Skocz do zawartości
Xxqwerty25

Sieciowy dysk twardy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Mam zamiar kupić sieciowy dysk twardy. Nie mogę się jednak zdecydować, który wybrać. W tej chwili wybieram między dwoma urządzeniami: wd my book live 3tb i seagate central. Dysk oczywiście chcę podpiąć do routera żeby był domowym magazynem danych. Nie interesują mnie funkcje backup. Ciekawie przedstaiają się funkcje streamowania video na ipada czy tv z dlna. Nie wiem na jakiej zasadzie ma to dokładnie działać w przypadku ipada bo systemowy odtwarzacz video jest bardzo ubogi w obsługe formatów i napisów.

Znalazłem w sieci, że obydwa dyski prezentują podobną szybkość przesyłu danych. Mają dedykowane aplikacje na tablety i telefony. nie ma niestety zbyt wielu testów. Z tego co mi się udało wyczytać to wd ma dość niską kulture pracy (potrafi być głośny) w przeciwnieństwie do seagate. Do tego wd nie ma portu usb. Seagate ma jakieś dedykowane funkcje dla samsung smart tv, a akuratnie mam tv z tej firmy. To chyba wszystko, co wiem. Proszę o jakieś opinie jak ktoś miał kontakt z tymi urządzeniami albo ewentualnie polecenie czegoś innego ;). Cena obydwu dysków to jakieś 600-800 zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli masz sieć Wlan ... w takim razie max 300Mb/s przy lepszym routerze (pełne N) - daje to teoretycznie 37MB/s transferu, w paktyce pewnie mniej - jaki wolny dysk byś nie kupił to nie ma i tak większego znaczenia.

Na prędkość można patrzeć gdy posiadamy sieć kablową 1GB/s - wtedy wyciągnie się te ~120MB/s.

 

Bierz najtańszy jaki znajdziesz z wyjściem ethernet (acz router tylko 100MB/s więc max 12MB/s), ew jakiś lepszy router z 2+ USB i możliwością podłączenia dysku na USB (sprzętową, programowo się nie opłaca - transfery kilka MB/s)

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dyski które wymieniłem osiągają ~40MB odczyt więc router 300Mb będzie odpowiedni o ile dobrze to rozumiem. I tak będzie to dużo więcej niż pen drive/ dysk twardy z usb 2.0. Na 99% zdecyduję się na tego seagatea ze względu na 4TB pojemności, kulture pracy i dodatkowe funkcje. Cena ~ 800 za 4TB chyba jest odpowiednia też.

 

Dzięki za rozjaśnienie tematu. Zobacze doświadczalnie jak to będzie się w "praniu" sprawdzać, bo za bardzo nie wiem jak mają działać te funkcje stremowania do różnych urządzeń. Pewnie trzeba będzie mieć to posegregowane na dysku w folderach z muzyka, video, zdjęcia itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dyski które wymieniłem osiągają ~40MB odczyt więc router 300Mb będzie odpowiedni o ile dobrze to rozumiem. 

40BM/s to tylko po gigabitowym lanie.

http://www.purepc.pl/inne/test_tplink_tlwdr3600_router_na_kazda_okazje?page=0,4

http://forum.purepc.pl/topic/352587-tl-wdr4300-synology-212j-gigabit-lan-nie-dzia%C5%82a/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jest to bardziej skomplikowane niż myślałem. Z tego co rozumiem maksymalne prędkości to 300Mb/s w przypadku sieci wlan ? Żeby osiągnąć 1Gb/s musze mieć router o takiej przepustowości podłączony do sieci lan ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

N 150Mb/s dla jednego biorcy nie ogranicza 100Mb/s po kablu - mam taką sieć u siebie (edimax 6200n).

Oczywiście tylko dla transferu kabel<>wifi, wifi<>wifi jest conajmniej 2 krotnie niższy i zmniejsza się wraz z ilością podłączonych bezprzewodowo urządzeń.

 

prędkości powyżej 300Mb/s osiągalne są (dla przecietnego śmiertelnika :) ) tylko po kablu.

 

dokupując ten dysk w twojej obecnej konfiguracji osiągniesz te 10-12MB/s w zależności od zasięgu i obciążenia sieci. Wzrost do ~20MB/s uzyskasz kupując router obsługujący 1Gb/s po kablu i WLan N 300Mb/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za objaśnienie tematu ;). I tak chciałem założyć lan, a teraz będe miał dodatkowy powód. W takim wypadku pójdę chyba o krok dalej i zdecyduje się na jakiś serwer nas. Moją uwagę przykuły rozwiązania synology, DS213 wygląda bardzo ciekawie i ma wiele możliwości. Do tego miejsce na drugi dysk pozwoli mi korzystać przez lata z tej stacji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie warto raczej - w cenie tych 900zł złożysz sobie blaszaka mITX z o niebo lepszą wentylacją, podobnym zużyciem energii, wielokrotnie większą mocą obliczeniową i pełną konfigurowalnością. Zawsze będziesz mógł go wykorzystać do innych celów (jako serwer, HTPC etc.)

 

Jeżeli chodzi o sieć - jak planujesz rozprowadzać skrętke to wybierz odpowiednią, spełniającą kryteria 1Gbps (kat6 w miare dobej jakości i stosowanie się do zasad układania przewodu)

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gigabitowej sieci wystarczy skretka 5e ale nie ma sensu się w to bawić jeśli będziesz korzystał głównie przez wifi.

 

Polecam Prosty NAS Synology. Masz na niego specjalna dystrybucję linuxa która jest bajecznie łatwa w instalacji i obsłudze. Jest dużo dodatków i jak chcesz żeby dzialaly podstawowe usługi bez kombinowania to IMO super rozwiązanie.

 

Wysłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobnego pc raczej nie postawię, bo nie mam potrzebnej wiedzy do tego i umiejętności. Za dużo czasu by mi zajeło zrobienie tego ;). Serwery nas np. Synology to gotowe produkty tak jak mówi Ded. W przypadku takiego amatora jak ja takie rozwiązanie będzie w sam raz(wykorzystam tylko niewielką część możliwości tego urządzenia). Do tego soft jest ciągle rozwijany. W domu mam tylko urządzenia mobilne więc będzie wszystko leciało przez wifi. Tylko najpierw musze postawić lan i wtedy będę mógł podłączyc router 1Gb/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ekonomicznych "NAS'ów" warto rozejrzeć się za Zyxelami (jedno dyskowy NSA-310, dwu dyskowy NSA-320) - mają chyba najlepszy stosunek ceny/wydajności. NSA-310 kosztuje u nas ~250zł, a NSA-320 ~500zł (swego czasu był na iboodzie za bodajże 319zł, a wczoraj go zamówiłem na Amazonie za 55 funtów, czyli ~275zł - z tym że z dostawą na przełomie czerwca/lipca - ciekawe czy dotrze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio stawialem tani model Synology w studiu foto. Nie mam porównania z innymi urządzeniami ale nawet do domu dla świadomego usera wolałbym to niż cos wykastrowanego z funkcji. Ustawiasz sobie antywir żeby skanowal co jakiś czas pliki, torenta żeby sciagal w nocy, chmure dla wygody i to wszystko wyklikasz w 30 min. Dla mnie bajka. No i całe forum wsparcia czeka na ciebie.

 

Wysłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozwole sobie podłączyć się pod temat.

Planuję kupić duży dysk sieciowy (4TB) bo mam już dosyć dysków na usb.

Zależy mi aby można było tak dysk ustawić żeby był widoczny na komputerach jako kolejna (lub wybierana) litera dysku F,G,H itd...

Również żeby można było z niego korzystać na telewizorach ze SmartTV (obecnie mam podłączony po USB).

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy dysk sieciowy możesz tak mieć. Wszystko co jest udostępnione w sieci (np folder) można zmapować jako dysk sieciowy z kolejną literą dysku widoczną w "mój komputer".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...