Skocz do zawartości
adrkac2012

Komputer do QHD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuję zakup zestawu do gier (komputer, monitor, klawiatura, myszka). Chciałbym grać oczywiście w najwyższych detalach, ale dodatkowo zastanawiam się nad przesiadką na wyższą rozdzielczość. Obecnie gram w FullHD, zastanawiałem się nad QHD, ale najlepiej byłoby od razu 4K. Pytanie tylko czy da się złożyć komputer, który spełniłby te wymagania, bo 4K w Ultra detalach to nie byle co. Chciałbym uniknąć SLI, bo nigdy nie miałem z tym do czynienia i boję się, że np. mikroprzycięcia zepsułyby cały efekt. Czekam na wasze opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez SLI to zapomnij o graniu na najwyższym poziomie detali + 4K z rozsądną płynnością .

 

Na dzień dzisiejszy I7 4790K@4,5 Ghz + GTX980Ti / Fury X generują w grach przy tej rozdziałce od 20 do 45 fps ( na podstawie tego testu ), jak chcesz więcej to albo ostre OC karty albo pakowanie się w SLI/CF , inna opcja do czekanie na Pascala i Vulcana i zobaczenie co te karty pokażą .

 

Przy FHD / QHD jedna karta wystarczy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie teoretyzując, masz tu testy:

 

Ogólnie to najpierw powiedz ile masz pieniędzy. Do takiego sprzętu to już bym wziął Skylake. Niemało tu było takich, co cuda chcieli składać mając dwa tysiące w portfelu. 2x GTX 980 Ti niereferent to koszt ponad 6 tysięcy złotych, nie mówiąc już o pozostałych komponentach. Monitor 4k też swoje kosztuje. ;)

Edytowane przez Zjacer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym teście widzę, że rozgrywkę miał naprawdę płynną, ale już na samym początku, w AC:Unity, był problem z kałużami spowodowany SLI. O to się właśnie boję, dlatego zastanawiam się czy pchanie się w 4K na ten czas jest w ogóle opłacalne, jeżeli żadna pojedyncza karta nie daje sobie z tym rady. Może lepszym rozwiązaniem byłoby postawienie na jedną kartę i monitor QHD. Raz, że rozgrywka będzie naprawdę płynna, a dwa, że nie będzie głupich problemów z SLI. Co prawda efekt nie będzie ten sam co przesiadka na 4K, ale na ten moment nie jest to chyba sensowne rozwiązanie.

 

Jeśli chodzi o pieniądze to zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że ten zestaw może mnie kosztować grubo ponad dychę.

 

Reasumując, najdroższy zestaw z polecanych zestawów na wrzesień wystarczy do płynnej rozgrywki w QHD na Ultra, czy coś tam ew. zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test PurePC porównujący 980Ti z Fury X + jeszcze parę innych kart: http://www.purepc.pl/karty_graficzne/premierowy_test_amd_radeon_r9_fury_x_vs_geforce_gtx_980_ti

Masz tutaj porównanie wydajności w grach w różnych rozdziałkach: FHD, QHD i 4K. Widać ewidentnie, że jedna karta do 4K to dolna granica grywalności.

 

Tak jak kolega wyżej napisał najlepszą opcja jest QHD i 980Ti

Edytowane przez michalmx0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kwestia optymalizacji gry. Ze skalowaniem SLI w grach jest różnie, 2 karty nie oznaczają automatycznie 2-krotnie więcej fpsów.

Niech ten test da Ci do myślenia: overclock.pl/articles/show/id/740,gramy-w-4k-geforce-gtx-980-ti-3-way-oraz-2-way-sli

 

Obecnie nawet komputer za kilkanaście kafli nie utrzyma we wszystkich grach stabilnych 60 fpsów przy 4k.

Także odpuść sobie sli, chyba że nie masz na co wydawać pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w takim razie ostatecznie decyduje się na 980Ti i QHD, koszt mniejszy, a i płynność będzie większa. Na 4K trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

 

Dochodzi jeszcze moje pytanie o monitor QHD, jakie polecacie i ile cali wybrać, 27?

Edytowane przez adrkac2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile masz kasy i czego oczekujesz - jeden chce 120+ Hz a drugiemu wystarczy zwykłe 60 hz .

 

Do QHD warto brać duże monitory 27+ cali np. BenQ GW2765HT za 1 519 zł , opcjonalnie  32" BenQ BL3200PT za 2 336 zł  z morele.net .

 

Albo jak chcesz porządny monitor 27" 144 hz to bierz Acera XB270HU za jakieś ~3 200 zł , do dostania w Mediamarkt / Saturnie / Euro RTV AGD .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od jakiegoś czasu próbuję złożyć potężny zestaw do grania w QHD, czytam różne recenzje, opinie, ale wacham się, bo trochę ten zestaw będzie kosztował. Chcę kupić zarówno komputer, jak i monitor, klawiaturę, myszkę, no i podejrzewam, że dobre słuchawki do tego. Zestaw będzie używany w 99% do grania, więc chcę znaleźć sensowny kompromis pomiędzy ceną a jakością. Jeśli chodzi o budżet to 10-15tys. zł. Oczywiście nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto, więc potrzebuje, aby ktoś lepiej się znający powiedział mi, co warto, a co nie.

 

Na razie mam coś takiego. Napiszcie mi sensownie, czy gdzieś przegiąłem, czy nie. :)

 

Procesor: Intel i7 6700K

Karta graficzna: Zotac GeForce GTX 980 Ti AMP Extreme

Płyta główna: MSI Z170A xPower Gaming Titanium

Cooler CPU: Noctua NH-D14

RAM: G.Skill Ripjaws 4 4x4GB DDR4 3000MHz, bo 2x8GB nie znalazłem.

HDD: Seagate Constellation ES.3 1TB

SSD: Plextor PCIe Black Edition 128GB, bo 256GB nie znalazłem.

Zasilacz: Enermax Platimax 750W

Napęd: LG GH24NSC0

Obudowa: Fractal Design Define R5

System: Windows 10

 

Monitor: Acer XB270HU

Klawiatura: ?? Corsair K95 ??

Mysz: ?? Corsair M65 ??

Słuchawki: ??

 

Czekam na wasze opinie, czy gdzieś przegiąłem i czy warto ew. gdzieś dołożyć.

 

I jeszcze mam pytanie, czy warto dokupić kilka wentylatorków do obudowy dla lepszego chłodzenia, mistrzem OC nie jestem, ale przy tym zestawie, aż grzech nie skorzystać. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie , dysk i zasilacz to przesada .

 

SSD do zmiany .

 

Do I7 6700K i GTX980Ti spokojnie starczy dobre 650W np. XFX XTR 650W za 418 zł ew. jak chcesz wydać kasę na PSU to np.Super Flower Leadex Platinum 650W za 572 zł .

 

Zamiast tej NH-D14 brałbym tańszego Thermalright HR-02 Macho Rev. B za 209 zł , sprawdzi się równie dobrze a jest tańszy .

 

Zamiast dysku z serii Constellation brał bym zwykłą Baracudę lub WD Blue , ostatecznie WD Black 1TB .

 

Zamiast tej protezy na PCI-E bez obsługi NVMe brał bym normalny dysk SATA III 250+GB lub nawet 500+ GB np. Crucial MX200 250GB / Samsung 850 EVO 250GB czy ich wersje 500GB .

 

A jak chcesz koniecznie dysk M.2 to bierz tego Samsunga SM951 256GB z NVMe za 869 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w takim razie mam jeszcze kilka pytań.

 

1. Czy warto wsadzać 16GB RAM?

2. Czy warto dopłacać tyle do płyty głównej, czy jest duża różnica pomiędzy nią, a powiedzmy ASUS Z170 Pro Gaming, która jest jednak blisko 2 razy tańsza?

3. Która wersja 980Ti jest najmocniejsza i czy warto dla tej różnicy dopłacić kilka stówek? Taki Palit jest 500zł tańszy od Zotaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie fury x do WQHD? Wszyscy kupują te suszarki 980ti albo te 3 wiatrakowe helikoptery niereferencyjne, a ja NAPRAWDĘ mam ciszę w budzie w idlu i pod obciążeniem.

Nie ma co porównywać z referentem 980ti (głośność) czy nawet nie referentem (temperatura w obudowie).

Ponad to karta w b. wysokich detalach naprawdę daje radę...

Rzekoma mała ilość ramu (4Gb) to bujda na resorach dla WQHD. Wcale 6 Gb DDR5 nie będzie lepsze, a ja u siebie nie zauważyłem jakichkolwiek objawów braku pamięci karty graficznej.

Jest to dla mnie najlepsza karta jaką miałem w ciągu 25 lat zabawy z PC. Bardzo wydajna i super cicha. Wiem bo mam.

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...