Skocz do zawartości
Piospi

dziwny problem - mulący dysk i napęd DVD

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj padł mi Seasonic X-750. Podaję na starcie swoją konfigurację: Asus Maximus III Formula, i5 760 4.2GHZ, GTX 480, Samsung F3 1TB, Vertex 2 100GB i 2x4GB G Skill ECO.

 

Teraz mam pytanie odnośnie problemu, który mnie nękał od samego początku. Problem dotyczy bardzo wolnych instalacji z płyt DVD różnych gier. Mało korzystam z napędu, bo służy mi tylko do instalacji gier. Windę mam na pendrive, a programy i stery ściągam zawsze najświeższe wersje z internetu.

 

Najlepszy przykład swojego problemu - chciałem po formacie zainstalować Battlefielda 3 i instalator pokazał mi, że będzie to trwać 4 godziny (wskazywał, że kilkaset kilobajtów miała prędkość instalacji). Pomyślałem sobie "WTF" i poszedłem spać. Wstaję rano, a on mi dopiero 40 procent zainstalował..

 

Zawsze gry mi się długo instalowały i powiem szczerze, że nawet na archaicznych komputerach napędy szybciej chodzą. Słyszałem taką teorię, że stuknięty od nowości był zasilacz i dlatego stąd problemy. To możliwe żeby on przyczyniał się do wolnych transferów poprzez gorsze zasilanie czy coś tam ? Czy może walnięte mam złącza na płycie głównej ?

 

W ustawieniach (jest to Maximus III Formula P55) nie widziałem takich ustawień, aby coś spowalniało. Dyski miałem zawsze na AHCI ze względu na swojego Vertexa 2.

 

 

Dysk SSD chodzi w miarę szybko (i może powinien szybciej chodzić), ale mam wrażenie że Samsung F3 jest czasami wolniejszy od mojej starej Barracudy Segate'a. Jak mam duże pliki i chcę coś z nimi zrobić - przykładowo rozpakować zipa, który waży 300MB to po naciśnięciu prawym przyciskiem myszki długo myśli zanim się pojawi to "menu" z kopiuj/wklej/itd. System mam na SSD więc wszystko jest ok. Samsunga używałem jako magazynu, ale specjalnie musiałem zainstalować drugi system na nim i naprawdę czułem się jakbym pracował na swoim kompie z Pentium 4.

 

 

Kiedyś testowałem benchmarkami dyski + napędy, ale niby wszystko jest "cacy". Jak może być cacy skoro instalacje trwają bardzo długo. Gry zawsze instalowałem z napędu Liteona na dysk SSD.

 

Co może być przyczyną ? Bardzo proszę o jakieś sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy przypadkiem dysk i napęd nie przestawił się na PIO. Normalnie powinny śmigać na UDMA. Możesz to sprawdzić poprzez Panel Sterowania --> System --> Sprzęt --> Menedżer urządzeń -- > Kontrolery IDE ATA/ATAPI. W tej gałęzi są Podstawowy i Pomocniczy kanał IDE. W ich właściwościach (ustawienia zaawansowane) znajdziesz tryby pracy. Jeśli okazałoby się, że mam rację to wystarczy je usunąć i ponownie zainstalować + restart systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma poprawy, na SSD nie mogę narzekać. Samsung wolno pracuje, ale to może tylko moje odczucie bo ciągle pracuję na bardzo szybkim SSD.

 

 

Jedynie ten napęd mnie martwi, kupiłem nowy i dzisiaj go odbiorę. Zobaczymy czy coś to zmieni (niestety nie mam nikogo kto miałby kompa z SATA czy możliwość wsadzenia innej nagrywarki/napędu).

Edytowane przez Piospi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...