Skocz do zawartości
H4rpman

Komputer raz na jakiś czas nie widzi dysku m.2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Raz na jakiś czas mój komputer przestaje widzieć mój dysk na m.2 i totalnie nie wiem od czego to zależy. Po restarcie czasem działa normalnie, a czasem nie. Jeśli po kilku resetach nie widzi dalej, to wykręcam dysk i montuje ponownie i często działa, ale też się zdarza, że nie. W skrócie - jest loteria, albo zadziała albo nie. Tak czy inaczej jest to dosyć uciążliwy problem, czasem szybko potrzebuje skorzystać z komputera, a muszę się użerać z dyskiem. Komputer wstaje, bo system jest zainstalowany na mniejszym dysku na sata. Macie może pomysły czego to może być kwestia? Wadliwa płyta główna? Dysk? Czy może to być kwestia zasilacza? Pomocy! :v

Dysk ma 7 miesięcy, płyta główna ma 11 miesięcy (obydwa podzespoły stosunkowo nowe, bo zakupione w tym roku). Poniżej specyfikacja komputera z pogrubioną nazwą dysku o którym mowa:
 

CPU: Ryzen 5 1600X

GPU: Giabyte Aorus GTX 1060

MOBO: MSI B450 TOMAHAWK MAX II

Zasilacz: spc vero m2 600W

Ram: Hyperx 3000mhz 2x4gb oraz 2x8gb

HDD 1tb na sata

dyski SSD:

ADATA 128GB 2,5'' SATA SSD Premier Pro SP920 7mm MLC

oraz

MSI Spatium M390 1 TB M.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

bios najnowszy wgrany ? - AMI BIOS    7C02vH9    2022-08-15

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX-II/support

problem nie łatwy do szybkiego ustalenia, ponieważ np. płyta główna nie posiada drugiego gniazda M.2 aby np. wykluczyć czy problem dotyczy płyty głównej czy samego dysku.   

także w warunkach domowych widzę dwie możliwości , dysk można pożyczyć komuś na chwilowe użytkowanie, lub zakupić adapter i u siebie zobaczyć jaki da to efekt.

np. taki lub inny 

https://allegro.pl/oferta/adapter-jeyi-pcie-x16-dysk-ssd-m-2-nvme-radiator-11042830593    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2022 o 01:31, Mr.T... napisał:

Witam 

bios najnowszy wgrany ? - AMI BIOS    7C02vH9    2022-08-15

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX-II/support

problem nie łatwy do szybkiego ustalenia, ponieważ np. płyta główna nie posiada drugiego gniazda M.2 aby np. wykluczyć czy problem dotyczy płyty głównej czy samego dysku.   

także w warunkach domowych widzę dwie możliwości , dysk można pożyczyć komuś na chwilowe użytkowanie, lub zakupić adapter i u siebie zobaczyć jaki da to efekt.

np. taki lub inny 

https://allegro.pl/oferta/adapter-jeyi-pcie-x16-dysk-ssd-m-2-nvme-radiator-11042830593    

po aktualizacji BIOSu nadal ten sam problem występuje.
Najbardziej pomaga odłączenie zasilania całkiem. Po ponownym połączeniu następuje cud i dysk jest widziany przez komputer...

Edytowane przez H4rpman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, H4rpman napisał:

o, a to ciekawe! Czyli to jednak może być kwestia zasilacza! Może czas przesiąść się na coś lepszego...

nie da się zauważyć ze posiadany przez ciebie zasilacz nie jest najwyższych lotów , ale temat na pclab. dotyczy dysków SATA III , nie M.2 , czy to może być przyczyna braku wykrywania dysku pod M.2 ??? 

jak możesz pod choinkę sobie sprawić zasilacz 600-650W w cenie do 400pln, i masz 14 dni na testy. 

np. Zasilacz MSI MPG A650GF 650W- 10 lat gwarancji   

lub Zasilacz Krux Generator 650W 5 lat gwarancji 

     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2022 o 21:32, Mr.T... napisał:

nie da się zauważyć ze posiadany przez ciebie zasilacz nie jest najwyższych lotów , ale temat na pclab. dotyczy dysków SATA III , nie M.2 , czy to może być przyczyna braku wykrywania dysku pod M.2 ??? 

jak możesz pod choinkę sobie sprawić zasilacz 600-650W w cenie do 400pln, i masz 14 dni na testy. 

np. Zasilacz MSI MPG A650GF 650W- 10 lat gwarancji   

lub Zasilacz Krux Generator 650W 5 lat gwarancji 

     

No tak ,Krux czyli tańsza odmiana chińskiego SPC jest lepszą alternatywa.😀

 

 

W dniu 17.12.2022 o 11:38, H4rpman napisał:

o, a to ciekawe! Czyli to jednak może być kwestia zasilacza! Może czas przesiąść się na coś lepszego...

Daj znać jak znajdziesz przyczynę.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, H4rpman napisał:

A co sądzicie o zasilaczu be quiet! Pure Power 11 FM 850W?

moze już lepiej dołożyć trochę i kupić coś bardziej przyszłościowego i pod rozbudowę? 

Do tego zestawu jaki masz czy będziesz kupował rtx 3090Ti? Bo do tego co masz 550W jest z zapasem.

Zależy, jaką rozbudowę masz na myśli? Jaki cep i jakie Gpu?

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, H4rpman napisał:

Myślałem, żeby za jakiś czas stopniowo zmieniać podzespoły i dążyć do RTX 3060

To w zupełności 550W wystarczy. Dobre zasilacze to na pewno Seasonic gx czy Corsair RMx, ale warto polować bo ceny ostatnio trochę odjechały. Pepper i śledzić, co jakiś czas coś wpadnie, ten Msi też ok.

Bierz jakiś i sprawdz czy będzie jakaś poprawa z dyskiem, masz 14 dni na zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update sytuacji:

Nowy zasilacz zamontowany. Wybór padł na Corsair RM650x.

Póki co, wszystko działa, natomiast z jakiegoś powodu komputer włącza się strasznie długo, a przez ok. minutę monitory nie widzą sygnału, dopiero po jakimś czasie wszystko się odpala i działa...

Jakieś pomysły? xd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy zasilacz -> starszy standard: "Najczęściej spotykane zasilacze komputerowe są zgodne ze standardem ATX. Standard określa kształt wtyczek, dostarczane napięcia, dopuszczalne natężenie prądu. Włączanie i wyłączenie zasilacza jest realizowane przez sygnał elektryczny z płyty głównej, co daje obsługę takich funkcji jak tryb czuwania, zdalne włączanie i wyłączanie komputera. Najnowsza wersja standardu ATX dla zasilaczy to 2.53 (z połowy 2020 roku)"

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera

U mnie, jak zmieniałem MOBO + CPU + RAM, ale zostawiłem zasilacz sprzed 5 lat, nie mogłem uruchomić komputera !

Po zmianie zasilacza na kompatybilny standard co kupiony zestaw, wszystko ruszyło bez problemów.

Stary zasilacz Zalman hp600 działa do dziś, ale jako zasilacz do sprawdzania z wymuszeniem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, H4rpman napisał:

update sytuacji:

Nowy zasilacz zamontowany. Wybór padł na Corsair RM650x.

Póki co, wszystko działa, natomiast z jakiegoś powodu komputer włącza się strasznie długo, a przez ok. minutę monitory nie widzą sygnału, dopiero po jakimś czasie wszystko się odpala i działa...

Jakieś pomysły? xd

a próbowałeś na start , bios zresetować ?

bo minutę jak płyta nad czymś myśli, to ma problem z ustawieniem czegoś aby wystartować. 

ok, ale jak to wygląda w praktyce ?, włączasz przycisk power na obudowie i co się dzieje ?

czy wiatraki na CPU i GPU od razu się włączają ?

czy próbowałeś odłączyć wszystko , czyli dodatkowe np. dyski, jakieś inne urządzenia pod USB , ma być tylko myszka  klawiatura i pozostawić tylko dysk systemowy.

2 godziny temu, H4rpman napisał:

a przez ok. minutę monitory nie widzą sygnału

a to posiadasz co najmniej dwa monitory ? , a jak by tak jeden odłączyć na testy ?        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmieszne pytanie, lecz może tutaj jest problem, rozumiem że monitory są przed włączeniem pc włączone, a nie że najpierw włączasz PC a potem monitory.

Jeśli kolejność była by nie poprawna może nastąpić problem z identyfikacją wyświetlacza i dopiero obraz się pojawi jak system się załaduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitory są włączone przed włączeniem komputera 😄

Mam dwa monitory - próbowałem odpalać z podłączonym tylko jednym monitorem.

Po naciśnięciu power buttona, wszystko startuje, wiatraki wszystkie się kręcą od razu.

 

EDIT:
pokorzystałem chwile z komputera jak już się włączył, poprzełączałem wszystkie USB, wyłączyłem i ponownie uruchomiłem i już normalnie szybko wstał! Sukces 😄

Co do tematu - Dysk póki co widnieje, ale daje sobie jeszcze zapas paru dni na ostatecznie stwierdzenie poprawy!

Edytowane przez H4rpman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok , to zaczynamy od podstaw. Jeśli nie jest dla Ciebie problemem, to spróbuj wyjąć jeden komplet pamięci i obsadzić go poprawnie w DIMMA2, DIMMB2, jeśli będzie dalej to samo, zamień na drugi komplet, wykluczymy czy z pamięciami jest wsio ok i czy nie ma problemu z inicjalizacją.

Na tej płycie jest debug w momencie bootowania zwróć uwagę która dioda led najdłużej świeci może tutaj nam też coś pomoże w identyfikacji usterki/problemu.

CPU - indicates CPU is not detected or fail.
DRAM - indicates DRAM is not detected or fail.
VGA - indicates GPU is not detected or fail.
BOOT - indicates the booting device is not detected or fail.

 

O widzisz uprzedziłeś mnie, ale faktycznie coś mi przypomniałeś miałem taki problem z klawiaturą ze stajni corsair dopiero przerzucenie do innego portu USB rozwiązało problem. A port USB był sprawny.

Edytowane przez P3ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne śmieszne pytanie te dyski SATA pod które porty są podpięte ?

 

Argumentuje to pytanie:

SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2022 o 20:59, H4rpman napisał:

Raz na jakiś czas mój komputer przestaje widzieć mój dysk na m.2

 

2 godziny temu, P3ch napisał:

Kolejne śmieszne pytanie te dyski SATA pod które porty są podpięte ?

 

Argumentuje to pytanie:

SATA5 and SATA6 ports will be unavailable when installing a M.2 device in M.2 slot

 

7 godzin temu, H4rpman napisał:

update:

Właśnie komputer znowu nie widzi dysku x)

tutaj to chyba potrzebna była by aktualizacja oprogramowania samego dysku, ale na stronie MSI jest tylko , MSI center. 

https://www.msi.com/Storage/SPATIUM-M390-NVMe-M.2/support?sub_product=SPATIUM-M390-NVMe-M.2-1TB#utility 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2023 o 15:29, leven napisał:

Nowy zasilacz -> starszy standard: "Najczęściej spotykane zasilacze komputerowe są zgodne ze standardem ATX. Standard określa kształt wtyczek, dostarczane napięcia, dopuszczalne natężenie prądu. Włączanie i wyłączenie zasilacza jest realizowane przez sygnał elektryczny z płyty głównej, co daje obsługę takich funkcji jak tryb czuwania, zdalne włączanie i wyłączanie komputera. Najnowsza wersja standardu ATX dla zasilaczy to 2.53 (z połowy 2020 roku)"

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_komputera

U mnie, jak zmieniałem MOBO + CPU + RAM, ale zostawiłem zasilacz sprzed 5 lat, nie mogłem uruchomić komputera !

Po zmianie zasilacza na kompatybilny standard co kupiony zestaw, wszystko ruszyło bez problemów.

Stary zasilacz Zalman hp600 działa do dziś, ale jako zasilacz do sprawdzania z wymuszeniem.

 

 Odpalałem kompa na i5 10400.Asrock b560 i działało na zasilaczu Topower sprzed 15 lat, zero problemów i kombinacji w biosie. Normalnie startował.

H4rpman@

Spróbuj zainstalować windowsa na tym dysku nvme i odłączyć dysk sata, zobaczymy czy dalej będą problemy.

Winda oczywiście na GPT.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Szeryf napisał:

A sprzętowo z płytą i dyskiem wszystko w porządku? Może gniazdo ma luzy,albo jakiś paproch się dostał stąd utrudnienia? 

Raczej to odpada, czyściłem port sprężonym powietrzem już nie raz i sprawdzałem czy dysk siedzi odpowiednio

 

6 godzin temu, B@nita napisał:

 Odpalałem kompa na i5 10400.Asrock b560 i działało na zasilaczu Topower sprzed 15 lat, zero problemów i kombinacji w biosie. Normalnie startował.

H4rpman@

Spróbuj zainstalować windowsa na tym dysku nvme i odłączyć dysk sata, zobaczymy czy dalej będą problemy.

Winda oczywiście na GPT.

zaczalem się zastanawiać, czy to nie jest kwestia Windowsa Np… mam win 11, a mój procesor nie jest wspierany - może to być tego kwestia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, H4rpman napisał:

zaczalem się zastanawiać, czy to nie jest kwestia Windowsa Np… mam win 11, a mój procesor nie jest wspierany - może to być tego kwestia?

Nie sądzę. To nie jest jakiś stary procesor.

System masz na ssd sata, MBR czy GPT? Spróbuj postawić na nowo system tak jak pisałem. Popracuj jakiś czas na tym jednym dysku by wyeliminować konflikt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już całkowicie mi nie widzi dysku, już 2h próbuje cokolwiek i nic nie pomaga.

W dniu 18.02.2023 o 17:26, B@nita napisał:

Nie sądzę. To nie jest jakiś stary procesor.

System masz na ssd sata, MBR czy GPT? Spróbuj postawić na nowo system tak jak pisałem. Popracuj jakiś czas na tym jednym dysku by wyeliminować konflikt.


Dysk na sata jest GPT.

 

W dniu 18.02.2023 o 15:43, Szeryf napisał:

A sprzętowo z płytą i dyskiem wszystko w porządku? Może gniazdo ma luzy,albo jakiś paproch się dostał stąd utrudnienia? 

Raczej nie, wszystko wyczyściłem już wielokrotnie, więc to chyba nie tego kwestia.


Dysk w BIOSie sie nie pojawia nigdzie, ale jest ciepły. Może płyta główna jest zepsuta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, H4rpman napisał:

Dysk w BIOSie sie nie pojawia nigdzie, ale jest ciepły. Może płyta główna jest zepsuta?

A sam dysk na pewno sprawny? Może wziąć na testy jakiś inny w jego miejsce by sprawdzić, czy nadal będzie to samo? Jak nie to pozostaje już tylko płyta główna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, B@nita napisał:

A sam dysk na pewno sprawny? Może wziąć na testy jakiś inny w jego miejsce by sprawdzić, czy nadal będzie to samo? Jak nie to pozostaje już tylko płyta główna.

Dałem znajomemu żeby u siebie podłączył, jak będzie działał to reklamuje płytę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...