Skocz do zawartości
marcints

Stary komputer i problem ze startem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam stary komputer do fakturowania, działa dość sprawnie pomimo upływu lat, ale od jakiegoś czasu mam z nim drobny problem, a mianowicie po włączeniu komputera pojawia się logo płyty głównej i komputer się zawiesza, po kilku restartach włączy się normalnie i działa bezproblemowo. I tu pojawia się mój dylemat, zakup nowego sprzętu ogólnie raczej odpada, gdyż mój program działa tylko pod Windowsem XP, więc chciałbym podratować jeszcze obecny sprzęt. Czy wymiana dysku twardego, wiadomo po zrobieniu pełnej kopii, wystarczy żeby odpalał się on sprawnie? Czy może być inna przyczyna?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzałem właśnie i tak kupić dysk żeby zrobić kopię zapasową całości, obecnie mam dysk:

- WDC WD1600AAJS-60Z0A0

Czy mogę kupić dowolny nowy dysk wewnętrzny i zrobić na niego kopie? Nie będzie się to potencjalnie gryzło ze starszą płytą główną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt musiał by być na prawdę zabytkowy ( i raczej by nie działał pod kontrolą Win XP ) żeby na płycie były tylko porty ATA

SATA było standardem już w czasach S775 czy s939 / AM2 .

Co do problemu - też mi się wydaje że to problem z płytą główną .

Na początek podaj konfigurację sprzętową .

Potem odpal kompa na minimalnej konfiguracji - bez dysków / napędów optycznych , z 1 kością ram ( jak masz więcej jak jedną kość ) etc.

Spróbuj też zresetować bios - ręcznie zworką albo poprzez wejście do biosa i reset z jego poziomu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprzęt musiał by być na prawdę zabytkowy ( i raczej by nie działał pod kontrolą Win XP ) żeby na płycie były tylko porty ATA

Kto wie co można jeszcze znaleźć... Pentium 4 na S478 lub jakiś Duron, Athlon na S462

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, zatem po kolei, przepatrzyłem kondensatory na płycie głównej i wszystkie wyglądają ok, ani jeden nie jest nawet minimalnie spuchnięty.

Dodatkowo z zaobserwowanych objawów komputer nie wiesza się po na logu płyty głównej ale po prostu ma różne czasy wstawania, czasem jest to standardowe 2-3 sekundy, a czasem po prostu 20-30 minut, ale włącza się za każdym razem.

Płyta główna ASRock G31M-VS2

Procesor Celeron E3300

RAM 1GB GoodRam GR800D264L6/1G

Mam jeszcze jedno pytanie czy rozsądnym pomysłem jest zakup komputer poleasingowego, niektóre są sprzedawane z gwarancją, zrobienie kopii całego dysku na nowy i używanie tego w ten sposób? A jeśli tak to na co zwrócić uwagę żeby działało to bezproblemowo z Windowsem XP?

I jeszcze raz dzięki za pomoc 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz dane o swojej płycie  spis procesorów

Zmień procesor na 2core naj lepiej na,  INTEL Core2Quad Q9650 3,00GHZ/12M/1333 albo

tańsza wersja przerobionego Xeona E5410 pod slot 775 i prawie te same parametry co wyżej 

lAlbo kupisz Xeona E5410 + zworkęinstrukcja co i jak zrobić

Jeśli chodzi o twoją płytę główna to nie ma sensu wymieniać jeszcze długo pochodzi 

dożuć ram 4x 2giga i jakaś może karta grafiki z 1gb jak byś chciał w cos pograć 

na luzie będzie chodził tobie win 10 h2 a i nawet powinien chodzić 11

Jak ulepszysz swój pc to polecam zmianę biosu na nowy BIOS  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Kolega chyba z krzesła spadł , dawać 270+ zł za przestarzały procek skoro za mniej więcej tyle ( lub nieco więcej ) kupi polesingowca z Pentium Sandy Bridge lub wyżej który w tym co robi będzie 10x lepszy niż wysłużony C2Q czy Xeon S771 .

Co do wsadzenia tam Xeona - to pamiętaj że trzeba jeszcze modyfikować płytę i bios .

Pozatym wsadzenie na tą płytę Quada to średni pomysł .

@marcints

Z Win XP na polesingowcu to moze być problem , te mające CPU z czasów Sandy Bridge może jeszcze ogarną XP , wyżej to nie wiem .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być też zasilacz. Pamiętam miałem kiedyś styczność z podobnie dziwnie zachowującym się PC i się okazało, że zasilacz był tak śmieciowy, że dawał napięcia poza normami (np. 13V na linii 12V).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...