Skocz do zawartości
Czarek_p

Źle rozpoznaje rozmiar dysku MAXTOR 160 GB 8 mb Cache

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. Mam dysk MAXTORA o pojemnosci 160 gb. Czyli wingroza powinien wykrywac mi ok 148 gB czyli powinien niewidziec 12 GB. Ale nie widzi 2 razy tyle czyli 24 GB i caly dysk bios rozpoznaje jako 136 GB. Takiego go widzi bios. Po utworzeniu partycji jeszcze sie zmiejsza, bo wingroza ma takie przeliczniki rozmiaru dysku, ze widzi mi 127 GB. Co zrobic. Kto z Waqs ma dysk 160 GB i ile mu wykrywa wingrows? Dodam tyle, ze mam komputer w podeszlym wieku :-(

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest starszy komputer i bios ma ograniczenie wlasnie do 137gb.

Raczej nic na to nie poradzisz, ewentualnie poszukaj biosu do plyty nowszego.Druga ewentualnosc to zakup kontrolera IDE na PCI.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zworka mozna jedynie ustawic tzw. clipa na 32 gb (ty nie masz ograniczenia do 32gb)gdyby bios w ogole nie widzial dysku.

Jakakolwiek zworka nic nie da bo po prostu twoj bios nie wie jak "gadac" z tak duzym dyskiem.

Jezeli nie ma nowszego biosu rozwiazujacego ten problem to zakup takiego kontrolera na PCI (ok 90 zeta najprostszy u mnie w wawie) to jedyne rozwiazanie.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Dabek

winXP ma limit na 136GB, trzeba zainstalować SP1, i od nowa założyć partycje i będzie git chyba, że jest dość stare mobo ale imo to wina softu.

Jak nie chce ci sie instalować SP1 to musisz w rejestrze zrobić jedną rzecz i nie trzeba nawet chyba partcji od nowa robić (nie wiem dokładnie).

Wchodzisz do rejestru

HKEY_LOCAL_MACHINE

SYSTEM

CurrentControlSet

Services

atapi

Parameters

i tam tworzysz Wartość DWORD o nazwie EnableBigLba

Powinno działać 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema. Mam dysk MAXTORA o pojemnosci 160 gb. Czyli wingroza powinien wykrywac mi ok 148 gB czyli powinien niewidziec 12 GB. Ale nie widzi 2 razy tyle czyli 24 GB i caly dysk bios rozpoznaje jako 136 GB. Takiego go widzi bios. Po utworzeniu partycji jeszcze sie zmiejsza, bo wingroza ma takie przeliczniki rozmiaru dysku, ze widzi mi 127 GB. Co zrobic. Kto z Waqs ma dysk 160 GB i ile mu wykrywa wingrows? Dodam tyle, ze mam komputer w podeszlym wieku :-(

Pozdro

Posiadam taki sam dysk, Win XP pokazuje mi 152,66GB. Spróbuj zainstalowac patch ze strony Maxtora (big_drive_enebler) może to ci pomoże

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarowno win xp jak i w2k nie widza wiekszych dyskow niz 137 gb.. stare mobno i stare biosy nie widzialy by nawet tych 137 gb !! wiec to jedynie wina windy.. ktos wyzej opisal jak zmienic to w rejestrze ale nie bylo to za spojne i dokladne..

 

zrob tak.. wyszukaj regedit w windzie

odpal...

znajdz

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesAtapiParameters

 

teraz tylko trzeba wlaczyc 48 bitowe rejestrowanie a zrobisz to tak

 

edit>Add Value z menu

 

Value name: EnableBigLba

Data type: REG_DWORD

Value data: 0x1

 

tak by w zapisie dziesiewtnym obok paru cyferek w nawiasie pojawilo sie (1) - lun poprostu w dziesietnym wpisz 1 zamiast 0x1

 

reset i juz po krzyku :)

 

dziala w winxp i 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem, bo napisalem ze widzi mi 136 BG. Wy piszecie ze nie zobaczy wiecej niz 136 BG. Dysk duzy, plyta stara bo z 99' (bios 2001). I GŁÓPOTY PISZECIE. Przy instalacji linuxa zobaczyl mi zaginione 25 BG. Wszedlem wiec do windy uruchomilem Partition Magick 8 i zobaczyl to czego nie widzi bios. Połączylem partycje ( po wczesniejszym sformatowaniuna FAT 32bo mam win 98 SE) i zobaczyl na jednym dysku 160 GB. Az sam sie zdziwilem. Podzielilem go teraz na dwie partycjie po 80 GB. Z calego dysku widzi mi 156 BG. Bardzo dobry wynik. Zastanawia mnie tylko jedno. Win 98 i Fat 32. Teoretycznie zadno z tych nie obsluguje dysku powyzej 72 GB. Ale coz. Od przybytku glowa nie boli. A niedowiarki niech sie podpisuja na forum i pisza dalej ze to niemozliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, sorx za odkopanie tak starego tematu, postapilem dokladnie tak jak napisal MichalP i wszystko dziala, chodzi mi natomiast o to czy jezeli bede formatowal i instalowal xp na moim pierwszym dysku, to czy po tym ponownie bede musial dzialac w rejestrze i czy jest szansa ze na tym drugim dysku (320giga, na ktorym poczatkowo zle wyswietlalo ilosc miejsca) strace dane ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd te wasze problemy sam jestem szczęśliwym posiadaczem HDD Maxtor 320GB (298GiB) i bez SP też mi chodziło. Co ciekawe mam płytę z 2000 roku i obsługuje mi tylko 137GB (128GiB). Ale to czy pójdzie cały dysk zależy tylko i wyłącznie od sprytu. Ja podzieliłem go na 30GiB a reszta na pół a więc po 134GiB. I co ciekawe nawet te ostatnie 6GiB jest też dostępne. BIOS wykrywa go oczywiście jako 137GB (128GiB). A co do Linux to w Linux jest sterownik do HDD na IDE/ATA i on wykrywa ile dysk ma pojemności i nawet jak jest zmniejszony poprzez zworkę to go odblokowywuje do całej powierzchni dysku. Mam też Samsung SP ileś tam N 80GB (74,5GiB) i w Linux mam coś dziwacznego, ale prawdziwego wykrywa go jako 80060MB i informuje że był ograniczony do 80059MB, zawsze na każdej płycie głównej. A co do 160GB to to jest 149GiB a nie 154 czy ile wy tam podawaliście. I żaden system żaden program nie może wykryć więcej niż: 149,011611GIB, więc wasze programy albo też kłamią albo to wy kłamiecie. Po którejś stronie musi być wina.

 

A co do clip'a Host Area Protect to też nie macie racji bo w samsungu i w maxtor mam clip'a na 64GiB.

Edytowane przez wizard.number.next

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale to Ty się mylisz.

1. Windows bez SP nie ma prawa widzieć takich dysków, bo wtedy takich nie było.

2. To czy ze 160GB widzi 149GiB, czy dowolną inną wartość, zależy od producenta dysku, a czasami nawet do modelu dysku.

3. I nikt tu nie kłamie, bo nie taki jest cel forum. Może się najwyżej mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...