Jump to content
DreamerDream

Zrozumieć działanie curve editora i gtx 1060

Recommended Posts

Bawiłem się z msi afterburnerem na mojej gtx 1060 Palit Dual i mam problem ze zrozumieniem pewnych rzeczy. 

Karta ma w biosie jakieś tam ustawienia/limity, ale jakie są owe limity oraz w msi jakie one wynoszą? Chodzi mi o dolne limity. 

Aktualne taktowanie gpu jest ściśle związane z obciążeniem oraz temperaturą (przez 3.0 boost). Karta zazwyczaj pracuje mocniej  niż musi. Zmniejszenie core clock/napięcia o nawet duże wartości (na lock 75 fps) potrafi nie zmienia fps w grze, i dzięki temu karta mniej się męczy.

 

I tu dochodzimy po długim wstępie do tematu postu. Bawiłem się z "under clock" (nie wiem jak to nazwać ;p). Na starych sterownikach najmniejsze wartości jakie mogłem ustawić były takie http://prntscr.com/e0z9mm

Dzisiaj sobie sterowniki zaktualizowałem, zacząłem się znów z tym bawić i wyszło mi coś takiego http://prntscr.com/e0z9ya

W grach maksymalnie mam 975MHz i 0,800mV. Czy przypadkiem te "limity" nie są zależne od biosa, a nie od sterowników nvdii?

Druga sprawa zdarza się, że karta i tak potrafi zejść z napięciem i taktowaniem, ale nigdy z napięciem nie schodzi poniżej ~0,662mV. Dlaczego? I dlaczego w curve edytorze nie ma niższych wartości?

Kolejna sprawa o co chodzi z tą drugą zieloną linią? Mam rozumieć, że to jakaś "domyślna" linia? Na jakiej zasadzie to działa, bo nie jestem w stanie pojąć patrząc jak czasami ona się ustawia?

Czy zabawy ze zmniejszaniem napięcia mogą powodować problemy? Nie chodzi mi o brak stabilności ze względu na zbyt duże taktowania względem napięcia (rozumiem, że to wynika z braku dostarczenia odpowiednio dużej mocy), lecz bardziej na zasadzie, że zbyt mały prąd może negatywnie oddziaływać na podzespoły.

 

 

 

Po co mi to wiedzieć?

Bo mogę  :mrgreen: . A tak na serio pc często podłączam do tv. Dobrze się na nim przegląda internety, filmy itp, ale do grania jakoś lepiej mnie się gra na monitorze (ma małą rozdzielczość). Poza tym zaciekawił mnie ten undervolting i jakoś tak trochę to satysfakcjonujące, gdy gpu pracuje bardziej "optymalniej" ;p

Edited by DreamerDream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta tabela Curve jest do profilu 3D, a Ty piszesz o2D - patrząc na 0.662 volta.

 

To co widzisz w tej tabeli, to ustawienia bios karty i jedynie można wymusić pracę karty w 3D dostosowując taktowanie do napięcia.

 

Jak źle ustawisz te wartości, to bios i tak zrobi to po swojemu - tak zauważyłem.

 

Tak po prawdzie nie ma co obniżać napięcia i taktowania w 3D, bo karta przecież traci na wydajności, a w 2D ta tabela nie potrafi zmieniać wartości.

 

Z resztą, gdy karta nie jest odpowiednio obciążona, bios automatycznie przechodzi w profil 2D i zmniejsza napięcie oraz taktowanie.

 

 

Przy filmie, u mnie 1060 wykazuje profil 2D z nieco podniesionym zegarem GPU:

 

5985982300_1485595572_thumb.jpg

 

Za to w np. Wiedźminie 3, tablica odpowiednio ustawiona skaluje mi GPU na poziomie 2152 MHZ przy 1.043 Volta:

 

 

2163495700_1485596234_thumb.jpg 3222843500_1485596235_thumb.jpg 1345794400_1485596236_thumb.jpg

 

 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Jak źle ustawisz te wartości, to bios i tak zrobi to po swojemu - tak zauważyłem." - źle, czyli co masz na myśli? :)

 

"Tak po prawdzie nie ma co obniżać napięcia i taktowania w 3D, bo karta przecież traci na wydajności" - a to zależy co chcesz uzyskać: czy max wydajność, czy mniejsze zużycie energii.

 

Zamiast krzywej, którą masz u siebie (rosnąca) można zrobić od pewnego momentu płaską - i dostaniesz kartę, która będzie trzymać np. 1800 MHz przy obniżonym napięciu.

Tu akurat na przykładzie 1050/LP - wydajność taka sama jak na fabrycznych ustawieniach, ale karta potrzebuje kilkanaście W mniej (napięcie 0.862 zamiast 1.04V):

 

1050lpv5sr9.jpg

 

 

1060/6GB będę się bawił w przyszłym tygodniu i zrobię podobnie - też sporo niższe napięcie, zegar ile się da do góry. Tak, żeby było cicho w mini obudowie...

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ty Rzymo idziesz na obniżenie napięcia i taktowania, ja znowu na lekkie obniżenie napięcia i jak najwyższe taktowanie.

 

Przy 1.043 Volt, karta trzyma stabilne 2152 MHZ.

 

Z niższym napięciem, karta się wysypuje przy takim taktowaniu.

 

OC w tablicy ustawiałem, bo tam karta sama sobie wskakuje na 2152MHZ i na 1.043 Volt.

 

Gdy daję taktowanie na 2200MHZ i napięcie 1.092 Volt, karta jest niestabilna... widać GPU już nie wyrabia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie oryginalnie 1060 6GB mini ITX Gigabyte pracowała na napięciu 1.050 Volt przy taktowaniu 1976 mhz - max Est boost.

 

Teraz mam 2152mhz przy 1.047 Volt i uważam to za całkiem przyzwoite OC.

 

W sumie obniżyłem napięcie i podniosłem taktowanie :)

 

Z tym, że wgrałem do karty bios z modelu Gigabyte Extreme 1060 6GB:

 

https://www.techpowerup.com/vgabios/186402/gigabyte-gtx1060-6144-160815-1

 

 

Dla czego ?

 

Ano dla tego, że oryginalny bios mini ITX oferował za niski Power Target i taktowanie karty cały czas skakało, teraz mam zapas ponad 80 Wat i taktowanie GPU stoi w miejscu na 2152 mhz.

 

PT oscyluje w przedziale 35/40 % !

 

Wcześniej przekraczało 116% i dropy.

 

 

Jak kartę dostaniesz, "pobaw" się tablicą Curve i napisz coś na ten temat.

 

Warto się wymienić sposobami OC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@leven

Aż trudno mi uwierzyć, że twoja karta ma aż tak świetne chłodzenie. Zmieniałeś pastę, czy co? Ja bawiąc się na Palit Dual 6gb mam zazwyczaj temp ~74C po oc (nie ruszając napięcia które przez większość czasu jest na 1.043). Niby mam +200 na rdzeniu, ale realnie (praktycznie) ~2070MHz Wiem, że po mojej nie mam co dużo oczekiwać (i tak jestem z niej zadowolony), ale jak patrzę na twą mini to aż mnie zatyka.

 

 

Mam rozumieć, że MSI Afterburner nie nadpisuje bios gpu z ostawień 3d, lecz operuje w przedziałach jakie ten bios ustala? Skoro jak się źle coś ustawi i bios to ustawia do domyślnych ustawień to on jakoś musi mieć w sobie wytyczne, że gdy użytkownik mocno wyjdzie poza zakres danej wartości to go ma "zresetować". Czy może gdzieś się też przewijają sterowniki od nvdii? Bo teoretycznie limit dolny w taktowaniu jaki mogę dać został zniesiony przez sterowniki od nvdii a nie przez bios, który nie ruszam od momentu kupna karty.

Ciekawe, czy da się grać w jakieś starsze/małe gry bez przechodzenia do trybu 3D lecz z podniesionym zegarem jak w przypadku oglądania filmów jak pisałeś :>

 

"Tak po prawdzie nie ma co obniżać napięcia i taktowania w 3D, bo karta przecież traci na wydajności"

Obniżam, bo kupiłem overkilla do swojego monitora (1440x900), a karta pracuje mocniej niż musi. Niby pc często podłączam do tv FHD, ale jakoś lepiej mnie się gra z monitorem. Nie wiem czemu, przyzwyczajenie, czy co. Wiem, że "tracę" wydajność jak gram w takiej rozdzielczości, ale zawsze zostaje mi dsr (którego i tak nie używam, bo nie mam parcia na rozdzielczość), albo tv. Poza tym nie zmieniam często gpu ;p

 

 

 

@rzymo

Na 1060 na fabrycznych taktowaniach z napięcia 1.043V jestem w stanie zejść do stabilnego 0,850V xd (na 0.843 wywala po pewnym czasie).

http://prnt.sc/e1gl6y

Na temp nie patrz bo bawię się z obudową (muszę sobie załatwić nowe wentylatory).

 

 

Tak czytając sobie ruskie blogi (oczywiście z translate na angielski xd)

http://people.overclockers.ru/d1my4/20041/geforce-gtx-1060-unylyj-razgon-i-dikij-undervolting

Koleś pisze, że z takim samym taktowaniem (lecz z mniejszym napięciem) ma mniej fps :o Ja tam u siebie większej różnicy nie zauważyłem.

Edited by DreamerDream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak Side napisał, gdy źle ustawimy tablice, np. damy za wysokie taktowanie do za niskiego napięcia, bios automatycznie to skoryguje co widać po przesuwającym się pasku na tablicy.

 

Warto sobie tablicę zostawić na pulpicie i uruchomić w oknie np. demo Stone Giant.

 

Dokładnie widać, jak karta skaluje się przy odpowiednich ustawieniach tablicy.

 

 

No i tutaj kłania się wytrwałość i spokój przy OC :E

 

Nie którzy pytają się mnie, dla czego tak agresywnie ustawiłem krzywą w tablicy... dla tego, że właśnie od tego momentu karta wskakuje na już wcześniej ustalone taktowanie przy odpowiednio dobranym napięciu i tak karta trzyma się stabilnie.

 

To trwało trochę czasu, ale OC wymaga cierpliwości.

 

Jak już pisałem wcześniej, mam do karty GTX1060 mini ITX Gigabyte wgrany bios od karty GTX 1060 Extreme Gaming Gigabyt, który oferuje PT na poziomie 200-220-Wat.

 

Bios oryginalny z karty mini ITX oferuje PT na poziomie 120-140Wat co praktycznie nie dawało możliwości ustabilizowania OC, ponieważ PT zostawał przekroczony i występowały dropy.

 

Teraz przy mocnym biosie, GPU wykazuje pełną stabilność przy 2151/9200 mhz/1.043Volt.

 


@leven

Aż trudno mi uwierzyć, że twoja karta ma aż tak świetne chłodzenie. Zmieniałeś pastę, czy co? Ja bawiąc się na Palit Dual 6gb mam zazwyczaj temp ~74C po oc (nie ruszając napięcia które przez większość czasu jest na 1.043). Niby mam +200 na rdzeniu, ale realnie (praktycznie) ~2070MHz Wiem, że po mojej nie mam co dużo oczekiwać (i tak jestem z niej zadowolony), ale jak patrzę na twą mini to aż mnie zatyka.

 

 

 

Zmieniłem chłodzenie na mini LC LEPA , a samo chłodzenie LEPA przerobiłem dodają drugą chłodniczkę 120mmm, zmieniając rurki z grubych sztywnych na miękkie i cieńsze/przeźroczyste, zmieniłem płyn z glikol/woda utleniona na Glixol, oraz pastę na Gelid Extreme.

 

Pozostaje jeszcze dokupienie dwóch wentylatorów 120mm z PWM i podłączenie ich pod wyjście PWM na karcie.

 

Pompkę podłączyłem pod napięcie 7Volt i jest bardzo cichutka - przy 12Vlolt była zbyt słyszalna, za to temperatury sporo niższe niż przy 7Volt.

 

Teraz jeszcze czekam na kupioną już blachę miedzianą, którą odpowiednio przytnę i wyprofiluję i zamontuję na pamięci karty.

 

Na razie jestem w trakcie budowy/przebudowy chłodzenia, więc można to potraktować jako prototyp :P

Edited by leven

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak Glixol samochodowy lub borygo.

 

Nie wiem z czego są te rurki... kupiłem je w sklepie zoologicznym :P

 

Wewnętrzna średnica jest taka sama jak w oryginalnych rurkach, za to ich elastyczność i estetyka są o niebo lepsze, niż te grube oryginalne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To pewnie kupiłeś jakieś silikonowe. Tak czy siak, płyn z glikolem reaguje chemicznie z plastikami i głownie z rurkami PETG. Nie daje również mniejszych ani większych temperatur. Lepiej zmienić na coś neutralnego jak woda destylowana + barwnik/koncentrat lub sam anti-algae preparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@levenCiekawe, czy da się grać w jakieś starsze/małe gry bez przechodzenia do trybu 3D lecz z podniesionym zegarem jak w przypadku oglądania filmów jak pisałeś :>

 

 

Uruchomiłem grę Serious Sam First Encounter z 2001 roku w DX8 :P

 

W zależności od obciążenia GPU, taktowanie się zmienia i nawet potrafi wejść na maximum, ale spora część rozgrywki było w trybie przejściowym.

 

Pamięci cały czas na maximum.

 

8298901500_1485686379_thumb.jpg 3788082600_1485686381_thumb.jpg 8867518200_1485686383_thumb.jpg 7685549200_1485686385_thumb.jpg

 

 

 

 

 

To pewnie kupiłeś jakieś silikonowe. Tak czy siak, płyn z glikolem reaguje chemicznie z plastikami i głownie z rurkami PETG. Nie daje również mniejszych ani większych temperatur. Lepiej zmienić na coś neutralnego jak woda destylowana + barwnik/koncentrat lub sam anti-algae preparat.

 

Od kilku dobrych lat stosuję Glixol i powiem, że jest bardzo dobry do tych małych układów LC - posiadam jeden z pierwszych na rynku Corsair H-50 :)

 

Po rozebraniu pompki, środek czysty bez "korozji" i zawiesin.

 

No i pompka pracuje ciszej, niż z Glikolem + woda utleniona.

 

Temperatury porównywalne.

Edited by leven

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


×
×
  • Create New...