Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

Wievei co może ktoś kto sie na chłodzeniu freonem napiał by spis częsci jakie trzeba bo ja che to budowac z kumplem ojca gadam i on mimoze sporo żeczy załątwić nawet jakąs bardzo cienką kapilare z lodóki SILEZJA podobno najciensza. a kompresor chyba ZEm L76V 127 W podobno pójdzie na r404a. i jeszcz ejdnmo ten gaz w pojemniku 1kg kosztuje 70zł ok ile trzeba go do tego chłodznia bo jak pan Janusz mi mówił około 12dg to lodówki ale chyba do chodznia freonem trzeba więcej. Czy to prawda ze czym dłuższa kjailara tym lepiej ?? bo ja bym dał maks ile sie da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! :-)

 

W koncu i na mnie musiala przyjsc pora... Bede powoli zbieral sprzet i w zwiazku z tym mam na razie jedno pytanie:

 

Czy mieszka ktos w miare blisko Kielc i dysponuje sprzetem niezbednym do lutowania/obrobki wszystkiego? I bylby na tyle mily, zeby mnie na kilka godzin ugoscic ;-). Oczywiscie nie za darmo! (skrzynka browca, lub inna forma zaplaty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, ja caly czas cos robie :> Po feriach (15 stycznia zaczynaja sie) pokaze 2 nowe agregaty (jeden ultra cichy na danfosie nl11f pod platformy a64/p4 a drugi troche wydajniejszy na asperze 1/2hp pod socA) i moze tam jeszcze cos zrobie zalezy na ile czasu starczy mi.

 

berkut wykrecil -100C na kaskadzie, dioda przymierza sie do powaznego benchingu i robi tez iceboxa.

 

pozatym na Xtremesystems jest konkurs na najlepsza autokaskade, biora w nim udzial rowniez polacy, tonic, berkut i ja ;)

 

wiecej newsow nie pamietam :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Coby RaF nie mowil ze juz nikt nie bawi sie w FC to ja powiem ze dopiero zaczynam zabawe z FC :-D

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Tak to bedzie z grubsza wygladalo, tyle ze podstawa bedzie ciutke krotsza (50 cm) i pomalowana na czarno. Szerokosc na oko z 30 cm ale nie mierzylem :oops: . Skraplacz to parownik z klimatyzatora :lol: z dwoma 120'tkami na 24V (bede je pedzil 12 V bo i tak juz dostatecznie halasuja) . Wiatraki beda chlodzily takze kompresor , gdyz sa nawiewowe .

 

Dołączona grafika

 

Moj kompresorek - Aspera NBM1116Y na R600a , zalana olejkiem estrowym . Bedzie to chodzilo na R290 czyli propanie, pobranym z zamrozonej butli z propanem-butanem :cool: . Moze ktos wie jaka moc ma moj kompresor :?: :?:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Parownik - 45x45x6 mm podstawa , na to kapa na rure miedziana 28mm i 19 pinow z drutu 3mm miedziak . Wysokosci nawet nie mierzylem ale chyba cos okolo 25mm wyjdzie. Frez pod kape handmade by dremel ;-) . Jak widac (a moze i nie :oops: - sorki za jakos fotek) podstawa juz pospawana -lut twardy 98% Cu i 2% Ag - palnik mam acetylo-tlenowy :-D . A kapy nie spawam bo czekam na kapilare 0.8 mm ....

 

Dołączona grafika

 

Skrecilem taka spiralke na ssacej, by ciekly freon nie wpadal do kompresora i go nie psul :cool: - slyszalem ze tak sie robi by kompresor nie cierpial zbytnio :mrgreen: . Ssaca b. dluga (ponad 2m) - agregat bedzie stal pod biurkiem , a kompa na biurku :-) .

 

Dołączona grafika

 

To juz gotowy do pracy kompresor serwisowy - kompresor z lodowki Minsk 126 91r. , podstawa na kolkach . Niestety pod tloczaca musze podstawiac jakas puszke na olej (oryginalny mineralny) , bo jednak ciutke mi go wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>e - ale b. niewiele - z 1-2 ml na 30 minut :-) .

 

Dołączona grafika

 

I na deser moj waz serwisowy 90 cm z uszczelkami teflonowymi .

 

Uklad bedzie w calosci na rurkach 1/4 cala OD (6.35 mm) , filtr lodowkowy z sorbentem 15 gramowym .

 

Izolacja : otulina neoprenowa na ssacej 9x6 mm , a parownik penie bedzie zalany pianka poliuretanowa . Socket wysmaruje pasta silikonowa izolacyjna (tylko jest problem bo jest strasznie gesta) , a na "plecy" plyty gabka lub neopren scisniety sklejka.

 

Czym skleic otuline neoprenowa po przecieciu (montaz na rurce ssacej) ??? :?: Tasma a'la Power Tape sie nada czy nie ???

 

 

Z gory dzieki za wszelkie porady i sugestie.

 

Big thx dla RaVeN'a155 ktory zawsze sluzy mi pomoca :-D i dla Tonic'a ktory takze udzielil mi wiele cennych rad - jeszcze raz sorki - wiesz za co - taka glupia sprawa wyszla :oops:

 

Mysle ze moze uda mi sie skonczyc agregat po feriach (mazowsze ma od 15 lutego do 1 marca) . Na razie trzyma mnie brak kapilary ktora planujemy zamowic na spolke z MeGaMuCieK'iem - 30 m kapilarki 0.8 mm ID. Juz by byla gdyby byla do kupienia w ABC teraz , ale nie ma i nie wiadomo kiedy bedzie :evil: . Wiec kupie pewnie w Popularnej - tylko musze tam pojechac ...

Jakby komus byla jeszcze potrzebna to bedzie mogl odkupic ode mnie pare metrow bo bede mial jej 15 m :-) :!:

 

 

pozdro

piotres

Edytowane przez piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się agregacik, ładnie zaplanowany

 

Daj na ssąca dwie otuliny, izoluj, izoluj i izoluj, jak to mawiał Gary Lloyd:D

 

Ja u siebie dam trzy otuliny (9x6, 9x15, te dwie ścisnę i nałożę na nie

otulinę ~12x34), spiralę na ssącej w środku zaleję poliuretanem, a z

zewnątrz owinę otulinami

 

BTW, umieszczam fotki, który dosyć dawno piotres zrobił, dzięki mu za to

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Teraz znaaaacznie inaczej wygląda, gwarantuję wam.. odmalowany skraplacz,

wentylator, kompresor, trochę inna linia tłocząca i ssąca, mam parownik i kapilarę

i te części są pospawane, tak, że FC ma konkretne kształty

 

Co mi jeszcze zabrakło..? Muszę wspawać parownik (teraz go szlifuję, horrendalne

to jest, przez resztki od twardych lutów i zakupić nowy filtr (ten na fotkach to do

przymiarki i jest na kielichach, nówka będzie miała końcówki do lutowania)

 

A tu mała galeryjka, hasło : alamakota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@berkut :

 

Ciesze sie ze berkut , jednak ma jeszcze troche czasu na ocene wyczynow kolegow z forum :-D .

 

Czyli mowisz ze nigdy nie zdejmowac zaslepek z filtra ? Normalnie na polce to on lezy z korkami i czeka , a zdjalem je w sumie z 5 razy, najdluzej na 5 minut :-) . I juz by mial sie skiepscic ?

 

Tak, nie planuje weza elastycznego nierdzewnego na ssacej, poniewaz to Mk1, to wogole nie wiem czy cos z tego bedzie (zapowiada sie OK, ale noz, widelec ;-) .

 

Narazie ma styknac zwykla rurka rozhartowana (wg Twojej rady z tego tematu) - pisales ze to rownie dobra metoda na zrobienie elastycznej ssacej jak nierdzew z tubes (cytat: "Po rozchartowaniu dlugotrwalym, z dlugim okresem stygniecia rurki te sa tak miekkie ze je mozna na palcu zawinac."- berkut) . Wiec tak tez zrobilem i rzeczywiscie stala sie z 2 razy mieksza :-D . Licze ze bedzie OK z ta rurka .

 

Jak zobacze pierwszy szron na parowniku to pomysle na kolejnymi ewolucjami mojego FC :-D .

 

Zdjecie parownika jest niewyrazne to fakt :oops: . Ale chyba wiem o co Ci chodzi - pewnie o to ze z plaskownika nadtopilo sie troche miedzi - tak ale mysle ze nie bedzie to w niczym szkodzilo bo spod jest rowniutki . Dla mnie ujdzie :mrgreen: . Acetylenu daje tylko tyle zeby mi palnik nie zgasl , dysze mam "2" (najmniejsza) - fakt troche uzywana juz. To prawda ze dysze trzeba wymieniac co jakis czas :?:

 

Moze wiesz jakiej TANIEJ tasmy/kleju uzyc do sklejenia przecietej otuliny neoprenowej ???

 

Aha i bardzo mi zalezy na kupnie w Wawce gdzies z 4 m kapilary 0.7 lub 0.8 - moze wiesz gdzie mozna na metry zakupic ?

 

Scigac sie nie scigam (jeszcze :lol:) , bo jestem mlodszy od Ciebie :mrgreen: . Ale fakt, szybkie samochody to moja wielka pasja ,mysle juz o moim wybebeszonym do blach wnetrzu przyszlego samochodu i o itp. debilskich dla wielu sprawach zwiazanych z samochodami :-D .

Na "Modlinie" bylem kazdym jaki tylko byl - mam tam ok. 12 km :-) .

Na forum.streetracing.pl tez zagladam (ale nie pisze raczej- brak stalki- only kafeja :-( ) , widzialem twoj projekt turbinki - zaloz to do jakiegos samochodu i niech wszyscy zobaczac co to jest warte - sam jestem ciekaw . W kazdym badz razie - RE5PECT :-D

 

 

@Tonic :

 

Dzieki za info o kompresorku - 1/5 HP, 144 W - na poczatek ma styknac :D

 

No to niezla pyta ci wyjdzie z tej ssacej- 58 mm :lol: . Ja ja patrze na zachodnich serwisach to ludzie daja pojedyncza otuline i jakos jest , wiec nie wiem czy to juz nie lekka przesada . Moze doloze druga , jak uruchomie w koncu agregat i bedzie zle to pomysle nad tym .

 

Czekam az ukonczysz swoj agregat, ciekaw jestem o ile bedziesz lepszy ode mnie w temperaturce na parowniku w stresie :-) . Moze skonczymy nasze agregaty w podobnym czasie .

 

I jak zdobyles juz ten R22 ??? Jak tak , to pochwal sie gdzie udalo Ci sie namierzyc go :-) .

 

 

 

Aha zdjecie parownika nr 1 jest lekko nie aktualne, poniewaz z boku kapy widac nawiercony otwor na kapilare (niedoczytalem wczesnie ze jej wylot powinien byc centralnie nad jadrem) , a wczesniej wywiercilem otwor . Teraz ten otwor jest juz zaspawany, a kapilara bedzie wchodzic "od gory" tuz obok ssacej (wspolny otwor) .

 

Moze ktos chce miec 15 m kapilary 0.8 mm ID za 57 zl ??? Bo MeGaMuCieK pisze ze jest splukany, i narazie sie ze mna nie zrzuci :-( . A ja chce juz ta kapilarke .

 

PS. Dodalem jeszcze jedna fotke calosci (nr 2) . Dzis pomalowalem juz podstawe na czarno - wyszlo wzglednie ladnie ;-) .

 

pozdrawiam wszystkich

 

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Oto zespawany i wstepnie wyczyszczony parownik o podstawie 45x45 i wysokosci 28 mm. Jego konstrukcje opisalem kilka postow wyzej.

 

Kurcze kapilarka juz dawno powinna byc, a jeszcze jej nie ma :-( . Dzis zaczynaja mi sie wlasnie ferie :mrgreen: i chce skonczyc wreszcie i wytestowac moj uklad, a tu masz :-( .

Licze mocno ze dzis , ew. poczatek przyszlego tygodnia bedzie w koncu ta wyczekiwana kapilara 0.7 mm ....

 

Po feriach, mysle ze zaprezentuje uklad - jesli wszystko pojdzie zgodnie z planem :grin:

 

pozdro

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

dobra panowie- pytanie za 100 pktów. Skąd ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> czynnnik chłodniczy, np. R22 albo jakiś inny. No i jaki będzie najlepszy do układu niskociśnieniowego ??

Znalazłem jakiegoś gościa co mi napełni układ za 100zł, ale to straszne zdzierstwo (chyba) :?

Bo mam w planie (narazie w głowie) zrobić miniFC, coś minimum o połowe mniejszego niż IceBOXy... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam go robiles?  8O  jak? :blink:

1290927[/snapback]

:D Tu masz całą serię:

Dołączona grafika

 

 

A ten najbardziej przypadł mi do gustu i wszystkie następne generalnie będą takie jak ten, chyba, że ktoś zażyczy sobie inną wersję to nie widzę, żadnego problemu :) :

Dołączona grafika

 

Jeśli ktoś potrzebuje taki spód lub cały parownik to pisać na GG, Tlen lub PW:

GG: 3292606

Tlen: luks__pl@tlen.pl

Mail: lu.ks@interia.pl

 

Cena za spód taki jak na fotce wyżej to ok.30-35zł

Oczywiście spody robione są pod wymiar taki, jaki określi kupujący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

Wczoraj, z wydatna pomoca osob trzecich udalo mi sie zobaczyc szron na parowniku mojego FC .

 

Narazie uklad pracuje jeszcze "na sucho", na dniach zakladam go na procka - relacje foto zdam z tego za jakis tydzien .

 

FOTOSTORY Part 1 :

 

Dołączona grafika

 

Parownik tuz po przyspawaniu rurki ssacej wraz z kapilara . Uzylem kapilary 0.7 mm i zdecydowalem sie na 275 cm dlugosci .

 

Dołączona grafika

 

Na ssacej kompresora byl zacisniety kawalem rurki aluminiowej - dremel poszedl w ruch . Kompresor jest nowy, lecz jest wyjety z lodowki, w ktorej uszkodzeniu ulegla w transporcie obudowa .

 

Dołączona grafika

 

Uklad tworzylem przy pomocy palnika acetylo-tlenowego. Plomien (jak widac) ustawilem najmniejszy z mozliwych.

 

Dołączona grafika

 

Po spawaniu parownik trzeba bylo ponownie wyczycic ....

 

Dołączona grafika

 

Kapilara scisle owinieta przez mojego kolege wokol ssacej (sub-cooling musi byc :mrgreen: ) .

 

Dołączona grafika

 

Przy laczeniu tloczacej z kompresorem musialem uzyc mufy, bo ucialem ciut za krotka rurke . Reszta mojego ukladu jest spawana "na kielichy" .

 

Dołączona grafika

 

Spawania juz finish . Teraz czas zrobic proznie "kompresorkiem serwisowym", ktory juz dawno przygotowalem w tym celu. Podczas robienia prozni rurki ukladu ogrzewalem palnikiem na propan-butan, by wyparowala wszelka wilgoc z calego ukladu .

 

Dołączona grafika

 

Czas na napelnienie . Przyszedl pierwszy duzy zonk bo okazalo sie ze temperatura parownika schodzi tylko 4*C w porownaniu do otoczenia :zonk: . Napelnialem R290, czyli propanem pobranym z zamrozonej do -15*C butli z propanem-butanem od palnika (butan zamarzl i osiadl na dnie). Myslalem ze cos za duzo daje gazu,lub za malo - czyli mowiac krotko zle napelniam- berkut i RaVeN155 bo o tym wiedza (bo ich mocno meczylem) :grin: . Robilem z 5 prob z iloscia gazu i NIC :cry: .

 

W koncu postanowilem zawolac mechanika od lodowek - Pana Zygmunta- by zdiagnozowal on przyczyne takiego stanu rzeczy.

 

Zaczalem myslec o innym gazie- w koncu kompresor byl na R600a wiec moze ? Niby powinno dzialac na R290 ale... kupilem wiec 300 ml gazu do zapalniczek RONSON- to najprawdziwszy izobutan R600a.

 

Dołączona grafika

 

Pan Zygmunt od razu zarzadzil ze napelniamy uklad R600a. No to dawaj- przez specjalnie spreparowana przejsciowke z zaworu serwisowego i waz serwisowy . Po kilkudziesieciu sekundach zobaczylismy lekki szronik na ssacej - W KONCU - PIERWSZY SZRON !!! . Okazalo sie ze kompresory fabrycznie przystosowane do R600a (czy R134a) nie pracuja poprawnie na R290 (wiec na R22 pewnie tez) . Okazalo sie tez, ze wczesniej dobrze przeprowadzalem proces napelniania, tylko gaz byl zly .

 

Dołączona grafika

 

Przy pracujacych wentylatorach na skraplaczu wpusciulismy gazu tyle by bylo lekkie "vaccum" - podcisnienie -0.25 bara na stronie niskiego cisnienia (przepraszam za manometr Pana Zygmunta :grin:) . Manometr- to byla druga kozysc z wezwania "speca" . Po wylaczeniu wentylatorow na skraplaczu "niskie" cisnienie podnioslo sie i wynosilo rowno 0 bar.

 

Na wysokim cisnieniu niestety nie sprawdzalismy cisnienia, bo nie mam zaworu na wysokim cisnieniu - w moim ukladzie jest tylko 1 zawor na kompresorze i spokojnie wystarcza.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Po kilku minutach temperatura parownika ustabilizowala sie na -39*C (nawet wskazywalo najnizsza wartosc -41*C przez pewnie czas :mrgreen:), ale testy odbywaly sie przy temperaturze otoczenia 1*C . Po wylaczeniu wentylatorow na skraplaczu temperatura parownika wzrosla do -32*C (nadal test w temp. powietrza 1*C), a skraplacz zrobil sie piekielnie goracy . W temperaturze otoczenia 22*C temperatura parownika wyniosla -30*C z wlaczonym chlodzeniem skraplacza .

 

Dołączona grafika

 

Spiralka na ssacej po 5 minutach pracu agregatu.

 

Dołączona grafika

 

Kompresor lekko sie oszrania podczas pracy, ale po zalozeniu na procesor moze byc dobrze . Kalibracji narazie nie robilem, wykonam to po montarzu parownika na mobo. Wbrew powszechnej opinii ze oszranianie sie kompresora jest dla niego niebezpieczne, Pan Zygmunt powiedzial ze tak moze byc i nie niesie to zadnych zagrozen .

 

Dołączona grafika

 

Ktos sobie zyczy nieco lodu do coli (ew. whisky :mrgreen:) ?

 

Dołączona grafika

 

Po prowizorycznym zalozeniu otulin na nie-cala ssaca na parowniku udalo sie uzyskac -33*C stabilne, w temperaturze powietrza 22*C .

 

Dołączona grafika

 

Czas na izolacje ...butla z pianka poliuretanowa poszla w ruch...

 

Dołączona grafika

 

Parownik zaizolowalem sklejonymi ze soba warstwami mat neopreonowych oraz odrobina pianki.

 

Dołączona grafika

 

Gotowa zapinka na Socket A .

 

 

Na dniach dokoncze izolacje i montuje calosc na procka . Relacje jak dobrze pojdzie zdam za tydzien. Zyczcie mi powodzenia ;-) .

 

@Maciek : Orbital po zaspawaniu blacha miedziana powinien byc OK jako parownik . Ale czy nie lepiej (i taniej) zrobic parownik od podstaw ? Troche wiecej roboty, ale ... Mi by bylo szkoda niszczyc Orbitala- opylil bym go na allegro i zrobil samodzielnie parownik . A kapilare podeslal mi Ginger78 z Bialegostoku - tam prowadza detal kapilar :grin: .

 

C.D.N.

 

PS. Niestety te wczesniejsze zdjecia usunalem przez pomylke i juz ich nie bedzie :mur:

 

pozdro for all

 

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze ze dziala ale imo twoj termometr szaleje. Z mala proznia nie zrobisz -40C na tym R600A. Albo tak jak mowie w tym ronsonie jest duzo propanu.

 

Ten kompresor po prostu MUSI pracowac z propanem. Cos musialo byc zle robione.

 

Nie moze byc szronu na kompresorze, nie powinno. Czynnik chlodniczy w oleju powoduje jego rozrzedzenie i zmienia jego parametry na znacznie gorsze.

 

Zaloz teraz na proca :D

 

Czy rozhartowales rure ssaca przed zalozeniem jej ? Bo widze ze raczej nie a to zle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szronu nie powinno być na kompresorze przy braku izolacji i obciążenia

 

Przy obciążeniu szron odsunie się od kompresora, ale przy izolacji z

kolei przybliży się, więc teoretycznie przy całkowicie skończonym

układzie szron znajdzie się na kompresorze wokół ssącej..

 

Ale i tak odwaliłeś kawał dobrej roboty, temperatury są całkiem, całkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@majkel84 : Wiekszosc "prawdziwych" freonow jest sprzedawanych w butlach po 11 kg i to jest najwiekszy problem ... Bo taka ilosc starczy Ci na napelnienie ok. 30 ukladow DoD - wiec troche duzo . Ale niektore gazy (a nie wszystkie) sa sprzedawane w malych butlach po 1 kg np. R134a, R410a, R600a - cena 50-70 zl za taka butle 1 kg.

Mozesz tez uzyc gazu do zapalniczek (bo to R600a - izobutan) - ja napelenilem swoj uklad za 12 zl :razz: - 300 ml gazu RONSON wystarczylo w zupelnosci - i jeszcze zostalo ciutke na kalibracje .

lub

Mozesz uzyc zwyklego propanu bo to freon R290 (lub propanu-butanu - gorszy) - 13 kg butla propanu kosztuje 33 zl (musisz miec butle na wymiane) .

 

 

 

@berkut : Z tego co gdzies slyszalem to R600a jest bardzo zbliony parametrami do R134a - a wyczytujac ze skali mojego manometru to R134a ma -25*C przy 0 barach . Ja na gazie RONSONA (wiec chyba to R600a) mialem -26*C przy 0 barach, bez zadnej izolacji . Wiec chyba wszystko sie zgadza jak na moj rozum.

 

Ja mysle teraz ze dlatego to nie dzialalo mi z propanem bo go za malo wpuscilem i bylo zbyt wysokie cisnienie na ssacej, by uzyskac sensowna temperature . Teraz mam juz manometr to bym sie przekonal . Ale nie chce spuszczac R600a narazie, bo uklad na tym dobrze chodzi i temperaturki mam takie ktore mnie satysfakcjonuja :razz: .

 

Moze znasz jakas strone WWW z temperatura poszczegolnych freonow w danym cisnieniu ??? Bo to by byla bardzo pomocna stronka.

 

 

Termometr mierzy mi OK - testowalem go u mnie w pokoju przez tydzien i pokazywal na ogol 22*C, tak samo jak inny termometr pokojowy .

 

Juz nie ma szronu na kompresorze teraz .

 

Rurke rozhartowywalem (jesli mozna to tak nazwac :lol:) poprzez 10-krotne rozgrzanie rurki do czerwonosci i jej 10-krotne, 30 sekundowe stygniecie. Na 2 godz. po tym zabiegu wydawalo mi sie ze teraz rurka jest mieciutka (bo taka byla - z 3 razu mieksza w stosunku do takiego stanu, co ja kupilem) . Polezala kilka tygodni na polce i znowu cos stwardniala, ale i tak wydaje mi sie ze jest mieksza w porownaniu do tego co bylo ze sklepu .

 

A jak wg Ciebie wyglada prawidlowe rozhartowywanie rurki 6 mm ???

 

Potestuje narazie na tej rurce, a jak uklad bedzie mocno niepraktyczny to kupie pewnie waz elastyczny - nierdzew. Znalazlem nawet juz taki taniutki waz, tyle ze on ma 1/2 cala wewnetrznej, czyli troche sporo - 12.7 mm ... Ale mysle ze sie nada.

 

@Tonic : dzieki :D . Z niecierpliwoscia czekam na Twoj uklad Direct-on-die , jestem tez strasznie ciekaw ile *C osiagniesz :wink: . Kiedy planowany finish ? :)

 

 

Izolacja juz gotowa. Na ssaca poszla podwoja izolacja z otuliny 9/6 i 22/9 :razz: .

 

PS. Cudem udalo mi sie odzyskac te starsze zdjecia mojego FC - w nastepnym tygodniu znowu beda dostepne na forum :-) . Musze je tylko ponownie za-FTP-owac w netcafe :-/ .

 

pozdrawiam

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek dobra robota :D

tez znalałzem jedna osobe co mi kupi kapilarke na metry (pozdro dla niej ;) )

parownik parwie gotowy. tzn wszytko pospawać, znalzłem Pana roberta (też pozdro dla niego) co jest zawodowym spawaczem i za browca wszytko mi pospawa :)

Kompresor tak jak mam juz upatrzony z lodówki która uległa uszkodzeni podczas transportu, ale oczywiście nowy :mrgreen:

Skraplacz tez juz upatrzymeł i zakleppałem, lezy na skupie złomu, ale wygląda bardzo dobrze i sądze że nie bedzie z nim problemu ;)

Nie wiem co do parownika, ale wedłóg nie oficjalnych wiadomości dioda ma sprzedawać swoją wersje parownika chillego, ale to sa tylko plany :)

co do parowinka robie taki sam jak ty, to chab jest najlepsza konstrukcja która nie wymaga specjalistycznych narzedzi i łatwo można wszytko dostac :)

 

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim poscie wyszedlem z tym madrzeniem sie o gazie jak jakis LOLEK maxymalny. Pisalem jak porabany :lol: . Ale nie bede edytowal postu, zeby bylo widac jak dochodzilem prawdy :D .

 

Po analizie skali manometru, przemysleniu sprawy i doczytaniu doszedlem do wniosku ze rzeczywiscie za nic w swiecie nie zszedl bym do -26*C przy 0 bara na czystym R600a . Tyle to powinienem miec na R134a, przeciez !

 

R600a paruje w cisnieniu 0 bar przy -11.7*C , czyli nie moglbym zejsc ponizej -12*C za nic gdybym mial nabity uklad czysciutkim izobutanem, a przy znacznym podcisnieniu moze bym uzyskal z -20*C .

 

-26*C @0 bar to mi idealnie pasuje do R134a bo on ma (wg danych laboratoryjnych) -26.2*C przy cisnieniu atmosferycznym (czyli 0 bar) .

 

Podsymowujac : Gaz do zapalniczek RONSON to nie moze byc czysty izobutan (wg powszechnej opinii tak jest), to musi byc mieszanka izobutanu z propanem (lub innym gazem), czyli R600a+R290 . A wlasciwosci ma troche lepsze jak R134a (ale napeno gorsze od R22 czy R290), czyli parowanie w okolo -27*C do -30*C przy cisnieniu atmosferycznym.

 

Sorki za ten maly wyklad, ale ta zagwozdka nie dawala mi spokoju ;-) .

 

Oczywiscie berkut mowil to odrazu, ale ja sie probowalem madrzyc... teraz wiem ze w dziedzinie chlodnictwa nie ma co sie z berkutem nawet probowac niezgadzac :lol: .

 

Chcialem to juz wczoraj napisac, ale padl mi calkiem net i nie moglem wejsc na forum :cry: .

 

@MacieK : Spawanie to najfajniejsza czesc tworzenia calego ukladu - nawet nie wiesz co tracisz :D

 

Pytanie do starych wyjadaczy : Czy podcisninie na ssacej jest szkodliwe dla kompresora ??

 

 

pozdrawiam

piotres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy jakie podcisnienie, ogolnie nie dopuki kompresor nie zacznie sie mocno grzac (podcisnienie=maly przeplyw gazu=slabe chlodzenie kompresora). Jesli kompresor jest dobrze chlodzony i pilnujesz cisnienia tloczenia rowniez to nie ma problemu z podcisnieniem. problem zaczyna sie kiedy masz duze podcisnienie, duze cisnienie tloczenia (slaby skraplacz czy czynnik chlodniczy o wysokim cisnieniu skraplania) i slabe chlodzenie kompresora.

 

nie musze chyba dodawac ze im wieksze podcisnienie tym mniejsza wydajnosc spowodowana zmniejszeniem przeplywu czynnika w ukladzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...