Skocz do zawartości
Stefan BoliMniewKrzyżu

Jaka grafika do mego leciwego już dość sprzętu (Q6600 3.6GHz).

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy przyjaciele!

 

Oto link do mojej płyty głównej:

 

https://www.asus.com/Motherboards/P5K_PRO/specifications/

Jeżeli to możliwe, chcę jej używać tak długo, jak to możliwe: jest ekstremalnie stabilna i daje olbrzymie możliwości podkręcania. Gdybym przesadził z podkręceniem magistrali, najzwyczajniej płyta ulegnie zresetowaniu i automatycznie powróci do ustawień domyślnych. 

Nie znajduję słów, aby w pełni oddać moje zadowolenie z tego sprzętu.

Ona się nie zawiesza. Jakby nie potrafiła. Były takie przypadki, jest jednak w pełni usprawiedliwiona, procek był wówczas podkręcony do 3.8GHz, czyli nieco za bardzo, zatem to nie płyta, a procesor był winowajcą. 

 

A oto reszta konfiguracji:

 

Core 2 Quad 2.4GHz podkręcony do... 3.6GHz (tak, wiem, to spory wyczyn).

8GB RAM DDR2. Nie pamiętam dokładnie, ale po podkręceniu jakieś 950MHz. Mógłbym sprawdzić, ale nie chce mi się czekać na ponownie uruchomienie kompa - Vista nie była formatowana od lat...

4X160GB RAID 0

Zasilacz: Corsair 750W

Radeon HD 4870 512MB

 

 

Takie ekstremalne podkręcenie wymaga dobrego chłodzenia. Moja obudowa to NZXT Tempest, posiadająca sześć wentylatorów. Domyślne usunąłem, zainstalowałem dużo mocniejsze: maksymalna prędkość 3000br/m.

 

Wentylator na procku Zalman 9700. Wszystkie siedem wentylatorów sterowana za pomocą kontrolera Zalman.

 

To nie jest komputer jakiego używa Nasa i jestem tego świadom. Nie jest to także komputer, który podoła jedynie dziesięcioletnim grom. Choć nie do końca. Obecnie nie podoła żadnej: padła karta graficzna.

 

Myślę o jednej z dwóch jakie wymieniłem w tytule. Jestem nieco bardziej przekonany do radeona, ale to jeszcze kwestia otwarta. 

Teraz sedno sprawy. Spotkałem się z opinią, że moja płyta główna jest "za stara" na tak wymagające i potężne karty graficzne. Że owszem, karty graficzne będą działać, ale - ze względu na "starą konstrukcję płyty" - wykorzystam jedynie atom ich mocy. Doprawdy nie mogę się z taką opinią zgodzić, bo skoro moja płyta zawiera gniazdo PCI Expressx16, to należy przypuszczać, iż takie wnioski są poparte absolutnie niczym. Pewności jednak nie mam i stąd pomysł, aby odwiedzić Wasze zacne forum i poprosić o pomoc ludzi dobre woli.

 

Zatem:

 

1. Czy wspomniane w tytule karty graficzne będą działać optymalnie z moją płytą główną? 

 

2. Czy zasilacz im podoła?

 

 

Proszę o szybką pomoc. 

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta jak płyta , poza tym że oferuje PCI-E 1.1 to powinna działać z kartą - karta  może być trochę hamowana z racji starego PCI-E .

 

Zasilacz też da radę - choć nie napisałeś co to za model i ile ma lat .

 

Gorzej z prockiem , Q6600 nawet na 3 Ghz jest o wiele za słaby dla tych kart .

 

Bez zmiany platformy to bym tam tych kart nawet nie wstawiał .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Płyta jak płyta , poza tym że oferuje PCI-E 1.1..." - o właśnie! Przypomniałeś mi, przyjacielu! O tym właśnie mówiono, gdy miano na myśli słabe ogniwo mojego kompa. Powinno być 2.0, prawda? Skąd wiesz, że moja płyta ma gniazdo pci-express o takich właściwościach? Czytałem uważnie specyfikację i nic takiego nie znalazłem. Spadek wydajności będzie bardzo odczuwalny? Jeżeli samo gniazdo będzie przyczyną straty wydajności o np. 50%, to wydawanie tego 1500zł na kartę graficzną, której moc zostanie tak radykalnie okrojona, jest raczej średnim pomysłem...

 

Oto mój zasilacz: http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/3669-corsair-tx750-750w-power-supply-review-2.html

Nawet nie wiedziałem, że mam taki rewelacyjny zasilacz - sprawdzcie podsumowanie.

Jakie znaczenie ma czas jego użytkowania? Czy moc zasilacza spada wraz z latami jego aktywności?

 

"Gorzej z prockiem , Q6600 nawet na 3 Ghz jest o wiele za słaby dla tych kart "

Trochę nie chce mi się wierzyć, iż 3.6GHz to mało. Zatem "rozsądna prędkość" zaczyna się od 4.5GHz? Kto ma takie procesory? Są takie osoby, ale nie ma ich zbyt wielu.  

 

"Q6600@3GHz coś więcej niż 560Ti jest już przegięciem." Mój taktuje o sześćset megaherców szybciej, a to całkiem spora różnica, by ją przeoczyć.   

 

Rozumiem jednak, iż nie chodzi tu wcale tyle o szybkość, co architekturę, prawda? 

Lepiej mieć najnowszego procka o mniejszym taktowaniu (np.2.4GHz) niż starszego o 3.6GHz?

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiem że płyta oferuje PCI-E 1.1 ?

 

Bo ma chipset P35 , a ten chipset ma tylko wersję 1.1 .

 

PCI-E 2.0 pojawiło się wraz z P4x .

 

Przy PCiE 1.1 może być kilkanaście % wydajności mniej .

 

Co do CPU i jego wydajności -  nie tylko mhz / ghz się liczy , liczy się także architektura - porównać sobie Pentium Dual Core z zegarem poniżej 2 Ghz i Pentium 4 z wysokim zegarem ( 3+ Ghz ) .

 

Tak samo Q6600@3,6 ghz nie będzie tak szybki jak I5 6xxx@3,6 Ghz , I5 nawet na stock ( najniższe modele w przypadku serii 6xxx mają zegar 2,7 Ghz ) będzie lepszy niż Q6600@3,6 .

 

Nawet I5 750@2,66 Ghz będzie lepszy niż Q6600@3,6 Ghz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyczerpująca wypowiedz. Smutna i dobra wieś zarazem. Smutna, bo oto kazało się, że mój komp - choć to jeszcze nie czas, aby postawić go obok śmietnika - nie jest takim rumakiem wydajności, jakim był w moich oczach.

Dobra, ponieważ wydawanie takich niemałych przecież pieniędzy na kartę graficzną, która zostanie wykorzystana w tak śmiesznych stopniu, byłoby błędem. Dobrze, iż go uniknę

 

Mam tylko pytanie odnośnie Twojej uwagi: "Bo ma chipset P35 , a ten chipset ma tylko wersję 1.1". To moja ciekawość: skąd wiesz, że taki a taki chipset charakteryzuje się gniazdem o danych parametrach? Jest jakieś miejsce w sieci, które pozwala w tym się połapać? Skoro specyfikacja płyty głównej takich informacji nie uwzględnia, gdzie ich szukać?

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup cokolwiek - szczerze poprawi nam to humory jak będziesz jarać się z wydajności na góra 20-30% możliwości karty. Szukając analogii sezonowej - kup kask rowerowy za 800pln pod MTB, ochraniacze z wkładkami ceramicznymi, lampki, ciuchy etc. Trenuj przez rok. I później powiedz że chcesz zjechać na składaku z Harendy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Palące obwieszczenie: 

 

Właściwie przyjaciele, tak sobie myślę, iż dajmy szanse wypowiedzieć się innym. Ten temat jest wybitnie młody. Jego pochopne zamykanie uniemożliwi jakże wielu osobom - którym leży na sercu kwestia dobrze wydanej każdej mojej złotówki - zabranie głosu i pomocy mojej skromnej osobie w podjęciu decyzji. 

 

Oto mój konfig:

 

Core 2 Quad 2.4GHz podkręcony do... 3.6GHz 

8GB RAM DDR2 950MHz. 

4X160GB RAID 0.

Zasilacz: Corsair 750W.

oraz płyta główna: Asus P5K PRO.

 

W ilu procentach - i naturalnie w przybliżeniu, jako że dokładny szacunek nie jest możliwy - wykorzystam grafikę GTX 970 4GB, gdy będzie działać z powyższym komputerem?

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko. Nie marnuj Naszego i Twojego czasu.

Czas na zmianę lub pozostanie w epoce "kamienia łupanego".

 

Prawo Moora jest nieubłagane, nawet dla procesorów z 2007 roku.

Przenieś się w rok 2011 lub 2011 lub jak cię stać kup nową platformę opartą na skylake.

Edytowane przez NostradamuSek
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje uszanowanie!

 

Mój sprzęt:

 

C2Q Q6600 2.4GHz@3.6GHz

DDR 2 800MHz@930MHz 8GB

Asus p5k pro

4 X 160GB RAID 0

Corsair 750 W

 

Jest wiadomym, iż jeżeli kupię demona prędkości, wówczas wykorzystam jedynie atom jego potencjału.

Szukam zatem takiej karty graficznej, której możliwości będą odpowiadały wydajności mojej konfiguracji.

 

Liczę, iż mój temat spotka się z należytym entuzjazmem.

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz teraz kartę i czego oczekujesz, jaki masz monitor. Max karta do tego zestawu to okolice GTX 960/GTX 1050/GTX 1050Ti. Ram-u zakładam, że masz minimum 8GB, jak nie to niestety inwestycja konieczna.

Zapomniałem dodać tą informację. Tak, mam 8GB. Opis uzupełniłem. Będę miał 27 cali. A grafika, jaką posiadam obecnie, jest doprawdy żałosna. Kosztowała nieco ponad 100 zł.

Miałem HD 4870, ale padła. Kupiłem zatem coś najtańszego, bo myślałem, że granie mi się znudziło. Cóż, byłem w błędzie.

Chcę jedynie, aby mój komp odżył. Pragnę, aby ponownie wspiął się na wyżyny swych możliwości. Jest stary, ale byłoby przesadą twierdzenie, że nadaje się już wyłącznie na śmietnik. Szczególnie po podkręceniu. Zatem wolę kartę graficzną ciut zbyt mocną, aniżeli minimalnie za słabą.

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...