Skocz do zawartości
daniel11111

Wywala sterowniki graficzne, czarny ekran.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Komputer złożony z nowych komponentów. Na początku wyrzucało mnie z gier do pulpitu, teraz wyrzuca mnie dalej z gier do pulpitu lub w trakcie grania robi się czarny ekran. Po restarcie nie ma sterowników grafiki, trzeba uruchomić ponownie kompa kolejny raz żeby się załączyły lub je od nowa instalować. Oprócz wyrzucania z gier tak samo wywala sterowniki grafiki przy testach procesora w OCCT. Prime 95 czasem kilka godzin bez błędów, czasem po 20 minutach coś wypadnie, loteria. Nie ma różnicy czy właczone AMD SAM czy wyłaczone. Grafika nie podkręcona, sterowniki najnowsze. Procesor czy seria czy undervolt -20 w PBO2 bez zmian. Ram na profilu xmp 3600mhz i 1,35V

-AMD 5800x3d

-Gigabyte B550 Gaming X V2

-G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 RipjawsV (wczesniej miałem Patrioty 4x8gb 3733mhz i problem ten sam)

-POWERCOLOR Radeon RX 6700XT Hellhound 12GB

-Zasilacz Gigabyte 850W Gold+

Edytowane przez daniel11111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo jak przesadzę z undervoltem grafiki. Spróbuj może dodać z +20mV na GPU i przy tym obniżyć taktowanie z 10% i zobaczysz czy jest poprawa. Jak jest to grafa do reklamacji że nie trzyma stabilności na stock.

Jednak wywalanie przy OCCT wskazuje na problem z prockiem raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

zakładam ze bios najnowszy wgrany ?  -  F15d

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B550-GAMING-X-rev-10#support-dl

 wyłączyłeś w biosie  - Global C-state Control - Disabled 

aby wykluczyć czy problemy powoduje karta graficzna trzeba by ja najlepiej przetestować na innym PC. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Niezły Apacz napisał(a):

Ustaw 2T,powinno być stabilniejsze.

Przestawiam na 2T ale w CPU-Z pokazuje dalej 1T

 

2 godziny temu, Mr.T... napisał(a):

Witam

zakładam ze bios najnowszy wgrany ?  -  F15d

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B550-GAMING-X-rev-10#support-dl

 wyłączyłeś w biosie  - Global C-state Control - Disabled 

aby wykluczyć czy problemy powoduje karta graficzna trzeba by ja najlepiej przetestować na innym PC. 

Płyte mam Gigabyte Gaming X V2 rev 1.1

Wgrany F15 z 9/13/2022 8ARNR205

W biosie był C-State Control na Auto, zrobiłem teraz Disabeld

Edytowane przez daniel11111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daniel11111 napisał:

Płyte mam Gigabyte Gaming X V2 rev 1.1

Wgrany F15 z 9/13/2022 8ARNR205

W biosie był C-State Control na Auto, zrobiłem teraz Disabeld

tu trzeba by rozpatrzeć dwa problemy ?, jeden to karta graficzna (pewnie innej nie posiadasz ?) , drugi to czy procesor pracuje poprawnie, ale akurat OCCT nie zawsze daje prawidłowy obraz sytuacji.

 to teraz jak się zachowuje PC ?, jak stany oszczędzania energii procesora są wyłączane ?

 a jak byś tak obciążył stres testem z Aida64 , interesują nas kilka informacji podczas testu , oraz

temperatura procesora , zegary procesora , oraz jak zakończy się stres test ręcznie, może być po 5-10 minutach to czy obciążenie na wykresie od razu zaczyna "iść" płynie w dół czy raczej ma z tym problem.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stres test w Aida64 po kilu sekundach wywala.

Porobilem kilka testów z osobna i przy "stress system memory" od razu po paru sekundach zapala się na czerwono. Pamięci wymieniałem, miałem wczesniej inne pamięci i tez był problem z wieszaniem się i nic to nie zmieniło.

Wyłaczenie profilu XMP i błedu nie wyrzuca.

Temperatura podczas stress testu od razu dochodzi do 90stopni i obcina zegary do 4,24 GHZ. To bardzo gorący procesor i w takich testach bez undervoltingu nie ma szans utrzymania zegarów na stałym poziomie. Po zastopowaniu testu od razu szybko wszystkie wątki schodzą z obciązenia płynnie.

 

stabilitytest.png

Edytowane przez daniel11111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gigabyte na swojej stronie ma listę RAMU - https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_am4_4L4D_vermeer.pdf

Nie ma na niej mojej pamięci F4-3600C18D-32GVK, chociaż tam na tej liście to są ładne kwiatki, konfiguracja 8gb, a kody producentów od 4x8gb

Czy to może być przyczyną, że nie pracuje ? Poprzednie które miałem też nie ma ich na tej liście.

 

Edytowane przez daniel11111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, daniel11111 napisał:

Wyłaczenie profilu XMP i błedu nie wyrzuca.

XMP to jest OC - nie musi to zawsze działać stabilnie i nie działa na każdej konfiguracji stabilnie. Już pomijam takie detale, jak to, że napięcie standardowe dla DDR4 to 1,2V, a nie 1,35V i więcej, jakie ustawia w 99% przypadków profil XMP. Ryzen 5800X3D ma w specyfikacji zdaje się max szybkość DDR4 na poziomie 3200 i to co powyżej, to już jest OC kontrolera w CPU.

6 godzin temu, daniel11111 napisał:

Temperatura podczas stress testu od razu dochodzi do 90stopni.

Nie mam co prawda AMD, ale z tego co pamiętam to całe "PBO" to też jest OC - wyłącz to. Sprawdź czy procesor pracuje na limitach mocy ze specyfikacji. Ryzen 5800 X3D może chłodny nie jest, ale 90 stopni to nie jest normalna temp. ... aha, zakładam, że chłodzenie jest dobre i dobrze zamontowane.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kyle napisał(a):

XMP to jest OC - nie musi to zawsze działać stabilnie i nie działa na każdej konfiguracji stabilnie. Już pomijam takie detale, jak to, że napięcie standardowe dla DDR4 to 1,2V, a nie 1,35V i więcej, jakie ustawia w 99% przypadków profil XMP. Ryzen 5800X3D ma w specyfikacji zdaje się max szybkość DDR4 na poziomie 3200 i to co powyżej, to już jest OC kontrolera w CPU.

Nie mam co prawda AMD, ale z tego co pamiętam to całe "PBO" to też jest OC - wyłącz to. Sprawdź czy procesor pracuje na limitach mocy ze specyfikacji. Ryzen 5800 X3D może chłodny nie jest, ale 90 stopni to nie jest normalna temp. ... aha, zakładam, że chłodzenie jest dobre i dobrze zamontowane.

Ostatnie pare komputerów miałem na Intelu, nigdy nie było problemów. 5800x3d to niezły niewypał, bardzo żałuje tego zakupu. Procesor w grach ma 60-70 stopni bez PBO wiec nie właczam tego. 90 stopni łapie w stress testach, prime95. To akurat norma dla tego proca w takim działaniu. Chłodzenie to Fera 5, zamontowana na paście mx-4, jest na 100% dobrze to zamontowane, obudowa chłodna

 

Ustawie Ram na 3200mhz, z automatu robi timingi 22-22-22-52-74.

Czy mogę je jakoś ustawić inaczej ręcznie czy nie ma to sensu. Ram to G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL18 RipjawsV

Edytowane przez daniel11111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, daniel11111 napisał:

Stres test w Aida64 po kilu sekundach wywala.

Porobilem kilka testów z osobna i przy "stress system memory" od razu po paru sekundach zapala się na czerwono. Pamięci wymieniałem, miałem wczesniej inne pamięci i tez był problem z wieszaniem się i nic to nie zmieniło.

Wyłaczenie profilu XMP i błedu nie wyrzuca.

Temperatura podczas stress testu od razu dochodzi do 90stopni i obcina zegary do 4,24 GHZ. To bardzo gorący procesor i w takich testach bez undervoltingu nie ma szans utrzymania zegarów na stałym poziomie. Po zastopowaniu testu od razu szybko wszystkie wątki schodzą z obciązenia płynnie.

 

stabilitytest.png

pisałem ze trzeba nie zależnie pociągnąć dwa watki, Procesor, oraz karta graficzna ,  przed rozpoczęciem testu nie odznaczyłeś Stress GPU(s) 

chcąc coś ustalić testuj osobno procesor i osobno kartę graficzna.   

"Kyle" słusznie zawraca uwagę na to ze profil XMP , nie na każdej platformie będzie działać stabilnie, często trzeba ręcznie szukać o ile trzeba zejść od szybkości zdefiniowanej w profilu XMP, komputer powinien pracować stabilnie zgodnie z kontrolerem który jest zintegrowany w procesorze , czyli testy powinno się zacząć od nastawy 3200MHz. 

myślisz ze nowa platforma Intela nie jest pozbawiona wad ? XD    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

pisałem ze trzeba nie zależnie pociągnąć dwa watki, Procesor, oraz karta graficzna ,  przed rozpoczęciem testu nie odznaczyłeś Stress GPU(s) 

Bo to był pierwszy test, 15 sekund i po sprawie. Ram ustawiony na 3200mhz i timingi na auto nie wywala błędów, nie wyrzuca z gier. Ta platforma wychodzi na to, że nie przyjmuje XMP, to już drugi komplet RAM i jest to samo.

 

2 godziny temu, Kyle napisał(a):

To chłodzenie nie jest jakoś "złe", ale wymiatacz to też nie jest.

Mam drugi wentylator i zrobilem sobie z tego wersje "dual". Radiator chłodzenia jest zimny, nigdy ciepło z niego nie leci. Ten procek ma problem jakby kiepsko oddawał ciepło na IHS, przez co kiepsko jest to do chłodzenia przekazywane i się gotuje

Edytowane przez daniel11111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mr.T... napisał:

to raczej płyty główne Gigabyte słabo "prowadza" pamięci , XD

Jeśli dobrze pamiętam, widziałem wysoko przetaktowywane pamięci na płytach Gigabyte. Kłopoty widziałem za to na MSI, ASRock, a i ASUS się też znajdzie. To która firma "słabo prowadza pamięci"? 🤣 Jest różnie z OC w zależności o egzemplarza płyty (niezależnie od producenta), egzemplarza CPU (niezależnie od producenta) i egzemplarza pamięci RAM (niezależnie od producenta)

14 godzin temu, daniel11111 napisał:

Ta platforma wychodzi na to, że nie przyjmuje XMP, to już drugi komplet RAM i jest to samo.

To, że się nie podkręca na 3600, nie oznacza jeszcze, że się nie podkręca wcale. (np. na ~3400). Inna sprawa, że nie widzę sensu podkręcać RAM, skoro i tak CPU gorący. (wyższe taktowanie RAM to wyższa wydajność CPU i ale też nieco wyższe temperatury CPU)

14 godzin temu, daniel11111 napisał:

Mam drugi wentylator i zrobilem sobie z tego wersje "dual". Radiator chłodzenia jest zimny, nigdy ciepło z niego nie leci. Ten procek ma problem jakby kiepsko oddawał ciepło na IHS, przez co kiepsko jest to do chłodzenia przekazywane i się gotuje

AMD generalnie mają ten problem od serii 3xxx. Przy Ryzen 2xxx i 1xxx problemów nie było. Teraz kiedy jest mały chiplet generujący lwią część energii, czyli mała powierzchnia styku tego co grzeje z IHS, to są problemy.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...