Skocz do zawartości
batmtt

Nowy PC strasznie BUCZY!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Złożyłem komputer jakieś 2 miesiące temu i do tej pory wszystko hulało jak trzeba, natomiast od paru dni dzieje się coś niepokojącego. Otóż komputer (nie wiem dokladnie co, ale chyba zasilacz) zaczyna strasznie głośno, czasem pulsacyjne buczeć..jakby wiatraczek o coś obcierał. .. Do tego stopnia, że budzi śpiącą obok dziewczyne..Trwa to jakąś minute a następnie się uspokaja i po mw 10 minutach znowu to samo.

Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane, gdyż raz buczy gdy jest włączona gra, a raz totalnie bez niczego (przy temperaturze procesora ~30-35% i karty graficznej 30%)..Wrażenie ze to wycie jest bezpośrednio poprzedzone aktualizacja sterowników BIOS i całego chipsetu no i zmiana pozycji komputera (z podlogi na biurko-nadal poziomo).

Poniżej pełna specyfikacja sprzetu:

-Corsair CS Series 650W Modular 80+ GOLD

-Intel CORE I5-4670 + SilentiumPC Fortis 2 XE1226

-MSI Z87-G45 Gaming Intel Z87

-Gigabyte GeForce GTX770 2048MB

-HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3

-Seagate Dysk Seagate 1TB, SATAIII, 7200RPM

-Kingston SSDNow V300 120 GB

-Corsair Carbide Series 300R

 

Proszę o sugestie co mógłbym zrobić/sprawdzić aby zobaczyć co tak głośno pracuje (ciężko wsłuchać się i sprawdzić skąd dochodzi głos nawet przy otwartym PC dlatego że jest tak głosno), oraz w jaki sposób sobie z tym poradzić!

Z góry dzięki!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Od kiedy temperaturę podajesz w procenach? Wiek podajesz w milach?

2. Skoro jest głośno to chyba masz wszystko nie tak jeśli chodzi o ustawienie w UEFI zarządzania prędkością wentylatora na CPU.

3. Gdyby to był zasilacz to możesz sprawdzić go odpinając wszystkie gniazdka i startując samym PSU na krótko.

4. Jeśli jest to cykliczne to możesz mieć gdzieś wywalone łożysko.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odłączeniu wentylatorów zbadaj sprawę organoleptycznie. Zdejmij bok obudowy, przystaw ucho i nasłuchuj, z której strony buczy. Jak przestało, to znaczy że któryś wentylator do wymiany.

 

Edit: Sprawa może być banalna - być może któryś wentylator jest słabo wytłumiony, wpada w rezonans z obudową i buczy.

Edytowane przez grzechotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Od kiedy temperaturę podajesz w procenach? Wiek podajesz w milach?

2. Skoro jest głośno to chyba masz wszystko nie tak jeśli chodzi o ustawienie w UEFI zarządzania prędkością wentylatora na CPU.

3. Gdyby to był zasilacz to możesz sprawdzić go odpinając wszystkie gniazdka i startując samym PSU na krótko.

4. Jeśli jest to cykliczne to możesz mieć gdzieś wywalone łożysko.

1. Wybacz, pisałem to o 1 i równocześnie sprawdzałem też zużycie tych podzespołów, zwykła pomyłka. Mam nadzieję, że nie spędziłeś nad tym zbyt długo żeby ogarnąć, że chodzi o stopnie Celsjusza?

2. Nie zmieniałem nic w ustawieniach UEFI , od 2 miesięcy nie było z tym problemu do teraz. Może update biosu coś namieszał

3. Problem w tym, że to nie buczy cały czas, komputer moze chodzić i cały dzien i w pewnym momencie po prostu przez minute pobuczy i dalej cisza

4. Jak najprościej sprawdzić tą możliwosc? biorąc pod uwage powyższe, czyli odpinanie wiatraczka i czekanie na rezultat może nic nie dać

 

Po odłączeniu wentylatorów zbadaj sprawę organoleptycznie. Zdejmij bok obudowy, przystaw ucho i nasłuchuj, z której strony buczy. Jak przestało, to znaczy że któryś wentylator do wymiany.

 

Edit: Sprawa może być banalna - być może któryś wentylator jest słabo wytłumiony, wpada w rezonans z obudową i buczy.

Próbowałem nasłuchiwać, ale jest na tyle głośno, że mam wrażenie ze buczy cały komputer. Ale spróbuję jeszcze raz. Co do wytłumienia wentylatorów - do tej pory nie bylo z tym problemów (przez okolo 2 miesiace) więc nie wiem czy moglby tak "sam z siebie" zacząc rezonować? 

1. Czy jakaś część była używana?

2. Czy prawidłowa został zainstalowany cooler?

3. Czy nie jakaś część nie jest uszkodzona?

4. Odłączaj wentylalatory po kolei, może któryś mieć np. rozwalone łożysko albo coś innego.

 

tapatalk s5

 

1. Wszystkie części nowe

2. Wydaje mi się że tak ponieważ po złożeniu wszystkiego PC przez 2 miesiace działał bez zarzutów

3. Zainstalowane były nowe i od tego czasu nie stało się nic co mogłoby je uszkodzić

4. Może to nie przynieść rezultatów ponieważ on nie buczy w żaden sposób regularnie

 

 

 

 

EDIT: Dziś nasłuchiwałem i na 99% buczenie dochodzi z zasilacza!

Edytowane przez batmtt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zacznie buczeć to zatrzymuj każdy wentyl z osobna długopisem albo palcem.... jak wcześniej tego nie robiłeś to radzę potrenować na czymś bezwartościowym ;)

 

Twardy dysk HDD też możesz odłączyć to będzie trochę ciszej = łatwiej znaleźć.

 

Powodzenia i uważaj na palce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

EDIT: Dziś nasłuchiwałem i na 99% buczenie dochodzi z zasilacza!

O piszczących zasilaczach (cewkach) słyszałem, o buczących jeszcze nie, ale człowiek uczy się przez całe życie ;) Moja rada: Oddaj zasilacz na gwarancję. O ile to rzeczywiście cewki, to ich buczenie/skwierczenie/piszczenie niczym nie grozi poza tym, że jest wkurzające.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie dysk wprawia obudowę w wibracje, a biurko ładnie rezonuje?

 

Na pewno nie dysk :( Jestem przekonany,  że to zasilacz..myslałem, że może biurko stoi krzywo więc poustawiałem wszystkie nogi idealnie, postawiłem komputer spowrotem i już byłem pewien, że pomoglo bo przez 2 dni była cisza. Dla sprawdzenia odpaliłem jakies wymagające gry na ustawieniach ultra żeby wprawić w ruch i nadal była idealna cisza..ale przed chwilą znienacka dostałem niezły koncert więc moje starania na marne ;/ Jak komuś ma to pomóc to te odgłosy mogę nagrać..Najdziwniejsze w ich istocie jest to, że pojawiają się totalnie bez przyczyny, trwają okolo 1-2 minuty a potem ustają powoli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co jeżeli komputer zaczyna buczeć dopiero wtedy, kiedy pogram chwilę w grę posiadającą wysokie wymagania? Nie chcę próbować zatrzymywać wentylatorków, bo nie chcę czegoś zepsuć. Przytrzymanie przed uruchomieniem kompa nic nie daje, bo wtedy nie buczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gra ma wysokie wymagania to pewno wyciska 7 poty ze sprzętu , wtedy chłodzenie pracuje na wysokich obrotach - możliwe że hałas zaczyna się od pewnego zakresu obrotów .

 

Bez problemu możesz na chwilę zatrzymać łopatki wentylatora , nic im się nie stanie .

 

Ew. na chwilę zmniejszyć ilość potencjalnych źródeł hałasu do minimum .

 

Wyjmujesz GTX i wyłączasz / odłączasz wentylatory budy ( jak jakieś masz ) .

 

Pozostanie ci wentylator na CPU i w zasilaczu .

 

Jak hałas ustanie to albo wentylatory karty albo wentylatory obudowy są problemem .

 

Podpinasz ponownie wentylatory obudowy i sprawdzasz jeszcze raz .

 

Najlepiej każdy z osobna .

 

A jak mimo odpięcia karty i wentylatorów obudowy nadal masz hałas to na chwilę zatrzymujesz wentylator na procku - wtedy będziesz już wiedział czy to on jest źródłem hałasu czy nie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

mała prośba do autora tematu - czy może nagrać to "buczenie" hdw. i wstawić na YT podając w tym temacie linka (?) - przy otwartej obudowie od strony bebechów.

możesz to zrobić jakimś dobrym spartphonem, jeśli łaska ma się rozumieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała prośba do autora tematu - czy może nagrać to "buczenie" hdw. i wstawić na YT podając w tym temacie linka (?) - przy otwartej obudowie od strony bebechów.

możesz to zrobić jakimś dobrym spartphonem, jeśli łaska ma się rozumieć.

Jasne! poczekam az buczenie sie pojawi, nagram i wrzuce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, odpadłem przy czytaniu..  ale znam przypadek z autopsji.

 

CZYTAJ:

 

1. Sprawdź, czy zasilacz jest dobrze przykręcony - FOTO:

http://s.pcformat.pl/g/a/uploads/1980/a4.jpg

 

2. Sprawdź czy obudowa jest dobrze przykręcona.

 

3. Ściągnij ściankę obudowy i upewnij się, że wentylator na procesorze dobrze się trzyma - znam przypadek wyłamania zaczepu chłodzenia procesora.

 

4. Jeśli to obudowa wpada w rezonans, to podłóż pod kompa coś miękkiego - możesz np pod nóżki włożyć złożone chusteczki higieniczne.

 

5. Popracuj jakiś czas z odkręconą obudową. Jak usłyszysz buczenie, zatrzymaj wiatrak patyczkiem/wykałaczką czy czym tam chcesz:

FOTO: http://s.pcformat.pl/g/a/uploads/1980/a2.jpg

 

W sumie nawet nie musisz zatrzymywać tego na procesorze - przytknij palec do jego środka (tam gdzie jest naklejka) i wentylator zwolni obroty.

 

Pamiętaj, że na karcie grafiki tez jest wentylator (a przynajmniej być powinien) i on tez może wpadać w drgania i przenosić je na obudowę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Jasne! poczekam az buczenie sie pojawi, nagram i wrzuce :)

 

Właśnie o to proszę, mam nadzieję że to nie przerasta twoich możliwości (?)

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś to zamknie to widzę że autor ma tempo lodowca...

Aż tak tęskniłes? ^^

 

Właśnie o to proszę, mam nadzieję że to nie przerasta twoich możliwości (?)

:)

Juz się wrzuca, za 10min bedzie :P

 

W momencie gdy przykładam mikrofon do zasilacza buczenie jest najglosniejsze

Edytowane przez batmtt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Wygląda jak terkot łożyska wentylatora - PSU na gwarancję.

Opisz problem na kartce A4, zapakuj w oryginalne pudełko i na RMA do sklepu/firmy gdzie zakupiłeś zasilacz.

Edytowane przez ZUY_BEZCZELNY_CHAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, odpadłem przy czytaniu..  ale znam przypadek z autopsji.

 

CZYTAJ:

 

1. Sprawdź, czy zasilacz jest dobrze przykręcony - FOTO:

http://s.pcformat.pl/g/a/uploads/1980/a4.jpg

 

2. Sprawdź czy obudowa jest dobrze przykręcona.

 

3. Ściągnij ściankę obudowy i upewnij się, że wentylator na procesorze dobrze się trzyma - znam przypadek wyłamania zaczepu chłodzenia procesora.

 

4. Jeśli to obudowa wpada w rezonans, to podłóż pod kompa coś miękkiego - możesz np pod nóżki włożyć złożone chusteczki higieniczne.

 

5. Popracuj jakiś czas z odkręconą obudową. Jak usłyszysz buczenie, zatrzymaj wiatrak patyczkiem/wykałaczką czy czym tam chcesz:

FOTO: http://s.pcformat.pl/g/a/uploads/1980/a2.jpg

 

W sumie nawet nie musisz zatrzymywać tego na procesorze - przytknij palec do jego środka (tam gdzie jest naklejka) i wentylator zwolni obroty.

 

Pamiętaj, że na karcie grafiki tez jest wentylator (a przynajmniej być powinien) i on tez może wpadać w drgania i przenosić je na obudowę.

1. Jest ok

2. Jest ok

3. Jest ok

4. Nie rezonuje obudowa bo w momencie gdy buczy to nie pomagają żadne próby tłumienia

5. To chętnie bym spróbował, ale wentylator od zasilacza jest umiejscowiony poziomo i dostęp do niego jest od spodu

Co do innych wentylatorów - zatrzymywałem każdy oprócz tego od zasilacza, więc zakładam ze to jego wina.

Zastanawia mnie natomiast to, że to buczenie nie jest spowodowane dosłownie niczym. Pojawia sie i ustaje bez przyczyny i trwa 1-15 min. Przez dłuższy czas tu nie zaglądałem bo problem ustąpił, przynajmniej tak myślałem aż wczoraj zaczął znowu dawać koncert...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie buczenie pojawia się w używanym sprzęcie. Zwykle kończy się wymianą wentylatora.

 

Pojawienie się tego buczenia tak szybko (w nowym sprzęcie) może oznaczać wadę fabryczną.

Być może oznacza też szybkie zużycie spowodowane nietypową pozycją montażową lub ciągłą pracą pod dużym obciążeniem.

 

Kwazor wiedziałby więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...