Skocz do zawartości
Diesslay

~7k komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Planuję wymianę kompa i zastanawiam się co kupić.

Plan obecny to:

- AMD Ryzen 5 5600X

- SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W 80+ Gold

- Kingston FURY Beast RGB 16GB (2 x 8GB) 3200 CL16

- MSI MAG B550 TORPEDO

- Samsung 980 500GB PCIe x4 NVMe

- MSI GeForce RTX 3070 Ti VENTUS 3X OC 8GB

I jakaś buda. Patrzyłem na MSI MAG Vampiric 010M, dziś na promce za 270 - dobra będzie? Czy czegoś innego szukać? Nie chcę wszechobecnego RGB i żeby estetyczna, prosta była. Opłaca się tego 3070ti? Czy zwykła 3070 starczy? Duże są różnice? I czy 8GB starczy na parę lat czy nie bardzo? W single głównie to celuję 60fps a multi to zawsze się zmniejszy ustawienia żeby wyrobić więcej ale rankedy nie gram to akurat bez różnicy.

Da się jeszcze tutaj z czegoś "urwać"? Nie wiem np. tańsza płyta główna? Tylko żeby już była pod W11 z tym całym TPM. I żeby było sterowanie PWM. MSI ma to fajne dragoncenter temu patrzę na karty i płyty z tego producenta. Najchętniej bym przyoszczędził żeby na kartę zostawić bo i tak to jest ponad budżet ale niestety kupiłem monitor 3440x1440 i obecna karta (1660ti) się męczy xD Tak więc jak już kupić to niech to chociaż ma ręce i nogi

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważ zmianę Ryzena 5600X na zwykłego 5600 - w tej chwili 5600 kosztuje od 650 zł w górę, a 5600X od 800 zł w górę. Przy rozdzielczości 3440x1440 nie powinieneś odczuć różnicy w nieco wolniejszym zegarze.

Płyta to już kwestia wyposażenia wg potrzeb. Płyty innych producentów, podobnie wyposażone, kosztują podobne pieniądze, więc wydaje się, że musiałbyś iść na większe kompromisy, żeby przyoszczędzić te 150-200 zł. Możesz zerknąć w kierunku Gigabyte B550 Aorus Elite V2 - z tego co widziałem, to często jest polecana - do dostania w okolicach 645-660 zł, więc te kilka dyszek byłoby mniej (MSI znalazłem najtaniej za 700 zł). Obecnie w promocji black friday x-komu można kupić ASUS TUF Gaming B550-Plus za 559 zł - do Ryzena 5600/5600X powinna spokojnie wystarczyć, ale musiałbyś się spieszyć z zakupem, bo normalnie kosztuje w okolicach 640 zł.

Kilka razy w ostatnim czasie spotkałem się z opinią, że RTX 3070 Ti jest sporo bardziej prądożerny w porównaniu do RTX 3070 bez znacznego wzrostu wydajności - do weryfikacji w testach. Odnośnie wielkości pamięci to był ostatnio przypadek ze Spider-Manem, że RTX 3070 8GB dostawał po tyłku od 3060 12GB - test był nawet na PPC. Przy tej rozdzielczości może się okazać, że te 8GB może mieć problem w perspektywie kilku lat i pewnie będzie trzeba ciąć ustawienia.

Edytowane przez brachol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z tym jest taki, że się nie pospieszę bo sklecam budżet jak na razie. Wiem, że do tej pory ceny się zmienią ale chce wiedzieć w jaki zestaw celować.

Czyli możnaby zostać przy rtx 3070? A co gdyby zamienić na Radeon RX 6800 XT?

 

A procek zostawię. Wolę na płycie/ram/budzie zmniejszyć lekko cenę niż na głównych podzespołach

Edytowane przez Diesslay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale to 2 stówki. Kartę będę raczej w ratach więc nie pali mnie to aż tak ale jak coś się da urwać to urwę ale z procka nie chce. A jak się nie da to nie urwę xD Wiem że niby mała różnica. Ewentualnie mogę się przerzucić na intela ale to musiałby być lepszy w podobnej cenie. O ile w amd wiem co nieco to tutaj w intelu pojęcia nie mam. Ewentualnie uzbieram i dopłacę do 7 5700X xD 

Ale to co w końcu brać? 6800xt czy 3070? Bo cena ta sama - co jest bardziej na przyszłość? Raytracing mnie nie interesuje tylko żeby wszystkie rdzenie były użyte nawet bez RT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do RTX 3070ti - to wyżyłowana karta, która potrafi sie grzać - tu jego wydajność per wat https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/nvidia-rtx-3070-ti-review-ft-inno3d-msi/35/

Co do AMD vs NV

Za AMD przemawia współczynnik czysta wydajność w grach (bez dlss/xess/fsr, bez RT)/ na złotówki.

Za NV:

- dlss niedostępny na innych (xess i fsr dostępne wszędzie) 

- dużo lepsza wydajność w Ray tracingu, 

- lepsza wydajność w zastosowaniach profesjonalnych (poza paroma wyjątkami). Piszę tu o obróbce video, czymkolwiek związanym z AI, obliczeniach itd.

- lepsza wydajność w emulacji;

- lepsza wydajność w VR;

- mniejszy nacisk sterownika na cpu (przy Ray tracingu to już w ogóle). Co prawda w Vulkanie nie ma znaczenia, ale w DX już trochę tak. 

- dłuższe wsparcie i brak problemów ze sterownikami (choćby mikroprzycięcia na kartach AMD). 

Jakby wszystko powyższe to zaledwie kilka procent użytkowników rynku (VR, emulacja, obróbka itd.), a czystą wydajność poczuje każdy. Natomiast ja, z powodu powyższych, póki co do AMD nie wracam.

Edytowane przez Raidenorius
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie wiem. Ja tylko gram. Nie robię nic z powyższych bo z kompem nie pracuję (chyba że modelowanie na drukarkę 3d ale to znaczenia nie ma). Co byś brał w moim przypadku? Bez RT. Chcę komfortowo pograć z ładną grafą. Nie musi być wszystko na full żeby było to 60fps i wiem, że w nowych grach i tak będę miał z tym problem. Chcę żeby do tych 3 lat grało na kombinowanych średnio/wysokich. Co byś brał na moim miejscu?

Edytowane przez Diesslay

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie plan następujący się wyłonił. Czekam na 4070 i zobaczę jakie będą ceny do wydajności. Jak się nie będzie opłacać to kupuje 3080 i kij z tym. I oczywiście ryzen 7 5800x chyba, że jest jakiś odpowiednik intela w tych pieniądzach i lepszy ale to już sobie znajdę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...