Skocz do zawartości
rafko29

Szukam radeona albo geforce, który nie zjada RAM'u !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam obecnie Gainwarda GT 240 który ma napisane na pudełku (i w różnych opisach n necie) 1024 MB ale jak później zauważyłem to tak naprawdę ma tylko 512 MB a drugie 512 MB bierze sobie z ramu :/ sprawdzałem to w EVEREŚCIE i w jakimś innym programiku. Drugi problem to zawiechy win7 i wi8 po instalacji sterowników, kiedyś było wszystko ok a od niedawna po instalacji sterowników tej karty na świeżym systemie win7 czy win8, system się zawiesza na pierwszym ekranie z tapetą i logiem (brak ikon, paska itd) jest tyl;ko kursor. który się rusza i nic więcej nie można zrobić. No ale i tak chcę zmienić kartę ze względu na ten zjadany RAM, bo pracuję na WinXP.

 

Chciałbym jakiś GT 630 ale nie wiem czy na pewno te karty mają całą swoją pamięć a nie zjadają ram. Może mi ktoś na 100% powiedzieć, czy ten geforce (albo inny do 300 zł) ma swoją pamięć ? ewentualnie jakiś radeon do 300 zł

 

Proszę o podpowiedzi

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ten radeon z DDR3 też nie bierze ramu z kompa ? a po czym można poznać czy karta korzysta z ramu czy nie ? czy to zależy od GPU czy może od pamięci (DDR3 DDR5) ?

 

dzięki za odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że ten który podałeś ma DDR5 ale są też z DDR3 dlatego pytam czy to ma znaczenie jeśli chodzi o turbo cache. A przez zakupem pytam właśnie tutaj żeby znowu nie trafić na jakąś kulawą grafikę co się posila ramem z kompa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli karta w specyfikacji ma napisane turbocache lub inne ustrojstwo przydzielajacy ram tzn ze ma, jesli nie to nie. Ddr5 czy ddr3 nie ma nic do tego. Obecnie chyba zadna karta desktopowa nie ma takiego rozwiazania. Jeszcze raz czytac, czytac i czytac aby drugi raz sie nie naciac.

 

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powody są dwa żeby wymieniać padło:

1. przestała działać na win7, nie działa na win8

2. zjada 0,5 GB ramu

 

no właśnie po tym odkryciu w ŻADNYM opisie mojej GT 240 nie było mowy o turbo cache i wyprostuję jedną rzecz.

Kupiłem kartę ze świadomością że ma 512MB (tak ma na pudełku w opisach itp.) później zobaczyłem, że w winxp mam 2.75 GB ramu (z 4 GB) a powinno być 3.25-3.5 GB w xp, no to domyśliłem się, że ok pół giga zniknęło i podejrzenie padło na grafikę... dopiero wtedy odpaliłem everesta i coś tam innego i tam mi pokazało że grafika ma 1024 MB a nie 512MB (Karta wideo Windows>Rozmiar pamięci 1024MB, Procesor graficzny> Rozmiar pamięci 512MB).

 

Jak ktoś chce sprawdzić to proszę Gainward GT240 512M GDDR3 128bit DVI HDMI

Edytowane przez rafko29

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic już nie rozumiem... wymieniłem GT240 z TC na kartę na GT630 DDR5 1024MB bez TC (dzwoniłem specjalnie do naszego product managera żeby mi potwierdził, że ten model nie ma TC) Windows 7 ruszył no ale ku..... w XP nadal jest tylko 2.75 GB !!!! czyli tyle samo ile było z kartą z TC (zjadała 512MB z ramu) o co tu chodzi ?? wie ktoś ?? w biosie nie mam żadnej opcji z tych które znalazłem na forach od pamięci grafiki (video bios cachable, ram coś tam video memory itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32-bitowy xp obsługuje dzięki pae max 4GB (RAM+GRAM), więc każda karta i tak "zżera RAM", system nie może więcej zaadresować. W xp standard nie ma mowy o więcej, niż 4GB, a bez PAE jeszcze mniej. http://msdn.microsof...e/gg487512.aspx

 

Jakie masz kości pamięci? Może któraś padła?

Edytowane przez vegitto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Corsair Vengance 8GB dual 1600mhz, pamięci są sprawne, na Win 7 64bit wszystko jest OK. Procek athlon II x4 635, płyta gigabyte MA770T-UD3 rev. 1.4, najnowszy bios. Myślę, że wina leży po stronie płyty albo systemu(po wymianie grafiki może potrzeba formata). No ale ciekawi mnie czemu na starej karcie z TC też pokazywało 2.75 GB mimo, że karta TC pożerało 512 MB ramu...

 

GT240 z TC - 2.75 GB

GT630 bez TC - też 2.75 GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale stara karta miała 1GB pamięci (łącznie) i nowa ma też 1GB pamięci. OS 32 bit obsługuje 4GB. Masz 1GB na karcie + 2,75 ram i reszta (0,25GB) rozpływa się po m.in. cache i czymś tam jeszcze. Pewnie uprościłem sprawę, tak to mniej więcej wygląda.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4GB - 1GB (dla GPU) = 3GB ... co się będziesz kłócił o te 256MB na XP.

Możesz z jakiegoś śmietnika wytrzasnąć kartę na 128MB, w stylu Radeona X300SE, jeśli tak bardzo ci zależy na większej ilości wolnego RAMu.

 

@misiek345345

Zwykle nie zżera RAMu, tylko przestrzeń wolną do zaadresowania w systemie (32bit = max 4GB ). A np. ten 128MB radeon X300SE podobno ma własne 64MB i resztę dobiera sobie jak integra, z RAMu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem nie jest zależny od ilości pamięci RAM na karcie graficznej, tylko z tym że Windows XP którego posiadasz jest systemem 32 bitowym.

W związku z czym twoja płyta maksymalnie pod systemem 32 bitowym obsłuży 2.75GB. Możesz spróbować zaktualizować BIOSa, lub/oraz włączyć instrukcje PAE, wówczas może XP zobaczy więcej RAMu. Ilość widzianej pamięci pod systemem 32 bitowym nie jest związane z ilością pamięci na karcie graficznej, uzależnione jest to od wersji chipsetu, BIOSu na płycie głównej, oraz od ilości kart rozszerzeń zamontowanych w komputerze.

Jak zamontujesz w kompie grafikę z 4GB RAM to Windows XP dalej będzie widział tylko 2.75GB i ta wartość się nie zmieni.

Edytowane przez KoVol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz, karta ma 1 GB i nie ma TC więc czemu ma zjadać jeszcze z ramu ?? stara gt240 miała 512 MB + 512 MB z ramu(TC) i też pokazywało w xp 2.75 GB, w szkolnych kompach które ogarniam kobitki mają zintegrowane grafiki (procki intel dual core, płyty gigabyte, ramy 1x4GB kingston) i tam w xp pokazuje im od 3.25 do 3.5 GB (nie wiem od czego zależy ta różnica). Nie czaję tego w ogóle...

 

edit 1 jeśli jest jak mówisz (zależne od płyty głównej) to niedługo się przesiadam na chipset 970, potrzebne mi to do dysku ssd sata III i usb 3.0. czyli będą dwa systemy na świeżo na ssd 128GB. No i mam nadzieję, że coś się zmieni.

 

edit 2 bios na płycie mam najnowszy i mam x-fi platinum na zwykłym PCI

Edytowane przez rafko29

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontujesz w kompie grafikę z 4GB RAM to Windows XP dalej będzie widział tylko 2.75GB i ta wartość się nie zmieni.

 

@KoVol, no właśnie, dalej będzie WinXP widział 2,75GB czy może mniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz, karta ma 1 GB i nie ma TC więc czemu ma zjadać jeszcze z ramu ??

 

Bo procesor musi jakoś zaadresować tą pamięć. W 32 bit systemie możesz zaadresować 4GB. Koniec. A to, że to jest pamięć na karcie, ram czy k.dźwiękowej

Jak nie chcesz mieć takiego problemu to przejdź na system 64bit. Biorąc pod uwagę fakt, że twój procesor ma 64 bity to nie wiem co Cię powstrzymuje(poza ew. ceną systemu).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale za parę dni wymiana płyty, a na systemy podpinam Vertex'a 4 128GB pod sata3 :) więc xp będzie zap... jak zły :P pójdą dwie partycje tylko czy ktoś mi może powiedzieć o co chodzi z tym wyrównywaniem partycji na SSD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale stara karta miała 1GB pamięci (łącznie) i nowa ma też 1GB pamięci. OS 32 bit obsługuje 4GB. Masz 1GB na karcie + 2,75 ram i reszta (0,25GB) rozpływa się po m.in. cache i czymś tam jeszcze. Pewnie uprościłem sprawę, tak to mniej więcej wygląda.

 

Ke? Każde urządzenie zajmuje pewną przestrzeń adresową w przypadku 32bit jest ona ograniczona i dlatego na niektórych kompach widać tylko 2.75gb czy nawet tylko 2.25gb. Ilość pamięci na karcie nie ma nic do tego , czy wsadzisz karte z 128mb czy 4gb nic się nie zmieni urządzenie zajmie taką samą przestrzeń adresową, co innego jeżeli wsadzimy drugą kartę graficzną to kolejne 512mb nam zniknie Dołączona grafika , to samo będzie jeżeli wsadzimy do kompa kanapkę. Pae w zasadzie nie da się włączyć na xp , także pupa zbita , za to na viscie/win7/win8 pae działa bez problemu. Edytowane przez sideband

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale za parę dni wymiana płyty, a na systemy podpinam Vertex'a 4 128GB pod sata3 :) więc xp będzie zap... jak zły :P pójdą dwie partycje tylko czy ktoś mi może powiedzieć o co chodzi z tym wyrównywaniem partycji na SSD ?

 

http://www.sevenforums.com/tutorials/113967-ssd-alignment.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...