Skocz do zawartości
staryjaponiec

Zestaw za 1400 zł. Wybór procesora i karty graficznej.

Rekomendowane odpowiedzi

W tym miesiącu będę zmieniał komputer. Przeznaczenie nowego konfigu, to mniej więcej 40% na gry, natomiast 60% filmy, internet, muzyka. Z pozostałego komputera będę miał obudowę, monitor LG 19" (1440x900) oraz zasilacz OCZ StealthXStream 2 400W. System operacyjny, to będzie prawdopodobnie Windows 8.1 64-bit. Zestaw składać się będzie z budżetowej płyty głównej (nie interesuje mnie OC, gadżety, bajery i mnogość wyjść), pamięci 4 GB i dysku 500 GB. Do tego oczywiście procesor i karta graficzna.

Wybrałem coś w stylu:

  • Płyta: Gigabyte GA-H81M-S1 H81 LGA1150
  • Pamięć: Goodram 4GB 1333 MHz CL9
  • Dysk: WD Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX)

Za to wychodzi niecałe 500 zł.

Jeśli chodzi o procesor, celuje w Intela: Core i3 4130 lub Pentium G3220, wszystko w zależności od karty graficznej.

Co byście polecili pod kątem gier, tak aby zamknąć się w max 1400 zł?

Np.:

  • Intel Core i3 4130 + Zotac GeForce GTX 650 Ti 1 GB
  • Intel Core i3 4130 + Gigabyte Radeon R7 260X OC 1 GB
  • Intel Core i3 4130 + Asus Radeon HD7790 DC OC 1GB
  • Intel Pentium 3GHz G3220 + Gigabyte Radeon R9 270 2 GB

Albo może jakiś inny pomysł?

Edytowane przez staryjaponiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX650Ti odpada .Do I3 to bierz albo HD7790 albo R7 260X - zależy ile płacisz za R7 , to lekko podkręcony HD7790 .Obie karty są lepsze od GTX650Ti .Chyba że byś gdzieś dorwał GTX650Ti Boost . Albo olać na razie kupno karty , kasę przeznaczyć na I5 a po sprzedaży starych gratów kupić lepszą kartę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze rozważyć inną opcję - do wspomnianego radeona r7 260x, który jest pomiędzy hd7790 i gt 650 ti boost wrzucić mocniejszy model i3, który dzięki większej ilości cache i szybszym taktowaniu spisuje się trochę lepiej niż najtańszy model, a i w niektórych grał przeganiał starsze i5

podsumowanie:

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJyrViooyk8pzS5RsopWMlDSUTI1NzYGUgZYsKmFGTZh$DhWRykzJ784GWa!IQ6VuMTxmpycmpcIM9gEp!NMTMlydnFpLtBwJUtDkEhRYkmif3ZRajFQxNAIKuCbmVqcmZpcBXKEkoWJniUo5MqzcxJTwnMSi$MqgaIGSrUAqChIUQ**

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu brać I3 4330 - raptem 1-2 fps więcej a różnica w cenie to ~40 zł .Co do GTX560Ti - używki można dostać za 370 zł , HD7790/R7 260X są trochę droższe - od 450 zł wzwyż .Warto by poszukać a zaoszczędzoną kasę dołożyć do I5 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze starych gratów będę miał max kilkadziesiąt złotych, więc kupno nowego i5 na razie odpada.
 
Używany sprzęt na pewno dałby więcej, ale mimo wszystko jestem zdecydowany na nowy, od 10 lat kupuje używane podzespoły i niestety nie zawsze udało się trafić na dobry sprzęt, więc teraz chciałbym mieć w końcu "świeży" start.
 
A jak się ma sprawa łączenia dwurdzeniowych i czterowątkowych procesorów z kartami AMD?? Wg pclab, taki procesor lepiej łączyć z kartami GeForce, ze względu na lepsze wykorzystanie wielowątkowości w sterownikach Nvidii. Ale obadałem kilka testów, gdzie R7 260X mierzył się z GTX 650 Ti (obie karty w tej samej cenie), przy wykorzystaniu jakiegoś mocno wykręconego Core i7. AMD miało przewagę. Można liczyć, że taka sama sytuacja będzie w przypadku Core i3??
Wiem, że jest żelazna zasada, aby do 2-rdzeniowych procesorów bez HT, nie wsadzać GeForce. Natomiast w przypadku 2-rdzeniowych z HT i grafiki AMD, to jedynie w teście pclab wyczytałem, że lepiej brać GeForce. Ktoś ma jakieś zdanie na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli wcisnę tą kartę
 
na tą płytę główną
 
to czy da radę umieścić obok jeszcze kartę muzyczną pod PCI-E x1?
Edytowane przez staryjaponiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno wszystko pasować - oba porty są od siebie odsunięte a ten 270X nie jest specjalnie wielki - chłodzenie i sama karta zajmują 2 sloty . 

 

I nie bierz wersji 2GB , 1GB spokojnie wystarczy , karta i tak jest za słaba aby wykorzystać w pełni więcej VRAM . 

 

Karty z 1GB VRAM są tańsze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się jednak ostatecznie na Core i3 4310. Mam do nadrobienia sporo gier od 2007 r., myślę, że i3 sprawdzi się w tych starszych produkcjach lepiej niż np. FX-6300.
Jeśli chodzi o grafikę, Radeon R7 260X albo HD7850. Wprawdzie mój zasilacz nie ma drugiej wtyczki pci-e 6-pin dla HD7850, ale z przejściówką z molexa dałoby radę. 
Teraz tylko chciałbym spytać, czy 3 letni zasilacz OCZ StealthXStream 2 400W OCZ400SXS2 (+12V1: 17A, +12V2: 15A, łącznie dla 12V: 384W) pociągnie Core i3 4310 + HD7850?? Do tego standardowe podzespoły, czyli dysk 1TB 3.5", 4GB pamięci, dwa wentylatory 80mm, monitor 19" LCD, mysz i klawiatura. Natomiast płyta główna to ASRock H81M-DGS.
Edytowane przez staryjaponiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, coś mi się pomyliło, tzn. ten HD7850 którego biorę pod uwagę, chyba jako jedyny albo jeden z nielicznych wymaga 2 x 6-pin. Ale znalazłem już bardziej typową wersję (1 x 6-pin) za około 560 zł. Czy Nvidia ma jakiegoś konkureta dla HD7850 do tej kwoty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie, wcześniej tym konkurentem był 650 Ti Boost, który całkowicie zniknął ze sklepów. Jeżeli w grę wchodzi kupno na allegro to możesz go tam poszukać. W przypadku kart dostepnych w sklepach najbliżej 7850 jest GTX 660 ale jego cena zaczyna się od 630 zł i jest kartą trochę wydajniejszą.

Edytowane przez shadovraven
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat znalazłem HD7850 taniej, tak, że akurat mieści się w moim budżecie, wprawdzie wersja 1GB, ale taka by mi w zupełności wystarczyła, do mojej rozdzielczości i starszych gier. Zobaczę jak ceny będą wyglądały na przełomie lutego/marca, ponieważ wtedy będę kupował. Podobno nowe Radeony schodzą baaardzo szybko, pewnie nie ma co liczyć na obniżki. Z kolei HD7850 powoli znika z rynku, więc ceny raczej będą rosnąć, aby zrobić miejsce dla R9.
Cóż, na początku miało być G3220 + HD7770, a skończyłem na i3 4310 + HD7850 i to będzie max na co mogę sobie pozwolić. Ale to i tak mega sukces, w porównaniu do obecnego konfigu, więc nie będę narzekał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...