Skocz do zawartości
Mattin

A-B-C S-ATA

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem rozwiac sobie pare watpliwosci dotyczacych SATA:

 

1. Czy w obecnych dyskach SATA dziala wam hot-plug ? tzn czy w codziennym uzytku jak zajdzie taka potrzeba wyjmujecie hdd'ka "na zywca" - oczywiscie drugiego czyli niesystemowego dyska. To samo z podlaczaniem-system sam wykrywa dyska czy trzeba w menadzerze wyszukiwac recznie ? Zapewniam ze taka potrzeba zachodzi czesciej niz przypuszczecie np wpada qmpl ze swoim dyskiem SATA a my wlasnie cos zciagamy bez resuma i chcemy podlaczyc jego dysk

 

2. Czy te dyski na SATA ktore sa obecnie w sklepach juz wszystkie sa w 100% szeregowe czy tez- tak jak to mialo miejsce na samym poczatku ich bytnosci na rynku - maja w srodku przetwornik rownoleglo-szeregowy, skutecznie spowalniajacy wszystko.Jak sprawdzic czy to juz tylko szeregowy egzemplarz ?

 

3. Czy ta cala zabawa z SATA ma sens skoro kontrolery sa podlaczane poprzez magistrale PCI o wiadomej przepustowosci - a wiadomo ze mniejszej niz przepustowosc SATA

 

Z gory dziekuje za odpowiedzi :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowilem rozwiac sobie pare watpliwosci dotyczacych SATA:

 

1. Czy w obecnych dyskach SATA dziala wam hot-plug ? tzn czy w codziennym uzytku jak zajdzie taka potrzeba wyjmujecie hdd'ka "na zywca" - oczywiscie drugiego czyli niesystemowego dyska. To samo z podlaczaniem-system sam wykrywa dyska czy trzeba w menadzerze wyszukiwac recznie ? Zapewniam ze taka potrzeba zachodzi czesciej niz przypuszczecie np wpada qmpl ze swoim dyskiem SATA a my wlasnie cos zciagamy bez resuma i chcemy podlaczyc jego dysk

 

2. Czy te dyski na SATA ktore sa obecnie w sklepach juz wszystkie sa w 100% szeregowe czy tez- tak jak to mialo miejsce na samym poczatku ich bytnosci na rynku - maja w srodku przetwornik rownoleglo-szeregowy, skutecznie spowalniajacy wszystko.Jak sprawdzic czy to juz tylko szeregowy egzemplarz ?

 

3. Czy ta cala zabawa z SATA ma sens skoro kontrolery sa podlaczane poprzez magistrale PCI o wiadomej przepustowosci - a wiadomo ze mniejszej niz przepustowosc SATA

 

Z gory dziekuje za odpowiedzi  :lol:

wyobraz sobie ze kontrolery ULTRA W-SCSI 320 - tez sa na pci i jakos wszystko smiga??? :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Niestety nie mam dysku SATA ale w specyfikacji jest napisane ze jest do tego przystosowany. Oprogramowanie rowniez jest juz od dosc dlugiego czasu przystosowane.

 

2. Teraz juz raczej sa to dyski SATA w calej okazalosci ale jak odroznic ten z przetwornikiem od tego bez to juz niewiem. (nie slyszalem o takich rzeczach)

 

3. Jak bys niewiedzial to kontrolery juz sa zintegrowane na plytach glownych. Przepustowosc magistarli PCI wynosci ponad 200MB/s wiec nawet najszybszy dysk bedzie spoko dzialac na kontrolerze pod PCI.

Polecam artykul a raczej test na pclab.pl dowiesz sie sporo rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyobraz sobie ze kontrolery ULTRA W-SCSI 320 - tez sa na pci i jakos wszystko smiga??? :idea:

Ta, tylko że te zwykle są na PCI 64-bit/66MHz :)

A jeśli chodzi o S-ATA, to najlepsze są kontrolery zintegrowane z SB chipsetu, np. w Intelach 865/875/848 gdyż wewnętrznie podpięte są pod osobną dedykowaną szynę PCI. Kontroler S-ATA w osobnej kostce (np. Promise, Silicon Image) to już nie to samo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli że co, jeśli mam płyte BEZ SATA, to lepiej sie nie pchać w zakup kontrolera etc? (osobiscie uwazam, ze oleje kwestie).

 

Raz jeszcze zapytam o jakis dobry artykul porownujacy hardziele na ATA, mam zamiar wciagnac 120GB i chcialbym zeby byla to najwydajniejsza bestia z przeznaczeniem na hadek systemowy..

 

PS. Ma byc cichy jak moja 40 baśka aktualna, bo kompa nie slysze generalnie WC+ pasywne ect...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli że co, jeśli mam płyte BEZ SATA, to lepiej sie nie pchać w zakup kontrolera etc? (osobiscie uwazam, ze oleje kwestie). 

 

Raz jeszcze zapytam o jakis dobry artykul porownujacy hardziele na ATA, mam zamiar wciagnac 120GB i chcialbym zeby byla to najwydajniejsza bestia z przeznaczeniem na hadek systemowy..

 

PS. Ma byc cichy jak moja 40 baśka aktualna, bo kompa nie slysze generalnie WC+ pasywne ect...

PCI ma duza wieksza wydajnosc niz jakikolwiek dzisiejszy dysk. Podawalem linka do artykulu gdzie jest wsztstko opisane. Jezeli chcesz miec cisze to nieoplaca sie pchac w SATA bo najszybszy dysk to ma 10000 obr/min i to raczej ciche niejest. Normalny kontroler (ATA100) ma wieksza wydajnosc niz najszybszy dysk (<60MB/s).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam bawić się w sata, chodzi mi o najwydajniejszy dysk na ATA, Diamond Plus maxtorka z 8mb keszem jest ponoć dobry, ale nie wiem, dlatego byłbym wdzięczny za jakiś link do testów or sth...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dijkstra ---> dzieki za posprzatanie tego porannego balaganu tutaj hehe :)

Ok ale nadal nie wiem czy dziala wam podlaczanie i wylaczanie SATA na zywca

 

I jeszcze jedna kwestia dot dyskow: od pewnego czasu skrocono gwarancje na dyski do roku a na stronach np na komputroniku pisze przy niektorych dyskach 2 lub nawet 3 lata gwarancji.Upatrzylem sobie jeden taki dysk ale w sklepie w moim miescie kolo mi mowi ze dadza mi na niego tylko rok. Wiec jak to w koncu jest-czy moge od goscia w sklepie wymusic aby mi dal 2 lub 3-czyli tyle ile w sklepach netowych ? I nie maja tu znaczenia gadki ze 2 lub 3 lata to daja tylko sami dystrybutorzy-przeciez sklepy netowe same nie sa dystrybutorami na polske - dostaja to tez "z gory" Dlaczego to takie wazne ? Ano dlatego ze juz pare razy spotkalem sie z tym ze hdd padl krotko po terminie gwarancji- rocznej gwarancji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam bawić się w sata, chodzi mi o najwydajniejszy dysk na ATA, Diamond Plus maxtorka z 8mb keszem jest ponoć dobry, ale nie wiem, dlatego byłbym wdzięczny za jakiś link do testów or sth...

Polecam artykuł -> http://www.hardwarezone.com/articles/artic...&aid=817&page=1 i testy na stronie http://www.storagereview.com/

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepustowosc PCI wcale nie jest tak duzo wieksza od wydajnosci obecnych dyskow i wynosi 132MB/s, a nalezy jeszcze dodac ze w wiekszosci przykadkow magistrala ta obciazona jest przez karty dzwiekowe/sieciowe/tunery i bog wie co jeszcze :D [niechce mi sie teraz myslec nad ta kwestia]. Poza tunerami urzadzenia raczej nie generuja duzego obciazenia, ale zawsze, przypuscmy ze mamy do dyspozycji 120MB/s. Czy to duzo ?? Moja Barracuda SATA potrafi wygenerowac w odczycie buforowanym 81MB/s [szczegoly na mojej stronie, powinna byc gotowa na dniach], wiec zostaje nam jeszcze kolo 40MB/s .... wystarczy spiac 2 dyski SATA w RAID 0 i juz mamy zarrzniete PCI w odczycie buforowanym.

 

Zawsze mozna podkrecic PCI , ja mam 37,5 MHz co daje 150MB/s :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko odpowiem na pytanie czy dyski sa serial ata...mam DM9+ na SATA/200GB, i ten dysk, podobnie jak cała seria DM9+ Maxtora na SATA (oraz dysk MaxLine II Plus 250GB) posiadają konwerter szereg<>sata....

 

zresztą długo szukałem zanim wybrałem DM9+ dysku na SATA który pozbawiony byłby takiego konwertera ale nie znalazłem... a chipset jesli ktos jest zainteresowany, moge zyrknać w domu i podać symbol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...