Skocz do zawartości
Akwilei

Reset komputera w grach i podczas oglądania youtube

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z częstymi resetami komputera, które występują głównie podczas oglądania filmów na youtube oraz okazjonalnie w grach - tych bardziej wymagających typu RDR2, GTA5 lecz również w mniej wymagających choć nieco rzadziej.

Podzespoły mojego komputera to

Ryzen 5 5600x

chłodzenie boxowe

ASUS TUF GAMING B550-PLUS

8gb goodram 2133mhz + 8gb goodram 3200mhz

ASRock Radeon RX 5700 XT Challenger D OC 8GB

Silentium PC Supremo M2 Gold 550W

Obudowa SilentiumPC Aquarius X70W Pure Black (duża przewiewna 2 śmigła przód 1 tył)

SSD M2 LEXAR NM710 1TB  +  SSD GOODRAM IRDM PRO 250gb gen. 1 + SSD Hikvision E100 512GB + HDD Western Digital AV-GP WD5000AVDS 500GB

Windows 10

 

Należy wspomnieć że na starej platformie zakupionej w 2018 i5 6500 + fera 3 + asus h110 (reszta bez zmian) resety nie występowały - wszystko działało jak należy, lecz gdy zmieniłem na 5600x + asus tuf gaming plus 550 początkowo też wszystko działało dobrze, ale potem zaczęły się resety.

Youtube powoduje resety natomiast oglądanie filmów na komputerze w jakości 1080 bluray/4k lub oglądanie twitch ich nie powoduje. Dziwne.

Szukając przyczyny resetów

1) sprawdzałem dyski poprzez ich odłączenie od płyty głównej – bez zmian, kopiowałem dysk systemowy na M2 (na wcześniejszym też były resety)

2) Wyciągałem kości ram ponieważ są inne taktowania myślałem że tutaj jest problem, ale po zostawieniu 1 kości ramu i ich zamianach w slocie itd. Youtube cały czas powodował resety – dodam że na różnych przeglądarkach one występują. Pamięć testowana w OCCT przez 10min, bez problemów.

3) Sprawdzałem 3 różne biosy płyty głównej – youtube ciągle powodował resety.

4) W furmark testowałem rx 5700xt, karta jest stabilna lecz ma wysokie temperatury (kupna z allegro zapewne pokoparkowa), dlatego zastosowałem undervolting (karta na stockowych też są resety) oraz zamierzam wymienić paste na gelid gc-04, termopady zapewne też o ile pasta nie pomoże. Czy ktoś wie jak sprawić aby płyta pamiętała undervolting karty po restarcie bo muszę go każdorazowo ustawiać w AMD Software Adrenalin Edition??

5)Co do zasilacza 550 wat czy tam 527 na v12, procesor bierze max ok 80w karta max 170 a po UV 120 max, jest spory zapas mocy. Po za tym nie jest zbytnio obciążony podczas oglądania YT. Więc chyba odpada.

6) Testowanie CPU w OCCT i tutaj zapewne jest przyczyna problemu. Procesor testu nie przechodzi, na 10 prób 8 razy resetuje się poniżej minuty a raz czy dwa wytrzymał dłużej (po parę minut). Co do błędów – OCCT nie wyświetla ich po restarcie, ale raz pojawił się komunikat związany z błędem logicznym 2 wątku, ale nie zrobiłem wtedy screena.

Co do temperatur CPU są one podwyższone ale bez przesady. Spoczynek 44-45C, gry RDR2 75-82C, wiedźmin 3 84/85 po 5min. Przeszło mi przez myśl aby kupić Fortisa 5 Dual fan i wtedy zobaczyć na niższych temperaturach czy też będą resety… ale nielogiczne się wydaje to że podczas oglądania youtube ile procesor może mieć z 60C? nagle restart, a grać mogę załóżmy te 1-2h przy 75-80C i nic się nie dzieje. Stąd wniosek, że to raczej nie przez temperatury a przecież nie po to dołączają boxa, aby nie schłodził tego procesora, który podobno może pracować do 95C bezproblemowo.

 

Co może powodować te resety, czyżby wadliwy procesor? A może płyta główna? Tylko te 2 komponenty ostatnio w pc zmieniałem. Prawdopodobnie procesor skoro nie przechodzi obciążenia w OCCT. Może istnieją jakieś ustawienia w biosie, które mógłbym zmienić aby rozwiązać ten problem, lub przeprowadził inne testy procesora, które rozjaśnią istotę problemu. Oddanie na gwarancje to ostateczność, nie wiadomo nawet czy uznają.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

temat jak najbardziej jest interesujący

możliwe ze sam procesor jest uszkodzony , bez innego CPU nas podmianę nie ma jak tego zweryfikować. 

 z tym ramem i nowym CPU to trochę nie porozumienie xD 

czyli zakładam ze kości są w gniazdach A2 - 2133MHz i B2 3200MHz , ale płyta główna z automatu powinna zwolnic te drugie do 2133Mhz

OCCT nie każdej platformie pracuje poprawnie wiec wykorzystywanie go do sprawdzania podzespołów może być mylące . 

czy próbowałeś dla testu np. obniżyć w biosie taktowanie samego procesora 200 -400MHz ? 

procedurę np. OC na YT bez problemu znajdziesz, jak to przeprowadzić , tylko nas interesuje nie podnoszenie zegarów tylko ich obniżenie.    

oraz

odszukaj opcje w biosie -zakładka - Advanced 

AMD Overclockin - zgodzić się 

Advanced - AMD/CBS

i jak jest ustawiona opcja 

Global C-state Control - Auto ? to przestaw na Disabled 

 

3 godziny temu, Akwilei napisał:

Czy ktoś wie jak sprawić aby płyta pamiętała undervolting karty po restarcie bo muszę go każdorazowo ustawiać w AMD Software Adrenalin Edition??

nie płyta, tylko jako opcja w -AMD Software Adrenalin Edition,  skoro już skorzystałeś z opcji dostrajanie - to ten profil należy zapisać, u góry z prawej strony, poszperaj tam w ustawieniach i ustawić załaduj przy starcie sytemu.

co do zasilacza i napiec 

to ściągnij GPU-Z 

https://www.techpowerup.com/gpuz/

zakładka  -Sensors 

i pozycja 

PCIe Slot Voltage -  

8-Pin # 1 Voltage - 

8-Pin # 2 Voltage - 

jakie są napięcia gdy jest sam pulpit , a jakie, podczas obciążenia karty graficznej. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T... dziękuję za odpowiedź 

co do częstotliwości taktowania ramu stwierdziłem że poco mam kupować kolejną 3200 jak mam już 2133 która działa, co prawda obie dostosowują się do słabszej ale gry działają powyżej 60 fps więc te 2-3% różnicy fps na niekorzyść póki co akceptowalne

co do zegarów procesora do obniżałem je automatycznym optymalizowaniem za pomocą AMD ryzen master, które wyszukuje najmniejsze stabilne taktowanie na rdzień i potem miałem jeszcze większy problem z niestabilnością 

Co do Adrenaline Edition przeszukałem wszystkie ustawienia i takiej opcji  dot. "ustawić załaduj przy starcie sytemu" nie widzę, muszę właśnie każdorazowo importować profil dostrajania po każdym włączeniu komputera, pokazuje taki komunikat (screen poniżej). Nadal nie znalazłem sposobu aby uniknąć ciągłej konieczności zmiany profilu co weszło mi poniekąd w nawyk zanim włączę grę....

Co do resetów to na innym forum kolega polecił restart CMOS płyty główniej co zrobiłem,  od wczoraj nie było jeszcze resetu podczas gier i youtube, zobaczymy co dalej. Zastanawiające że nie przypominam sobie żeby od razu one występowały po tym jak zmieniłem ten procek i płyte tylko po pewnym czasie użytkowania 1-2mies. co by nie wskazywało na wadliwy procesor.

 

 

Screenshot_8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na chwile obecna nie posiadam karty AMD , najszybciej może przed Wielkanocą , a bez karty AMD nie uruchomię AMD Software: Adrenalin Edition, aby wskazać krok po kroku co gdzie jest ,  patologia jest ze nie mogę np. na YT znaleźć, aby ktoś omawiał jak sobie ustawić aby wyłączyć np. tryb zero obrotów wentylatorów, bo ja ustawiam ze maja się kręcić, oraz w kwadraciki z temperaturami i szybkością procentowa, powstawiać własne parametry , czyli przy określonej temperaturze karty, wiatraki maja się kręcić z określaną przez nas szybkością wyrażona w procentach , super rozwiązanie,( dlaczego w panelu sterowania Nvidia tego nie ma ???)   , a potem ten profil zapisać i aby taki profil ładował się razem z systemem.   ino można znaleźć jak ustawić opcje pod gry...     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak chce człowiek coś znaleść na necie to musi przerobić z 10 filmików i to nie po polsku aby coś ogarnąć przydatnego, mnie irytuje że muszę o tym pamiętać i wczytywać ten profil undervoltingu, po za tym to oprogramowanie AMD jest fajne czytelne i nie ma problemu by sobie dopasować napięcia i prędkość obrotową, ale jest jeden haczyk - jak już zmieniasz krzywą wentylatorów to nie możesz ustawić pasywnej pracy czyli bez obrotów, nawet jak masz 30C na karcie to sie musi kręcić te 40% predkości 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć, że pokręcił przy ustawieniach (UV itp. czyli praca poza specyfikacją) i się dziwi, że nie działa stabilnie? Czyli rozwiązanie jest proste: ustawić wszystko zgodnie z zaleceniami producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karta działa stabilnie po UV w furmarku i grach testowana, pisałem o tym, czytajcie 1 post jak chcecie pomóc a nie nabijajcie posty bezsensownie 

youtube odpalony na kilku przeglądarkach i problem z resetami występuje na operze, chromie, brave. Na ten moment obstawiam na 60% problem z ramami i w 40% z procesorem.

Procesor w prime95 (smallest fft) i cinebench, corecycler (wyrzuca jakieś błędy?) działa stabilnie, procesor poddaje się w teście OCCT co wywołuje reset

RAM testowany w TestMem5 profil extreme działa stabilnie w teście prime95 large FFT stress memory controler and RAM, wywala mi reset po kilku minutach

ram podejrzewam bo są 2 różne kości 2133 i 3200 ale tego samego producenta co w teorii powinno nie być problemu\

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...