Skocz do zawartości
_KaszpiR_

Przejadły mi się towery...

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni (no dobra, tygodni) chodzi mi po głowie pomysł na nową obudowę, w którą wpakuję następnego kompa za kilka miesięcy.

Ponieważ rozwiązania typu tower mi się przejadły, szukałem innego rozwiązania.

Dzisiaj w nocy w mózgu mi coś trzasnęło, wstałem w środku nocy i zrobiłem szkic.

 

 

Pomysł jest taki, aby większość bebechów schować pod płytą główną - powinno tam być na tyle dużo miejsca, że wszystko się pomieści, a nawet jeszcze trochę zostanie.

 

Więcej info w opisie filmu po angielsku, potem wrzucę tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche jak ten model, ale u mnie dół byłby wyższy i mniej tego wszędzie powyginanego metalu.

 

Powiem szczerze, że Black Ice Project Eldera dał mi sporo do myślenia.

Wiele zależy od tego ile ma się miejsca do zagospodarowania - np dla mnie projekt Eldera jest za pionowy - nie miałbym miejsca aby to schować pod stołem, więc komputer wylądowałby z boku.

 

Do tego napisał jedno ważne zdanie, w którym wyjaśnia, że powinien to być także opcjonalnie bench table. Oczywiście przy przedstawionych gabarytach to robi się raczej nieporęczny bench desk, gdzie trzeba grzebać w środku budy. Wszystko fajnie jak się ma dużo miejsca.

Osobiście nie lubię już grzebać jak lekarz w budzie, gdzie ograniczają mnie blachy z boku przy wkręcaniu czegokolwiek - uświadomił mi to boleśnie CM Advanced II + chłodnica na suficie = Wielka Nieskonczona Nienawiśc do złącza EPS do zasilania procesora :D

 

Tak więc wysokość - wyżej już nie ma sensu iść,b o robi się to także zbyt chybotliwe.

Drugi wymiar, czyli głębokość też już mi nie pasuje, aktualna obudowa Lian-Li uświadamia mi, że wszystko fajnie jeśli stół jest głęboki, ale już jest na styk.

 

Za to szerokość zawsze była problemem, vide problemy za płytą główną - upchać kable to czasami horror.

 

Bench - to było słowo klucz, czyli idea obrócenia płyty głównej w poziomie.

Pod stołem mam na tyle dużo miejsca, że mogę tam wepchnąć standardową szafkę.

 

Rozmiar płyty nośnej pod płytą główną to jakieś 45cm w obie strony, realnie nie jest to dużo, bo aktualnie moja buda ma jakies 30cm.

Aktualna obudowa i tak jest na cokole z kółkami, więc i tak mam tam miejsce na 15cm.

 

Poza tym krótsza obudowa lepiej się schowa w głębi i nie będzie tak bardzo przeszkadzać nogom, które czasem muszę postawić tuż przy komputerze :)

 

Durga opcja, obrócić obudowę na boczek tak jak w klasycznym ustawieniu, ale wtedy trzeba by obrócić dół aby chłodnice były w pionie, a nie w poziomie.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiałem, czy nie przerzucić się na itx, ale niestety u mnie odpada, przez brak 2-óch slotów PCIex (grafa +xonar).

 

Pomysł na budę dobry, choć ja bym to trochę pomniejszył, masz tam mnóstwo niewykorzystanej przestrzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko szkic, wiec dlatego jest duzo niewykorzystanej przestrzeni - chcialem miec widok nie scisnietych elementow, wiec mozna lepiej zobaczy co gdzie sie uklada. Zobacz jak inni maja obudowy, np projekt Mardoka, to full ATX w tak wielkiej budzie, ze wyglada ona jak mini-itx ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś coś podobnego kombinowałem poskładane z paneli mountain mods:

 

Dołączona grafika

 

jedyny problem to koszt, stanowczo za drogą wołają za coś takiego, jak na prostotę wykonania.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budy typu cube z horyzontalnym układem mobo są idealnym rozwiązaniem do rozbudowanych systemów LC

gdzie mamy tak kolosalną ilość kabli,węży i urzadzeń zamontowanych w budzie że big tower tego nie ogarnia.

Tyle że to są zwykle kolosy.

Kompaktowa wersja pod dwie chłodnice 280 jest bardzo ciekawą koncepcją

do tego prostą konstrukcyjnie i nie kosztowną w realizacji.

 

Działaj :)

 

Full custom buda to jedyna buda co do której nie masz zastrzeżeń

bo jest wykonana dokładnie tak jak chciałeś i spełnia wszystkie założenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Full custom buda to jedyna buda co do której nie masz zastrzeżeń

bo jest wykonana dokładnie tak jak chciałeś i spełnia wszystkie założenia.

 

A mi się wydaje, że to wyjdzie (również Tobie) jak z pierwszym mieszkaniem. Dołączona grafika Wszystko ładnie, fajnie, super, oczywiście lepiej od wszystkich rozwiązań do kupienia na rynku, ale po jakimś czasie dostrzeżesz, że coś można było zrobić inaczej. Dołączona grafika Jedyna opcja to tylko robić, robić i jeszcze raz robić. Wy obaj (Elder i teraz _KaszpiR_) coraz bardziej zachęcacie i mnie do stworzenia swojej custom budy. Tyle, że mi wymiary LianLi A70B pasują idealnie, ponieważ ... swoje biurko zaprojektowałem właśnie pod tą budę i ciężko by mi było teraz zmienić wymiary na większe. Dołączona grafika

 

 

Co do projektu z pierwszego postu, jeśli jest miejsce, to czemu nie. Mi się podoba. Może płytę ustawić pod kątem ? 30* ? Wyglądałaby jak ekspozycja.

 

EDIT : Gdyby jeszcze szyby były podwójne i robiły za rezerwuar ... ;) Chociaż rodzi to sto problemów. ;)

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słusznie.

Porównanie do mieszkania jak najbardziej na miejscu,dlatego zrobiłem unibody

które jest elementem nie wymienialnym natomiast wszystko wewnątrz budy to klocki lego i dowolnie można to zmieniać.

Unibody jest klamra spinającą w całość bebechy budy.

Trzy unibody są z prostego powodu,będa trzy rewizje wnętrza Black Ice :)

 

Do cube wracając...połączenie tafli przyciemnianego szkła na top i front i lakierowanego proszkowo aluminium (blacha 2mm grubości)

na boki,tył i spód budy to jest koncept jaki w przypadku takiej zgrabnej kostki przychodzi mi na myśl.

 

Odrzucam opcję wykonania tego z poliwęglanu lub czarnego akrylu.

Miałem w ręku bencha Tecnofront Raven i utrzymanie tego w czystości to przekleństwo...najlepiej odkurzać pędzelkiem co godzinę

i dotykać tylko w białych rękawiczkach.

 

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w nocy miałem gorączkę i miałem majaki, ale w tej gonitwie myśli wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł.

Gdyby płytę główną ustawić w pionie zlączami do dołu, a za tym schować inne bebechy chlodzenia?

To rozwiązanie idealnie pasowałoby do rezerwuaru w pionie.

 

Co więcej, taka konstrukcja moglaby sie zmieścic na ukladzie trojkata i schowac się za moim ekranem na stole....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja wizualizacja zakłada odwrócony obieg powietrza w zasilaczu. Nie jestem do końca przekonany, czy to dobry pomysł. Choć może niech lepiej wypowie się ktoś bardziej światły w tej dziedzinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zasilacz jest najwiekszym problem, aczkolwiek tutaj raczej bym odwrocil dzialanie wentylatora w zasilaczu, obrocil go tak, aby wentyl nie wtlaczal a wydmuchiwal powietrze - dzieki temu zasysal by zimne powietrze kratka od spodu.

Aktualne zasilacze po prostu sa tak, a nie inaczej konstruowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle zarzucić filtr przeciw kurzowi to nie zrobi taki zabieg zasilaczom różnicy. Dla spokoju można wziąć Seasonica półpasywnego i tam to już można robić to w ciemno. Może trochę szkoda gwarancji na starcie, ale coś za coś.

 

Samą budę bym inaczej zrobił, no ale to kwestia gustu, możliwości i potrzeb. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w ten sposób, oczywiście proporcje nie są poprawnie zachowane, ale uważam, że trochę przestrzeni urwiesz wsadzając płytę pod kątem, w dodatku ładniej będzie się PC prezentował.

 

Dołączona grafika

 

EDIT : przekrój dopasowany do tego z 0:29.

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak myślalem,że wykombinujesz coś pod kątem.

Edit:

Te kąty są niemożliwe, chyba, że się wydluży w pionie obudowę.

 

http://i.imgur.com/mkjD2uE.png

 

http://i.imgur.com/P8ZUaVi.jpg

 

Ten cholerny zasilacz to problem, po prostu to jest najwieksze bydle w komputerze.

Jeśli jeszcze płyta musiałaby być pod katem, to trzeba pomysleć o maskowaniu zlączy i kabli z tyłu płyty głownej, bo inaczej wychodzi horror.

 

Chłodnice musialby byc jeszcze slim, bo z wnetylatorami też robia sie grube i gabarytowo blizej im do bochenka chleba.

 

 

Edit2:

Ahhh juz wiem o co Ci chodzilo z ta plyta glowna, karta graficzna poziomo.

 

http://i.imgur.com/Bl6XE9q.png

 

http://i.imgur.com/vxlMLEK.jpg

 

Hm, ale to nadal nie rozwiazuje problemu zasilacza - jak jest poziomo to zaslania radiator, ewentualnie jak jest pod katem to troche chowa sie pod plyta, poza tym tworzy sie taki klin udostepniajacy powietrze...

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wentylator w zasiłce jako wyciągający nie spełni dobrze swojej roli. Powietrze pójdzie przez zasilacz najkrótszą i najmniej oporową drogą, a to oznacza, że ominie wszystkie radiatory, ponieważ pójdzie bokiem i "nad nimi" (pomiędzy ich szczytem a samym wentylatorem). Musiałbyś porobić jakieś ścianki blokujące wewnątrz tego enermaxa, by odpowiednio nakierować strumień powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co chodzi, ale bez przesady, to nie są jakieś biedy zasilacze, co się grzeją jak piekarniki i muszą mieć mocny nadmuch. Tak naprawdę wystarczy minimalny przepływ powietrza.

 

Już jednego NAXN'a rozbierałem, miał tam taką zaślepkę z plastiku, aby kierować przepływ powietrza na zablokowaną ściankę, aby się powietrze odbijało i przepływało potem w kierunku kratki, a nie leciało wprost do kratki. Aktualnie wyjąłem z niego fabryczny wentyl, bo ćwierkał, wpakowałem NoiseBlockera i jak dmucha na 800rpm to nawet nie wypada ciepłe powietrze, bo tak słabo obciążony jest ten zasilacz.

 

 

Myślałem jeszcze aby obrócić zasilacz tak, aby wentylator na chłodnicy wyciągał powietrze z zasilacza przez kratkę przy wtyczce.

 

Albo kompletnie zdemontować osłonę, zrobić nową osłonę z blachy perforowanej i ułożyć zasilacz jak na planie, który narysował MaciekCi.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, kto robił uklady, gdzie równolegle była chlodzone GPU i CPU - wtedy robilo sie tak bardzo mało węży....

Jak z wydajnością, szczególnie, że bloki CPU sa znacznie bardziej resterykcyjne?

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węży faktycznie mało.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

Działa to normalnie,tyle że dałem blok CPU o najniższej możliwej restrykcji,pinowiec od MIPS.

Ciężko powiedzieć jak by to wypadło gdyby nie Iceforce a bardzo restrykcyjny blok dać...np Enzotech Stealth.

 

 

Dołączona grafika

 

 

Testowałem flow z pompami Koolance 450 Strong single i dual w turbo loop (sterowana 10V-24V),Swiftech 35X single i dual turbo loop

oraz Iwaki RD30 (potwór nie pompa) ze sterownikiem Koolance 10V-24V

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

Z Iwaki flow był ponad 250l/h..wariactwo.

 

 

Dołączona grafika

 

 

Wyniki flow dla pracy na pełnej mocy:

 

100 l/h -> Swiftech 35X

205 l/h -> turbo Swiftech 35X

230 l/h -> turbo Koolance 450 Strong

250 l/h -> Iwaki RD-30

 

Układ z dwoma grafami w sli i blokiem cpu plus dwie chłodnice 560 oraz pompy i rezerwuar więc w miarę prosty.

 

Najwyższe cisnienie za pompą było w total paralell w przypadku Iwaki,niemal 0.6 bara

 

 

Dołączona grafika

 

 

Potem ... przeniosłem się z budy do bencha z całym bałaganem bo testowanie układu w TYR to mordęga...

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Elder
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...