Skocz do zawartości
siriand

Laptop czy desktop?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Jestem nowy i właśnie przemogłem się aby założyć temat i zapytać o opinię fachowców.

 

Tym co ostatnio zaprząta mi głowę jest wybór następnego komputera osobistego. Sprawa przedstawia się tak, że przez ostatnie 2,5 roku korzystam z Macbooka Pro (late 2009) który przestaje się nadawać do grania w gry - te mniej wymagające działają kiepsko a bardziej wymagające w ogóle. Moje pytanie odnosi się do tego jaki krok powinienem podjąć jeśli chodzi o wymianę sprzętu na nowszy.

 

Nie zależy mi na utrzymaniu kontaktu z Macbookami, Apple-loverem też nie jestem, ale jeśli ktoś ma zamiar po prostu zająć się krytyką tego sprzętu to niech sobie daruje.

 

Moje opcje przedstawiają sie następująco :

- kupuję nowego laptopa oraz pozbywam się mojego macbooka - czyli po prostu zamieniam go na nowy model, który będzie pełnił te same funkcje, myślałem tutaj o czymś mocniejszym ze zorientowaniem na granie - np MSI GT z i7 i najlepiej GF555

- kupuję PC, za niższą cenę niż ewentualnego laptopa i zostawiam sobie obecny laptop jako sprzęt mobilny, w tym wypadku po prostu oparłbym się na zestawach kompilowanych przez PurePC i po zebraniu odpowiedniej kwoty dopasował do niej zestaw

- pozbywam się laptopa i kupuję PC + do tego albo jakiś tablet albo netbooka

 

Co według Was najbardziej opłaca się w kwestii długoterminowej wydajności? Chwalę sobie np. to że mój laptop wciąż wytrzymuje kilka godzin na baterii ale niestety do grania się już nie nadaje, w sumie trochę podróżuję - obecnie jestem od pół roku w Niemczech, nie wiem gdzie wyląduję przez kolejne 2 lata, a minimalnie tyle chciałbym aby mój nowy sprzęt sprawował się śpiewająco. Po przejrzeniu serii testów PC i laptopów doszedłem do wniosku, że za tą samą cenę PC ma 2x lepszą wydajność - karty graficzne o tych samych nazwach w wersji desktop i M mają niemalże dokładnie takie przeliczenie (np. taki GF 560 gtx), a z racji że nie stać mnie na takie zabawki dla graczy jak Razer Blade albo Alienware'a to muszę się poradzić jak zainwestować moje pieniądze aby sprzęt spełnił moje oczekiwania.

 

Dodam, że z utęsknieniem czekam na oficjalną premierę Diablo 3 oraz pograłbym sobie w dobrej rozdzielczości w takie gry jak Wiedźmin 2 czy Mass Effect 3 lub Skyrim.

 

Czekam na jakieś sugestie i przepraszam że tak się rozpisałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w ogóle zastanawiasz się czy brać lapka czy stacjonarkę, to nie widzę sensu brać laptopa. Zapłacisz za mobilność, dostaniesz przeciętną wydajność. Grafy w laptopie nie wymienisz, z prockiem będzie niewiele lepiej, chłodzenie słabe, a po pewnym czasie hałas może przeszkadzać bardziej niż w stacjonarce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choć osobiście wybrałbym opcje 2, to jednak z tego co zrozumiałem dosyć dużo podróżujesz, a trochę bez sensu jest kupowanie stacjonarki skoro i tak przez większość czasu będziesz się "męczył" z laptopem. Chyba, że na owych wyjazdach granie nie jest dla ciebie istotne, a jak zrozumiałem obecny Macbook dla innych czynności jest wystarczający, a w miejscu gdzie miałby być PC bywasz często.

Zależnie też do czego wykorzystujesz laptopa, pomyślałbym też chwilę nad opcją 3, gdyż za sprzedaż appla sporo możesz dostać i kupisz sobie porządny PC i coś mobilnego z wcale nie mniejszymi możliwościami.

 

Sorry że zapewne, bardziej Ci namąciłem, ale jest to dosyć indywidualna kwestia.

 

Dlatego dla uproszczenia:

- laptopa chcesz używać tylko do zadań biurowych, a zależy ci na porządnym sprzęcie, gdzie wygodnie pograsz i nie tylko= bierz PCta i ew. sprzedaj Mac-a

- spędzasz bardzo dużo czasu na rozjazdach i poza domem, a głównym zadaniem dla nowego sprzętu miało by być uruchomienie wymienionych przez Ciebie gier(a te kosmicznych wymagań wcale nie mają)= wymień laptopa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO opcja druga("kupuję PC, za niższą cenę niż ewentualnego laptopa i zostawiam sobie obecny laptop jako sprzęt mobilny, w tym wypadku po prostu oparłbym się na zestawach kompilowanych przez PurePC i po zebraniu odpowiedniej kwoty dopasował do niej zestaw").

 

Po mojej sygnaturce można sie zorientować, że sam tak wybrałem ;)

Gamingowe laptopy są mało mobilne. Jest to opcja jeżeli cały czas jesteś w podróży. No i bądźmy szczerzy - lepiej się gra na większym ekranie z klawką i myszką w odległości jaka nam pasuje. Jeżeli czasem podróżujesz i chciałbyś w coś pograć na laptopie to dobrze się zainteresować tzw. "indykami" ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO TYLKO opcja stacjonarka do grania + laptop mobilny, używam takiej samej 'konfiguracji' (stacjonarka z podpisu do gier, Macbook White C2D 2,0GHz, 2GB RAMu = mobilna maszyna do pisania, netu, gg itp) i to wszystko daje radę, no może poza tym, że zarżnąłem baterię do 40% sprawności w Macbooku po 5 latach ;)

Edytowane przez elomelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza opcja to desktop + tablet. Macbooka bym sprzedał (pewnie dostaniesz dobre 3k) i kupił transformera prime, chyba, że brak klawiatury ci nie przeszkadza to wtedy ipada 3, ktory ma sie ukazac w przyszlym tygodniu. A do gier tylko i wylacznie desktop. Za 3k złożysz już całkiem konkretny sprzęt. Gamingowe laptopy to moim zdaniem porażka. Totalne kloce trudne w transporcie i w kosmicznej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym mógł rozważyć tablet ale np. często i gęsto liczę w Matlabie na laptopie (na uczelni itp itd) oraz piszę sporo tekstów w Wordzie, więc tablet odpada ale może Koledze siriand podpasuje takie wyjście. Jednak IMHO tablet = tylko zabawa, nawet tekst ciężko napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie!

 

Właśnie teraz coraz bardziej się zastanawiam - bo prawdę mówiąc to waga laptopa nie ma dla mnie znaczenia, i tak noszę go w plecaku z taką specjalną kieszenią z poduszkami itd i dzięki temu w ogóle się nie martwie o jego bezpieczeństwo a jako duży chłopiec mało martwię się czy waży on 2 kilo czy 4 (mac ma 2,5 i wydaje mi sie ze cieżki nie jest).

 

Wspomniany został Transformer Prime - zastanawiałem się nad tym, myślałem właśnie aby sprzedać Maca (fakt - jest wciąż sporo wart i to że płaci się wiecej za jabłko na obudowie daje realne szanse na sprzedaż sprzętu i odzyskanie części wartości) i zakupić Transformera + stacjonarke. Niemniej jednak jest to rozwiązanie dość kosztowne. Tablety lubię ale rzeczywiście tworzenie tekstów jest na nich udręką, a studiuję jakby nie było finanse więc raczej tworzę teksty w wordzie + muszę zapisać jakoś wzory, a przy całych swoich mozliwosciach pisanie na tablecie to żenada. Transformer daje docka z klawiaturą ale to przecież android, nie windows, nie mac os, nie linux a android - przeciez przy naszej przestarzałej uczelnianej architekturze nawet do rzutnika go nie podłączę :o

Weźmy pod lupę opcję z wymianą laptopa. Hipotetycznie udało mi sie sprzedać mojego Maca i teraz chcę kupić coś co :

- wytrzyma na wykładach 5 godzin

- pociągnie najnowsze gierki w natywnej rozdzielczości i na ludzkich detalach

- nie będzie kosztowało 12 tysięcy

- będzie rozsądnych rozmiarów

Nierealne. Nie będę sam siebie oszukiwał :)

Więc albo rezygnuję z części mobilności na rzecz możliwości graficznych (w grach) albo kupuję dwa sprzęty. Ile musiałbym wydać na stacjonarkę aby na 2 lata mieć spokój? Klawiaturę i myszkę w domu gdzieś mam, monitor niestety 19'', bez full hd, ale koncentrując się na samym kompie żeby cieszyć się maksymalnymi możliwościami gier to ile trzeba wyłożyć?

 

Jeżeli czasem podróżujesz i chciałbyś w coś pograć na laptopie to dobrze się zainteresować tzw. "indykami" ;)

 

Pozdrawiam

 

Czy chodzi po prostu o starsze gierki z "duszą"? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi po prostu o starsze gierki z "duszą"? :)

 

Chodzi o gry tworzone przez studia niezależne. Cuda pokroju Braid itd ;)

Inna sprawa, że w starsze gierki na lapku też można pograć.

 

Co do zestawu. Te już "dają" radę:

Zestaw za 2650 zł

Zestaw za 3000 zł

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chcesz za 2 lata w nowość grać na ultra? Nikt nie wie jakie wymagania będą miały wtedy gry, jak wyjdą nowe konsole to wiele sie może zmienić. Często ustawienia high/medium wiele się nie różnią. Na jakiej rozdzielczości chcesz grać?

 

Na dniach mają debiutować karty HD 7850 / 7870, myślę, że zapewnią wystarczającą wydajność na te 2 lata. Będą kosztować około 1000-1300. Na dzień dzisiejszy mogę polecić tą kartę: http://www.morele.net/gigabyte-geforce-gtx560-ti-1gb-gv-n560ud-1gi-411014

 

Można z nią zbudować cały zestaw oparty na i5-2400 za 2600zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chcesz za 2 lata w nowość grać na ultra? Nikt nie wie jakie wymagania będą miały wtedy gry, jak wyjdą nowe konsole to wiele sie może zmienić. Często ustawienia high/medium wiele się nie różnią. Na jakiej rozdzielczości chcesz grać?

 

Na dniach mają debiutować karty HD 7850 / 7870, myślę, że zapewnią wystarczającą wydajność na te 2 lata. Będą kosztować około 1000-1300. Na dzień dzisiejszy mogę polecić tą kartę: http://www.morele.net/gigabyte-geforce-gtx560-ti-1gb-gv-n560ud-1gi-411014

 

Można z nią zbudować cały zestaw oparty na i5-2400 za 2600zł.

 

Oczywiście że nie 2 lata na ultra :) Ale z nadzieją że jak za 2 lata wyjdzie gra to spokojnie sobie w nią pogram i nie będę musiał pchać 2 tysięcy w modernizację kompa (albo 4 tysi).

Mętlik w głowie mam teraz, 2,5-3 tysie potrzebuje na stacjonarke, czyli w sumie tyle co jak kupowałem ostatniego blaszaka z 7 lat temu, może jeszcze parę stów na obudowę itd.

 

Teraz patrzcie - kupuje kompa, do niego przyda się monitor Hd, najlepiej 24 cale żeby w ogóle padać z wrażenia grając w gierki, to dodatkowa kasa + przy rozdziałce full hd (1920x1080) to też karta szybciej przestanie dawac sobie rade, czy to naprawdę wychodzi o wiele lepiej wydajnościowo niż z laptopem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz patrzcie - kupuje kompa, do niego przyda się monitor Hd, najlepiej 24 cale żeby w ogóle padać z wrażenia grając w gierki, to dodatkowa kasa + przy rozdziałce full hd (1920x1080) to też karta szybciej przestanie dawac sobie rade, czy to naprawdę wychodzi o wiele lepiej wydajnościowo niż z laptopem?

 

Wychodzi dużo lepiej. Już nawet "troszeczkę" gamingowe laptopy maja duże rozdzielczości to raz.

Po drugie teraz wszystkie kart graficzne dla graczy jak i gry są tworzone właśnie raczej pod takie rozdzielczości.

Najlepszym przykładem jest np. F.E.A.R 2 który chodził mi zdecydowanie lepiej na 1680x1050 niż na 1280x1024 przy reszcie sprzętu takiej samej:D

 

Na studiach też miałem/mam takich kilku co to sobie kupili laptopy "również" do gier. Świetne, żeby ręce ogrzewać to na pewno. Ale wygoda grania na czymś takim... no cóż do mnie nie przemawia i z tego co widzę do nich też. Ale jak już mają to nie zmieniają i jakoś żyją :D

 

PS. Dzięki konsolą PCty teraz starzeją się inaczej. Przykładowo taki Q6600@3.0GHz/Phenom II 955 starczą do wszystkiego jeżeli chodzi o gry na chwilę obecną, a pierwszy z procy jest z 2007 roku... itd.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez DeathTomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam gram w najnowsze tytuły w full HD przy karcie odrobinę słabszej niż ten geforce. Tak więc zapas mocy jest. Jeszcze raz powtarzam laptop do gier to kompletnie nieopłacalna sprawa. Juz lepiej zostawić tego macbooka i kupić xboxa za 900 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam gram w najnowsze tytuły w full HD przy karcie odrobinę słabszej niż ten geforce. Tak więc zapas mocy jest. Jeszcze raz powtarzam laptop do gier to kompletnie nieopłacalna sprawa. Juz lepiej zostawić tego macbooka i kupić xboxa za 900 ;)

 

Mam PS3 :* ale na spółkę z bratem i stoi w domu, a ja na obczyźnie :) Chyba skłonię się na zakup stacjonarki, może wymienię laptopa też na coś innego, np. wspomnianego transformera ale przede wszystkim zobaczę co zaprezentują 7 w San Francisco - a nuż ipad 3 okaże się wart zainteresowania i zastąpi laptopa? Mój laptop w sumie sprawuje się doskonale i dlatego jestem niechętny do zmiany - jak masz coś co działa doskonale to teoretycznie po co zmieniać? :) 450 cykli ładowania, 2,5 roku, 92% życia baterii = 6,5 godziny na baterii na uczelni. Więc chyba zbiorę kaskę i złożę składaczka bawiąc się przy tym jak klockami lego. Może dorzucę sobie monitor albo tv hd, ale ostro się wku**** jak się okaże że po złożeniu tego wszystkiego znowu wyjadę za granicę, czas pokaże :)

 

A jeszcze poruszę temat owych konsol : część gier na konsole się nie nadaje i o ile grałem z uśmiechem pięciolatka na PS3 w takie tytuły jak Uncharted, God of War i RAGE, to nie wyobrażam sobie grać w Diablo, Starcrafta, Battlefielda i Skyrima na konsoli - jakoś mi się to kłóci, ale zobaczymy. A konsole rzeczywiście ściągają w dół wymagania, bo w sumie są już bardzo długo na rynku - kiedyś robiłem prezentację na ten temat i wyszło że PS1 produkowali przez oszałamiające 15!!! lat, oczywiście obecnej generacji nie uda się dociągnąć do tego pułapu a PS1 osiągnęło to w krajach rozwijających się, ale wciąż. Najdalej w przyszłym roku zaprezentują nową generację moim zdaniem, więc zobaczymy jak się sprawa potoczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...