Skocz do zawartości
Mhrok

SSD na system i programy - wybór.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zamierzam kupić SSD na system i trochę programów z miejscem na malutką partycję na linuksa. Zapewne do czegoś takiego będzie przydatny dysk ~100GB albo więcej. Z rzeczy sprzętowych, dysk będzie podłączony do kontrolera z płyty głównej Asus Striker II Extreme, czyli SATA II. Mam do wydania 400-500zł. Zależy mi na wydajności, ale warto wziąć pod uwagę wąskie gardło w postaci SATA II. Nadmienię, że w jakiejśtam przyszłości planuję zmianę płyty głównej. I taka moja zagwozdka: Jakbym kupił dwa tańsze dyski i połączył je w RAID 0, nie polepszyłoby to wydajności z racji użycia dwóch portów SATA?

 

Absolutnie nie znam się na dyskach SSD, tyle co mi pierwsze rzuciły się w oczy:

Intel SSD 330 120GB 415zł

Kingston V+200 120GB 370zł

Crucial M4 128GB 425zł

Goodram 120GB 429zł

 

Powiem szczerze, że nawet nie wiem któy kontroler jest lepszy...

Edytowane przez Mhrok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

 

Poczytaj tutaj. @rafa się produkuje i aktualizuje to warto skorzystać. Po przeczytaniu możesz dopiero zadać pytanie ;)

A tym, że masz SATA2 się nie przejmuj. To co w SSD się liczy to czas dostępu, a nie transfery liniowe. Nie wiem do czego wykorzystujesz kompa, ale RAID pod tym względem nie da Ci poprawy, a problemy(jak brak TRIM) jak najbardziej ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tutaj. @rafa się produkuje i aktualizuje to warto skorzystać. Nie wiem do czego wykorzystujesz kompa.

 

Komputer używany jest przeze mnie do gier i czasem coś podłubię w Autocad czy 3ds max. Z tego co widzę to z tych co wymieniłem to na intela i Cruciala warto zwrócić uwagę, oba są w podobnej cenie w wersji 120GB, da się jeszcze znaleźć OCZ w takie cenie ;)

Tylko który będzie najlepszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej kolejności mniej więcej od najlepszego (odstępy dają przybliżony obraz różnic między nimi):

Samsung 830

OCZ Vertex 4

 

Plextor M5S

Samsung 840

Crucial m4

 

Intel 330

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mam już system na tym dysku, tylko jest problem, mianowicie w testach mam słaby odczyt.

Nie widziałem, żeby w ATTO ani w Crystaldisku wzrósł powyżej 130MB/s.

Informacja z CrystalDiska:

Dołączona grafika

Można jakoś łatwo sprawdzić czy dysk jest w trybie IDE, AHCI czy jakim? Mam podłączone Najzwyczajniej w świecie czerwonym kabelkiem do płyty.

 

Ciekawostka: Kopiowanie z RAID0 na SSD idzie 250MB/s mniej więcej.

 

A właśnie, do tego Samsung SSD Magician wywala błąd o niewykryciu kompatybilnego dysku.

 

PS. Windows 8

Edytowane przez Mhrok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, z ciekawych informacji, to moja płyta nie posiada możliwości zmiany trybu na AHCI. Taki dziwny mostek południowy i tyle. Niby mam wyjścia e-sata, które mogą takie rzeczy obsłużyć, ale ponoć i tak nie jest lepiej. Po zmianie sterowników płyty głównej na te od nvidii przynajmniej jakiś tryb prawie-AHCI się uruchomił i dysk jest wykrywany przez ssd magician, ale transfery nadal są... słabe.

Tutaj screeny z AS SSD:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Swoją drogą chyba czeka mnie zmiana mobaska i CPU... ewentualnie tylko MB.

Z samą płytą będzie problem, bo mam DDR3 :D Same problemy z tymi SSD :DD

Edytowane przez Mhrok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepska płyta/chipset i nic nie poradzisz. Najlepiej jak już wymieniać to płyte na P45. Dobra do OC Q9550 i ma bardzo dobre Sata II.

Albo sprzedaj CPU z płytą i kup najtańsze i3 Ivy Bridge + tania płyta na B75/H77

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo sprzedaj CPU z płytą i kup najtańsze i3 Ivy Bridge + tania płyta na B75/H77

 

Wiesz, gdyby nie to, że mam 8GB DDR3 to bym się zastanowił nad P45, tak to właśnie knuję przesiadkę na i5 albo i3.

Tak czy inaczej ten temat nadaje się do zamknięcia, teraz doczytam o tym co warto kupić i niedługo pojawi się temat w sprawie CPU i płyty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do pytania, żeby nie zakładac nowego tematu, ok ?

 

Posidam Sata II i dylemat: Dysk pod system i pare proxow. Zastanawiam sie nad:

 

1. Najmniejsza linia oporu: Crucial v4 64GB - producent i cena

2. Samsung 830 128 GB - choć teraz mocy Sata 6 nie wykorzystam, ale w przyszłości po zmianie plytki i procka będzie jak znalazł.

3. Vertex 4 128

4. Crucial m4 128

 

Wybor pozornie oczywisty ale jak wiadomo zstanawiam się z racji funduszy...

 

Co radzicie?

Edytowane przez oderian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Viste 64. Aktualnie po 4 latach na HDD C:/ zajmuje 59 GB. Na chwile obecna sadze ze nowa instalka/czysta i to czego potrzebuje na 64 by sie zmieściło, ale stosunkowo niewiele doplace i bede mial 2x wiecej. Ten Plextor byłby dobry, szczerze to kiedys czytalem o ssd i Wszyscy polecali Samsunga 830 i Cruciala M4, pozniej wyszedl Vertex 4 i tez stal sie polecanym produktem. Z Plextor jakoś mniej/ wsumie to dwa trzy razy ktoś szepnał. Cena atrakcyjna wiec nie wiem...

 

Edit:

1. CRUCIAL 64GB CT064V4SSD2 - 208zł

2. PLEXTOR PX-128M5S 128GB - 389zł

3. Crucial m4 CT128M4SSD2 - 395zł

4. SAMSUNG 120GB SSD MZ-7TD120BW (to chtba sa 840 bo 120GB) - 400zł

5. OCZ 128GB SSD VTX4-25SAT3-128GB - 458zł

6. Samsung 830 128 ... 599zł (to chyba z kosmosu cena)

 

Ceny podałem ze sklepu w do którego mam bon 150zł.

 

Co wybrać?

 

--------

 

Edit 2

Praca to Photoshop, Text, przegladardki, tak przegladarki i jakies drobne programy. Ogolnie to "duzo na raz" się dzieje u mnie, transfery liniowe duzych plików sa dla mnie mało istotne.

Edytowane przez oderian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crucial ma do użytku 59.6x GB wolnego miejsca. Czyli na styk. Dopłacasz niecałe 90zł i masz 128 GB.

 

Vertex 4/Samsung 830 > samsung 840 >Plextor m5s >crucial m4

 

Mniej więcej tak to wypada.

Edytowane przez kaijitsu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie to co pisałem za 208 to wyżej jest napisane ze wiem, że to v a nie m jest wiec looz. Poprostu dalełm cos lepszego niż hdd za najmniejsza cene (bo i tak bedzie lepszy niż hdd). Czytajac opinie testy to ogolnie nastawiam sie na "zapas" z powierzchnią i Vertexa 4, ten samsung cos strasznie nie ekonomicznie wychodzi, a tam gdzie mam bon to już kompletna porażka. doloże te ~70zł i będę miał Vertex 4. Lamerskie pytanie ale dopiero teraz mi zaświtalo, że nie jestem pewnien. Ten vertex na sata ii sobie poradzi do czasu kiedy zakupie reszte? Kompatybilnośc w dół musi byc, chyba nie miał nikt problemu nie wiem jakies bugi czy cos podobnego? Ktoś posiada jakieś niepokojące informacje w tym temacie?

 

Vertex 4 stosunkowo nowa konstrukcja, dobrze wypada w testach, dobrze smiga więc to chyba najlepsze rozwiązanie, samsung drogi (wyzej opisalem jak z zakupem bedzie), Plextor m5s dobra cena Marvell... ale chyba już lepiej darowac sobie te pare piwek i zakupić Vertex 4.

 

Odnośnie miejsca.. to katalog Windows zajmuje mi ~10GB, wsumie to nie wiem gdzie rezta ale za ~15 minut sie dowiem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość użytkowników SSD działa na Sata II i oczywiście nie ma z tym najmniejszych problemów. Vertex równie dobry co Samsung więc to tylko kwestia ceny, wybierz co Ci pasuje. Plextor to również dobry dysk choć trochę wolniejszy od tych dwóch. Z tym że różnice w szybkości w zasadzie nie odczuwalne w codziennym użytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do pytania, żeby nie zakładac nowego tematu, ok ?

 

Posidam Sata II i dylemat: Dysk pod system i pare proxow. Zastanawiam sie nad:

 

1. Najmniejsza linia oporu: Crucial v4 64GB - producent i cena

2. Samsung 830 128 GB - choć teraz mocy Sata 6 nie wykorzystam, ale w przyszłości po zmianie plytki i procka będzie jak znalazł.

3. Vertex 4 128

4. Crucial m4 128

 

Wybor pozornie oczywisty ale jak wiadomo zstanawiam się z racji funduszy...

 

Co radzicie?

 

cruciale były ostatnio w rewelacyjnych cenach, spokojnie Ci wystarczy, ale jak nie chces kompromisu - 830

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

I jak sie podepne pod temat bo postanowiłem kupić sobie pod system SSDka. Pojemność musi być 128GB. Działać będzie pod SATA II (Asus P5Q-E) i ma być na nim postawiony Win 7 64bit. Kompa używam do zastosowań domowych (głównie Internet i gry, czasami film). Na systemowym będą zainstalowane wszystkie programy jak i parę gierek (Diablo III, L4D2, NFS).

W sumie rozbija sie o cene bo są 2 pólki cenowe mianowicie:

 

Za ok +/- 390zł można kupić:

- Plextor M5S 128GB

- Crucial m4 (C400) 128GB

No i druga półka cenowa to kwota ok 450zł i dostępne 3 dyski:

- OCZ Vertex 4 128GB

- Samsung 830 Series 128GB

- Plextor M5 pro 128GB

 

Jaki jest najlpepszy dysk z każdej grupy. Chodzi mi o bezproblemową, nieawaryjną konstrukcję.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że w tańszej grupie lepszym wyborem jest Plextor?

OCZ i Vertexa mogę kupić za 450zł więc tylko 60zł drożej niż M5S.

Dysk nie kupuje na rok, tylko pewnie na min 3 lata więc możliwe że w między czasie przesiąde się na jakąs nowszą platformę więc wtedy będzie wykorzysywany w 100%

OCZ czy Samsung? Co ma lepsza wydajność, bezawaryjność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność w zasadzie ta sama. Samsung popularniejszy na świecie i lepiej przetestowany. Ale trudniej go dziś dostać bo odchodzi z rynku ale jak nie ma problemu z dostępnością to z lekkim wskazaniem bierz 830.

 

Plextor też jest dobrym wyborem (jest minimalnie bardziej wydajny od m4) i również byłbys z niego zadowolony. Jeśli jednak chcesz kupić wyższą półkę dla własnej satysfakcji (bo fizycznie w zasadzie nie odczujesz różnicy) to nie czemu nie.

 

Ogólnie wszystkie te dyski to jedne z najlepszych SSD na rynku i bezawaryjne. To czy masz Sata II czy III nie ma żadnego znaczenia.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra więc w tańszej grupie brać Plextora, a jeśli chce mieć bardzej przyszłościowy zakup to brać Samsunga ? :>

Czy jeśli nie będe w stanie już dostać '830-ki' to brać OCZ czy może Plextora?

Troche dużo pytań, ale lubie przemyślane i uagrumentowane zakupy :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

m5s również jest przyszłościowym dyskiem. Jeśli nie interesują cię tabelki i wykresy z syntetyków to nie odczujesz większej różnicy w codziennym (standardowym) użytkowaniu - internet, gry itp. Do takiego sprzętu brałbym plextora a jeśli zależy Ci na większej przestrzeni to podobnie wydajnego Liteona e200 160GB.

 

Tu masz testy

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...