Skocz do zawartości
krzychu_mac1

Komputer dla architekta

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
próbuję założyć zestaw PC dla architekta używającego głównie program archicad. Program wykorzystuje głównie na CPU, GPU używa do wyświetlania widoku 3d. Potrzebuje też dużo RAM, dlatego w zestawie jest 32GB.

Czy coś takiego ma sens?

PROCESOR : AMD RYZEN 7 3700x
PŁYTA GŁÓWNA: ASUS TUF GAMING X570 PLUS
KARTA GRAFICZNA: Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti OC 6gb
RAM: Corsair Vengeance LPX 32GB, 3200MHz
ZASILACZ: Corsair TX550M
Do tego chłodzenie procesora + obudowa.

Proszę o rady czy zestaw ten ma sens i jest przyszłościowy na kilka lat.
Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/p/481882-pamiec-ram-ddr4-crucial-32gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl15-2x16gb.html

 Ewentualnie pamięć 3600MHz lub wyżej ustawiasz na 3733MHz dzielnik if 1:1 

Ryzen lubi szybką pamięć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krzychu_mac1 napisał:

Dzień dobry,
próbuję założyć zestaw PC dla architekta używającego głównie program archicad. Program wykorzystuje głównie na CPU, 

pytanie: ile wątków program wykorzysta? [ile mu dasz czy ma jakieś ograniczenia?]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gpu ma tylko wyświetlać obraz i nie będziesz na tym grać to 1660ti jest tutaj zbędny, lepiej r9 3900x plus gt1030, do tego lepszy zasilacz

 

Do tego Ssd NVMe np. Corsair mp510 lub PNY XLR8 CS3030 albo jak masz kasę to Corsair mp600 lub inny ssd pcie gen4

 

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno złożyłem podobny komputer dla grafika, ale też jego syna, który lubi pograć - właśnie na X3700, Corsair Vengeance 32GB 3200 MHz, RTX 2060 super i to wszystko na płycie MSI Mortar Max i oboje byli w szoku, jak szybko działa. Więc nie widzę tu sensu specjalnie kombinować. Owszem, Ryzen lubi wysoko taktowane pamięci, ale różnica między 3200 a 3600 dużo większa jest w cenie, niż w krótszym czasie operacji. Ja bym wziął CRUCIAL Ballistix Sport LT 32GB 3200MHz (są o dziwo tańsze, niż 3000Mhz), gdzie istnieje bardzo duża szansa na ustawienie ich dużo wyżej. To najlepsze kości budżetowe, bo praca z 3600Mhz nie jest dla nich problemem. Zamiast 1660ti wziąłbym GTX 1660 super gaming od gigabyte - tańsza, a prawie ta sama wydajność. Do kompa, który składałem, jeszcze dałem 512 M.2 i 2T talerzowy i to radzę bardziej wziąć pod uwagę, bo robotę bardzo dużą robi szybki dysk pod M2, a przecież te pojemne trochę kosztują. Musiałem zaoszczędzić na płycie, ale finalnie po moich testach zauważyłem, że nie ma większego sensu dopłacać do X570 - no chyba, że pozwoliłby na to budżet.

 

 

 

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przeczytałam cały wątek z podanego linka. Wynika z niego, że powinnam zainwestować w komputer min. 2x przeznaczoną na chwilę obecną kasę. Chcąc pozostać przy kwocie ok. 5000zł zastanawiałam się nad tym rozwiązaniem:

https://allegro.pl/oferta/rgb-core-i5-10400-32gb-ssd480gb-gt1030-win10-10628980932?utm_source=notification&utm_medium=platformMessage&utm_campaign=b82f532a-91fb-4bab-a6fb-ab346e730575

ale karta geforce 1660 ti. Odradzasz taki set?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 5000zł ma być z monitorem?
Nigdy nie kupuj gotowców z alledrogo. Są złożone na śmieciowych podzespołach. Coś doradzimy i zamówisz w morelach lub x-kom.Tę grafikę już masz czy chcesz kupić?
No i rozumiem zakup na firmę z systemem operacyjnym?


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5000 bez monitora; grafiki nie mam - wybrałam akurat tę, bo gdzieś znalazłam info, że jest ok. Myślałam też o komputerach poleasingowych, ale np na cbit raczej trudno coś sensownego znaleźć.

Tak, zakup na firmę z systemem operacyjnym

Edytowane przez m_ya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę w ten sposób. Renderowanie w CUDA na GTX 1660ti będzie 2x szybsze od renderowania na 8 rdzeniowym proceszorze, np Intel 11700. 1:1 da dopiero kosmiczny 16/32 Ryzen 5950X. Renderowanie na RTX 3060 będzie 3x szybsze niż na Intel 11700. Natomiast cena 3000zł za tę kartę jest absolutnie nieakceptowalna. Prowdopodobnie za rok kupisz podobną kartę za max 1500zł i dopiero wtedy będzie miało to sens.

Jeśli budżet jest ograniczony to wydałbym 4000zł na zestaw z Intel 11700. Dlaczego nie Ryzen 5800X? Bo trzeba by dokupić używaną grafikę np Quadro K1200 za 390zł - to bez sensu bo ta integra do SketchUp Ci wystarczy. Chyba, że masz jakąs starą kartę grafiki to można wykorzystać.

Drugą sensowną alternatywą jest zestaw na Ryzen 5700G ale dopiero 5 sierpnia okaże się jaka będzie cena i dostępność.

Zestaw 1. Intel 11700, 4300zł

https://www.morele.net/inventory/info/8cdcb315/

System można niby taniej kupić 2x w soft360 ale trwaja spory co z legalnością, choć to sprzedawca wystawiający fakturę VAT się martwi. RAM ustawisz na max tej płyty czyli 3600, CL14. Oczywiście odblokowane limity mocy.

Ten zestaw będzie 50% szybszy w SketchUp od tego co zaproponowałas z alledrogo.

Te poleasingowe kompy to stare ruiny, nie trać czasu na to. To co teraz zaproponowałem, kilka lat temu na Xeon w stacji roboczej Dell kosztowało powyżej 10000zł! Tak więc widzisz jak szybko moc obliczeniowa tanieje.

Zestawu na Ryzen 5950X nie proponuję, bo z wydajnym chłodzeniem wyjdzie cena 7000zł choć to i tak bardziej opłacalne niż zakup gorszego procka z RTX 3060.

Napisz jaki aktualnie masz komputer to napiszę ile razy szybciej będzie renderował zaproponowany zestaw.

 

 

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. Poniżej parametry obecnego komputera:

- system: Windows 10 pro
- procesor: AMD FX-9590 eight core 4000MHz, 4 rdzenie, procesory logiczne 8
- pamięć RAM 16GB
- karta AMD Radeon R9 200 Series
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za instotne informacje. Karta grafiki to prawdopodobnie R9 270X. Czyli z tego samego okresu co moja Firepro W7100. Ta karta mimo wieku jest wystarczająca do CAD (SketchUp). Aktualnie na niej renderujesz ale tu wydajnośc jest słaba jak na GPU. Szybszy jest aktualny procesor typu Intel 11700 czy Ryzen 5800X.

Porównując FX-9590 do Intel 11700/Ryzen5800X to tu jest przepaść. W CAD poczujesz, że nowy procesor jest 2x szybszy! Komfort pracy w SketchUp wzrośnie niemiłosiernie. W przyszłości dokupisz kartę grafiki klasy RTX 3060 no i wtedy renderowanie na GPU będzie 10x szybsze! od tego co masz aktualnie. Trzeba poczekać minimum rok aż cena takiej karty spadnie do 1500zł. 

Podsumowując zostaw sobie aktualną kartę grafiki i dołóż do zestawu na AMD Ryzen 5800X - jest nowocześniejszy i marnuje mniej mocy. Renderowanie będzie prawie 2x szybsze niż na aktualnym GPU. Czyli jesli dany projekt mieliłaś na GPU 10h to teraz powinno spaść do 6h na CPU. Pamiętaj aby w oprogramowaniu ustawić CPU zamiast GPU. Oczywiście ceny porównuj w kilku sklepach i proś o rabat. Jeśli sama nie złożysz to poproś sklep o optymalne ustawienie RAM z FCLK, będą wiedzieć o co chodzi 🙂

Zestaw 2. Ryzen 5800X, 4760zł

https://www.morele.net/inventory/info/582fcb42/

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Mogę zaproponować złożenie kilkukrotnie lepszego komputera niż obecny pod wymagania tego programu z grafiką quadro za kwotę 5500zł.
Obecny sprzęt można sprzedać za ponad 1000zł.
Bez zmiany karty graficznej może nie być dużej różnicy w działaniu programu.

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 1.08.2021 o 23:29, Nicko13 napisał:

 

Mogę zaproponować złożenie kilkukrotnie lepszego komputera niż obecny pod wymagania tego programu z grafiką quadro za kwotę 5500zł.
Obecny sprzęt można sprzedać za ponad 1000zł.
Bez zmiany karty graficznej może nie być dużej różnicy w działaniu programu.

Co proponujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt będzie kilkukrotnie wydajniejszy. Ryzen 7 i Quadro działa super w tym programie. Więcej ramu też przyspieszy.Można napisać do mnie prywatną wiadomość.

 

Dla kolegi niżej -
dopasowanie części pod taki program to jakieś 3 godziny pracy

Edytowane przez Nicko13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj konkrety a nie puste ogólniki. Jakie Quadro, jakie CPU, jaki RAM? No i to wszystko za 5500zł???

Forum służy do pomocy i sensownych rad a mam wrażenie, że ktoś to chce zarobić parę groszy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie od kilku dni testuję mój nowy zakup, czyli Ryzen 5700G i sprawdzam w różnych aplikacjach. Kilka lat temu uczyłem się SketchUp i dziś z ciekawości zainstalowałem najnowszą wersję sprawdzając co się zmieniło. Ściagnąłem z sieci jakiś gotowy projekt i pobawiłem się chwilę. Wszystko w jedynej słusznej rozdzielczości, czyli 3840x2160. Wnioski po włączeniu wszystkich bajerów: cienie, tekstury, mgła i X-ray następujace:

1. SketchUp siedzi wyłącznie na jednym wątku!

Czyli liczy się wyłącznie szybkosć jednego rdzenia CPU!

2. Przy takim projekcie jak w załączniku i rozdzilczości 4K iGPU zostało ociążone w max 81%! Średnio nie przekraczało 50%!

Proponowanie do SketchUp profesjonalnych kart typu Quadro to jak strzelanie z armaty do muchy. SketchUp to nie Siemens NX, który potrafi zrobić użytek z rdzeni GPU.

Pytająca koleżanka zapewne już coś kupiła ale inni poszukujacy mogą jeszcze tu zajrzeć. Podsumowując...

Potwierdzam co pisałem wcześniej. Trzeba zainwestować w jak najszybszy procesor, jeden rdzeń turbo. Karta grafiki potrzebana jest wyłacznie do renderingu Vray. Przy obecnych cenach zakup RTX3060 lub 3070 (poniżej tego nie ma sensu schodzić) jest idiotyzmem. Lepiej to robić na CPU i tu z pomocą przychodzi Ryzen 5950X za 3700zł i stara karta R9 270X w zupełności by wystarczyła do 4K.

Jak ktoś sporadycznie renderuje to zadowolony byłby z 16 wątków w APU 5700G, bo zintegrowana grafika jak widać nie jest wąskim gardłem. Niestety integry w Intel 11700 czy 11900 nie pozwolą na komfortową pracę w SketchUp.

>ZAŁĄCZNIK<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Pierwsza sprawa do tego procesora musisz dać chłodzenia AIO najlepiej 360 ostatecznie 240. Czyli 300zł lub 400zł. Standardowe wieżowe chłodzenia odpadają. Kolejna sprawa to obudowa musi mieć 3 wentylatory zasysające na froncie. AIO montujesz na górze. 240 akceptuje każda obudowa ale 360 to już tylko te największe Silentium. Pamięci proponuję na Samsung B-die abyś ustawił na 3800 CL16. Zaproponuję GSkill ale będą 300zł droższe. Wtedy dopiero będziesz miał wymaksowaną moc procesora.
Płyta główna wystarczy na B550 tu można trochę zaoszczędzić. Zastanowię się chwilę i napiszę później...
...
Proponuję w poniższym zestawie pamięci na Samsung B-die, które ustawisz na 3800 CL16, max fclk procesora. Chłodzenie AIO 360 ale w tej samej cenie możesz upolować na promocji w Proline to co ja mam w stopce.
Zasilacz, który wybrałeś jest ok ale ja wolę ATX od firm, które się w tym specjalizują i dają wentylatory 135-140mm. SSD zauważyłem, że dałeś gen4 X4 i super, bo otwieranie i zapisywanie dużych projektów bardzo przyspiesz! Tu nie mam doświadczenia i nie wiem, który z tych dysków jest najlepszy.
Porównaj ceny w konkurencyjnych sklepach.
https://www.morele.net/inventory/info/582fcb42/



Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2021 o 21:52, KonradRak napisał:

Tak sobie od kilku dni testuję mój nowy zakup, czyli Ryzen 5700G i sprawdzam w różnych aplikacjach. Kilka lat temu uczyłem się SketchUp i dziś z ciekawości zainstalowałem najnowszą wersję sprawdzając co się zmieniło. Ściagnąłem z sieci jakiś gotowy projekt i pobawiłem się chwilę. Wszystko w jedynej słusznej rozdzielczości, czyli 3840x2160. Wnioski po włączeniu wszystkich bajerów: cienie, tekstury, mgła i X-ray następujace:

1. SketchUp siedzi wyłącznie na jednym wątku!

Czyli liczy się wyłącznie szybkosć jednego rdzenia CPU!

2. Przy takim projekcie jak w załączniku i rozdzilczości 4K iGPU zostało ociążone w max 81%! Średnio nie przekraczało 50%!

Proponowanie do SketchUp profesjonalnych kart typu Quadro to jak strzelanie z armaty do muchy. SketchUp to nie Siemens NX, który potrafi zrobić użytek z rdzeni GPU.

Pytająca koleżanka zapewne już coś kupiła ale inni poszukujacy mogą jeszcze tu zajrzeć. Podsumowując...

Potwierdzam co pisałem wcześniej. Trzeba zainwestować w jak najszybszy procesor, jeden rdzeń turbo. Karta grafiki potrzebana jest wyłacznie do renderingu Vray. Przy obecnych cenach zakup RTX3060 lub 3070 (poniżej tego nie ma sensu schodzić) jest idiotyzmem. Lepiej to robić na CPU i tu z pomocą przychodzi Ryzen 5950X za 3700zł i stara karta R9 270X w zupełności by wystarczyła do 4K.

Jak ktoś sporadycznie renderuje to zadowolony byłby z 16 wątków w APU 5700G, bo zintegrowana grafika jak widać nie jest wąskim gardłem. Niestety integry w Intel 11700 czy 11900 nie pozwolą na komfortową pracę w SketchUp.

>ZAŁĄCZNIK<

Jeszcze nie kupiłam. Przyznam, że trochę sprzeczne informacje znajduję w sieci, ale raczej wszystko klaruje się w sposób jaki opisujesz. Dziękuję więc za powyższy test 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...