Skocz do zawartości
Gość Azenis

Uniwersalny monitor dla fotografika lubiącego pograć (do 1000 zł)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze monitora.

Wiem, że za 1000 zł nie można liczyć na najwyższą jakość, ale chciałbym jak najlepiej zainwestować te pieniądze.

Na monitorze będą wyświetlane zdjęcia i obrabiane w programie graficznym - zależy mi na właściwym odzwierciedleniu barw.

W wolnych chwilach od pracy lubię pograć w dynamiczne gry online, także dobrze by było, aby również w tej kwestii monitor sobie dobrze radził.

 

Procentowe rozłożenie moich wymagań wobec monitora to 60% grafika, 40% gry.

Potrzebuje monitor na pewno większy niż 19 cali, największy jaki mnie interesuje to 24 cale.

 

Przeszukuje już od dłuższego czasu internet pod tym kątem i zainteresowały mnie takie modele:

 

LG Flatron IPS231P-BN

HP zR22w (VM626A4#ABB)

Benq BL2400PT

Iiyama ProLite B2206WS-S1

 

Bardzo proszę pomóc mi w tym trudnym wyborze.

Czy któryś z powyższych jest godny polecenia a może trzymać się od nich z daleka i zupełnie inny model?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy monitor dla grafika jaki widziałem to iMAC 27" mam to w szkole, sala dla grafików i obraz jest nieziemski :D Tylko że to kompletny komputer w monitorze i cena z kosmosu.

 

 

Kolego niestety strasznie się myslisz. Obecnie produkowane iMaki i monitory Apple wogóle dla grafików się nie nadają. Przede wszystkim dlatego, że mają nienaturalne kolory, a po drugie straszne fleksy. Toż to lustro, nienadające się do pracy w jasnym pomieszczeniu.

A na dodatek najbardziej wadliwy sprzęt ostatnich czasów. Ponad 50% tego badziewia ma problemy z plamami na matrycy.

Na dodatek parametry są poniżej przeciętnej.

Matryca w iMaku ma dwukrotnie dłuższy czas reakcji i sześciokrotnie mniejszą paletę barw od Della U2711.

Masz LG e2370v i ja też go mam. Uważam, że obraz na nim jest lepszy od jakichkolwiek makowych luster. No i nie kosztują krocie.

 

Wracając do tematu, to godnym polecenia są wszelkie monitory na matrycach IPS.

LG Flatron IPS231P-BN

Dell U2412

Mają przede wszystkim matowe matryce i wąskie ramki, co jest bardzo ważne.

Edytowane przez Ori69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

 

Przeczytałem kilka recenzji U2412M i wygląda na bardzo ciekawą propozycję. Te 100 zł więcej jakoś przeżyję :)

 

Jednak czytając o nim natknąłem się również na Dell'a U2312HM. Te dwa monitory różni przede wszystkim proporcja obrazu (U2412M 16:10 - U2312HM 16:9)

Z testów, które przeczytałem wynika, że w niektórych aspektach, takich jak wyświetlanie barw U2312HM radzi sobie nieco lepiej. Ale poza tym są to praktycznie dwa identyczne produkty.

 

Bardzo duża równica jest natomiast w cenie, pierwszy kosztuje 1060 zł, drugi 780 zł.

 

Znam wszystkie zalety 16:10 i uważam, że jest lepsze od 16:9. Tylko czy rzeczywiście warto dopłacić te 280 zł do 16:10 ???

 

Do tej pory pracowałem do 16:9 i nie narzekałem. Może to wynikać z tego, że nie mam doświadczenia z 16:10 i znam jego zalety tylko z teorii a nie z praktyki.

 

Generalnie jest postęp w moich poszukiwaniach. Odrzuciłem wszystkie TN'ki. W niewielkim budżecie jakim dysponuję jest niewiele sensownych IPS, na polu walki zostały praktycznie dwa modele:

 

Dell U2312HM VS. LG Flatron IPS231P-BN

 

W kwestii rozważań pozostaje również droższy Dell U2412M, ale ktoś musiałby mnie do niego przekonać naprawdę mocnymi argumentami, uzasadniającymi wydanie dodatkowych 280 zł.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez Azenis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak wszystko idzie w 16:9. Włączcie sobie wiedzmina 2 w 1920x1200. No mało siedziałem przy iMac ale z grubsza zastanawiający jest fakt że takie komputery zostały wykorzystane w sali dla grafików, łącznie 18 komputerów w przybliżeniu jeden około 7tys stwierdzając po specyfikacji, to łączna kwota powyżej 100tys złotych :mur:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten monit na który patrzysz ma 8 ms czas reakcji [do gier się nie nadaje :P no chyba ze do strategi typu EU :P] do gierek to patrzy sie 2 ms lub 5ms [2 lepsze i to bardzo szczególnie do gier typu BF3/COD]

 

dokładnie ci nie zaproponuje bo mam umiarkowaną wiedzę co do monitorów ale jeśli też zależy ci na grach to na czas reakcji matrycy też bym ci radził zwrócić uwagę.

 

sam w niedługim czasie będę szukał monitora ale na-pewno z czasem reakcji 2ms [i może jak fundusze będą to z dobrym odświeżaniem :P ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak wszystko idzie w 16:9. Włączcie sobie wiedzmina 2 w 1920x1200.

 

Ale przez większość czasu przy komputerze siedzisz na pulpicie, a monitor dla założyciela wątku z tgo co mi się wydaje, będzie jednak przede wszystkim przeznaczony do pracy. Te dodatkowe piksele w pionie są właśnie nieocenione nawet przy zwykłej pracy biurowej, a w graniu jakoś za spejalnie mocno paski nie przeszkadzają (przynajmniej mi).

 

Akurat wspomnianego tu kilkakrotnie Della kilka dni temu kupiłem żonie i uważam, że nie ma co żałować. Komfort sporo wyższy, a w końcu monitora nie kupujesz na rok, tylko na ładnych parę wiosen. Myślę więc, że nie ma co oszczędzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak wszystko idzie w 16:9. Włączcie sobie wiedzmina 2 w 1920x1200. No mało siedziałem przy iMac ale z grubsza zastanawiający jest fakt że takie komputery zostały wykorzystane w sali dla grafików, łącznie 18 komputerów w przybliżeniu jeden około 7tys stwierdzając po specyfikacji, to łączna kwota powyżej 100tys złotych :mur:.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W need for speed world na monitorze LG E2370V-IPS nie widzę żadnego smużenia czy to battlefield, cod ... A obraz na IPS jest o niebo lepszy niż na TN. Matryce TN posiadają znośny obraz za to posiadają jak każdy wie bardzo szybką reakcje matrycy, jednakże matryca IPS już dorównuje TN. Wystarczy przejść się do media i sobie porównać przy pomocy laptopa z wystawy w sklepie, kwestia dogadania się z jakimś pracownikiem :lol2:. Ja tak zrobiłem poszedłem przetestowałem sobie parę monitorów w sklepie przy pomocy laptopa i stwierdzam że kolory wyświetlane w IPS są świetne w porównaniu z TN a smużenia nie widziałem jeszcze na IPS- Może mam inne oczy :-P. Zaraz mi ktoś powie a Glow Effect :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś o problemach z nierównym podświetleniem, cloudingiem w 2312?

 

Na temat U2312HM i U2412M czytałem mnóstwo testów i recenzji, w tym sporo na rzetelnych zagranicznych portalach.

Staram się raczej nie polegać na opiniach Kowalskiego, który akurat taki monitor ma a w życiu nie miał innego ;)

Podsumowując krótko wszystkie przeczytane recenzje, napisać można śmiało, że jest to DOBRY monitor w swoim przedziale cenowym.

Nie jest idealny i nie wolno go porównywać do modeli za kilka tyś zł. Za takie pieniądze trzeba po prostu zaakceptować pewne fakty i pójść na kompromis.

Pod względem jakości wyświetlanego obrazu bije niemiłosiernie chyba wszystkie TN'ki.

Co do gier to wiele z tych recenzji oceniało ten monitor bardzo dobrze, praktycznie nie występuje input lag, smużenie jest niezauważalne dla przeciętnego użytkownika nawet w dynamicznych grach.

 

Zdecydowałem się go zamówić (U2312HM) i już teraz wiem, że będę zadowolony. Napiszę krótką recenzję z moich wrażeń.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...No mało siedziałem przy iMac ale z grubsza zastanawiający jest fakt że takie komputery zostały wykorzystane w sali dla grafików, łącznie 18 komputerów w przybliżeniu jeden około 7tys stwierdzając po specyfikacji, to łączna kwota powyżej 100tys złotych :mur:.

 

Ktoś musiał dostać łapówke od Apple, pewnie w postaci dodatkowej sztuki, bo nie przypuszczam, że ktoś o zdrowych zmysłach zakupił by tak kiepski produkt za taką kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam U2312HM od zeszłego piątku i troche go już podestowałem. Także kilka wrażeń z praktyki:

 

Najpierw podłączyłem go do drugiego slotu karty graf. tak aby można było bezpośrdenio porównać z moim starym LG (LCD TN).

Jakość obrazu zauważalnie lepsza, ekran jaśniejszy i wyrazisty, kolory jakieś bardziej "kolorowe". Tutaj + dla IPS, chcociaż jeżeli ktoś liczy, że szczęka mu opadnie, to się myli. Po prostu jest lepiej, ale nie ma takiej różnicy jak między dniem a nocą.

 

GRY. Jako pierwszego odpaliłem mojego ulubionego FPSa. Niestety komfort gry mniejszy niż na starej TNce. Obraz nie jest tak płynny. Czasami jakby klatki przeskakują a na tym samym sprzęcie i starym monitorze nigdy to nie występowało. Wyraźne pogorszenie, dla mnie nie do zaakceptowania.

Włączyłęm też kilka innych gier, mniej dynamicznych i tutaj raczej ciężko szukać minusów.

 

PODSUMOWANIE. Fajny monitor to ogólnego użytku, ma bardzo ładny obraz, obudowa prosta i elegancka. Fajna funkcja postawienia ekranu w pionie. Nadaje się do średnio dynamicznych gier (np. w NFS nie zauważyłem problemów)

Jeżeli ktoś jednak rozważa ten model do szybkich FPSów typu BF3 to stanowczo odradzam, nie nadaje się.

 

Przypominają mi się teraz opinie różnych osób, które czytałem w sieci o tym Dellu.. że nie widać smużenia itd. Śmiem twierdzić, że te osoby mają jakiś spóźniony relfeks, skoro nie dostrzegają różnicy :)

 

 

DECYZJA. Zależy mi jednak bardziej niż przypuszczałem na komforcie grania. Mogę ten monitor zwrócić, ale zdecydowałęm, że go zostawiam. Mam 2 PC w domu, DELL bedzie podpięty do ogólnego kompa, mój drugi PC jest zbudowany z myślą o grach i do niego nadal szukam monitora.

 

JAKI SZYBKI MONITOR DO GIER POLECACIE? Budżet do 1000 zł

Edytowane przez Azenis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakość obrazu zauważalnie lepsza, ekran jaśniejszy i wyrazisty, kolory jakieś bardziej "kolorowe". Tutaj + dla IPS, chcociaż jeżeli ktoś liczy, że szczęka mu opadnie, to się myli. Po prostu jest lepiej, ale nie ma takiej różnicy jak między dniem a nocą.

Żeby opadła szczęka trzeba a)"kupić EIZO", b)potrafić skalibrować monitor - a nie obwiniać 2312 za swoje nieumiejętne podejście.

 

Swoją drogą ja również byłem za 2412, no ale rozumiem że nie byłeś w stanie dołożyć tych 200zł dla IMO o niebo wygodniejszej pracy, zwłaszcza z grafiką, albo wolisz 16:9 bo głównie oglądasz na nim filmy.

 

 

BTW, czy aby na pewno podłączyłeś tego Della do DVI a nie D-SUB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Merlin85

Ja spośród tych trzech modeli, które wymieniłeś na twoim miejscu wybrałbym LG z matrycą IPS. Jest to monitor z wyższej półki zarówno pod względem parametrów, jakości obrazu jak i stylistyki. Warto jest się mu bliżej przyjrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Azenis: Bawiles sie jakos dokladniej (overdrive, zabawa z vsync, etc.), sprawdzales innego kompa? polaczenia?

Az tak widoczne np w BF3?

 

~~

A jak inni? Na pewno jest wiecej uzytkownikow tego monitora na forum. Jestem prawie zdecydowany, wiekszosc (wszystkie?) recenzje,opinie nie wspominaja o uciazliwym problemie lagow/smuzenia, a tutaj taka zdecydowanie negatywna opinia (wydawalo mi sie ze z ipsow U2312HM jest najsensowniejszy do grania).

Edytowane przez grondo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...