Skocz do zawartości
xtremesystems

płyta główna pod 13600k i ddr5

Rekomendowane odpowiedzi

witam

jakie mobo pod w/w procesor

celowałem z790 tomahawk ale ciężko z dostępnością .

Zamierzam podkręcić procesor . potrzebuję stabilnej mocnej płyty główny . Czy duże różnice są między z790 a z690

 

obecny komputer ma 10 lat [2600k + msi mpower] i chciałbym żeby na tyle wystarczyło tez nowe mobo proc i ram [planuje 32 i ewentualnie dorzucic drugie 32]

 

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Asus jest dostępny w owocowym sklepie szt. 1 ,   XD 

Płyta główna Asus ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-rog-strix-z790-e-gaming-wifi-11932210/

z tym OC to bym się nie rozpędzał,  sztuka dla sztuki kilka MHz a czym później schłodzisz tego proca ? 

ewentualnie zdjęcie limitów mocy i aby CPU pracował na wszystkich rdzeniach z taka sama szybkością.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać w okolicach 1900 ~2000

schlodzony będzie tych arcticem wodnym na 3 wiatraki.

cena ok2k bo uważam że jeśli tomahawk ma 90A na zasilaniu to jest to wystarczająca moc i cena


jak będzie taniej to nawet dobrze [z690]
Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka



Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, xtremesystems napisał:

Gigabyte Z690 AORUS PRO. a taka płyta do oc13600k i pamieci 5600 sie nada?

po aktualizacji biosu do F20 będzie działać , najnowszy to F21 

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z690_aorus_pro/support#support-dl-bios

także np. kupując tą płytę główna w danym sklepie, wykupił bym tez od razu usługę aktualizacji biosu do najnowszego dostępnego , bo inaczej po włączeniu zasilania i obsadzeniu CPU 13gen. będzie elekt będzie takie ze, "Ciemność! Widzę ciemność. Ciemność widzę..." XD 

obecnie optymalnymi wyborem pamięci DDR5 jest szybkość 6000MHz 

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 (KF560C36BBEK2-32)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, Mr.T... said:

także np. kupując tą płytę główna w danym sklepie, wykupił bym tez od razu usługę aktualizacji biosu do najnowszego dostępnego , bo inaczej po włączeniu zasilania i obsadzeniu CPU 13gen. będzie elekt będzie takie ze, "Ciemność! Widzę ciemność. Ciemność widzę..." XD 

Po co, skoro mobo obsługuje flashowanie bezpośrednio z USB bez udziału CPU?

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z690_aorus_pro/kf#kf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, czapla_pl napisał:

Po co, skoro mobo obsługuje flashowanie bezpośrednio z USB bez udziału CPU?

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z690_aorus_pro/kf#kf

oczywiście ze jest taka możliwość i słusznie zauważyłeś ze można samemu to zrobić , ale nie każdy użytkownik sobie z tym poradzi, bezpieczniej jest wykupić usługę aktualizacji, chociaż zdążają się przypadki ze usługa wykupiona a aktualizacja nie zrobiona XD  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to biorąc pod uwagę "jakość" sklepowych serwisów, nie chciałbym żeby płyta była otwierana czy podłączana przez osoby trzecie. Potem się z nimi bujaj w razie problemów lub nie wykonania usługi. Te procedury flashowania są na tyle dobrze opisane (vide tutoriale na YT), że każdy powinien dać radę.

OP mi nie wygląda na laika w tej materii 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, xtremesystems napisał:

i czy w ogole jest warto isc w z690 przy ddr5?

czy jednak jakies z790 kupic?

 

bo rozumiem ze warto ddr5 zamiast ddr4  przy tym procku

obecnie to DDR4 vs DDR5 realnie ? w użytku domowym , to  "zysku tyle co w pysku" .  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekałbym na testy Sebastiana odnośnie różnic między DDR4 pracującymi w Gear1, a DDR5 - mają być w nieodległej przyszłości.

Chyba że masz ciśnienie na zakup - decyzja należy do Ciebie. Miałem podobną rozkminę jak wyszły Raptory i wybrałem Z690 + DDR4, świadomie. Upgrade z nieśmiertelnego i5-2500k z mojej sygnaturki. Zdecydowałem się na 13600K, Z690 Tomahawk DDR4 i 2x16GB Kingston Fury 3600 CL16. Poprzednia maszyna była kupiona w 2013, na przestrzeni lat zmieniłem GPU (HD4850 na HD7950), PSU na mocniejsze, dołożyłem SSDki i RAM. DDR5 nadal są obłożone podatkiem od nowości, to jest dopiero początek ich cyklu życia. Odwrotnie z DDR4 - sprawdzona technologia, powoli wychodzi z rynku.

Mobo - chipset Z690 jest już jakiś czas na rynku - nic nie wypłynęło odnośnie potencjalnych problemów (pamiętny chipset P67 B2 :D). Osobiście, biorąc pod uwagę jak długo używałem poprzedniej maszyny, nic nie wskazuje na to bym wymienił cokolwiek w nowej poza GPU oraz, w drugiej kolejności, CPU. Z790 nie daje Ci nic poza większą ilością linii PCIe 4.0 pod dyski NVMe i wbudowanego Thunderbolta - jak to wykorzystasz, to spoko.

Jeśli nowy konfig przetrwa co najmniej tak długo jak poprzedni, to cokolwiek byś kupił w tej chwili z myślą o potencjalnym przełożeniu do nowej (poza dyskami - vide RAM na DDR5), to do tego czasu na rynku desktopów będziemy mieli DDR6 albo coś jeszcze nowszego.

Jak z testów wyjdą wymierne zyski w wydajności, to sobie przeliczysz czy wydawanie 1k PLN więcej za RAM i x00 PLN za mobo obsługujące DDR5 jest dla Ciebie tyle warte.

Pzdr

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to chciałem kupić z690 na ddr5 lub z790 na DDR5.
chodzi mi o sam chipset . wiem że z czasem pamięci ddr5 będą zyskiwały.
bardziej chodzi mi o to że z690 maksymalnie obsługuje chyba ddr5 do 6200mhz a z790 chyba już 7600mhz

różnica w cenie który zamiarzan kupić [ddr4 lub ddr5 ] to 400 zł wiec nie taka duża.

bardziej boli mała dostępność plyt z790

co do ciśnienia i mam i nie mam. z dotacji musze się rozliczyć do lutego .ale inflacja jest taka ze juz mi się rozjeżdżaja ceny o części które wnioskowałem . dodatkowo święta ida
od biedy mógłbym w styczniu kupować ale czy ceny spadną , chyba nie?


Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka





Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2022 o 22:35, Mr.T... napisał(a):

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 (KF560C36BBEK2-32)

 

Podepnę się. Sam wybieram pamięć do Pro-A od MSI i na ich stronie podano, że te kości nie są wspierane. Czy to przez obsługę expo? Dodatkowo Kingston na swojej stronie pisze tak: "Note that Kingston FURY Beast w/EXPO modules and kits are not Intel XMP Certified, due to the presence of EXPO profiles". Jak to rozumieć? Nie pytam o przetłumaczenie. :D Zaznaczę, że na stronie MSI w sekcji z płytami X670, te moduły normalnie wyskakują jako obsługiwane, więc nie jest to raczej kwestia niezaktualizowania danych.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...