Skocz do zawartości
Mixefr

Gainward Panther RTX 4080 Super - wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam zagwozdkę z nowo nabytą kartą graficzną:

https://www.x-kom.pl/p/1210230-karta-graficzna-nvidia-gainward-geforce-rtx-4080-super-panther-oc-16gb-gddr6x.html

Daje mnóstwo radości z grania, w szczególności w CP2077 z PT w 1440p. Niestety okupione jest to (tak mi się wydaje po przejrzeniu dziesiątek testów różnych rtx-ów serii 4000) wysokimi temperaturami. Mianowicie, w powyższej grze osiągam wyniki: GPU: 75 st. C, złącze pamięci GPU: 80 st. C, hotspot: 88 st. C.

Czy to trochę nie za dużo? Mam jeszcze kilka dni na ewentualny zwrot, jednak wówczas nie będę miał za bardzo czym jej zastąpić (zostanę ze swoją 7-letnią 1060 6GB) bo jak widzę sklepy są wyczyszczone z tego modelu.

Ponadto przy wyborze karty kierowałem się głównie jej wymiarami, tak by miała jak najmniejszą szerokość, a przy tym omawiany model ma wcięcie na gniazdo zasilania, przez co mam wystarczająco dużo miejsca w obudowie na zgięcie kabla zasilającego. Mało tego, z uwagi na posiadaną płytę główną MSI B650M-A WIFI, która jest krótka, już ta karta przygniata mi wszystkie złącza na jej spodzie.

Doradzicie, czy zostawić i się nie przejmować, czy zwrócić i szukać czegoś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę że recenzenci często testują karty w openbenchach. Niby obudowa nie najgorsza, ale jak chcesz coś ponadto to masz 2 opcje
- przerobić panel boczny na siatkę, od połowy w dół (można to zrobić za przysłowiowe grosze, tylko potrzebujesz czasu, narzędzi i cierpliwości)
- Kupić coś z nawiewem od spodu, np O11 Air mini albo Lancool 3 - to opcje jednego producenta, a jest ich więcej (producentów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mixefr napisał(a):

Zwróciłem też na obudowę w testach i takie które recenzowane były w ob nie brałem po uwagę.

m.in. https://ithardware.pl/testyirecenzje/nvidia_geforce_rtx_4080_super_test_recenzja_opinia-31369.html#17

Dobra, inaczej..... Jakie temperatury masz jak otworzysz/zdejmiesz panel boczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mixefr napisał(a):

Po zdjęciu panelu gpu pod 70, mem i hot spot ok. 80 st. C.

W tej chwili mam odpalonego cp z limitem mocy na 70%, gpu 67, mem i hotspot 76

No to faktycznie ciepło. Patrząc na tą jedyną opinię :
https://www.overclockers.co.uk/gainward-geforce-rtx-4080-super-panther-oc-16gb-gddr6x-pci-express-graphics-gra-gnw-01539.html to są wysokie temperatury, ale z kolei patrząc tutaj w opinie (ostatnią z listy):
https://www.x-kom.pl/p/1210230-karta-graficzna-nvidia-gainward-geforce-rtx-4080-super-panther-oc-16gb-gddr6x.html#Opinie
To już bym powiedział albo zła kontrola jakości, albo niski standard produkcji. Z uwagi na niską deltę pasta jest nałożona prawidłowo, jednak może to być gorsza jakościowo pasta o niższej przewodności. "handluj z tym" albo rób zwrot, bo otwierać i przepastowywać nie ma co, bo gwarancja pójdzie w krzaki. Tylko Gigabyte, ASUS i Inno3D nie anuluje gwarancji przy rozkręceniu u Nvidii.

EDIT: No chyba, że masz w pokoju z 26 stopni albo więcej.

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/karta-graficzna-inno3d-geforce-rtx-4080-super-x3-16gb-dlss-3?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=684949&utm_campaign=2024-02&utm_term=Karty-graficzne&ceneo_spo=false&ceneo_cid=0b89979a-5e8c-0c8b-e11e-adc2325f885d

Tu masz awaryjnie taką ofertę, ale nie wiem jak się spisuje z temperaturami, sprawdź jakąś recenzję przez zakupem.

EDIT nieważne :
https://geex.x-kom.pl/recenzje/geforce-rtx-4080-super-test-recenzja/

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pokoju 21 st. C. Mam obawy co będzie latem...

Obie te opinie już widziałem, stąd moje zapytanie na forum, bo może jestem przewrażliwiony.

Gdzieś na reddicie wyczytałem jak się ktoś pochwalił zakupem bliźniaczego palita i był zachwycony że temperatura gpu mu nie przekraczała 75 st. (wygląda na to że jak u mnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mixefr napisał(a):

W pokoju 21 st. C. Mam obawy co będzie latem...

Obie te opinie już widziałem, stąd moje zapytanie na forum, bo może jestem przewrażliwiony.

Gdzieś na reddicie wyczytałem jak się ktoś pochwalił zakupem bliźniaczego palita i był zachwycony że temperatura gpu mu nie przekraczała 75 st. (wygląda na to że jak u mnie)

No, to mogą mieć różnie na produkcji, czytaj - dają taka pastę jaką mają pod ręką. Jak kupowałeś w x-kom, możesz poprosić o wymianę na nową (sam tak 3 sztuki jednej karty przerobiłem, okazało się że wadliwa partia), jak dostaną dostawę to ci wyślą (ale mogą też nie mieć planowanej dostawy). Jak zrobisz zwrot to ceny już zdążyły urosnąć. Nie widzę idealnego rozwiązania. Wybierz mniejsze zło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to że za bardzo nie mam na co innego wymienić żeby gabarytowo pasowało. Tak naprawdę zostaje mi windforce oc od gigabyta bo ma wtyczkę od tyłu, a to też podobno najniższa półka jeśli chodzi o chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym żeby zostało trochę odległości od karty do szyby żeby dobra cyrkulacja powietrza była. Ewentualnie rozważam jeszcze 4070tiS, ale obawiam się że po przebytych doświadczeniach z 4080S to już będzie za mało wydajna.

Alternatywa to jeszcze 7900xtx, ale trochę jest za dużo problemów odnośnie sterowników i leży w RT. Do 4090 chyba jednak nie warto dopłacać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze sterami u AMD ostatnio jest spoko, ale jak zależy ci na RT to tylko NVIDIA, chyba że nie zależy ci na wszystkich efektach naraz.

Jeśli chodzi o tą nvidie i 4080 to cóż - większa karta (szersza) to i wieksza obudowa by się przydała. Ewentualnie poluj na founders edition.

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowę chciałem jak największą, ale miałem problem z uwagi na moje wymagania: zatoka 5.25 i miejsce na 2 HDD.

Zalman z1 plus był chyba najrozsądniejszy, także ze względu na możliwość zamontowania długiej karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to odnośnie HDD to polecam zewnętrzna stacje dokującą, bo 2 TB będziesz mieć pod m.2. Zatoka 5.25 to jeśli chodzi o napęd, te również są zawnetrzne. Chyba że masz tam jakiś panel sterowania czy wyświetlacz.

Edytowane przez vlad_8011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz być może bym się na nią skusił, ale wszystko jednak wskazuje na to że to wina jest chłodzenia karty a nie obudowy więc będę raczej zwracał i czekał na dalszy rozwój wydarzeń. Niedługo seria rtx5000 XD

Chyba, że ktoś powie że spoko, też tak ma i żyje i nie ma co się przejmować...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No słuchaj, jest jeszcze jedna opcja, ale to będzie walka z objawami a nie że źródłem problemu.

Odczepić od tej karty graficznej plastikową osłonę wentylatorów i same wentylatory, założyć na trytytkach 120-tki albo 140-tki.

Nie wiem przy jakich obrotach wentylatorów masz takie temperatury, ale w dużym uproszczeniu i przybliżeniu, to co masz teraz przy 1300rpm miałbyś na 120mm przy 800-900rpm, przy 140 to by odpowiadało 600-700rpm. To co masz teraz przy 1700-1800rpm to 120-tki zrobiłyby przy 1300-1400rpm, 140-tki przy 1100-1200rpm.

Takimi przeróbkami też się zajmuję i wiele osób od razu takie coś chce mieć zrobione. Wydajnościowo wychodzi to samo co na fabrycznych, a jest zdecydowanie ciszej. Więc w teorii mógłbyś podkręcić wentylatory bardziej a zachować ciszę. 

Gwarancji na tym nie tracisz, bo radiatora nie zdejmujesz (nie naruszasz plomb) - oczywiście o ile gniazdo na wentylatory na karcie na to pozwala i nie ma udziwnień w montażu osłony wentylatorów. Przejściówka na gniazdo w karcie kosztuje coś koło 15zl, może mnie (gelid je robi), i potrzebujesz rozgałęźnika PWM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mixefr napisał:

Teraz być może bym się na nią skusił, ale wszystko jednak wskazuje na to że to wina jest chłodzenia karty a nie obudowy

Karty może też. Jednak obudowy Zalman Z1 na pewno też. Ten zalman (mamy w pracy - radzi sobie z chłodzeniem i3 ze zintegrowanym gpu) ma tylko 120mm z tyłu. Tobie może wystarczyłoby 2x140mm z tyłu, do takiej farelki jak RTX 4080 SUPER (na co ta biurowa obudowa nie pozwala). Możesz też zrobić kombo - wymienić GPU na RTX 4070Ti SUPER ale lepszej klasy (czyli mniej ciepła * lepsze chłodzenie) + definitywnie wymiana obudowy, na taką, która nadaje się do czegoś więcej, niż biurowy PC bez GPU.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kyle napisał(a):

Karty może też. Jednak obudowy Zalman Z1 na pewno też.

Mam wersję z "plusem". To zupełnie inna obudowa. Ma z przodu 2x120mm i od góry wentylowaną powierzchnię.

Poza tym z otwartym panelem bocznym różnice nie są aż tak drastyczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie różni się od tej co mamy w pracy.

Istotnie w tej Twojej wersji można dać 1x 120mm z tyłu i np. kolejny 1x140mm na górę (mam nadzieję, że w tylnej części tej górnej pokrywy).

Natomiast część obudowy bym uszczelnił, by powietrze pompowane przez frontowe wentylatory, nie ulatywało górą w przedniej części nic nie chłodząc, czyli (to co na czerwono bym uszczelnił jakąś taśmą):

f8ed919d84d31.png

legenda:

  • czerwone - uszczelnienie
  • niebieskie - miejsca wentylatorów wylotowych

Dodatkowo na froncie oczywiście przy takim potworku jak 4080SUPER te 2x120mm wdmuchujące też powinny się przydać.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na froncie oczywiście, że są dwa zamontowane i działają. Mają ustawione o ile dobrze pamiętam 0,72V a tył 0,84V żeby w budzie nie zasysało lewego powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2500RPM przy 120mm, to chyba dosyć głośno już jest (w sumie szok, że tak wysoki RPM potrafią osiągnąć te 120mm - muszą nieźle wiać). Temperatury jak na 300W potwora, który nie jest jakąś topową wersją, masz w sumie ... dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daleko odbiegają od wszystkiego co jest na necie przetestowane. Wszędzie powinno być ok. 10 stopni mniej.

Otworzyłem puchę i temp. bez zmian. GPU 70, MEM 74, HS 82.

Jutro jadę zwrócić. Nie może tak być, że praktycznie na open bench-u ma takie wyniki. Coś jest nie tak. Nowa karta za 5tyś w nowym komputerze i będę się teraz przejmował do końca gwarancji bo wtedy dopiero będę mógł ją przepastować.

Chyba, że mi nie uwzględnią to wtedy trudno, będę się dalej martwił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...