Skocz do zawartości
osadnik

PC mocarz do gier (AMD czy intel 6k)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Przymierzam się do zakupu PC do gier.

Zastanawiam się nad dwoma konfiguracjami:

Pierwsza do zestaw z purepc na luty (6k AMD) czyli:

  • AMD Ryzen 7 5800X3D
  • mb: MSI B550 Gaming Gen3
  • Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro
  • Krux Generator 650 W
  • SilentiumPC Fortis 5

Drugi:

  • Intel i5-13500
  • mb: Gigabyte B760 Gaming X DDR4
  • Gigabyt GeForce RTX 3070 Gaming OC
  • MSI MPG A750GF 750W
  • Arctic Freezer 34 eSports Duo

Która konfiguracja będzie lepsza? Reszta gratów identyczna.

Co do karty mam wątpliwości do palita ponieważ podobno oprogramowanie jest kiepawe, dlatego ten gigabyte. Potwierdzacie?

 

Jeszcze kwestia monitora: LG UltraGear 27GP850-B (koło 1600-1700). OK czy macie jakąś lepszą alternatywę?

 

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, osadnik napisał:

Co do karty mam wątpliwości do palita ponieważ podobno oprogramowanie jest kiepawe, dlatego ten gigabyte. Potwierdzacie?

Jakie oprogramowanie? Instalujesz stery i działa, po co jakieś dodatkowe śmieci?

CPU Intela, za niecałe dwie stówki więcej masz dużo wydajniejszy 13600KF.

Ten rtx 3070 to za ile? Ta karta jest kiepsko wyceniona i nieopłacalna.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam jakiegoś biosa do karty nie trzeba wgrywać?

rtx 3070 gigabyte za 2900, palit 2640.

Ale jak 3070 to słabizna, jak to jest w praktycznie większości zestawów od 4-7k. Jakaś alternatywa?

Ale pomijając 13600KF, to ten Ryzen 7 5800X3D będzie lepszy od 13500?

Edytowane przez osadnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, osadnik napisał:

A tam jakiegoś biosa do karty nie trzeba wgrywać?

rtx 3070 gigabyte za 2900, palit 2640.

Ale jak 3070 to słabizna, jak to jest w praktycznie większości zestawów od 4-7k. Jakaś alternatywa?

Ale pomijając 13600KF, to ten Ryzen 7 5800X3D będzie lepszy od 13500?

Jaki bios do karty???

3070 to nie słabizna, tylko źle wyceniona karta chocby względem 3060Ti którą można znaleźć poniżej 2 tys.zł. 2,3-2,4 to góra co to warte.

Na Amazonie ten Gigabyte jest za 2785zł, troszke taniej, ale to dalej drogo.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, osadnik napisał:

Pierwsza do zestaw z purepc na luty (6k AMD) czyli:

  • AMD Ryzen 7 5800X3D
  • mb: MSI B550 Gaming Gen3
  • Palit GeForce RTX 3070 Gaming Pro
  • Krux Generator 650 W
  • SilentiumPC Fortis 5

Drugi:

  • Intel i5-13500
  • mb: Gigabyte B760 Gaming X DDR4
  • Gigabyt GeForce RTX 3070 Gaming OC
  • MSI MPG A750GF 750W
  • Arctic Freezer 34 eSports Duo

Która konfiguracja będzie lepsza? Reszta gratów identyczna.

Co do karty mam wątpliwości do palita ponieważ podobno oprogramowanie jest kiepawe, dlatego ten gigabyte. Potwierdzacie?

Jeszcze kwestia monitora: LG UltraGear 27GP850-B (koło 1600-1700). OK czy macie jakąś lepszą alternatywę?

 

Zdecydowanie nie pakował bym się na Twoim miejscu w podstawkę AM4, to już zamknięta droga. Gdybym miał wybierać dziś zestaw dla siebie to jednak poczekał bym 4 tygodnie do premiery procesorów z serii 7000X3D i wtedy podjął decyzję o tym czy iść w platformę AM5, która pożyje pewnie kilka lat, czy wybrać Intela i procesory serii 13. W tej chwili dla AM5 procesor 7700X jest porównywalny cenowo z 5800X3D a wygrywa w testach LINK. A przecież 7700X to procesor, który będzie wolniejszy w grach od wersji X3D procesorów, która ma za chwilę premierę, tak więc nie ma co wybierać AM4.

Niestety podstawka Intela LGA1700 a więc pod procesory serii 13 również już kończy życie. Kolejna generacja Intela będzie pod LGA 1851. Zamknięta droga w takim razie o ile nie poczekasz do kolejnej generacji. W takim razie odnośnie platformy to zdecydowanie głosuję za AM5. 

Kartę graficzną zostawiam kolegom aby podpowiedzieli. A co do monitora to zdecydowanie 34" 21:9. Znajdziesz sensowny wybór do ok. 2000 PLN, skłaniam się do Iiyama GB3467 🙂 

Edytowane przez crux
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  1. Kupujesz nowe czy używane? (w UK na eBay RTX 3070 można kupić za 410 GBP / ~2150 PLN).
  2. Do karty jedyne co warto zainstalować to najnowsze sterowniki + MSI Afteburner (nawet jak nie podkręcasz to można tam ustawić wentylatory lub zrobić undervolt).
  3. Jak możesz to unikaj marki GIGABYTE.
Edytowane przez First Ever

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, KamikazePL77 napisał:

Crux gość chce kupić kompa za 6 koła a ty mu cepa z ramem i płytą za prawie 5 doradzasz... Popatrz sobie testy na dużym yt Osadnik, mój typ 6800xt i 13500+ fera5. Aha i jeśli am4 to MSI B550 Gaming Gen3- 1-2 stówy bym dopłacił do lepszej sekcji i chłodzenia.

Rzecz w tym, że taki temat należy przemyśleć i w tym wypadku po prostu warto rozważyć zwiększenie budżetu. Pamiętam o budżecie 6k, ale niestety to zbyt mało na komputer typu "mocaż". Przyznam szczerze, że jeżeli wybrał bym AM5 i chciał się zmieścić w budżecie 6k to brał bym początkowo nawet 7600 by później zmienić na coś szybszego. Tak zrobiłem 2 lata temu z AM4 gdzie początkowo miałem Ryzen 3100 za 550zł gdy wtedy 5800X kosztował o ile pamiętam 1700 PLN. W zeszłym miesiącu kupiłem nowego 5700X za 880 PLN w XKOM, który jest zbliżony. Mierzymy więc siły na zamiary 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, KamikazePL77 napisał:

No dobra ale 13500 czy 5800x3d to nie 3100, możliwe, że wystarczy na więcej niż 5-7 lat do płynnej gry, 7600 to i tak z 2.8 minimum. Osadnik jest chyba w innej sytuacji niż ty, chce sprzęt który mu styknie na długo i tyle, bez dopłat teraz i potem żeby zmienić procka. No chyba, że zależy mu na 165 hz w każdej grze tylko nie napisał, że potem grube upgrady będzie robił. 

Ja kupując 3100 wiedziałem, że i tak gry będę odpalał na konsoli, dopiero teraz to się zmienia. Zresztą 2 lata temu ceny grafik były chore. 

Masz rację oczywiście co do 5800X3D, starczy na kilka lat bez wątpliwości, znakomity procesor a co za tym idzie wybór Osadnika o ile nie planuje żadnej modernizacji. Osobiście wolę zakupy perspektywiczne stąd moja rekomendacja dla AM5, zawsze lubię mieć furtkę do modernizacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Faktycznie nie zamierzam w przyszłości robić upgradu. To co kupię ma posłużyć dłuższy czas. Więc interesuje mnie najlepsza możliwa konfiguracja w tym budżecie 5,5-6,5k na ten moment.

@First Everdlaczego unikać Gigabyte? Akurat ich karata (3070) najlepiej się sprzedaje, bije na głowę palit, o gaiwardzie nie wspominając. Za statystykami morele net. W życiu bym nie ryzykował kupna używanej karty graficznej jeszcze z UK gdzie masz zerową gwarancję...

@KamikazePL77piszesz że za ok 3200 mogę mieć 6800xt. Nie do końca, do te 6800xt które rywalizują z 3080 to kosztują koło 8k... Więc może to jakaś wykastrowana seria ta za 3200. LG bo ma świetne recenzje. Parametry parametrami, ale potem jak przychodzi do odpalenia sprzętu na żywo to już różnie z tym bywa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...