Skocz do zawartości
M.C

Komputer - kompletna cisza 6500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, na początku roku postanowiłem sobie, że do końca roku zmodernizuję swój zestaw. Mój główny zestaw został już rozebrany i był budowany pod nastawienie na ciszę - której niestety nie osiągnąłem. Zależy mi, żeby komputer był cichy w IDLE i podczas przeglądania internetu i lekkiego używania. Pod obciążeniem może sobie wydawać hałasy.

Pierwszą rzeczą na którą teraz zwracam uwagę to możliwość kontroli prędkości każdego wentylatora z poziomu płyty głównej (koniecznie poprzez UEFI, za pomocą krzywej + najlepiej żeby się dało całkowicie wyłączyć wentylatory podczas IDLE). W tym temacie niestety 6 lat temu wtopiłem się, bo kupiłem dosyć drogą jak na tamte czasy płytę główną Gigabyte i jest możliwość kontroli tylko jednego gniazda FAN z poziomu EasyTune, który nie działa stabilnie.

Druga rzecz to zastosowanie zestawu. Główne przeznaczenie to internet, programowanie (tutaj akurat aktualny zestaw sobie radzi, bo potrzebuję odpalić sporo rzeczy na raz takich jak IDE, apache), obróbka zdjęć/wideo (obróbka zdjęć na aktualnym zestawie wygląda tak że przesuwam suwaki i na moment komputer się zwiesza razem z muzyką z Youtube, bądź internetowego radia). Sporadycznie też zainteresuje mnie jakaś gra - aktualnie Assassin's Creed 2, wcześniej Rise of the Tomb Raider i Battlefield 5 w którym były straszne ścinki na większych mapach.

Trzecia rzecz to co aktualnie mam:
- chłodzenie CPU Alpenfohn K2 z mocowaniem na chyba każdego Intela 2011/115X, jak i AM4
- SSD Samsung Evo 500GB i Crucial MX500 1TB
- 3x Noctua NF-A14 i 2x Noctua NF-A15 (do tego 2 rozgałęźniki)
- poł pasywne i modularne EVGA G2 750w + Seasonic Focus Gold 650w (skłaniam się żeby włożyć EVGA tutaj)
- R9 290 Trixx (aktualnie to najbardziej hałasuje) i GTX 780 founders
- karta dźwiękowa PCIe od Creative
- wszelkie peryferia jak myszka, klawiatura, głośniki i monitor iiyama 24 cale full HD

 

Okej, po podstawowych informacjach napiszę jak według mnie będzie wyglądać zestaw (proszę wziąć pod uwagę, że budżet nie jest sztywny i ustawiłem limit, żeby rozsądnie coś kupić):
- Define R6 wersja z oknem
- Ryzen 3700X lub 3900X (wydaje mi się, że nie opłaca się kupować Intela do moich zastosowań. Aktualny zestaw kupiłem 6 lat temu - miałem niby i5 na i7 wymienić co nigdy się nie stało, więc chyba lepiej mocniejszy i mieć już spokój)
- aktualnie mam 16GB ramu, więc tym razem celuję w 32GB
- płyta główna nie musi posiadać WiFi, ale koniecznie musi mieć krzywe do obrotów z UEFI. 
- karta graficzna - tutaj wybór jest dosyć ciekawy, bo jak mówiłem gram sporadycznie i to w nie bardzo wymagające gry. Monitora też nie mam zamiaru wymieniać, co prawda chciałem 1440p, ale nie mam tyle miejsca na biurku. Więc można by spróbować zostawić GTX 780, albo kupić coś pół-pasywnego do 1080p i kiedyś zrobić upgrade jak będzie lepszy monitor albo nie będzie dawać rady jak kiedyś coś ciekawego wyjdzie z wysokimi wymaganiami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że będę kupował za granicą, to podaje swoją propozycję zestawu (bez GPU) z cenami w PLN:

AMD Ryzen™ 9 3900X - 2,425zł
GIGABYTE X570 Aorus Pro - 1,163zł
32GB (2x16GB) Corsair DDR4 Vengeance LPX Black, PC4-25600 (3200), Non-ECC Unbuffered, CAS 16-18-18-36, XMP 2.0, 1.35V - 768zł
Fractal Design Define R6 Tempered Glass Blackout - 600zł
EVGA G2 750W - 0zł
Alpenfohn K2 - 0zł

= 4.596zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, borsuczy_król said:

Jak wyciszana obudowa to raczej bez okna.

Na wszystkich płytach tak jest?

 

 

Miałem kazdą Define zaczynając od R3 i przez komponenty w środku nie było ciszy. Więc wydaje mi się ze obudowa nie musi być mocno szczelna jak nie będą kręcić wentylatory.

Słyszałem ze na AMD temperatura skacze często, ale ustawiając krzywe wentylatorów raczej ujdzie? Co do wentylatorów na chipsecie, bo chyba o to @Firedash chodziło, to Gigabyte dodał opcje ustawienia profilu wentylatorka przez co jest niesłyszalny.

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie też bym szedł w mesh i bude z siatką na przodzie i sporym wylotem powietrza i filtrami na górze.

Masz 2000 na karte zatem MSI RTX 2060 Super Armor, MSI RTX 2070 Gaming lub Powercolor RX 5700 XT Red Devil - u ciebie powinien być ciut tańszy niż w PL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowę ciężko będzie zmienić, Define mi się zawsze podobały, i odkąd stać mnie na obudowę to jestem zwolennikiem tej serii. RAM może być? Odziwo za granicą jedynie takie kości widzę, nie ma tak dużego wyboru jak w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to mam ogólny rozrachunek bo obudowy zwykle śledziłem. Jezeli miałbym zmieniać to Phanteks Evolv X mi się podoba, ale jest za wysoka zeby zmieścić pod biurko. Macie rację, moze po R3, R4 i R5 warto sobie zmienić obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM jak najbardziej może być ten co podałeś, jeszcze dwie rzeczy mi się nasunęły.

1. Jesteś pewny, że wykorzystasz w pełni możliwości 3900X? Wiesz, że w grach 3700X wypada identycznie, a czasem nawet lepiej niż wyższy model?
2. Kur*wsko szkoda takiego sprzętu na monitorze 24 FHD pewnie 60, max 75Hz? Monitor będzie niejako "wąskim gardłem" do odczucia pełni wrażeń po zakupie nowych, wydajnych podzespołów. Na twoim miejscu bym zmierzył czy zmieści ci się jakiś monitor typu Samsung LC27JG50QQUXEN 1440p 144Hz lub z droższych ten nowy od Asusa, którym zachwycają się Amerykanie z kanału Linus Tech Tips - ASUS TUF Gaming VG27AQ 155Hz, 1440p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz cichy komputer to cichy zasilacz to podstawa,superflower leadex iii jest za 430zł 650w na morelach,do 450w jest praktycznie pasywny,do 550w ledwo słyszalny,wydajnościowo to poziom SS focus gold

 

fan_noise.jpg

 

nie wiem jak chcesz osiągnąć kompletną ciszę z 780 refrentem,potrzeba ci niereferencyjnej karty z fan stopem,najlepiej pascala albo turinga bo biorą mało prądu.jak mało grasz to może ci taki 1660 czy nawet 1650ti wystarczy.

 

ryzeny 3000 z ciszą też mają niewiele wspólnego,pod obciążeniem są cieplejsze niż intele (stock vs stock) a i w spoczynku potrafią wrzucać niepotrzebnie taktowania i napięcia.cichy i wydajny cpu ? 9700F lub ryzeny 2000 bez OC (tutaj temperatura w blenderze na noctua u12).wersje 9700 i 9700f są lutowane tak jak 9700k,trzymają około 4600mhz na rdzeniach więc całkiem ładnie i są trochę tańsze.

cpu-temperature.png

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie monitor już teraz mam na styk z głośnikami (sprawdziłem i mam maks 5cm luzie, względem 24 cali). Mam dosyć popularną iiyame na której chyba ludzie wymuszali klatki w granicach 70-80, można by spróbować.

co do ciszy to chodzi mi tylko o IDLE, podczas obciążenia nie jest to dla mnie ważne.

@Michikun, na początku myślałem żeby wziąć 3700X. Tutaj jest ciężki orzech do zgryzienia, bo pracuje jako programista, więc w domu nie mam zbyt dużych projektów żeby wymagać dużo, ba programowanie na niskonapięciowym i5 w laptopie jest komfortowe mając dysk SSD. W stronę 3900x skłonił mnie multitasking, mam dużo kart w Chrome, aktualnie przy obróbce zdjęć mi ścina wszystko (łącznie z muzyką). Sporadycznie robię jakieś filmy (niestety ale praca już nie pozwala swobodnie robić materiałów). Czy wykorzystam go? Nie mam pojęcia, z doświadczenia wiem że zawsze udało mi się narzekać na procesor.

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scythe mugen 5 rev.b - zajebista konstrukcja, bezgłośna, bardzo wydajna. Banalny montaż, całkiem zgrabny.  Jak ja się ciesze, że nie wybrałem Thermalright Le Grand Macho RT. Wydajnością mu nie ustępuje, a jest mniejszy. Do 75 stopni przy ustawieniach obrotów 60-80% (dużej różnicy nie ma między 60 a 80), ale GPU ustawiony wertykalnie dmucha mu gorące powietrze jak karta pracuje.

Obecnie 58 C miedzy 670 a 720 rpm , elektronika zagłusza chłodzenie.Untitled.thumb.jpg.12f04a508d795a3351ded35bd7ed6905.jpg

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza to ta EVGA ma skopaną krzywą wentylatora, szybko się włącza, na wysokie obroty, i wetnylator jest do bani.
Weź Corsair RM650X lub Seasonic Gold 'coś tam Plus?' co go wszędzie polecają. Lepiej RM650X bo do ~50% wentylator jest wyłączony, a po odpaleniu kręci się i tak wolniej, ale porównywalnie do Seasonica, a w Seasonic działa non stop, ale na niskich obrotach, więc też ok.

Co do budy to możesz taniej kupić Define C na to samo wyjdzie. W Define C tak samo jak w Define R6, filtr na spodzie tam gdzie się styka z obudową owijasz taśmą izolacyjną, by nie mógł drgać to samo z tą płytą za mobo na ssd. Blaszki/śledzie slotów rozszerzeń musisz lekko odgiąć by były napietę po zamontowaniu, a nie siedziały luźno, bo bez tego brzęczą(w każdej budzie).
Co do wentylatorów. Jeśli te co masz ci pasują to zostaw, ale mogę polecić TY-147A wydajne, ciche i długo są sprawne. Wentylatory montujesz na kołkach gumowych antywibracyjnych, a tylny 140 montujesz po skosie na 2 kołkach normalnie i 2 kołkach ściętych opartych o tylną blaszkę od portów płyty głównej. Na Allegro jest też konwerter 12cm->14cm i odwrotnie, chyba od AAB za jakieś 12zł, też dobre chyba.

Co do regulacji wentylatorów to płyty Asusa są bardzo dobre pod tym względem, a co do wyłączania wentylator to Arctic P12 sterowane przez PWM po ustawieniu 20% się wyłączają, taki ficzer, ale same wentylatory rezonują, więc raczej ciekawostka. By wyłączyć wentylatory płytą konieczny jest właśnie ten ficzer lub wentylatory sterowane DC->3pin. Chyba, że w płytach nowszych od Z97 jakoś to rozwiązali, ale osobiście i tak sądzę, że lepiej puścić wentylatory na minimalnie obroty ~400RPM zamiast wyłączać bo wtedy Gpu nie utrzyma trybu pasywnego, a wentylator na procku będzie się włączał i wyłączał w kółko. Próbowałem i tak to wyglądało. Oczywiście można zostawić jeden wentylator dla GPU i wentylator na procku(na którego wyłączenie nie pozwala BIOS), ale to już równie dobrze można zostawić wszystkie.

Co do okna to lepiej jak go nie ma. Jak zamontujesz ciche wentylatory i komponenty to się okazuje, że jedyne co słychać to brzęczenie elektroniki i piszczenie cewek, więc warto mieć tę gąbkę, która filtruje wysokie tony zamiast okna, które nic nie robi.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, Nemayu said:

Co do zasilacza to ta EVGA ma skopaną krzywą wentylatora, szybko się włącza, na wysokie obroty, i wetnylator jest do bani.
Weź Corsair RM650X lub Seasonic Gold 'coś tam Plus?' co go wszędzie polecają. Lepiej RM650X bo do ~50% wentylator jest wyłączony, a po odpaleniu kręci się i tak wolniej, ale porównywalnie do Seasonica, a w Seasonic działa non stop, ale na niskich obrotach, więc też ok.

Mam EVGA G2 750W i Seasonic Gold 650W (który terkocze trochę). Myślę że z zasilaczem nie ma problemu, bo nigdy chyba na i5 2500k 4.4GHz + R9 290 się nigdy nie włączał. Ewentualnie jakby coś to można wymienić.

Trochę mi mieszacie w głowie, nigdy nie miałem obudowy z oknem i chciałem spróbować, a co by tam sobie spojrzeć raz na jakiś czas. Z drugiej strony nigdy nie patrzyłem na jakiś kosmetyczny aspekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już musisz ocenić co bardziej wolisz. Trochę ciszej, czy spojrzeć sobie przez okno.
Jak już masz to pal licho. Dopóki się nie odpali wentylator to jest ok.

Dobrze wiedzieć, że Seasonicom zdarza się terkotać, kolejny argument za Corsair RMx.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że my tutaj ogółem jesteśmy w PL trochę "ograniczeni" apropo zasilaczy. Ktoś kiedyś docenił Seasonic Focus Plus i tak już zostało. Mało się mówi o zasilaczach BitFenix Whisper, Fortron Hydro, Zalman EBT, Antec EarthWatts,  Antec HighCurrent Gamer czy Silverstone Strider.

Nie wspominając o tym, że takie modele jak Modecom Volcano czy zasilacze Chiefteca, XFX czy Thermaltake często są z góry uznawane za przysłowiowy "szrot" przez jakieś najtańsze, najsłabsze modele sprzed paru lat, które nie miały żadnych certyfikatów, a Polacy je tłumnie kupowali bo "tanio" i bo "ma 600W" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównuje dwa produkty do siebie, tak po prostu.
Ma zasilacz, który jest cichy dopóki nie włączy się wentylator i mu o tym napisałem, by wiedział.
Nigdzie nie napisałem, że potrzebuje nowego. Rozważania czysto teoretyczne. Jak już wie to może porozkminiać co może zrobić i czy w ogóle jest sens.

Odpisał mi ja doprecyzowałem i wszystko jasne, wsadzasz kij w mrowisko po fakcie. EVGA G2 nie jest zajebisty, może być w ściśle określonych warunkach: gdy działa pasywnie(o to może być trudno z lepszeym zestawem) lub gdy nie liczy się cisza.

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS8y

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2019 o 23:59, Michikun napisał:

Wydaje mi się, że my tutaj ogółem jesteśmy w PL trochę "ograniczeni" apropo zasilaczy. Ktoś kiedyś docenił Seasonic Focus Plus i tak już zostało. Mało się mówi o zasilaczach BitFenix Whisper, Fortron Hydro, Zalman EBT, Antec EarthWatts,  Antec HighCurrent Gamer czy Silverstone Strider.

Faktycznie, też zastanawia mnie ta popularność Seasonic Focus Plus. Np. taki RMx przeszedł bez echa. Znalazłem recenzję za granicą i wyszło, że jest jednym z najcichszych i w konkurencyjnej cenie, a w PL mało kto poleca. Dalej polecają EVGE 2 lub właśnie przeszli na Seasonica.
Czyżby Polacy byli bardzo podatni na marketing szeptany w necie? Dawali się łapać na tanie sztuczki i spam bardziej niż anglojęzyczna część internetu?
Chodzi też po prostu o to co dostajesz za konkretne pieniądze. Oczywiście można kupić coś gorszego za te same pieniądze. Coś egzotycznego dostępnego w dwóch sklepach na krzyż, ale jednak lepiej kupić coś lepszego, sprawdzonego ogólnie dostępnego z dobrą, sprawdzoną gwarancją i to się poleca i to się kupuje. Nie warto za bardzo kombinować.

Podstawowa różnica:
aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9L

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS83

Czemu kupować coś z gorszą elektroniką i głośniejszego,z krótszą gwarancją w tej samej cenie? Bez sensu, dlatego się nie poleca.

Bitfenix Whisper M wydaje się spoko. Nie wiem jak z gwarancją i nie chce mi się szukać, ale to jest sensowa opcja, ale do kupienia w niewielu sklepach. Choć nadal wolę RMx. BWGM oczywiście tak, ale w odpowiednio niższej cenie.
aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS84

PS: RMx wycofują ze sprzedaży? Najpierw był dzikie przeceny. Teraz w wielu sklepach ich nie ma i ceny poszły w górę.




Reszta zasilaczy:

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS82
aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9C

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9E

 

Tego co podałeś nie mieli, więc leci titanium:
aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS85

 

I wychodzi na to, że można rozważać jeszcze Anteca. EarthWatt jest też odpowiednio tańszy(zależy od ilości watt), ale też i elektronicznie gorszy. Coś za coś.
HCG? Gdzie go w ogóle można kupić i czy to ten nowy, czy stary? Trzeba najpierw go znaleźć.
Być może też Silverstone, ale wersja titanium, więc tak na prawdę niewiadomo, a szukać mi się nie chce. Gold pewnie głośniejszy, a i tak już jest głośniej od reszty zasilaczy(oprócz tych dwóch głośnych co podałeś).

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższych przemyśleniach i oglądaniu większość dostępnych obudów z roku 2018 i 2019 skłaniam się ku FD Define R6 w wersji bez okna. Świecidełka czasami fajnie wyglądają, ale to chyba nie moja bajka, a podejrzewam że obudowa ze szklanym oknem będzie w kurzu za tydzień.

Co do zasilaczy to zostawię EVGA G2, jeżeli będzie hałasować to wymienię na RMx czy coś cichego.

Asus Prime Pro bardzo kusi, ale nie jestem pewny co do kontrolowania wentylatorów z poziomu biosu, szczególnie że nie ma opcji kontroli tego na PCH. Nie rozumiem dlaczego producenci nie zrobili 2 minutowego filmu prezentującego możliwości kontroli wentylatorów. Na YT ludzie tylko pokazują, że jest zakładka i to by było na tyle.

Karta graficzna jak @Michikun polecił chyba będzie jakaś pół-pasywna 2060 Super. Nie mam nic do AMD i przesiedziałem tyle lat od premiery na R9 290, ale Nvidia powinna mniej ciepła oddawać. Monitor musi zostać w 1080p, więc nic lepszego się nie opłaca.

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co, 3900X dalej niedostępny - przynajmniej na wyspach przez co zastanawiam się nad 3700X. Strasznie dziwna sytuacja jest z ramem bo nie ma takiego wyboru jak w Polsce.

Myślałem również żeby na jakiś czas upchać 3600 do Mini ITX, ale wole raz kupić, a dobrze.

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...