Skocz do zawartości
Immortally Insane

Ulepszenie starego PC do gierek ok 4k, ale najlepiej jak najtaniej ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Chciałbym się poradzić jak małym kosztem ulepszyć PC do grania w 1080p 144 FPS. To 144 FPS to tak z przymrużeniem oka 😉

Aktualny PC:

MOBO: ASRock P67 Pro3
CPU: i5-2500K @ 4.6GHz sandy bridge Thermaltake Contac 29 BP
GPU: GTX 1060 6GB
MEM: 4x4GB 1333MHz CL9
SSD: Samsung 830 128GB/Crucial MX 500GB
HDD: Samsung 750GB/Seagate 2TB + 250GB
PSU: Corsair TX650 V2
LCD: ASUS TUF VG249Q
Sound: X-Fi Xtreme Music/SS Siberia V2/Genius SP-HF1800A

Skorzystałem z poradnika zakupowego na głównej stronie i przychylam się do wymiany na Intel Core i5-12400F, ASUS Prime B760M-A WiFi, Lexar Thor 32GB, Lexar NM710 1TB, o GPU jeszcze nie zdecydowałem, ale będzie to jakiś używany gejforce. Jestem fanboyem zielonych 😉 Pytania jakie mam to czy aktualnie są jakieś sensowne mobo z portem PCI żeby podłączyć dźwiękówkę czy będę musiał się rozstać z moim SB? 😕 Czy da się jakoś przepiąć mojego TT contac 29BP czy czeka mnie nowy cooler jeśli tak to jaki? Jaki GF/RTX pod 1080p 144 FPS? no i ogólnie co byście zmienili?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej 3080tki zalecają PSU 700-750W, a ja mam tylko 650W ;) 10GB VRAM to też chyba overkill dla 1080p, poza tym wole mieć więcej FPSów niż textury na ultra ;) W poradniku zakupowym widzę że jest albo 6cio rdzeniowy Core i5-12400F, albo 10cio rdzeniowy Core i5-13400F czy gierki typu Darktide, Helldivers 2 albo Six Days in Fallujah znacznie na tym skorzystają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz podkręcać, tylko zrobisz undervolting i obetniesz conajmniej 50-80W z poboru. Duża zaleta 3080 jest większa szyna pamięci (320bit) nawet 4070 Ti super ma mniejszą szynę/ przepustowość a to ma znaczenie jak celujesz w ponad 100fps średnio. Będzie szybko, cicho i chłodno po uv 🙂
Darktide zeżre tyle mocy cpu ile dasz zerknij: 

>>>reddit<<<

Zapomniałem poprzednio napisać cpu chłodzenie nie podejdzie, musisz zmienić. Do tych CPU co rozważasz (osobiście brałbym 13400) nie trzeba czegoś topowego ja rozważyłbym coś od Scythe. 

Z tymi 10GB nie byłbym takim pewny zainstalowałem wczoraj Diablo 4 graficznie nic wielkiego w 1440p zżera ponad 10GB vram (cutscenki) podczas gry ciut poniżej 10 na 1440p. Sprawdzę po pracy ile wciągnie na 1080p+DLAA i dam znać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Funky_Panda napisał:

Duża zaleta 3080 jest większa szyna pamięci (320bit) nawet 4070 Ti super ma mniejszą szynę/ przepustowość a to ma znaczenie jak celujesz w ponad 100fps średnio.

To tak nie działa:

doom-eternal-1920-1080.png

... analogicznie RTX 3050 w wersji z szyną 96bit będzie i tak szybszy od AMD HD4850 z szyną 256bit.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie rozważałeś sprzedaży obecnego pc? Zasilacz należało by również wymienić, swoje lata już ma. Zamiast 13400f lepszą opcją jest 7500f/7600 na am5 bardziej przyszłościowo, ale zostaje mniej na gpu.

AMD: https://proline.pl/koszyk/5ef3508f

Intel: https://proline.pl/koszyk/2e681f18

Zostaje 2k na gpu, więc 3070/80 lub 6800xt/7800xt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej. 3080 kupisz za 2,5k, bez gwarancji, Sensowną 4070 Super dorwiesz w okolicach 3k. Nie widzę sensu brać starszej karty. 

 

21 godzin temu, Immortally Insane napisał:

Pytania jakie mam to czy aktualnie są jakieś sensowne mobo z portem PCI żeby podłączyć dźwiękówkę czy będę musiał się rozstać z moim SB? 😕

Nie bardzo. Może lepiej zmienić płytę na taką z lepszym wbudowanym kodekiem audio? np Gigabyte B760 AORUS MASTER DDR4? Chyba że coś ten SB ma, czego taka płyta nie może mieć.

21 godzin temu, Immortally Insane napisał:

Czy da się jakoś przepiąć mojego TT contac 29BP czy czeka mnie nowy cooler jeśli tak to jaki?

Średnio, to dosyć stare chłodzenie. Po taniości Endorfy Fera 2 powinna mieć lepszą wydajność.

2 minuty temu, speaker200888 napisał:

A nie rozważałeś sprzedaży obecnego pc?

Po sprzedaży tego PCta, o ile ktoś kupi, może na zasilacz i RAM wystarczy 😉  Ale zgadza się, zasilacz również trzeba zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@funky_Panda

Ja wiem że byś brał 13400, każdy by brał mocniejszą opcje, ale przypominam że 4k to max budżet jednak wolałbym jak w tytule czyli jak najtaniej ;) Do tego moje pytanie było ile zyskają gierki, a nie czy w ogóle zyskają. Nie wiem czy posiadasz, ale fajnie jakbyś dał rade sprawdzić jak Ci hula diablo 2r, bo d4 na high 1080p śmiga nawet na mojej obecnej konfiguracji, a d2r tylko na medium :/ Z darktide nie potrzebnie się wypuściłem bo ta gierka chyba jest źle zoptymalizowana, ludzie na mocnych konfigach mają problemy z FPS. Przynajmniej tak było w czasie premiery czyli mniej więcej z kiedy jest podlinkowany temat z reddita.

@Kyle 

Merytoryczny test zawsze w cenie :) ale ja celuje bardziej w 100FPS niż 200 czy 300 jak z podlinkowanego testu.

@Speaker

Dzięki za poradę, ale z przyczyn subiektywnych AMD nie wchodzi w grę

@Bonusso3

OK temat dźwiękówki odpuszczamy bo i tak już nie oglądam filmów na kompie, a jak integra będzie mi przeszkadzać to kupie coś później na PCI-E. Chłodzenie też możemy zamknąć Endorfly albo Scythe. Natomiast bardzo mnie dziwi konieczność zmiany PSU :O Czy ten corsair to aż taka padaka? Czy koniecznie muszę mieć te 100W więcej? Czy nie wystarczyłby mi mi np. RTX 3060?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Immortally Insane napisał(a):

Natomiast bardzo mnie dziwi konieczność zmiany PSU 😮 Czy ten corsair to aż taka padaka? Czy koniecznie muszę mieć te 100W więcej? Czy nie wystarczyłby mi mi np. RTX 3060?

Nie chodzi o to że padaka, ale ile lat jest na chodzie 8-10? A może i więcej. To ponad 10 letnia konstrukcja. Jak wolisz ryzyko możesz zostać na tym co masz. Jednak dla spokoju bym wymienił na coś 550-650w  lub nawet wiecej z myślą o przyszłej modernizacji cpu/gpu bo możesz zrobić up na 13/14 generację jak będzie brakować mocy i wrzucić mocniejsza grafikę. To nawet brałbym na ATX 3.0 jak by Ci się chcialo kiedyś wrzucic serie rtx 40xx 🙂a n tą chwilę nawet taki 550w wystarczy.

Co do GPU to już jak chcesz popatrz na testy czy wyciągnie w to co grasz te 100fps to możesz celować w 3060/4060. Szkoda że nie wchodzi w gre czerwony gracz bo by fajnie pasował RX 6700/6800/7800xt. No ale jak to napisałeś tylko "gejforce" 😉

Edytowane przez speaker200888

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bonusso3 napisał:

Jak wyżej. 3080 kupisz za 2,5k, bez gwarancji, Sensowną 4070 Super dorwiesz w okolicach 3k. Nie widzę sensu brać starszej karty. 

Pisząc post miałem na myśli tańsze używki co chodzą po około 1.5k (widziałem ostatnio Asus TUF za tyle). Budżet na cały upgrade jest 4k jak wydamy 3k na kartę to na resztę braknie a combo 2500k+4070 super jest bez sensu więc opcja zmień kartę resztę później odpada. 

 

W dniu 3.04.2024 o 15:59, Immortally Insane napisał:

GPU jeszcze nie zdecydowałem, ale będzie to jakiś używany geforce

Stąd moja sugestia. oczywiście można zależnie od preferencji zejść półkę, półtora w dół i wziąć np. 3060Ti z gwarancją i zaoszczędzić kilka stówek.

 

@Kyle

Oczywiście że RTX 4070TiS zjada 3080 na śniadanie ale to kwestia nowszej architektury i wyższego boost clock , chodziło mi bardziej o to że w 3080 jest naprawdę spora przepustowość (720GB/s) większa nawet niż w 4070TiS a w takim RTX 4060Ti jest żałosne 288GB/s myślę że Nvidia doszła do wniosku że była zbyt hojna i teraz nawet w 4070 super (niewątpliwie lepszej i mocniejszej karcie od 3080) jest ledwo 504GB/s. Lepiej mieć niż nie mieć tak samo z vram. Nie twierdziłem że 3080 jest szybszy od 4070TiS tyle że ma większą przepustowość pamięci (i cytując sam siebie) " a to ma znaczenie jak celujesz w ponad 100fps średnio." wiadomo że jakbym powiedzmy dał gddr7 do gt1030 to niewiele to zmieni. Pisałem też żeby zrobić uv co obetnie trochę wydajności ale ( i tutaj w domyśle pozwoli zachować zasilacz i ) poprawi temperatury. Może źle się wyraziłem w poprzednim poście nie chciałem sugerować że szersza szyna/przepustowość = lepsza wydajność od nowszej karty z podobnej półki.  

2 godziny temu, Immortally Insane napisał:

Ja wiem że byś brał 13400, każdy by brał mocniejszą opcje, ale przypominam że 4k to max budżet jednak wolałbym jak w tytule czyli jak najtaniej 😉

Bierz śmiało 12400 różnica nie będzie na tyle duża żeby wydać prawie 400zł więcej. Biorąc pod uwagę budżet będę upierać się że kombo 12400f + 3080 ma sens.  Ewentualnie zależnie jak Ci się budżet spina i jak ważna jest dla Ciebie gwarancja przy używanej karcie możesz schodzić w dół na 3070, 3060Ti. 

Powodzenia  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej 12400f + 3080 zamiast np. 13400F + 3070/3060? To jeszcze zapytam czy undervolting to ciężki temat czy tylko zmiana suwaka w afterburnerze? Jak chodzi o gware to wystarczy mi 1-2 miechy, a budżetu 4k najchętniej nie wykorzystałbym w całości dlatego że zacząłem się ostatnio bawić w terrarystykę i trochę się spłukałem :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1

Weź z polecanych zestawów na kwiecień 2024 zestaw za 3000 wywal z niego Radeona (-1250zl) i za podobne pieniądze kupisz 3060Ti z gwarancją na kilka miesięcy (przykładowo za 1400zł był Asus Dual z gwarancją do stycznia 2025). Łącznie 3150.

Opcja 2

Przy 3080 w tych pieniądzach (1400-1500zl) gwarancji nie będzie chyba że dorzucisz 400-500zl wtedy są już dostępne karty co mają jeszcze kilka miesięcy a nawet do roku gwarancji (palit gwara do 03.2025). Koszt całkowity:

3250 bez gwarancji na GPU.

3600 z gwarancją (moim zdaniem nieopłacalne)

Opcja 3 Zestaw za 3000 w miejsce Radeona zwykły RTX 4070 nowy za 2.5k w 100% nowy komp wyjdzie 4250. 

 

Godzinę temu, Immortally Insane napisał:

Czyli lepiej 12400f + 3080 zamiast np. 13400F + 3070/3060?

W tej sytuacji wolałbym słabszego proca i mocniejsze GPU. Ale ja nie boję się kupować karty graficznej bez gwary (w ciągu życia trochę tego przerzuciłem miałem 2 przypadki gdzie karty przyszły z uszkodzonym chłodzeniem raz był to terkoczący wentylator w radeonie, za drugim razem kompletnie nie działał wentylator w GTX-ie ale obie zrobiłem i swoje podziałały obie sprzedałem po jakimś czasie) teraz zawsze sprawdzam na miejscu nie kupuję z dostawą wolę podjechać i sprawdzić na miejscu. 

Jesli musiałbym zdecydować rozważyłbym opcję 1 i 3. Opcja 2 jest ok tylko jeśli nie boisz się ryzyka. Ceny wziąłem z olx tak na szybko. 
 

[edit]

Undervolting nie jest trudny na yt jest pełno filmików jak to zrobić. 1h zabawy bo trzeba przetestowac czy jest stabilnie. Wystarczy tak jak piszesz msi afterburner. 

Edytowane przez Funky_Panda
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Funky_Panda napisał:

Bierz śmiało 12400 różnica nie będzie na tyle duża żeby wydać prawie 400zł więcej.

Dokładnie, nie ma najmniejszego sensu dopłacać za 13400f, różnica w grach marginalna.

Lepiej te różnicę przeznaczyć na mocniejszą kartę graficzną.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Immortally Insane napisał(a):

Podsumowując?

Intel Core i5-12400F - 599zł

MSI PRO B760M-P - 389zł

Lexar NM710 1TB - 324zł

Lexar Thor 32GB - 288zł

Endorfy Fortis 5 - 189zł

RTX 3080/3070/3060TI w zależności co się trafi w dobrej cenie

W tym budżecie to dobra opcja. Można by dać ciut lepsze mobo czy pamiątki 3600/cl16. Pozostaje kwestia zasilacza. Jego wymiana ze względu na wiek czy też włożenie mocniejszej karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko git, ale w wypadku chłodzenia szukałbym używek BQ Slim Power. Są mega ciche, nie duże a starczają nawet do 180W cpu, więc spokojnie i jakąś I7 w dalszym rzucie by Ci ogarnęły. Intele nie są ogólnie znane z oszczędzania energii, więc ten Fortis, hmm, może być mało ... 😕 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...