Skocz do zawartości
addos

i7-11700K vs i7-11700 - "przełączanie" się

Rekomendowane odpowiedzi

Rok temu już prawie wymieniłem stary zestaw ale ponieważ usłyszałem, że wchodzi nowa generacja CPU od Intela, więc się wstrzymałem.

Teraz mam co prawda zagadkę czy wchodzić w 12-gen ale raczej zostanę przy 11-gen.

Myślałem żeby kupić i7-11700 ale mam możliwość kupienia nówki w tej samej cenie obu CPU (wymienionych w temacie tego wątku.)

Ponieważ wersja K ma TDP-125W, a non-K ma TDP-65W, to zastanawiam się czy da się zrobić z wersji "K" wersję "non-K".

Czy ten CPU na stałe ma te 125W, czy to można jakoś ograniczyć w UEFI?

Przyznam się, że gdyby dało się to przestawiać i w razie czego mógłbym się przełączać pomiędzy wersją "K" i "non-K", to wziąłbym "K".

Oczywiście pod warunkiem, że niczym innym się one nie różnią, i że nie ma jakichś innych kwestii, o którym mogę nie wiedzieć w tym momencie.

Jeżeli różnią się tylko tym TDP i zegarem bazowym oraz turbo, i NICZYM INNYM, oraz można się przełączać pomiędzy K i non-K, to wziąłbym "K".

 

Jak to widzicie? Proszę o sugestię, bo nie jestem aż tak dobrze zaznajomiony z takimi niuansami 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czytając Twój wpis przecieram oczy ze zdumienia... 

do grania nie zależnie czy to będzie 10gen np.  i7 10700K czy 11gen. i i7 11700K czy 12gen., np. i5 12600k  obecnie najbardziej opłacalny CPU do giercowania , wydajność w grach będzie zbliżona ,

10gen. znacząco nisze temperatury, ale często ograniczenia w postaci ze nie można na płytach głównych wykorzystać gniazda M.2 bezpośrednio połączone z CPU czyli M.2_1 bo to gniazdo może tylko pracować w trybie PCIe x4 gen 4 , bo po co dać możliwość tryby pracy w PCIe x4 3gen. ...

CPU 11 gen. do profesjonalnego wykorzystania typu np. rendering bez wodnego chłodzenia nie zaczynaj tematu bo temperatury zaraz osiągają 100 stopni i płyta główna zrzuca zegary z CPU

12 gen . jesteś mimo wszystko beta testerem sprzętu , można zapoznać się z materiałem

https://www.youtube.com/watch?v=Q8W6gGJ8Fbc&t=4s

jak byś trochę wczytał się w opis CPU to wersja K na zegary bazowe 3.6GHz a wersja bez K 2.5GHz a TDP jest zawsze podawane dla zegarów bazowych, a nie trybu turbo gdzie tych Watów jest trochę wincyj, a tryb turbo działa tak ze nie dla wszystkich rdzeni jest jednakowa szybkość, tylko zależy jaka się sztuka trafi , może być tak ze 1 rdzeń osiąga max szybkość reszta stopniowo mniej , CO zaskoczony ?  

czy da się z wersji K zrobić non-K, oczywiście ze tak, zakładając "kaganiec" po przez odpowiednie opcje w biosie, tylko po co kupować i7 z K a potem ograniczając jej wydajność ? , gdzie tu sens i logika ?, na zegarach bazowych nie będzie w grach wydajniejszy np. od takie i3 10100-10300 ... 

 

     

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedź... chociaż sam przecieram oczy ze zdumienia 🙂

1. Przecież napisałem, że wiem o różnym TDP, o bazowym taktowaniu i o turbo, a ty mimo wszystko opisałeś to jakbym o tym nie wspominał 🙂

2. Nic nie wspominałem o gen-10, więc nie bardzo rozumiem czemu tutaj to dodałeś i opisujesz PCIE i tryby pracy dla M.2. Oczywiście, że wiem o tym, że pierwsze gniazdo jest tylko dla gen-11.

3. Opis dlaczego zastanawiam się nad "K" i non-K" przecież podałem we wpisie otwierającym wątek. Napisałem, że są w tej samej cenie. Opiszę może szerzej. W razie czego przy ew. sprzedaży miałbym dodatkowy atut, bo większość jednak chce wersję "K". Poza tym gdyby dało się przełączać (w UEFI) pomiędzy "K" i "non-K" to chętnie bym to sobie włączał wtedy gdyby mi to było potrzebne, a na co dzień bym miał to wyłączone.

Może napiszę tak: skoro jest taka sama cena, to wziąłbym go "K" gdybym mógł mógł mieć temperatury i prędkość takie jak w przypadku "non-K". Ale jeżeli pomimo tego kagańca dalej on ma się grzać jak bez kagańca, a tylko ma działać na obniżonych zegarach, to na nic mi taki CPU. Wtedy biorę wersję "non-K", bo bardziej zależy mi na niższych temperaturach i ciszy podczas działania "Be Quiet Dark Rock Pro". Nie chcę żadnego LC, bo mam bzika na punkcie totalnej ciszy.

Natomiast nie rozumiem jednego: skoro bazowe zegary (przy kagańcu) zrobią z wersji "K" coś pokroju i3, to wersja "non-K" bez żadnych kagańców jak będzie działać, też jak i3? Coś tu chyba przeinaczasz albo ja nie nadążam 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to mi chodzi, albo wiesz albo nie wiesz na czym polega różnica po miedzy wersjami k czy bez k, a nie ze trochę wiem ale trochę to nie wiem , to jak wiem, to po co zakładać temat ?, ktoś ma cię utwierdzić w przekonaniu ze dana wersja wersja k czy bez k będzie lepszym wyborem ?  

widzę podobny temat jak u mnie w Jobie są osoby które maja swoja wizje , i dopóki im nie pokażesz czarne na białym to uparcie trzymają się swojej wersji.

może inaczej, wersja procesora z k ułatwia w większym stopniu, skonfigurowanie w biosie określenia czy ustawienia parametrów pracy dla CPU dlatego ze nie ma zablokowanego mnożnika i dlatego będzie lepszym wyborem.  

    

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie odczytujesz. Nie wymądrzam się i nie piszę, że wiem wszystko. Napisałem tylko, że znam różnice z tabelkowych porównań tych 2 wersji. Nie wiem natomiast czym one się różnią gdzieś tam głębiej.

Nie mam natomiast żadnej wiedzy na temat jakichś blokad, kagańców, czy odblokowywania czegokolwiek. Stąd moje pytania w tym temacie 🙂

Do tej pory wydawało mi się, że podkręcać można tylko wersję "K". Natomiast Kyle pisze, że w obu wersjach CPU można zdjąć limity mocy. Tutaj już nie mam wiedzy więc proszę o wyjaśnienie: czym więc w końcu jest to zdjęcie limitów mocy, bo pewnie tutaj się wykładam w mojej próbie zrozumienia tego wszystkiego. Czy limit mocy to blokada przed OC? Bo tak mi to wynika ze słów Kyle'a, ale to by znaczyło, że wersja "non-K" jest również podatna na OC. To w takim razie nieprawdą jest, że tylko wersja "K" jest do podkręcania. Przepraszam ale tu się gubię i proszę o nie wyśmiewanie się, bo próbuję to zrozumieć. Po co ludzie płacą za wersję "K" skoro przy "non-K" też można zdjąć limit mocy?

A jeżeli ja tutaj wszystko pokręciłem, to mam pytanie: czy "OC" i "limit mocy" to są 2 zupełnie inne kwestie, i nie zależą od siebie?

Edytowane przez addos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo Polska to trudny język, inaczej się pisze, inaczej czyta a i ze jest tez dowolna interpretacja to potem są nieporozumienia XD

mimo wszystko LGA 1200 to jest nowa podstawka i łatwiej jest cos pokazywać na danym pacjencie niż prowadzić teoretyczna rozprawkę, czyli jaką posiadasz płytę główna , producent model ? łatwiej było by wskazać jakiś poradnik 

 i to nie jest tak ze przestawiając tylko jedna opcje w biosie uzyskasz pożądany efekt. 

tutaj materiał dla wersji z K 

https://www.youtube.com/watch?v=hokRSKrQrqw

natomiast dla wersji bez K oprócz zdjęcia limitów mocy jeśli producent płyty głównej udostępnia taka opcje w biosie można delikatnie podnieść magistrale CPU czyli BLCK z domyślnych 100MHz na tyle ile pozwoli stabilnie pracować platformie a ile to będzie to już zależy od konkretnej sztuki posiadanego CPU 

https://www.youtube.com/watch?v=8diXDeTDCbo

a ile da się podkręcić dany CPU, czy to z K czy bez K, to potrzeba przeprowadzić u siebie empirycznie testy testy testy.

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta to będzie ASUS ROG STRIX z590e.

Ogólnie to nie zależy mi na podkręcaniu CPU. Dodatkowo bardziej zależy mi na chłodnej obudowie, niskich temperaturach, cichej pracy całej jednostki oraz niskim poborze mocy (w sensie normalnym poborze, a nie jakieś ekstremalne zasysanie tylko po to aby uzyskać dodatkowe MHz kosztem temperatur i głośności). Wiadomo, że cieszy każdego gdy jego maszyna robi coś szybciej. Mnie też to cieszy. Jednak nie kosztem głośności i piekarnika 🙂

Filmy zaraz obejrzę, bo na razie to odpisałem na szybko odnośnie płyty i co chcę uzyskać.

Pytanie na szybko: jeżeli nie będę bawił się w OC, to czy do czegokolwiek mi będzie potrzebne zdejmowanie blokad mocy?

Edytowane przez addos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, addos napisał:

Płyta to będzie ASUS ROG STRIX z590e.

Ogólnie to nie zależy mi na podkręcaniu CPU. Dodatkowo bardziej zależy mi na chłodnej obudowie, niskich temperaturach, cichej pracy całej jednostki oraz niskim poborze mocy (w sensie normalnym poborze, a nie jakieś ekstremalne zasysanie tylko po to aby uzyskać dodatkowe MHz kosztem temperatur i głośności). Wiadomo, że cieszy każdego gdy jego maszyna robi coś szybciej. Mnie też to cieszy. Jednak nie kosztem głośności i piekarnika 🙂

Filmy zaraz obejrzę, bo na razie to odpisałem na szybko odnośnie płyty i co chcę uzyskać.

Pytanie na szybko: jeżeli nie będę bawił się w OC, to czy do czegokolwiek mi będzie potrzebne zdejmowanie blokad mocy?

limity mocy są związane z tym czy CPU pod obciążeniem jakie będzie miał TDP, jak nie zdejmiesz limitów mocy to CPU na chwile wskoczy na wyższe zegary ale szybko je obniży, i nadal nie rozumiem trochę twojego podejścia do planowania zakupu i wykorzystania platformy z jednej strony chcesz mieć "wydajny" CPU, tak na zaś ?, ale chciał byś aby pracował wedle twojego założenia ma być cicho chłodno i wydajnie , to skoro jeszcze nie zakupiłeś CPU a planujesz zakup nie taniej płyty głównej

Asus ROG STRIX Z590-E GAMING WIFI  +/- 1700PLN 

to dlaczego nie uderzysz w 12gen ? i CPU i5-12600K ?  obecnie najbardziej opłacalny CPU pod gry.       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu chciałbym ominąć problemy wieku dziecięcego 🙂

A 11-gen jest ostatnią i już dopracowaną.

Na te nowe CPU to poczekam na 4-5 generację gdy już będzie wiadomo co i jak 🙂

 

A co do limitów mocy to chciałbym się upewnić: jeżeli kupię wersję "K" i nie zdejmę tych limitów mocy, to ten CPU będzie działać tak jakbym kupił wersję "non-K"? Czy raczej chodzi o to, że tryb turbo będzie sobie działał non stop po zdjęciu blokad, i nie ma to nic wspólnego z OC?

Pytanie dodatkowe: co by się stało gdyby kupić wersję "K" i zrobić OC ale nie zdjemować limitów mocy?

Co do zakupu wersji "K": czy gdybyś NIE chciał kupować wersji "K", i nie chciał robić OC, ale miałbyś możliwość kupić wersję "K", to czy byś tego nie zrobił wiedząc, że kiedyś łatwiej to będzie sprzedać? A dodatkowo gdyby mi się coś zmieniło, to mógłbym zrobić OC? Jak to widzisz?

Edytowane przez addos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, addos napisał:

Po prostu chciałbym ominąć problemy wieku dziecięcego 🙂

A 11-gen jest ostatnią i już dopracowaną.

Na te nowe CPU to poczekam na 4-5 generację gdy już będzie wiadomo co i jak 🙂

 

A co do limitów mocy to chciałbym się upewnić: jeżeli kupię wersję "K" i nie zdejmę tych limitów mocy, to ten CPU będzie działać tak jakbym kupił wersję "non-K"? Czy raczej chodzi o to, że tryb turbo będzie sobie działał non stop po zdjęciu blokad, i nie ma to nic wspólnego z OC?

Pytanie dodatkowe: co by się stało gdyby kupić wersję "K" i zrobić OC ale nie zdjemować limitów mocy?

Co do zakupu wersji "K": czy gdybyś NIE chciał kupować wersji "K", i nie chciał robić OC, ale miałbyś możliwość kupić wersję "K", to czy byś tego nie zrobił wiedząc, że kiedyś łatwiej to będzie sprzedać? A dodatkowo gdyby mi się coś zmieniło, to mógłbym zrobić OC? Jak to widzisz?

obecnie to żadna generacja 10-11 czy "nowa" 12gen nie jest w pełni dopracowana. 

jeśli faktycznie chcesz kupować 11gen zainwestuj w dobre chłodzenie

pytanie raczej czy potrzebujesz aż takiej płyt głównej i dlaczego akurat zdecydowałeś się na firmę Asus a nie np. MSI ? 

czy taka płyta główna nie wystarczy do twoich potrzeb ?

Asus TUF GAMING Z590-PLUS WIFI

https://www.purepc.pl/test-plyty-glownej-asus-tuf-gaming-z590-plus-wifi-dla-procesorow-intel-rocket-lake-czy-warta-jest-swojej-ceny

odpowiadając na twoje pytania to bez zdjęcia limitów mocy, wersja z K ma zablokowane na 125W a co za tym idzie zegary będą ustawiane na wyższa wartość niż w przypadku bez K który ma limit na 65W

czy tryb turbo będzie działał cały czas ? , to zależy jak ustawisz w biosie, domyślnie jest ustawiony ze ma zrzucać zegary, zdejmowanie limitów ma zapewnić wyższe zegary podczas dużego obciążenia oraz po przekroczeniu 125W nie zrzucanie ich. 

robienie OC bez zdejmowania limitów mocy ?, oj coś widzę chcesz coś wykombinować ale czy w dobra stronę ?  obawiasz się uszkodzenia procesora ?

bez zdjęcia limitów mocy powiem szczerze, nie wiem, ale myślę ze CPU po przekroczeniu pewnej wartości podczas OC zacznie pracować już nie stabilnie lub przy obciążeniu zacznie zrzucać zegary, skoro ktoś mądrzejszy opracował instrukcje przeprowadzenia procedury OC to nie działa tak ze TY sobie wybierzesz ze ta opcja mi pasuje bo mam jakiś tam pomysł, ta ja zastosuje a tamta mi nie pasuje to jej nie przestawię...  jak już robi się OC i wedle instrukcji to od A do Z , ale zawsze możesz też sam poeksperymentować.  

oczywiście ze procesor z K będzie łatwiej sprzedać.          

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popraw mnie jeżeli źle zrozumiałem ale widzę to tak (po przeczytaniu tego co napisałeś):

a) wersja "non-K" nigdy nie przekroczy 65W (chyba, że zdejmę limity) i zawsze będzie się mniej grzać niż wersja "K" (chyba, że zdejmę limity)

b) wersja "K" zawsze będzie na minimum 125W i co bym nie zrobił, to nie dam rady zbić tego CPU do 65W, a jedyne co da mi ta wersja "K" to OC

c) nie da się zrobić poprawnego OC bez zdjęcia limitów

d) na nic mi ta wersja "K", bo (w tych samych sytuacjach) będzie się zawsze bardziej grzać niż "non-K" (przy założeniu, że nie zdejmę limitów w obu CPU)

Czy dobrze to wszystko zrozumiałem? Mam nadzieję, że tak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, addos napisał:

Popraw mnie jeżeli źle zrozumiałem ale widzę to tak (po przeczytaniu tego co napisałeś):

a) wersja "non-K" nigdy nie przekroczy 65W (chyba, że zdejmę limity) i zawsze będzie się mniej grzać niż wersja "K" (chyba, że zdejmę limity)

b) wersja "K" zawsze będzie na minimum 125W i co bym nie zrobił, to nie dam rady zbić tego CPU do 65W, a jedyne co da mi ta wersja "K" to OC

c) nie da się zrobić poprawnego OC bez zdjęcia limitów

d) na nic mi ta wersja "K", bo (w tych samych sytuacjach) będzie się zawsze bardziej grzać niż "non-K" (przy założeniu, że nie zdejmę limitów w obu CPU)

Czy dobrze to wszystko zrozumiałem? Mam nadzieję, że tak 🙂

ok za dużo czasu poświęcam temu wątkowi, wiec odpisuje ostatni raz...

a. oczywiście ze przekroczy 65W to jest wartość podana dla zegarów bazowych czyli bez K 2500MHz, a mimo wszystko procesor tez ma tryb Turbo max do 4900MHz w którym w zależności od obciążenia będzie pobierał ? i to trzeba sprawdzić już empirycznie ile w danym momencie będzie pobierał W a nie zakładanie ze na sztywno będzie pobierał 65W i ch..uj, bo ja tak chcę.

b. nie nie będzie pobierać na sztywno 125W tylko w zależności od aktualnego obciążenia, tez trzeba sprawdzić empirycznie, lub poszukać interesujących testów np. na YT może ktoś takowe zamieszczał. 

c. tak, i instrukcje wykonuje się od A do Z.

d. niby tak , ale kupując wydajny zestaw chłodzący można zapewnić odpowiednie temperatury pracy dla wersji z K , żaden czy to z K czy bez K nie uciągnie wysokich zegarów w trybie turbo na chłodzeniu BOX. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech mi w takim razie poda ktoś namiary na opis tego jak dokładnie działają te procesory "K" i "non-K", ile W pobierają, ile ciepła oddają, jak to się przekłada na temperatury, jak zmienią się te wszystkie TDP, temp, MHz gdy zdejmę lub nie zdejmę limitów mocy. Nie mówimy na razie o OC, bo OC to zupełnie inna bajka. Chciałbym zrozumieć różnice w działaniu. Bez tego to nie do końca rozumiem te wszystkie opisy. Tzn. same opisy rozumiem ale to wszystko takie w powietrzu pisane i nikt nic nie wie 🙂

Czy jest gdzieś w sieci jakiś artykuł na ten temat (najlepiej PL) żebym tu nie zawracał głowy takimi pytaniami? Szukam ale z reguły artykuły opisują OC, a mi to do niczego nie potrzebne. Chcę zrozumieć działanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...