Skocz do zawartości
Jack84

Komputer do gier - prośba o pomoc w doborze części.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym poprosić o pomoc w doborze odpowiednich części do nowego PC. Obecnie jest bardzo duży wybór i nawet czytając różne wątki na forach czy oglądając poradniki na yt, przynajmniej mnie dużą trudność sprawia skompletowanie podzespołów. Chętnie skorzystam z porad Użytkowników i opinii odnośnie posiadanych komputerów. Podaję poniżej informacje jakiego PC szukam:

- procesor podejrzewam, że opłaca się Ryzen ze względu na cenę przy dobrych parametrach

- karta graficzna tylko Nvidia

- chłodzenie procesora powietrzne (jednak obawiam się wodnego trochę)

- obudowa taka, żeby nie grzało się bardzo wszystko, w miarę nie kurzyło szybko, żeby nie wpadała w wibracje

- płyta główna, ram, dysk, zasilacz takie aby sensownie współgrało to ze sobą i było dobrej jakości. W płycie głównej dużo osób zwraca uwagę na sekcję zasilania aby to było dobrze wykonane. Dysk - pytanie czy jeden starczy i dzielić na partycje czy oddzielnie na system i drugi na gry i inne rzeczy. Zasilacz z serii gold, wcześniej zawsze brałem Corsair/Be quiet ale może są lepsze teraz. PC nie musi mieć podświetlenia, ważniejsza jakość... i energooszczędność, może teraz to standard, że w trybie bez obciążenia podzespoły nie pobierają dużo energii, w każdym razie to ważny punkt. W miarę możliwości dobrze, gdyby otwarta była droga do późniejszej rozbudowy, wymiany procesora, pamięci czy grafiki na coś lepszego.

- ceny nie potrafię określić, wynikać będzie ona z gier jakie chciałbym aby udało się uruchomić i fajnie jakby dało się rtx włączyć. Podejrzewam, że około 4-5tys trzeba wydać. Na obecnym PC korzystam z rozdzielczości 1680x1050. Tutaj prosiłbym o poradę czy warto dobrać nowe części w stronę 2k (4k niepotrzebne). Nowy monitor też będę musiał kupić ale to może zaczekać i właśnie pytanie w jaką rozdzielczość iść. 

- opcjonalnie jaki monitor warto kupić do takiego PC

- części mogą być używane, pytanie tylko co można kupić używanego, a czego nie warto 

- jeśli chodzi o kartę graficzną to również mogę później dokupić jeśli warto skupić się na procesorze, płycie i ramie. Do karty mogę dozbierać, nie musi być na już, tylko pytanie czy do nowej płyty tymczasowo da się włożyć GTX1050. Podejrzewam, że lepiej mocniejszy procesor na początek niż kartę ale mogę się mylić też. 

- gry jakie chciałbym uruchomić, które określą też jak będzie wyglądała konfiguracja części: Resident Evil (2 i 3 Remake, 7, Village, 4 Remake), Mass Effect Andromeda, CoD (Ghosts, Future i Infinity Warfare), Batman Arkham City, Mirror Edge Catalyst, Star Wars (Jedi Fallen Order, Jedi Survivor, Battlefront 1i2, Squadrons), Doom 2016 i Eternal z DLC, Aliens Dark Descent i Fireteam, Detroit Become Human, Ghostrunner 1-2. Większość jest z poprzednich lat, chciałbym nadrobić zaległości. Oczywiście może tak być, że dużo więcej trzeba wydać odnośnie niektórych gier i z czegoś trzeba będzie zrezygnować. 

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

 

Pozdrawiam,

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-listopad-2023-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach

Może jakiś zestaw z tej listy ci podpasuje i będziesz miał gotowy dobór optymalnych części.

A DR.ALBAN chyba się dziś obudził z kijem w [gluteus maximus], że z takim tekstem wyjechał. Po to jest forum żeby pytać. A w sklepie komputerowym wcisną ci to co akurat mają na stanie i muszą się szybko pozbyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego obawiam się w pójściu do sklepu od razu. Podobnie jest ze sprzętem AGD, jeśli człowiek nie wie co warto wziąć a czego nie, nie ma upatrzonych modeli to reszta  będzie zależała od tego na jakiego konsultanta się trafi. Jeden będzie starał się uczciwie doradzić, żeby klient był zadowolony, inny znowu spróbuje sprzedać sprzęt z wyznaczonej listy, gdzie sprzedawcy muszą reklamować dane produkty, zachwalać i docelowo sprzedać. W pełni zdaję sobie sprawę z tego, że takich tematów jest pełno jak mój, dlatego najpierw poczytałem właśnie też inne wątki na forum i sporo informacji już znalazłem pomocnych. Jednak co osoba to inny zakres funduszy, inne potrzeby, upodobania, inne gry w jakie ktoś chce zagrać. W dodatku mnie temat komputerów i podzespołów sprawia wyjątkowy problem, dlatego szukam wsparcia w doświadczeniu osób, które mają właśnie dużą wiedzę w tym zakresie i zdążyli różne części już przetestować nawet. Inaczej nie zabierałbym niepotrzebnie czasu nikomu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli o mnie chodzi o najpierw zaczął bym od monitora 😄 ustalic sobie na sztywno 27 cali 144hz 1440p ( kolo 1000-1200zl IPS)

27 cali 144hz 1080p kolo 600-700zl wszytko zależy teraz od ciebie 

Nasza baza pod myśl 1440p, Gigabyte A520 AORUS ELITE, 365zł  jeśli chodzi o tą płytę to pewnie będziesz musiał zrobić sobie upgrade biosu, poradnik na yt lub stronie producenta odpowiedni bios znajdziesz również tam. MOŻE TO ZROBIĆ SAM WSADZAJĄC PENDA Z BIOSEM I NACISKAJĄC PRZYCISK NA PŁYCIE GŁÓWNEJ 

AMD Ryzen 5 5500 3,6GHz BOX 370zl proc i płyta ze sklepu sferis, chłodzenie fera 5 125zl.

Ram Patriot DDR4 Viper Steel 16GB/3 600 2x8GB Szara CL18 (PVS416G360C8K) 178zl też z sferis.pl

Zasilacz Gigabyte P750GM 750W 80+ Gold 363zl też ze sferis.pl obudowa KRUX Vako 250zl 

Lexar NM710 1TB M.2 (LNM710X001TRNNNG) 240zl

Karta graficzna MSI GeForce RTX 3070 VENTUS 3X 8G OC LHR 8 GB 

Alegro oferta z gwarancją 1445zł

4573zl z monitorem za 1200zl co sobie weźmiesz to zależy ale iiyama gigabyte czy inny podbne ceny itp 

😕To najtańszy zestaw na 1440p moim zdaniem można sie pokusić o chińczyka, składałem taki ale musisz umieć poradzić sobie jeśli sterownik np ryzera klawiatury nie będzie działał czyli dla kumatych 

Zestaw który ci poleciłem sprawdzi się na pewno profil xmp ramu musi być ON 

Różnica między procesorem 5600x w 1440p bardzo spadnie wobec 5500 ( chodź nie ma tyle cashu) różnica to już mozna sobie wybaczyć chyba że dołożysz 200zl i kupisz ale ja bym za dwa lata kupił 7800x! 5600x3D i dołożył ramu kolejne 16gb 

To rewizja 1.0 więc nie pójdzie ci 7800x3D ale nie martw nic straconego 

Chyba ze znajdziesz wersje tej plyty 1.2 ale ciężko jest 

Jeśli zostaniesz 1080p to 5600x obowiazkowy kosztem np 3060 ti ***** pamiętaj o tym TI bo samo 3060 to gówno 

Rtx 4xxx nie tykaj kijem 

Na 3080 uważaj i nie daj się nabrać za 2300zl takie to minium

Edytowane przez axsin302
Podałem zły ram ale byłem na telefonie i nie chciało mi się sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor Gigabyte 27" G27Q 

https://www.avans.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-gigabyte-27-g27q-2xhdmi-dp-2xusb3-0-glosniki?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=349450&utm_campaign=2023-11&utm_term=MONITORY&ceneo_spo=true&ceneo_cid=01cce85d-b902-0027-4003-1494f015892c

*** wszystkie ceny jakie ci podałem były z transportem ***

Zestaw z tym monitorem to coś koło 4450zł 

Można dołożyć do obydowy lub mieć do mediów np klawiatura myszka 

Obudowa i ta karta jest na styk będzie 1cm przerwy 

Mówiłeś że masz stary komputer, na yt sprawdź jak odzyskać klucz, kopie windowsa ( pen nin 8gb) zrobisz przez media tools. Obejrzysz 10x poradniki np blackTV liptona czy innych ludzi jak złożyć komputer i sobie poradzisz 

Upgrade biosu robisz w ten sposób na innym komputerze formatuje odpowiednio pendriva, rozpakowany plik kopiujesz.... Skladasz komputer na gotowe, gdy go odpalisz na 99% sie nie odpali ale pobór ruszy na płytę może zakręci sie wiatraczek np wtedy wkladas pena z biosem i klikasz przycisk na płycie obok slotów ramu.. Komputer zrobi pare czarów i pewnie będzie sie resetował potra to nawet 10min+++ 

Ewentualnie Kupisz płytę w sklepie gdzie jest taka możliwość zrobienia 

Myślę że taki konkuter 🙂 umili Ci życie w naszym coraz bardziej popierdolonym państwie 

Dziękuję i pozdrawiam jak coś to pisz zawsze jest video rozmowa itp 

A twoja ucieszona morda będzie najlepsza

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zapomniałem dodać czemu taki monitor.... Dam ci zdjęcie mojego, co prawda jest monitor ultrawide ale efekt jest lepszy niż 60calowy tv super duper, daje większą imersje gry bo widzisz więcej (dodatkowe boczki) trzeba zagrać aby ogarnąć 

iiyama G-Master GB3467WQSU-B1 Red Eagle 34 cale 

165Hz / 3440x1440  kupiłem go w jego premierę i nie zaminie jest zajebisty 

Monitor jest bardzo często pomijany ale to zajebiście ważny komponent bez którego gra nie jest taka sama 

Kupisz taki sprzęt jak wyżej ci dałem i bedziesz grał na 24 calowej cegle 60hz 720 albo 1080 to nie będziesz zadowolony, 200fps 300fps nic nie będą znaczyły, kolory itd 

Mój zestaw msi gaming x trio 3070, 11700k, 32GB ramu 2x16 4266 cl 18, z590 mag tomahawk wifi 

Mój monitor ma większą przestrzeń do wypełniania więc fps spada mimo to ale na razie jestem zadowolony, karta nawet w ciepłe dni nie przekracza 65c

IMG_20231130_214703.jpg

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że zadałeś mi prywatne pytanie wiadomości ( tametyka rodzielczosci i dylemat 1080p czy 1440p oraz nowych rtx i ogólnych zasad rządzących tego świata :D) to pozwolę sobie swoje wypociny perdyknąć tutaj, bo są tu entuzjaści czytanie. Zacznijmy od RTX 4xxx to nie tak że jestem na nie obrażony, najzwyczajniej w świecie to nie udane wersje kart od zielony a producent nie chce się do nich przyznać. Spierdolił zasilanie ! i spierdolił dolną półkę cenową; Czyli wersja 4060 / 4060 ti / 4070 ( tu akurat topowe wersje asus rog strix np trzymają poziom). A na te topowe wersje które bujają się ok około 3 tyś i więcej to za dużo na twój budżet ....  Dlatego ci je odradzam, dodatkowo mówiłeś o używanych częściach a aż zal nie skorzystać takiej możliwości. Zamiast dopłacać dodatkowe 1200++ które ni jak mają się do wydajności bo nie oszukujmy się 4070 vs 3070 nie jest to przepaść a trzeba jeszcze brać pod uwagę to że trzeba kupić az o 120 zł droższy zasilacz z nową wersja wtyczek. Jako że mam coś na bani 🙂 to od wersji rtx 2xxx i radeonów rx 6xxx nikomu nie polecam 2 wentylatorów w karcie graficznej. Interesują mnie tylko 3 (a są wersję 4) dodatkowym parametrem jest waga bo jak to w fizyce bywa jakość, masa i żeberkowanie, samego radiatora też jest ważna. Bo są wersje 3 wiatrakami ale cieniutki jak papier albo pomijając sekcje v-ramu. Po co to wszystko? Ano po to żeby żywotność tego sprzętu była lepsza... 

Podałem ci żebyś kupił 3070 LHR - ten skrót to blokada na koparki. Zmiejsza to prawdopodobieństwo zużycia karty, co prawda chińczyki znalazły sposób na obejście biosu ale  na allegro gość ma ofertę z którą daje gwarancję i zwrot przez alldrogo co w tym przypadku jest dla nas zabezpieczeniem w przypadku przyjazdu zepsutej części pomoże odzyskać hajsik. 

https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-rtx-3070-ventus-3x-8g-oc-lhr-8-gb-14206885349

Czemu 3070 a nie 3070 ti? Albo 3080?  

3070ti - to ta sama karta 3070 tylko semple bardziej podatne na modyfikacje, ba stwierdzę że po podkreceniu wychodzi na to samo pobór/ temp. / efektywność 

3080 - mało osób ja sprzedaje bo nadal jest to świetna karta co za tym idzie, okazję śmierdzą kombinacjami i nie jestem wstanie wskazać która oferta jest git bo to okaże się dopiero jak włożysz tą kartę do kompa, włączysz i wygrzejesz 

Radeonów nie chciałeś mimo że  kuszą dużą ilością Ramu i a wersję 6xxx i 7xxx to udane konstrukcje z mniejszą ilością cyrków co wcześniej ale rozumiem nadal DLss góra sam też tak uważam. Chodz NVidia i AmD współpracują ze sama bardziej niż się komuś może wydawać ( na pewno lepiej niż to co sie dzieje na Wiejskiej w Warszawie xD) 

Ciąg dalszy walki 1080 i 1440p w nowym poście.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cykl rozdzielczości:  Pominmy na chwilę kwestie komputera, samej skrzynki i załóżmy Jacko że kupiłeś dwa monitory, tak jak ci doradziłam 27 calowym monitor IPS 144hz 1ms. Tylko że jeden 1920x1080 a drugi 2560x1440. Stawiasz je obok sobie i co widzisz? Gdybym postawił swoją Babcie to ona widziała by debila, który sie podnieca niewiadomo czym 😄 Ja natomiast widzę, że wieksza rozdzielczość daje efekt podobny do zminy ustawień graficznych grze ze średnich na wysokie ( to bardzo duży skrót myślowy ale, tak to właśnie działa i moja Babka po namyśle powie ci to samo, dodatkowo będzie bardziej przejrzysta***)

Dlatego naciskam na to abyś kupił komputer ze wszystkim a nie po kolei bo po kolei to kupują ludzie którzy zjedli na kompach zęby i ogarniają temetyke a dla lajków to zbieraj, zbieraj, zbieraj i jak zobaczysz w naszym przypadku kolo 4.5 - 5k atakujesz. A jak nie masz to daj sobie spokój, wyjdz na spacer albo zmień cele docelowe 

No to taki bigos 🙂

Teraz odpowiem ci co do czego jeśli chodzi o skrzynki ( komputer, buda, pierdolnik). 1080p zdecydowanie w tej rozdzielczości będziesz potrzebował mocniejszego procesora i obawiam się że nie będzie on ze stajni amd a intela. Chyba że zdecydujesz się 5600x3D. Jako że monitor w tej rozdzielczości będzie korzystniejszy cenowo będziesz musiał to wpierdzielić w procka i mombo te zaoszczędzone 300-400 zł. Ale nadal to będzie mało trzeba bedzie zejść z karty graficznej do 3060 ti to kolejne 300-400zl bo na aledrogo chodzą już po 1100zl. W tej konfiguracji otrzymasz 5600x3d amd 12600kf intela - obydwa procki będą spisywać sie rewelacyjnie tylko pierszy jest droższy i polaczysz z tańsza płyta a drugi a odwrót tańszy z droższą płyta. Wychodzi na jedno to samo ALBO SKORZYSTASZ Z GOTOWYCH ROZWIĄZAŃ POLECANCH np na tej stronie bo wszytsko zmienia ceny, trafiają sie promocje i ciężko powiedzieć gdy usiadziesz w niedzielę kupując zestaw ceny będą aktualne jak dziś ci podaje. Kolejna kwestia to czy złożysz sobie sam komputer czy jednak skorzystasz z pomocy sklepów z taką ofertą. Czasami dzięki kodą masz takie złożenie za 1zl a branie z jednego sklepu zwalnia cię z płacenia transportu i wszystko masz na jednym papierze(wygodnie) ja jednak polecam samemu to zrobić nie bac sie postawić sobie te male wyzwanie. 

1080p wykorzystuje się po prostu moc obliczeniową procesora bardziej niż wyższych rozdzielczościach. Dlatego komponenty muszą się równoważy większym stopniu Tak mówiąc na chlopski rozum.... Ale to nie tak że na tym stracisz, wybrałeś sobie taka rozdzielczość i dobierając do tego 3070 dostaniesz więcej fps ale odczujesz to tylko po kieszeni sama rozgrywka 150fps a 200fps niczego ci nie wniesie i kompletnie nie zobaczysz różnicy bo przekroczyłeś barierę 120fps w grze dalsze kroki w celu ulepszania nie maja sensu.....

Sytuacja jest odwrotka 1440p (i wyżej) gdzie procesor jak np w moim przypadku 11700k nie jest NIGDY WYKORZYSTANY W 100% GIERKACH. Co skłania sie do tego że możesz połączyć dobra karte i procesor ale zbędny wydatek.... A my tniemy koszty bo mozna tak leci do nieskończoności rozstając na 4090 i 13900kf super duper, nie mając co żreć na święta:D dlatego kryterium budżetu jest NAJWAŻNIEJSZY BO SKALDASZ KOMPUTER KTÓRY MA SIĘ ZMIEŚCIĆ W TWOICH PINIUNDZACH... w pierwszych postach podałem ci zestaw na 1440p najtanszy, nie chcesz robić upgradu biosu płyty glownej kup ja w sklepie z możliwością tego serwisu ( hardpc x kom morele itd nie chce tu reklamować nikogo) doplacisz 50zl 

B520 to płyta na AMD w której nie możesz podkręcić procesora ale nie bój żaby. Czerwone procesory sa tak c.....e w podbijaniu że szkoda zachodu 

Co do składnia w sklepie jak sklepie trafisz gościa któremu się nichce dzisiaj zrobić to złoży bedzie działać ale nie będzie tak ładnie. Znowu możesz trafić na fetyszyste i odpierdoli zestaw marzeń. Już to przerabiałem.... 

Tamat RAMu drr4 ddr5 kolejna walka z nie widzialnym wrogiem. Tu nie ma co się rozpisywać.... Chodzi tu tylko i wyłącznie o kase!!!!!

Przypomnę Ci że obecnie czasy potrzebują tych RAMów około 16gb jednym przypadkiem byl nowy Harry Poter hogwart ( nie pamietam nazywa). Obier.... I ci nawet więcej niż 20, chyba że karta ma duży v-ram czyli swoją pamięć która zostanie na poczet tej gry zaczerpnięta. 

Różnica między ramami jest bardzo znikoma JEŻELI Drr4 będą na odpowiednim poziomie czyli 3600 cl 16 - 17 to zatrą różnice między nimi 

Czy drr5 są przyszłościowe? No niby tak ale najbliższe rok lub dwa tego nie zapowiada 

Czy odradzam dr5?? Nie, jak skaldasz na nowej platformie i masz kase to bierz, jak sie szczypiesz i jesteś weekednowym graczem to zostawisz sobie w kieszeni pare zlotych bo napewno 200 zostanie 

Zasada jest prosta TYLKO DWIE KOŚCI RAMU 16(2*8)CZY 32(2*16), ODPOWIEDNI ZEGAR I BOOST DOBRANY DO PŁYTY, WARTO TEŻ SPRAWDZIĆ CZY NAPEWNO ZOSTANIE OBSŁUŻON ( NP CL 16 3600), DRR4 CZY DRR5 RÓŻNICA JEST MARGINALNA

Dzięki Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilaczy hmm bronze czy gold chyba sam umiesz sobie na to pytanie odpowiedzieć najlepiej 

Napewno kupiłeś coś elektrycznego dobrego i gównianego, wiesz jak to działa. Jeżeli w twojej okolicy miasta, dzielnicy, wsi itd często są przerwy w dostawie prądu, kataklizmy i inne cuda albo wk......czy sąsiad bawiąc się na słupie elektrycznym. Przygasające światła, palące się żarówki itd to znak że twojej okolicy dzieje się coś złego. Dodatkowo jest jeszcze to że w mocno zurbanizowanych miastach albo na odwrót malych wsiach, dochodzi to tąpnięć pradu*, spadków.  Lub twoja instalacja w domu jest stara i badziewna 

To inwestujesz sobie golda dopłacają że 150-200zl i mając pare procent pewności więcej że będzie chodził 

Bo od Pieruna który jebnął ci w chałupę i popalił wszystko to żadna magia tego świata cie nie uratuje 

^^ dobra chyba wszystko Mordeczko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj oglądałem kilka filmów na temat monitorów i rozdzielczości i taka rada tam była, że najlepszą opcją na lata jest 1440p i monitor 27". Co do zasilaczy to właśnie raz na jakiś czas zdarza się, że prąd wyłączą na moment, także jeśli kupować pc to nie można oszczędzać na jakości, bo później można żałować jak się spali więcej niż zasilacz. Ostatnie 2 zasilacze były klasy gold i lepiej tego się trzymać. Co do PC... a gdyby nie żałować i podwyższyć limit $. W jednym sklepie/serwisie otrzymałem taką propozycję zestawu ale nie wiem co myśleć o niej. Dopiero czytam na temat każdej części. No i tam jest karta 4xxx, więc tym bardziej nie wiem czy warto. W tym serwisie też powiedzieli, że do tego procesora już wyłącznie chłodzenie cieczą i że prawdopodobieństwo wycieku jest b małe. Pewnie zawsze zależy na jaką partię się trafi. Po prostu wizja zalanego PC potrafi wzbudzić obawy. Wracając do tematu propozycji zestawu, części takie podali: Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, 4.2 GHz, 96 MB, BOX (100-100000910WOF), Płyta główna Gigabyte B650 GAMING X AX, Pamięć G.Skill Ripjaws S5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (F5-6000J3238F16GX2-RS5K), Obudowa Endorfy Arx 700 Air (EY2A012), Chłodzenie wodne Endorfy Navis F360 (EY3B003), Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G), Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5 850W, Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 WindForce OC 12GB GDDR6X (GV-N4070WF3OC-12GD).

Jeżeli faktycznie warto byłoby zainwestować w coś takiego i mieć spokój na dłuższy czas to może bym się zdecydował na coś takiego ale na razie poczytam dokładnie o tych podzespołach i najpierw pomyślę porządnie nad propozycją zestawu od axsin302. Chodzi o to, żeby fajnie działało, nie żeby wydać nie wiadomo na najnowsze, a może nie najlepsze wcale. Dlatego zasięgam porad, żeby rozsądnie dokonać zakupu. Co do czasu spędzonego na gry, to jednak sporo gram, po prostu lubię gry, różne gatunki. Tym bardziej przykro jak można popatrzeć tylko na yt. 

Edytowane przez Jack84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko w tym zestawie to już ponad 7k się robi, bez monitora... musiałbym naprawdę wiedzieć, że warto i otworzy to drogę na rozbudowę w razie potrzeby za jakiś czas. Teraz, gdy wszystko drożeje, wydanie tyle $ na pc nie jest łatwą decyzją. Ciekawe też ile taki pc pobiera prądu bez obciążenia czyli np tylko internet. Jeszcze później trzeba mieć na utrzymanie takiego pc. Ale przynajmniej jest motywacja do kontrolowania czasu grania;), żeby później dopłata z elektrowni nie przyszła:P. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Jack84 napisał:

 Procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, 4.2 GHz, 96 MB, BOX (100-100000910WOF), Płyta główna Gigabyte B650 GAMING X AX, Pamięć G.Skill Ripjaws S5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (F5-6000J3238F16GX2-RS5K), Obudowa Endorfy Arx 700 Air (EY2A012), Chłodzenie wodne Endorfy Navis F360 (EY3B003), Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G), Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5 850W, Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 WindForce OC 12GB GDDR6X (GV-N4070WF3OC-12GD).

 

o Chłopie o Jezuski 😄 coś ty na wymyślam, miał być wariat pięć tysięcy wyszedł bajer 10koła no taka prawda nie wpadaj w ten wir nowych rzeczy bo jednak to wpływa na naszą głowę "co będę oszczędzał a może dorzucę coś będzie lepiej, szybciej, dojebanie" .... a święta będą bez karpia 😄 
karta 2800 / płyta 800 / procek 1650 / obudowa 440 / ramy 520 / dysk 280 / chłodzenie 280 / zasilacz 600 + monitor 1200zl windows 200 ( składanie 100zł) - wyjebane 9 koła 

stawiając mój zestaw obok twojego 1440p 

czyli 3070/5500/16gb - kontra twój  7800x3D/4070 

Cyberpunku77 ze wszystkim włączonym dlss na wygląd + RT - będziesz miał u mnie koło 80-90kaltek 

w twoim zestawie będzie to maksymalnie 100-110kaltek, już ci mówię dlaczego. Bo prawda jest bardzo gorzka Gry obecnie nie są tak dopracowywane pod względem wydajności jak byśmy chcieli 
jeśli przebijesz granice 120 klatek nie zobaczysz już więcej bo ty chcesz pograć a nie oglądać słupki wartości fps - to jest prawda .... 

zastanów się dobrze czy to najlepiej wydane 4k zł - na tym forum jest pełno ludzi którzy tak jak ty zagłębiają się w tajemnice komputerów i wychodzą częściej z odwróconym bananem i bez tego komputera 

Nie mówię, że mój zestaw jest idealny ale jest bardzo tani w kwocie 5k zł będziesz miał jeszcze fajną klawiaturę/ myszkę/ podkładkę a może i fotel 
z wad twoim zestawie jest na pewno jedna, procesor jest zbyt mocarny i będzie się nudził z tą karta ja zmniejszył bym proca/płyte/ram/zasilacz/ chłodzenie wodne nie potrzebne zwykłe wieżowy Fera 5 dual za 150zł wystarczy na niemal każdy procek bo nie będziesz go podkręcał ani AMD z seri x3D ani inteli z literką K od 12 generacji bo  ( przyrost< ciepło/korzyść ) a zainwestowane pieniądze idą od razu RTX 4080 i mam wyjebane jajca 😄 

Zastanów się chłopie, bo teraz na lata to tylko garb. Jesteśmy na pozostawieni na pastwę losu twórców gier i ich intrygą z właścicielami np INTEL ( bo tak jak mówiłem gry nie są zoptymalizowane ) i trzeba czekać czasem 2lata aby dany tytuł był godny polecenia ^^ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wypracowanie 😄 Szanuję i zgadzam się. Jak zaczniesz drążyć to nawet 10k nie wystarczy, tylko pytanie czy warto 😉 Jest dużo przykładów jak można wywalić hajs na głupoty "bo mówią że lepsze". Tylko lepsze dla kogo? Jak masz konkretne wymagania to owszem, płyta główna za 2k, dysk za 2k, grafika za 10k, ale czy potrzeba takiego sprzętu zawsze? No nie.

Porównując moje PCty tj. Ryzen 5800X + RTX 3070 vs Ryzen 7700 + RX 7900 XTX wiesz jaka jest różnica w 1440p? Detale w grach 😉 Oba radzą sobie dobrze z aktualnymi grami. 

Szczerze pogubiłem się w tym temacie ale wybór zasilacza: jeżeli komputer nie pracuje 24/7, nie planujesz go trzymać przez najbliższe 5-7 lat albo zmieniać procesora/grafiki co 2 lata to weź taki, który jest sprawdzony i odpowiedni mocowo. To że masz plakietke "bronze" nie znaczy że zasilacz jest zły, po prostu wnętrzności są innej jakości od takiego z plakietką "platinum". Ale to oznacza tylko tyle że w terii szybciej się zużyje, ale jak pracuje kilka godzin dziennie to szybko się to nie stanie i będzie w 100% odopowiedni.

Dobierając procesor do grafiki nie zawsze musisz mieć 7800x3D albo i9 14900K, to przerost formy nad treścią. Procesor najlepiej jakby nie ograniczał karty graficznej, ale jak karta graficzna pracuje na 97% to nie ma tragedii, spadek wydajności to 1% (powiedzmy).

Dysk twardy tak samo, możesz wziąć PCI-e 5.0 i mieć 10GB/s transfer, ale powiem Ci że względem dysku PCI-e 3.0 w codziennym zastosowaniu nie zauważysz żadnej różnicy.

Płyta główna analogicznie. Jak masz słuchawki z zewnętrzną kartą albo 2 dyski to nie potrzebujesz nie wiadomo czego. Jeżeli płyta ma wystarczającą sekcję zasilania i spełnia Twoje kryteria to nie ma sensu dopłacać.

Chłodzenie dobieramy tak, żeby było wystarczające i ciche, Ale nikt nigdy nie narzekał że "chłodzenie jest za dobre", raczej że sobie nie radzi.

Można tak w nieskończoność. Nie ma sensu i nigdy nie było kupować zawsze najdroższych i najlepszych części jeżeli faktycznie masz takiej potrzeby. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci moją anegdotkę na temat jednej gry nie jestem wielkim fanem serii Assasin Creda - ale moim ulubionym czasem w histori jest Rzymski i legiony itd Dlatego Assassin's Creed Odyssey stał się tytułem który musiałem zagrać. Miałem wtedy i5 7600k i x390 8gb  Radeona ustawienia wysokie 1080p m.2 ssd .... i wszystko było piękne do puki nie wchodziłem do miast. Były tam różnego rodzaje dropy FPS, przycięcia zakręcone wiraże. Chciałem coś z tym zrobić i wyczytałem iż chodzi o procesor jednak 4/4 jajka, to nie dla takiej gry .... jakoś to przeżyłem, bawiłem się dobrze. Gdy zmieniłem kompa na obecnego musiałem tam wrócić i okazało się, że nadal są te same klatkarze i spadki nic nie pomogło, mój ból [gluteus maximus] nie mógł tego ścierpieć że to wina silnika gry 
i z osobami które kupują tak dojebane kompy jest podobnie, widziałem bo sam składałem kompa za 12k i wielkie rozczarowanie a nawet pretensje bo źle coś zrobiłem xD 
 

Powodzenia ^^ 

 

powinno-wyjsc.jpg

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wcale mi się nie uśmiecha wydać nie wiadomo ile $. Po prostu chciałbym, żeby te gry z mojej listy działały na najwyższych ustawieniach, żeby pocieszyć się tą grafiką trochę. Nawet nie musi być Cyberpunk też, bez tego bym przeżył choć na pewno fajnie byłoby zagrać też. Ghostrunner 1 i 2 prędzej na razie i Ghostwire: Tokyo. Jeden z użytkowników widziałem w innych postach, że też zastanawiał się nad Ryzenem 3d ale kupił niższą wersję. Też nie chciałbym wyrzucić nie wiadomo ile $ na coś tylko dlatego, że nowe i fajne. Jeśli można oszczędzić to wolę oszczędzić, jeśli można mieć dobrej jakości sprzęt spełniający wymagania jednocześnie. Co do czasu pracy PC, no właśnie czasem potrafi długo chodzić, bo nie tylko do gier służy ale zwyczajnie radio ze strony jest włączone nieraz. Z 2 strony ostatnio staram się wyłączać PC i pilnować tego, żeby nie były włączone urządzenia cały czas, z których nie muszę korzystać. Fajnie jak pc działa i jest od razu dostęp ale tak to za bardzo można się przyzwyczaić. To trochę jak niektórzy muszą mieć już nieraz telefon przy sobie i co jakiś czas zerknąć. Jedynie nie ma problemu jak jest ciepło, bo zawsze coś w ogrodzie jest do zrobienia. Ze słuchawek nie korzystam i nie mam też karty dźwiękowej obecnie. Do zintegrowanej są podłączone głośniki 5.1. - dosyć stare Creative. Odnośnie dysków zastanawiałem się czy nadal wykorzystuje się 2 oddzielne. Kiedyś jeszcze jak był czas magnetycznych to 1 był na system, 2gi na gry, później te małe ssd podobnie, a teraz są te podłużne wpinane w płytę bezpośrednio. Może w tych starcza tylko na partycje podział. A chłodzenie nawet wolałbym powietrzne i taki procesor aby można było takie zastosować, ponieważ z cieczą może lub nie musi się coś stać. Nie wiem też na ile potrafi się coś spalić jeśli jest wyciek cieczy i sprzęt to jedno ale utrata danych boli. Ja trochę też teraz pogubiłem się w tych podzespołach. Na obecną chwilę byłoby tak, że pamięci RAM te Patrioty, karta rtx 3070 i ryzen 5 albo 7. Chłodzenie Ferra powietrzne, nawet czytałem o tym z podwójnym wentylatorem także byłbym za. Czy mogę poprosić o taką przykładową konfigurację przejrzystą co można byłoby teraz dobrać, czyli płyta główna, procesor. Dysk to czy ten lexar czy kingstone to tak samo będą dobre chyba. Może coś da się np połączyć. Trochę z tego najtańszego zestawi do 1440p, coś może z tej konfiguracji z serwisu - może ten zasilacz. Obudowa pewnie najmniejsze zmartwienie. Chyba największy problem sprawia mi płyta główna, to uzależni jaki będzie procesor, jaki ram, a znowu jaki procesor to pewnie określona karta zgodnie z powyższymi radami. No i monitor wydaje się trudnym wyborem ale to chyba najlepiej na koniec zostawiać jeśli jest ustalona już konfiguracja PC. Ewentualnie jeśli niedużo już naprawdę trzeba dołożyć do ddr5 to może dla spokoju niech by były ale z 2 strony jeśli ddr4 potrafią dorównać ddr5 to może nie warto. Po prostu fajnie byłoby mieć pc na chociaż kilka lat i tak to sobie tłumaczę, że wezmę ddr4 to zamknę sobie drogę na zmiany jakieś później. 

24 minuty temu, axsin302 napisał(a):

Powiem Ci moją anegdotkę na temat jednej gry nie jestem wielkim fanem serii Assasin Creda - ale moim ulubionym czasem w histori jest Rzymski i legiony itd Dlatego Assassin's Creed Odyssey stał się tytułem który musiałem zagrać. Miałem wtedy i5 7600k i x390 8gb  Radeona ustawienia wysokie 1080p m.2 ssd .... i wszystko było piękne do puki nie wchodziłem do miast. Były tam różnego rodzaje dropy FPS, przycięcia zakręcone wiraże. Chciałem coś z tym zrobić i wyczytałem iż chodzi o procesor jednak 4/4 jajka, to nie dla takiej gry .... jakoś to przeżyłem, bawiłem się dobrze. Gdy zmieniłem kompa na obecnego musiałem tam wrócić i okazało się, że nadal są te same klatkarze i spadki nic nie pomogło, mój ból [gluteus maximus] nie mógł tego ścierpieć że to wina silnika gry 
i z osobami które kupują tak dojebane kompy jest podobnie, widziałem bo sam składałem kompa za 12k i wielkie rozczarowanie a nawet pretensje bo źle coś zrobiłem xD 
 

Powodzenia ^^ 

 

powinno-wyjsc.jpg

Co racja to racja, zależy też jak gra jest zrobiona. Np właśnie bardzo lubię serię MGS. Widziałem Phantom Pain najpierw na yt i myślałem, że taka gra to nie pójdzie u mnie za nic w świecie. Rok temu dopiero zaryzykowałem i okazało się, że super chodzi. Wiadomo, że niektórych efektów nie zobaczyłem, bo stary sprzęt ale i tak ładnie bardzo wyglądała ta gra i z tego co wyczytałem to właśnie dlatego, że jest porządnie napisana i zoptymalizowana. I z tej gry naprawdę sporo przyjemności miałem. Albo Alien Isolation. Też ta sama sytuacja. W ogóle nie pomyślałbym, że na swoim starym sprzęcie w to zagram. Gra też ma swoje lata ale jednak super wygląda. 

A i oczywiście dziękuję za pomoc. Łatwo gubię się w temacie tych podzespołów, ciężko jest mi coś wybrać. W dodatku słaba wiedza na temat części pc obecnych nie pomaga w tym. Dopiero od niedawna czytam i oglądam porady różne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu wziąłbym coś takiego:
https://proline.pl/koszyk/6e5edd02

+ jakaś rozsądna karta graficzna w zależności od budżetu. 

PC będzie na teraz w sam raz, a w przyszłości zawsze można zmienić procesor/kartę graficzną.

Co do monitora to np https://www.morele.net/monitor-lg-ultragear-27gn800p-b-12706202/. I będziesz usatysfakcjonowany. 

Wciąż nie wiem w jakim budżecie się obracamy.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet kilka razy się zmieniał i też nie był sztywno narzucony z początku, ponieważ zależało to od gier. Wstępnie myślałem, że da się w okolicach 4k ale szybko okazało się, że dobry PC będzie kosztował około 5k i przyznam, że fajnie jakby sam pc bez monitora udało się powiedzmy do 5,5k dobrać. Ale są różne wersje, np jeśli warto dołożyć coś do tego serca pc jak płyta, procesor i ram to dopuszczałem możliwość, żeby bez karty okolice 5k były, bo kartę prędzej można wymienić niż procesor czy ram a już w ogóle płytę, bo jak to trzeba to i reszta. Jeśli karta nawet niedługo później to wariant był taki, żeby chwilowo włożyć GTX1050 obecnego ale czytając rady lepiej wszystko od razu, pełny komplet i nawet z kartą da się coś sensownego znaleźć w tej cenie. Tak właśnie jeszcze po przeczytaniu innych postów na forum właśnie widzę, że zazwyczaj te 5k trzeba wydać, a przynajmniej warto. O firmie Seasonic (zasilacz) jeszcze nic nie wiem, muszę poczytać, pamięci Lexar Ares dużo osób poleca co zdążyłem zobaczyć, Ryzen właśnie ten widziałem też w niektórych zestawach albo 7ka 7800x chyba - takie oznaczenie. Tą płytę MSI Tomahawk widziałem w recenzji na takim kanale chyba dosyć popularnym na yt odnośnie składania PC, testów i napraw. Często są tam części z Morele a i jak o sklepach, ciekawi mnie gdzie warto kupować, bo co prawda to było już dawno temu ale o Morele różne opinie były szczególnie jeśli chodzi o gotowe zestawy i na ogół albo kupowało się w Komputroniku albo X-kom ale tam może ceny są wysokie obecnie. Tak samo recenzję tego Lexara widziałem i również byłbym za. Albo tamten Kingstone ale 1 i 2gi dobry, to już kwestia upodobania. Chłodzenie też takie bym chciał. Ogólnie zdarzało mi się mieć różne części MSI i byłem zadowolony i podobno dobra jest ta płyta. Zostałoby dobrać grafikę. Plus ewentualne zmiany biorąc pod uwagę ten budżet. Tylko właśnie, żeby nie przesadzać, żeby nie było przerostu formy i niepotrzebnego wyrzucania $. Może coś ewentualnie w kwestii zasilacza zmienić czy obudowy jeśli zostanie $. Ale obudowa to żeby powietrze dobrze krążyło i nie było nic na ścisk i żeby nie wpadała w wibracje. Ta, którą mam to okresowo ma takie brzęczenia, a jak się ją ściśnie lekko to ustaje. A ten monitor kurczę ładny, poczytam zaraz o nim i poszukam na yt. A też z ciekawości, kiedy i do czego bierze się zakrzywiony monitor? Czy lepiej prosty i czy bardziej uniwersalny jest? Czy w filmach przeszkadza krzywizna?

Godzinę temu, Bonusso3 napisał(a):

Na Twoim miejscu wziąłbym coś takiego:
https://proline.pl/koszyk/6e5edd02

+ jakaś rozsądna karta graficzna w zależności od budżetu. 

PC będzie na teraz w sam raz, a w przyszłości zawsze można zmienić procesor/kartę graficzną.

Co do monitora to np https://www.morele.net/monitor-lg-ultragear-27gn800p-b-12706202/. I będziesz usatysfakcjonowany. 

Wciąż nie wiem w jakim budżecie się obracamy.

Chociaż jeśli trzeba byłoby nową kartę graficzną brać i jakąś dobrą to nie byłoby to 5,5k tylko 6k. albo więcej nawet, bo jak sprawdziłem cenę rtx 3070 asus rog strix, o którym była mowa wcześniej to ponad 3k aż. Chyba, że używanej szukać tylko nie wiadomo na jaką się trafi. Axsin302 proponował używaną 3070 ventus z Allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zapomniałem o jednym pytaniu. Gry to jedno ale jak np. wygląda kwestia filmów na 1440p jeśli przykładowo odtwarzany będzie z yt czy jakiejś platformy w jakości 1080p. Na jednym poradniku z yt odnośnie monitorów jeśli dobrze zrozumiałem to nie wygląda to źle i specjalnie nie widać różnicy ale będę wdzięczny za opinie jak to w praktyce wygląda u innych osób. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O stary z Tobą będzie temat rzeka 😄 nie obrażam Cię bron Boże, w końcu to ciężko zarobione pieniążki i szkoda się pozbywać ale masz tyle rozterek co do tego kompa że mogę ci tylko życzyć powodzenia

Moja rada to ustalić fakty odpowiadaj proszę na pytania krótko i bez drażnią tematu: 

Mam pieniądze i che je wydać w najblizszym tygodniu? 

Moja granica to np: 4850zł i chodźby Duda dał immunitet i robotę w Sejmie zdania nie zmienię? 

Cena obejmuje kopleksowy zestaw buda i monitor a może sama buda? 

Monitor taki jak wcześniej ci polecałem albo Pan wyżej czy jenak telewizor albo cegla 24 cale 60hz 1080p za 250zl? 

Czy potrzebuje Wifi? 

Czy potrzebuje myszki, klawiatury itp? 

Zestaw ma być skladny przez kogoś czy sam będziesz to robił? 

Czy gdy przyjedzie komputer to sam zainstaluje sobie windosa? 

Czy mam klucz do Windy? 

Jeżeli odpowiedziałeś że sam złożysz i zainstalujesz! To czy komponenty mają być z jednego sklepu abu mieć to na jednej fakturze czy jadnek osobno aby wycisnąć więcej z niego? 

 Czy komponenty mają być nowe? 

Resztę pozostaw nam, ludzią którzy popierdoleni i złoża ci ten komputer 😄 albo mocno doradza bo to tego momentu nic nie wiemy 

 

Weź mi tu nie wylatuje chłopie z użyciem energi bo martwił bym się bardziej tym co władza podejmie w tej kwestii niż z ten komputer pociągnie, jak opierdolisz - 3 kebaby w roku to prąd ci się zwróci z nawiązką 

A jak rząd podwyższy to dopiero odczujesz 

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, axsin302 napisał(a):

O stary z Tobą będzie temat rzeka 😄 nie obrażam Cię bron Boże, w końcu to ciężko zarobione pieniążki i szkoda się pozbywać ale masz tyle rozterek co do tego kompa że mogę ci tylko życzyć powodzenia

Moja rada to ustalić fakty odpowiadaj proszę na pytania krótko i bez drażnią tematu: 

Mam pieniądze i che je wydać w najblizszym tygodniu? 

Moja granica to np: 4850zł i chodźby Duda dał immunitet i robotę w Sejmie zdania nie zmienię? 

Cena obejmuje kopleksowy zestaw buda i monitor a może sama buda? 

Monitor taki jak wcześniej ci polecałem albo Pan wyżej czy jenak telewizor albo cegla 24 cale 60hz 1080p za 250zl? 

Czy potrzebuje Wifi? 

Czy potrzebuje myszki, klawiatury itp? 

Zestaw ma być skladny przez kogoś czy sam będziesz to robił? 

Czy gdy przyjedzie komputer to sam zainstaluje sobie windosa? 

Czy mam klucz do Windy? 

Jeżeli odpowiedziałeś że sam złożysz i zainstalujesz! To czy komponenty mają być z jednego sklepu abu mieć to na jednej fakturze czy jadnek osobno aby wycisnąć więcej z niego? 

 Czy komponenty mają być nowe? 

Resztę pozostaw nam, ludzią którzy popierdoleni i złoża ci ten komputer 😄 albo mocno doradza bo to tego momentu nic nie wiemy 

 

Weź mi tu nie wylatuje chłopie z użyciem energi bo martwił bym się bardziej tym co władza podejmie w tej kwestii niż z ten komputer pociągnie, jak opierdolisz - 3 kebaby w roku to prąd ci się zwróci z nawiązką 

A jak rząd podwyższy to dopiero odczujesz 

W żadnym wypadku się nie obrażam i masz rację:) za bardzo rozwlokłem temat i to wada czasem rozwodzić się nad tyloma rzeczami. Na spokojnie postaram się prosto określić wszystko niedługo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, axsin302 napisał(a):

O stary z Tobą będzie temat rzeka 😄 nie obrażam Cię bron Boże, w końcu to ciężko zarobione pieniążki i szkoda się pozbywać ale masz tyle rozterek co do tego kompa że mogę ci tylko życzyć powodzenia

Moja rada to ustalić fakty odpowiadaj proszę na pytania krótko i bez drażnią tematu: 

Mam pieniądze i che je wydać w najblizszym tygodniu? 

Moja granica to np: 4850zł i chodźby Duda dał immunitet i robotę w Sejmie zdania nie zmienię? 

Cena obejmuje kopleksowy zestaw buda i monitor a może sama buda? 

Monitor taki jak wcześniej ci polecałem albo Pan wyżej czy jenak telewizor albo cegla 24 cale 60hz 1080p za 250zl? 

Czy potrzebuje Wifi? 

Czy potrzebuje myszki, klawiatury itp? 

Zestaw ma być skladny przez kogoś czy sam będziesz to robił? 

Czy gdy przyjedzie komputer to sam zainstaluje sobie windosa? 

Czy mam klucz do Windy? 

Jeżeli odpowiedziałeś że sam złożysz i zainstalujesz! To czy komponenty mają być z jednego sklepu abu mieć to na jednej fakturze czy jadnek osobno aby wycisnąć więcej z niego? 

 Czy komponenty mają być nowe? 

Resztę pozostaw nam, ludzią którzy popierdoleni i złoża ci ten komputer 😄 albo mocno doradza bo to tego momentu nic nie wiemy 

 

Weź mi tu nie wylatuje chłopie z użyciem energi bo martwił bym się bardziej tym co władza podejmie w tej kwestii niż z ten komputer pociągnie, jak opierdolisz - 3 kebaby w roku to prąd ci się zwróci z nawiązką 

A jak rząd podwyższy to dopiero odczujesz 

- $ są ale na spokojnie bez gonitwy chciałbym na początku stycznia kupić, po Świętach już po prostu. Od stycznia Steam przestanie działać ale nie koniec świata.

- granica to 5,5k w porywach 6 jeśli trzeba i warto / bez monitora

- monitor ten lg 1440p

- wifi może się przydać kiedyś, więc tak / można w ustawieniach wyłączyć jeśli się nie korzysta? / ale jeśli akurat będzie lepsza płyta a bez wifi - wolę lepszą płytę bez wifi

- jeszcze nie wiem czy zlecę składanie czy podejmę się sam / jeśli wodne chłodzenie procesora wyjdzie to nie chcę sam

- win10 sam kupię i zainstaluję / chyba, że zlecone złożenie to kupię i instalacja zlecona bez ingerencji dużej w ustawieniach + test / później powyłączam zbędne rzeczy. 

- komponenty najlepiej z 1 sklepu ale zależy czy będzie duża różnica cen, a ceny można sprawdzać po określeniu konfiguracji

- komponenty nowe/używane jeszcze nie wiem do końca. Jednak zawsze jakoś bezpieczniej mieć gwarancję producenta. Po latach q6600 i gtx1050 nie kosztowały dużo, więc nie bałem się używanych brać. Chyba nowe lepiej - grafikę dopuszczam używaną jeśli uda się ze sprawdzonego miejsca znaleźć.

- bez myszki i klawiatury

- nie musi być z podświetleniem / chyba, że to tylko wynika z wybranego konkretnego podzespołu

1 godzinę temu, axsin302 napisał(a):

O stary z Tobą będzie temat rzeka 😄 nie obrażam Cię bron Boże, w końcu to ciężko zarobione pieniążki i szkoda się pozbywać ale masz tyle rozterek co do tego kompa że mogę ci tylko życzyć powodzenia

Moja rada to ustalić fakty odpowiadaj proszę na pytania krótko i bez drażnią tematu: 

Mam pieniądze i che je wydać w najblizszym tygodniu? 

Moja granica to np: 4850zł i chodźby Duda dał immunitet i robotę w Sejmie zdania nie zmienię? 

Cena obejmuje kopleksowy zestaw buda i monitor a może sama buda? 

Monitor taki jak wcześniej ci polecałem albo Pan wyżej czy jenak telewizor albo cegla 24 cale 60hz 1080p za 250zl? 

Czy potrzebuje Wifi? 

Czy potrzebuje myszki, klawiatury itp? 

Zestaw ma być skladny przez kogoś czy sam będziesz to robił? 

Czy gdy przyjedzie komputer to sam zainstaluje sobie windosa? 

Czy mam klucz do Windy? 

Jeżeli odpowiedziałeś że sam złożysz i zainstalujesz! To czy komponenty mają być z jednego sklepu abu mieć to na jednej fakturze czy jadnek osobno aby wycisnąć więcej z niego? 

 Czy komponenty mają być nowe? 

Resztę pozostaw nam, ludzią którzy popierdoleni i złoża ci ten komputer 😄 albo mocno doradza bo to tego momentu nic nie wiemy 

 

Weź mi tu nie wylatuje chłopie z użyciem energi bo martwił bym się bardziej tym co władza podejmie w tej kwestii niż z ten komputer pociągnie, jak opierdolisz - 3 kebaby w roku to prąd ci się zwróci z nawiązką 

A jak rząd podwyższy to dopiero odczujesz 

Jeszcze z tym momentem zakupu, zależy czy nagle promocja jakaś wyskoczy. Poza PC jeszcze są inne rzeczy, żeby zdążyć przed Świętami i PC nie musi być w 1 kolejności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AM5 na dalszy rozwój:

https://proline.pl/koszyk/7875033e 5,5k

Na intelu dobre na już:

https://proline.pl/koszyk/16e4f06e 6,2k

AM4 z lepszą kartą:

https://proline.pl/koszyk/6e63bfa1 5,5k

Wybierz sobie jeden z nich i tak będziesz zadowolony. Nie ma sensu zastanawiać się nad każdą częścią z osobna bo przeskok między tym co masz teraz a czymś co wyżej to bardzo duży przeskok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 32GB ramu trzeba mocno uważać co się poleca 😛 Panie Bonusso3 ( otrzymuje minus )  3232323.thumb.png.91cefbaaccda0fb32184f8eae090eadd.png 

Jacek żaden zestaw nie będzie kompatybilny bo Ramy nie są polecane przez producenta co za tym idzie masz loterie czy wstanie 

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Bonusso3 napisał:

Oczywiście że będą pasować 😉 to że nie są wpisane jako kompatybilne oznacza tylko tyle że producent nie testował ich.

Dokładnie, jak nie podpasują to odeśle, proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, B@nita napisał:

Dokładnie, jak nie podpasują to odeśle, proste.

😄 kręcimy gówno burze ? PAN JACEK PYTA SIĘ CZY FILMY NA JUTUBE W 1440p BĘDĄ WYGLADAĆ LEPIEJ ..... a każecie mu, jeżeli się decyduje kupić i złożyć samodzielnie komputer. A potem SAM MA DOJŚĆ DO TEGO że ramy mu nie działają PIĘKNIE bo producent testował ..... a ten problem można wyeliminować już na starcie składania

To że pójdą będzie to loteria i wcale nie oznacza, że będzie działać 100% na profilach itd albo żeby je trochę podkręcić( przypadku 4gb i 8gb jest rzadziej to spotykane) 32,64, 128 i różnych wartości speedu to niestety warto sobie to sprawdzić 

wiem że niemal wszystkie pamięci są robione w fabrykach które liczmy na jednej ręce ale POD*producenci robią sobie jakieś miszmasze i enchanty 😛 Micron, Hynix, Samsung 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra zrobiłem chodź łeb mnie boli 😄 tera pisać tu i tłumaczyć:

1.Jeżeli chodzi o przejście na ddr5 to dopłacisz 200zł do płyty i 100zł do kości ( w tej cienie masz już wifi) zyskasz ? chyba raczej stracisz 

2. Jeśli chodzi o wifi to do tej płyty co wybrałem musisz dopłacić koło 100zł ( albo jak kiedyś będzie potrzebne to kupić gwizdek na USB ) 

3. Cały zestaw wybrałem pod Gigabyte czemu? Nie wiem, ostatnio mam takie fazy składam pod jednego producenta aby wizualnie cieszyło oko. Dodatkowo monitor 

https://www.avans.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-gigabyte-27-g27q-2xhdmi-dp-2xusb3-0-glosniki?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=349450&utm_campaign=2023-11&utm_term=MONITORY&ceneo_spo=true&ceneo_cid=01cce85d-b902-0027-4003-1494f015892c

4. Czemu przebiłem budżet ? - wybrałem prawdziwą kartę a nie jakieś badziewie dobrym trybem boost: 2565 MHz, porządnym radiatorem i możliwością pokręcania i zapewne takie karty widzisz na Youtube kiedy ktoś robi jakieś testy na temat kart graficznych ..... tyle w temacie 

5. Obudowa Fantazja - i ta wizualizacja co mówiłem wcześniej 

6. Temu prockowi, można robić gałe jest tak mocarny, wygrywa z moim 11700k, wypada raz lepiej raz gorzej 5800x3D zależy która gra itd i generalnie nadaje się do wszystkiego aaaa i nie jest piekarnikiem spokojnie Fera go ujedzie, więc daj se spokój z tym wodnym dziadostwem które po dwóch latach jest do renowacji, odejmiesz sobie stresu związanego z zalaniem, czyszczeniem tego dziadostwa, tyrkotaniem pompki, psującej się popki ( tak popka może paść po 2-3 latach gdy będziesz sobie smacznie grał i zagotuje ci procka szczególnie jak tam nie zajrzysz ale to czarna wizja 😄 ty jednak Jacku jestes lajkiem omijaj to z daleka 

7. Dyck 1 terka może sobie dokupisz obecnie na 5 gierek starcza no chyba ze wracasz do starych tytułów jak w tamacie 

8. SKLEP, który wybrałem jest kontrowersyjny i w pełni przypadkowy, po prostu znalazłem tam wszystko co chciałem i potrzebowałem, dobrych cenach

https://www.morele.net/kategoria/dyski-ssd-518/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=1151329

 

Edytowane przez axsin302

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, axsin302 napisał:

😄 kręcimy gówno burze ? PAN JACEK PYTA SIĘ CZY FILMY NA JUTUBE W 1440p BĘDĄ WYGLADAĆ LEPIEJ ..... a każecie mu, jeżeli się decyduje kupić i złożyć samodzielnie komputer. A potem SAM MA DOJŚĆ DO TEGO że ramy mu nie działają PIĘKNIE bo producent testował ..... a ten problem można wyeliminować już na starcie składania

To że pójdą będzie to loteria i wcale nie oznacza, że będzie działać 100% na profilach itd albo żeby je trochę podkręcić( przypadku 4gb i 8gb jest rzadziej to spotykane) 32,64, 128 i różnych wartości speedu to niestety warto sobie to sprawdzić 

wiem że niemal wszystkie pamięci są robione w fabrykach które liczmy na jednej ręce ale POD*producenci robią sobie jakieś miszmasze i enchanty 😛 Micron, Hynix, Samsung 

Producenci GPU tez zalecają do kart zasilacze wieksze niz potrzeba. Z reguły  działają zawsze na tych o mniejszej mocy bez żadnych problemów.

Producent też nie ma czasu ani specjalnej potrzeby testować wszystkich kości na rynku, przez ponad 20 lat nie miałem sytuacji, by jakies nie działały a nigdy nie zaglądałem nawet do instrukcji i zaleceń producenta mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...