Skocz do zawartości
jalokim

system nie widzi ssd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie i proszę o pomoc,

kupiłem ostatnio dysk ssd ADATA XPG SX8200 w celu przyspieszenia laptopa legion y520. Po zainstalowaniu dysku sklonowałem na niego system i programy za pomocą programu EaseUS Todo Backup oraz przestawiłem w biosie aby system startował z ssd. Jednak przy próbie uruchomienia laptopa pokazywało się logo lenovo a potem czarny ekran. Po wyłączeniu laptopa i ponownym jego uruchomieniu system startował prawidłowo z ssd. Sytuacja ta powtarzała się przy każdym ponownym uruchomieniu laptopa.

Przy którymś kolejnym uruchomieniu system wstał z hdd. Stwierdziłem, że podczas klonowania coś poszło nie tak ,więc postanowiłem postawić system od nowa na ssd. Wyczyściłem dysk ssd i wsadziłem oryginalny pendrive z windowsem. Uruchomiłem instalację, która z automatu zainstalowała się na hdd.....

Teraz windows w ogóle nie widzi ssd. W biosie jest a w zarządzaniu dyskami nie ma(na zdjęciach). Nie wiem co robić i proszę o pomoc bo średnio się na tym znam. 

 

Bez tytułu.png

IMG_20181116_213012.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw w czasie instalacji utwórz partycję na tym dysku, a dopiero potem odlacz drugi dysk i odpal instalacje od nowa. Nie chcę napisać głupoty bo nie pamiętam jak to działało, ale jak kompletnie zformatujesz dysk to nie ma jakiegoś mbr czy coś i komp nie widzi dysku przy instalacji - mogłem coś pokręcić, proszę nie krzyczeć

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj najnowszy bios.

W bios ustaw dysk na AHCI.

Odpal UBCD parted magic

http://www.ultimatebootcd.com/

Uruchomi się z CD lub Pendrive (zależy na czym zainstalujesz) prosty linux, tam będzie program parted magic. Zdejmij wszystkie partycje za jego pomocą. Później załóż NTFS takie partycje jak sobie życzysz.

Edytowane przez barwniak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem BIOS i pamięć korzystając ze strony którą podał użytkownik Duke Nukem i 'magicznie' dysk ssd znów jest widoczny.

Teraz mam pytanie: klonować system czy instalować go od nowa? i co dokładnie muszę przestawić w BIOSie? żeby nie było niespodzianek.

Pytam bo jak się okazało jestem laikiem w tym temacie.

cosiestao.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...