Skocz do zawartości
Darodh94

RTX 4070 + i5 10400 - czy ewentualny bottleneck ma sens przy 60 fps?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym sobie zrobić upgrade kompa i kupić RTX 4070 (aktualnie mam RTX 2060). Mój komputer to:

procesor Intel core i5 10400

32 GB pamięci ram Kingston Fury Renegade, DDR4, 3600MHz, CL16

płyta główna z chipsetem B560, dzięki czemu ram działa w 3600, zamiast standardowych 2666 Mhz

gram w rozdzielczości 1080p, monitor 60Hz

I teraz się zastanawiam, czy jest sens kupować do takiego zestawu RTX 4070, który wydajnościowo jest na poziomie RTX 3080. Z tego co wiem, to mój procesor będzie ograniczać kartę, tylko zastanawia mnie w moim przypadku zagadnienie bottlenecku ze strony CPU. No bo co z tego, że mój procesor nie będzie w stanie wyciągnąć z karty graficznej 100% jej możliwości, skoro i tak gram w maksymalnie 60 fps? Więc jaka jest dla mnie różnica, że RTX 4070 z powiedzmy i5 13400 w jakiejś grze osiągnie 100fps na maksymalnych detalach w 1080p, a na moim procku osiągnie tylko 80 fps (czyli 20% mniej), skoro ja tej różnicy nie odczuje, gdyż mój monitor wyświetla tylko 60fps? Czyli wychodzi na to, że bottleneck i tak nie będzie dla mnie zauważalny.

Moim celem jest modernizacja komputera, żeby z tym prockiem i RTX 4070 mógł odpalić każdą grę, która wyjdzie do końca obecnej generacji konsol (czyli zapewne do 2027 roku) w 1080p, na maksymalnych (ewentualnie wysokich) detalach bez RT i żebym miał te stabilne 60fps. Komputer kupiłem w 2021 roku i mam zamiar go używać właśnie do 2027 roku, kiedy zapewne zakupię nowy komputer ze wszystkimi podzespołami (w tym karta graficzną), i chciałbym do tego czasu móc odpalać bez problemu wszystkie gry.

I jeszcze jedno, zdaję sobie sprawę, że część z Was może napisać, że RTX 4070 jest kartą rozdzielczości 1440p, jednak ja chcę grać w rozdzielczości 1080p i nie rozważam kupna monitora 1440p lub o wyższej częstotliwości odświeżania obrazu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

to tak, wybieganie w przyszłość do 2027 i zakładanie sobie jakie to będą miały wymagania sprzętowe gry, to bardziej wróżenie z fusów niż udzielenie rad czy porad ze będzie lub nie będzie ok, ale ( można napisać do p. Jackowskiego może coś doradzi)  XD

co do samego "wąskiego gardła" to w każdej grze może być inaczej, i to nie działa tylko w taki sposób ze tu masz 100 FPS a tu 80 FPS, tylko tez występujące spadki FPS, tzw. dropy FPS i po przez to "szarpanie" obrazu, zmieniając kartę na nowszej generacji i łącząc ja z obecnie Twoim procesorem czyli 6r/12w i tak uzyskasz przyrost mocy i ogólna poprawę przyjemności z rozgrywki , ale to o ile faktycznie taki CPU będzie blokował tego RTX 4070 to ?, bo obecnie jeszcze brak takich zestawień czy testów także pozostanie czekać aż ktoś coś opublikuje, lub samemu sprawdzenie to empirycznie.          

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, chodziło mi bardziej o to, żeby mieć "zapas mocy" do 1080p przez jak najdłuższy czas.

Podałem rok 2027, gdyż wtedy prawdopodobnie pojawi się kolejna generacja konsol, a jak wiemy to konsole wyznaczają postęp technologiczny w grach, bo to głównie pod konsole robi się gry, więc dopiero jak pojawi się nowa generacja konsol z lepszymi podzespołami, to dopiero wtedy twórcy gier zaczną robić gry z dużo lepszą grafiką. Tak było przed premierą PS5/XSX, gdzie w większości gier w wymaganiach zalecanych był GTX 1060, czasami GTX 1070, a teraz te karty nadają się co najwyżej do detali niskich, a w zalecanych mamy RTX 2070, czasami wersję Super.

RTX 4070 ma wydajność RTX 3080, nie wydaje mi się, żeby gry nawet za 4 lata w 1080p do detali ultra bez RT, a tym bardziej do detali high wymagały karty pokroju RTX  3080/4070, więc wydaje mi się, że taki RTX 4070 da radę do końca obecnej generacji konsol.

I się też zapytałem o kwestię bottlenecku, czy ma sens w moim przypadku, skoro ja i tak chce mieć tylko 60fps, a to że z tym procesorem w danej grze ta karta wyciągnie 80fps, a z lepszym procesorem byłoby to 100fps, to raczej nie ma dla mnie znaczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiesz, chodziło mi bardziej o to, żeby mieć "zapas mocy" do 1080p przez jak najdłuższy czas.

Taki 3060Ti (RX 6700XT) do wyrwania poniżej 2 tys.zł też jeszcze trochę pochodzi na 1080p, 4070 na dzień dzisiejszy jest za droga i nieopłacalna. To nie jest następca 3070, bardziej 3060, nvidia i kurteczka kolejny raz wydymali ludzi zmieniając numerek i podnosząc cenę. Ponoć maja ją obniżyć i kupowanie teraz po obecnych cenach jest....

A twój cpu może z lekka ograniczać np. w grach multi jak Warzone.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja wiem, że mój CPU jest ograniczeniem dla tej karty (jak i dla RTX 3080) i nie da rady wycisnąć z niej 100%, tylko cały czas pytam, czy jest sens się przejmować tym całym bottleneckiem, skoro mi i tak zależy tylko na 60fps. I tyle. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Darodh94 napisał:

 czy jest sens się przejmować tym całym bottleneckiem, skoro mi i tak zależy tylko na 60fps. I tyle. 🙂

Powinno spokojnie styknąć, inaczej ma się sprawa z opłacalnością tej karty. Ceny będą spadać jak wszystkie z serii 4000 a jak widać na zachodzie popyt spada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Darodh94 said:

 czy jest sens się przejmować tym całym bottleneckiem

Nie przejmuj się tym i baw się dobrze.

Bottleneck CPU wychodzi głównie w tym, że przy 100% obciążenia procka lepiej wyłączać podczas grania pozostałe programy w tle (przeglądarki, pocztę itd), bo się mogą "mulić".

Przy 60 fps nie będziesz miał 100% CPU, więc nie ma to żadnego znaczenia.

Edytowane przez radiradi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wąskiego gardła ze strony procesora... czy masz 2060, czy 4070 to i tak procesor w wymagających miejscach ograniczy FPS.

Czyli teraz na obecnym 2060 możesz sprawdzić, które gry mocno dociskają procesor i ile wtedy wynosi użycie GPU - np. w OSD AF w czasie rzeczywistym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...