" MZ-7PC128D/EU 790.00

7. Asus Radeon HD 6670 1GB DDR3 Silent 340.00 (cisza ponad wszystko - mam i polecam, aczkolwiek ja nie pracuje w Revicie, tylko w ACadzie)

8. XFX Core 450W 220.00 (wystarczy z zapasem)

9. CoolerMaster Elite 371 180.00

10. Samsung SHS-222AB 22x DVD +/-RW 90.00

11. Windows 7 HP SP1 PL 64-bit Oem 410.00

SUMA: 4090.00

 

Wytyczne ogólne - bierz płytę z chipsetem H67/P67/Z68 - mają one natywną obsługe SATA6, a biorąc SSD lepiej żeby obsługiwał go chipset niż dodatkowy kontroler na płycie ;). Biorąc tą płytę na P67 którą zasugerowałem masz możliwość w przyszłości zrobić upgrade do i7 z "K" na końcu i podkręcić w ok. 4,5-5,0Ghz. Na SSD warto wydzielić niewielką partycję np. 30-40GB na bieżące projekty, lub ew. trzymać je po prostu na partycji systemowej (np. jeśli nie przenosisz zawartości pulpitu i moich dokumentów na dysk talerzowy). Ew. jak chcesz ciąć koszt a nie potrzebujesz dużo miejsca na HDD to weź dysk Seagate Barracuda 7200.12 500GB za 370zł.

Edytowane przez abes99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu takich kosztów, jeśli to jest tylko pod aplikacje inżynierskie, grzechem byłoby nie zastanowić nad profesjonalną grafiką

 

za ~700zl można znaleźć nową Quadro 580 lub FirePro V4800

 

co do ilości ramu - aplikacje do projektowania wykorzystają każdą dostępną ilość - wszystko jest kwestią na jak dużych złożeniach pracujesz

 

jeśli zdecydujesz się brać popularna kartę graficzną - weź coś, co ma minimum 32 potoki (czyli minimalnie R5850/R6850 - jeśli Ati - nie wiem czy przy Twoich aplikacjach NV nie byłaba lepsza) - zwykłe grafiki przy dużych projektach po prostu nie dają rady - nawiasem mówiąc sam się czaję na R5850 lub R5870, żebym w domu nie miał problemów z ewentualną koniecznością edycji własnych projektów)

 

w pracy używam i5/R4650/4Gb ramu i bardzo często mi się zdarza, że przy użyciu jakichś funkcji blaszak po prostu staje na 30-45 minut zanim przetrawi zadane operacje... niestety walkę o więcej ramu i lepszą grafikę jak na razie przegrywam ;p (zresztą przy małych/średnich projektach widzę, że moje prywatne R3850 daje radę lepiej niż R4650...)

 

także, biorąc pod uwagę moje wieloletnie doświadczenia z tego typu oprogramowaniem, radziłbym rozważenie kupna profesjonalnej grafiki (chociaż i tak dużo ważniejsza jest konfiguracja systemu pod względem wydajności pamięci {pozdrawiam informatyków w mojej firmie ;p} - ramu nigdy za dużo, a 8GB to jest niezbędne minimum do takich zastosowań - aplikacje inżynierskie na 64-bitowym systemie wykorzystają każdą dostępną ilość pamięci, grafika nawet jeśli popularna - to nie ma co się pakować w 16-potokową... - minimum 32 potoki czyli R5850/R6850, albo coś od NV - zawsze mieli coś z większą ilością ROP niż Ati)

 

 

btw na co dzień używam Catii V5R21 (CAD) i czasami NX 7.5(CAM) -> przy złożeniach małej/średniej wielkości popularne grafiki dla graczy po prostu nie dają rady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: AMD X8 FX 8150 /3.6GHz, 125W, 16MB, BOX, AM3+/

RAM : Patriot8GB (2x4GB) 1600MHz CL8 Viper Xtreme Divison 2

SSD: CorsairSSD Force Series3 90GB (550/500MB/s)

Buda: ModeCom Gamer (b/z)

MOBO: GigabyteGA-970A-D3 /AMD970, AM3+/

GPU: GigabyteGeForce GTX 460 SE 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/mHDMI

PSU: OCZStealthXStream2 700W

CPU Cooler: SilentiumPCFortis HE1225

OS: MicrosoftWindows 7 Home Premium OEM 64Bit PL SP1

 

Razem: 3922zł

Edytowane przez Simonn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: AMD X8 FX 8150 /3.6GHz, 125W, 16MB, BOX, AM3+/

RAM : Patriot8GB (2x4GB) 1600MHz CL8 Viper Xtreme Divison 2

SSD: CorsairSSD Force Series3 90GB (550/500MB/s)

Buda: ModeCom Gamer (b/z)

MOBO: GigabyteGA-970A-D3 /AMD970, AM3+/

GPU: GigabyteGeForce GTX 460 SE 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/mHDMI

PSU: OCZStealthXStream2 700W

CPU Cooler: SilentiumPCFortis HE1225

OS: MicrosoftWindows 7 Home Premium OEM 64Bit PL SP1

 

Razem: 3922zł

 

 

sprzęt nie najgorszy do takich zastosowań(oczywiście prywatny - jak na służbowy, to lepiej wywalczyć z naczalstwem platformę na intelu - jakieś i7 czy coś ;p), ale...

 

zamiast GF 460 na pewno wziąłbym co najmniej R6850 - lepsze sterowniki, przynajmniej teoretycznie dużo lepsza wydajność dla obliczeń zmiennoprzecinkowych, tańszy o jakieś 100 PLN, a przede wszystkim żre mniej prądu (jak się potrzebuje takiego sprzętu do pracy, to od spawania ma się ochotników - nie trzeba tego robić samemu, a tym bardziej w tym celu wykorzystywać zasilacza od kompa :D)

 

poza tym pojawia się pytanie, czy wykorzystywane oprogramowanie ogarnie 8 rdzeni (osobiście na co dzień używam Catii, która w wersji 64-bitowej wykorzysta każdą dostępną ilość rdzeni i nieskończoną ilość pamięci, jeśli ma dostępną - ale jest to jeden z niewielu programów, które są w ten sposób zoptymalizowane) - niestety, jeśli chodzi o aplikacje inżynierskie, kwestia wykorzystywania danej platformy gra główną rolę - niewiele jest aplikacji "latających" na obu (btw R6850 ma przynajmniej teoretycznie dwukrotnie większą wydajność dla obliczeń zmiennoprzecinkowych niż GF460... - jedna z ważniejszych rzeczy dla tego typu software-u - i tu pojawia się pytanie dot. wykorzystania: CAD czy CAM/CAE...), a poza tym zależy, kto ustawia system ...

 

zresztą jako przykład mogę podać porównanie Xeon W3520/Quadro 1800/8GB RAM 1333MHz/W7Pro vs Phenom II x6 1100T/R3850/8GB RAM 1600MHz/W7Ultimate pod NX 7.5 (CAM - definiowanie obróbki 3D) - i wbrew pozorom dużo lepiej to działa na platformie AMD, pomimo archaicznej grafiki (niestety, to głównie zasługa firmowych informatyków, którzy konfigurowali ten sprzęt na intelu - platforma AMD była konfigurowana przez osoby znające możliwości sprzętu/systemu/softu -> 8-wątkowy Xeon powinien zmiażdżyć x6 1100T :>)

 

także podsumowując, proponowałbym się dowiedzieć, ile rdzeni/pamięci jest wstanie wykorzystać używane oprogramowanie i wtedy dopiero zacząć dywagacje nt. hardwaru... - inaczej można być eufemistycznie nazywając "mocno niezadowolonym" z wykorzystanej rady osób trzecich

 

do tego typu zastosowań, niestety trzeba brać pod uwagę wszystko .... a przede wszystkim, co soft potrafi wykorzystać :) - bez sensu jest się wtedy pakować w wielordzeniowy procek (6+ jajek), jeśli program lepiej działa na dwóch szybkich niż na 8 wolnych...

Edytowane przez Hradoholik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponowanie zwykłych kart graficznych do CAD-a itp. jest zupełnie bez sensu, jak chcesz kartę do projektowania, to tylko Fire Pro lub Quadro.

 

Poza tym, jak nie będziesz nic podkręcał, to bierz tańszą mobo na H67/H61 i do tego i7 2600 (mocny procek bardzo się przyda). No i przede wszystkim duuużo RAM-u (8GB to minimum).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...