Skocz do zawartości
cphelmut

Bzyczący asrock rx5600 xt phantom d2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam takie pytanie, karta asrocka rx 5600 xt bzyczy pod obciążeniem w grach, nieważne czy jest blokada na 60 fps czy klatki odblokowane. Jak zmieniam na 30 czy 15, dzwięk jest tak samo głośny, tyle że częstotliwości, przerwy między tykaniem są dłuższe.  Kartę oddałem na gwarancję zeszłej wiosny, serwis po miesiącu przysłał drugą, buczy tak samo, jak stara. W dodatku ta nowa łapała takie temperatury, że z miejsca wymieniłem na niej pastę, bo po otwarciu jej tak upierniczonej płytki pcb nie widziałem w życiu (gratuluję takiego pracownika), wszystko było zalane lejącą się mazią, która miała odprowadzać ciepło, lecz na rdzeniu jej nie było, wszystko za to dookoła, gość lał ją chyba szlauchem, bo strużka ciągnęła się szlaczkiem od rdzenia do brzegu gpu, a karta pod obciążeniem łapała 100 c. I tutaj jest zagadka, karta buczy w grach, ale nie w benchmarkach typu unengine valley czy choćby test w gpu-z. Tam jest wszystko ok, mimo że karta pracuje na 99 %. Włączam grid legends i bzzzzz, death stranding bzzzzz. Przestaje bzyczeć, jak zmniejszam taktowanie do 1000 mhz. Zmniejszenie napięcia z 0,983 v na powiedzmy 0.900 v nic nie wnosi. Mam obudowę na biurku przy głowie, bez słuchawek na uszach jest to dzwięk dobrze słyszalny, inny powiedziałby olać, ale mnie to irytuje. Wczesniej miałem sapphire rx480, takich jaj nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zmniejszenie obrotów nic nie daje. To wg mnie cewki, natomiast dziwi mnie, że pod benchmarkami nie piszczą. Sprawdziłbym na innym zasilaczu, ale nie mam. Wczoraj z pracy przyniosłem 500 w cooler master, ale okazało się, że jest przy nim wtyczka 6-pin pci-e i nic z tego nie wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie - ciekaw byłem tego dźwięku, bo ostatnio zmagałem się z bzyczeniem/terkotaniem na ASRocku RX5600XT ale w modelu Challenger (https://streamable.com/qtrj83). Głównym podejrzanym jednak były wentylatory, gdyż dźwięk ten pojawiał się najczęściej wraz ze wzrostem obrotów, choć i na minimalnych również można go było usłyszeć. Przykładając palec do obudowy wentylatorów, bzyczenie/terkotanie ustawało lub w dużej mierze było eliminowane. Również mocno irytujący dźwięk, szczególnie wieczorami - u mnie też obudowa stoi na blacie. Ktoś z podobnym problemem jak u mnie doszedł do tego, że winowajcą były luźne finy radiatora - pozaginał je w miejscach ich łączenia i problem u niego został wyeliminowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz nową kartę, kupiłeś tego odblokowanego challengera, to zobaczysz za kilka miesięcy. Ja mam tę kartę od kwietnia 2020 r.   i na początku cewki nie piszczały, to pojawiło się potem, w kwietniu zeszłego roku było blisko końca gwarancji, więc odesłałem ją na serwis. Liczyłem głupio na zwrot kasy, ale wymienili na "nową", upaćkaną pastą, z odciskami na chłodzeniu, która tak samo działa jak ta stara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odkopać nieco temat, od poprzedniego wpisu testowałem nieco sprzęt. By potwierdzić, że to ewidentnie karta, sprawdziłem kompa na zintegrowanej uhd 750. Moje zdziwienie było duże, gdy okazało się, że skwierczy także płyta gigabyte z490 ud, na początku wczytywania systemu i ciągle przy ruchach myszką w przeglądarce i pulpicie (w biosie jest cisza). Wyłączenie funkcji oszczędzania energi w biosie nieco ucisza płytę, ale nadal dzwięki słychać, i cpu pracuje wtedy tylko 4,3 ghz na wszystkich rdzeniach. Ewidentnie dzwięk jest z sekcji zasilania. Zmieniłem zasilacz na msi mag 650 i nic nie pomogło. Pozostaje zagryźć zęby, słuchawki na uszy i tyle. Płytę gigabyte mogę jeszcze zareklamować, bo ma 3 lata gwarancji, ale łatwo nie jest, sklep zbył mnie formułką o 2-letniej odpowiedzialności sprzedawcy i odesłał do producenta, zagraniczny support gigabyte odpisał, że owszem może przyjąć płytę, ale jak zapłacę za paczkę w obie strony. Może głupie pytanie, ale czy gigabyte ma jeszcze serwis w Polsce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skwierczenie elektroniki to typowe zjawisko. Z tego powodu kupiłem wyciszoną obudowę ... niestety w wyciszonych, zabudowanych obudowach nie jest wskazane używanie części generujących dużą ilość ciepła (np. CPU 130W+GPU 260W), bo będzie gorąco (szkoda, że nie ma wyciszonych Big Tower z dwoma 140mm z tyłu, to nie byłoby tak nisko ograniczenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, miałem wcześniej rx 480, r7 270, gtx 650 ti, hd 7770, hd 4850, a wcześniej jakieś gtx'y i nie piszczały. 8 lat jechałem na płycie asrock z77 pro 3, też nie piszczała. Mam konsolę ps 4 pro i xboxa 360, nie piszczą. To pokazuje tylko, jaką tandetę zaczynają wciskać producenci. Poszperałem na anglojęzycznych stronach i przypadków z płytami gigabyte czy asusa jest sporo. Gram w last of us 2, które wszystkie soki wyciąga z ps 4 pro i oprócz lekkiego szumu wentylatora nic więcej nie słychać (mam ostatni model). Chociaż ostatnio słyszałem o piszczących ps 5, więc tutaj też zaczyna się psuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...