Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

kuki83 - procki tak jak inne układy scalone produkowane są na kilka zakresów temperatur otoczenia pracy. Standart dla celów domowych-biuro itp to 0 - 70 st C. Największe to -40 - + 125 określane jako specjalne - militarne, kilka do kilkadziesiąt razy droższe. Czasami dla celów specjalnych stosowane są inne zakresy np samochody, statki powietrze i morskie, specjalne w przemyśle.

To, że znalazłeś podane zakresy temperatur nie znaczy, że procesor, który kupisz w sklepie je spełni. Prawa fizyki działania tranzystorów w procku ograniczają najniższą temp. To, że chłodzony jest azotem procesor nie oznacza, że można go wystartować w temp -100st C i będzie poprawnie działać. Jeszcze nie spotkałem takiej informacji, a bełkot o chłodzeniu azotem w temp -170st C to temp "otoczenia" a nie procka - kryształu.

Nie wiem czy standartowe C II i P III normalnie są produkowane na temp -25st C, choć nie wątpię, że przy tej temp potrafią pracować, może nie wszystkie będą startować bez błądów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkowicie sie zgadzam z toba ufo.

 

Moj athlon xp nie da sie uruchomic (jest jakby zwarie na mobo) przy temp. ponizej ~ -17 czy -25C i musze proca "dusic" (nonstop wciskajac power'a) az procesor sie tak rozgrzeje ze caly komp "zaskakuje"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calkowicie sie zgadzam z toba ufo.

 

Moj athlon xp nie da sie uruchomic (jest jakby zwarie na mobo) przy temp. ponizej ~ -17 czy -25C i musze proca "dusic" (nonstop wciskajac power'a) az procesor sie tak rozgrzeje ze caly komp "zaskakuje"

To tak jak bys mial procka na korbe :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Berkuta to wtakim razie projekt kukiego odpada jezeli plyta glowna jest ustawiona pionowo tak jak w Midi Tower , wiec parownik kukiego jest ustawiony prostopadle czyli poziomo wiec freon nie bedzie wplywal na te dziorki, pozostaje wiec wykonanie projektu tego z precikami tak??? no chyba ze ten twoj najnowszy projekt. :wink: prosze o odpowiedz lub podpowiedz...

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy projekt Berkuta też będzie miał lepszą sprawność w pozycji pionowej?

 

BTW (off-topic), czy mój projekt ma szansę działać jako blok wodny, zakładając zwiększenie turbulentności przepływu u podstawy (wymieszanie warstw), gubościenną rurkę doprowadzającą i dobrą przewodność cieplną połączenia rurka_centralna-spiralne_żeberka?

Projekt ma wszak pewne zalety w przypadku dużo większej lepkości medium chłodzącego.

 

pozdrowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy projekt Berkuta też będzie miał lepszą sprawność w pozycji pionowej?

 

zdecydowanie najlepsza bedzie w pionie ale w poziomie bedzie tylko troszke gorsza, ale np. tu kukiego dla porownania bylaby bardzo slaba

 

 

BTW (off-topic), czy mój projekt ma szansę działać jako blok wodny, zakładając zwiększenie turbulentności przepływu u podstawy (wymieszanie warstw), gubościenną rurkę doprowadzającą i dobrą przewodność cieplną połączenia rurka_centralna-spiralne_żeberka?  

Projekt ma wszak pewne zalety w przypadku dużo większej lepkości medium chłodzącego.

nie sadze aby spisywalo sie dobrze jako blok wodny, duzo lepsze sa frezowane na "labirynt" czy wiercone (ja osobiscie jestem za lutowanymi z plaskownikow i frezowanymi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Berkuta (ponownie!!!) to wtakim razie projekt kukiego odpada jezeli plyta glowna jest ustawiona pionowo tak jak w Midi Tower , wiec parownik kukiego jest ustawiony prostopadle czyli poziomo wiec freon nie bedzie wplywal na te dziorki, pozostaje wiec wykonanie projektu tego z precikami tak??? no chyba ze ten twoj najnowszy projekt. prosze o odpowiedz lub podpowiedz... Berkut tak pozatym jak masz zamiar lutowc te zeberka przeciesz ich ma byc ok 70...??? :?

Pozdrawiam Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytam sie was cos, moze ktos mial z tym do czynienia, a mianowicie tak kumpel ma takiego samego procka jak ja (C2 667MHz) i ma plyta Abit BH6 i , w biosie max magistrale mozna ustawic 155MHz , ale co sie da nzniego wycisnoac to 1000Mhz przy 1050 przechodzi bios ale winda sie nie odpala , a przy 1100MHz to odpala sie tylko okran pokazujacy model grafiki , i myslicie ze czym to moze byc spowodowane , oczywiscie zalozylismy moje chlodzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytam sie was cos, moze ktos mial z tym do czynienia, a mianowicie tak kumpel ma takiego samego procka jak ja (C2 667MHz) i ma plyta Abit BH6 i , w biosie max magistrale mozna ustawic 155MHz , ale co sie da nzniego wycisnoac to 1000Mhz przy 1050 przechodzi bios ale winda sie nie odpala , a przy 1100MHz to odpala sie tylko okran pokazujacy model grafiki , i myslicie ze czym to moze byc spowodowane , oczywiscie zalozylismy moje chlodzenie

a ma taki sam model jadra jak Twoj ? moze ma jakas starsza wersja albo plyta wysiada jaka temp chipseta moj odpala wyzej jak ma cos okolo 20 stopni moze kontroler dyska nie wytrzymuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a do -270 to nie zejde w zyciu, mozliwe ze kiedys zrobie chlodzenie za pomoca CO2 ale w nic wiekszego nie bede sie pakowal... za drogie :/

taką temperaturę otrzymasz tylko za pomocą ciekłego helu ,

azot i CO2 stają sie przy tej temp. metaliczne.

a - 273 to zero bezwzgledne ( 0 K )

a co do obizonego oporu pradu przy niskich temp.

takie układy zwą się nadprzewodnikami i prawie stały CO2 dopiero by do tego doprowadził

NA był by w sam raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz ruszylismy tego procka , (mode laki sam jak ja mam) ale byl jeden motyw , on ma kontroler ATA100, taki na gniazdo PCI i ten kontroler mu wieszal , ale zrobilismy jeden myk, a taki ze wziolem lutownice ,kupilem bramke NOT (7404 ) i generator kwarcowy(33,3...MHz) , i przylutowalem na sztywno, wiec jak zmienialo sie taktowanie procka to czestotliwosc na gniazdach PCI byla zawsze stala czyli 33,3...MHz . :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do berkuta jak zabezpieczyc procka i plyte glowna przed wilgocia tak aby cala izolacja nie byla za trudna w wykonaniu ale takze nie za duza...???? , tak pozatym, co zrobic aby ta izolacja zapewnila mi max bezpieczenstwo dla proca i plyty glownej tak abym sie nie srał podczas korzystania z kompa ze moze mi cos sie spier... :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dioda - ja zauważyłem u berkuta cały socket został rozłożony, uszczelniony, złożony od nowa. Więc problemu z wilgocią nie ma. A na powierzchni jakimś preparatem jeżeli dobrze pamiętam potraktował, żeby wilgoć nie narobiła szkód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak "zaglutowac" procka ale, przecierz pianka na zewnatrz do pewnego stopnia nasiąknie wilgocia i trzeba bedzie ją zmieniać , a jak zrobić aby uszczelnić procka tak termicznie aby na zewnątrz sie nie bawić w "glutowanie" pianką tzn. wewnatrz oczywiscie procek uszczelniony silikonem i twardą gąbką (pod prockiem), a z zewnątrz....???? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie bedzie pianka o zamknietych porach ktora nie przepuszcza powietrza ani nie chlonie wilgoci

 

pozatym poodbnie jak w KryoTech bede mial aluminiowy pancerz ktory bedzie podgrzewany - zreszta prawie cala izolacja bedzie oparta o ten pancerz, pianka bedzie tylko poto zeby umocowan parownik w nim i zeby uszczlenic polacenie- mobo-pancerz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak zrobic taki pancerz (KryoCavity)... sam chcialem zrobic cos takiego tylko jak ??? (patrząc na zdjęcia mocowania tego to trzeba bardzo uwazac na elektronike, pozatym porzadna izolacja z gumy) a jak zamierzasz dorobic druga zewnetrzna czesc to z tylniej strony plyty glownej...???, jak masz jakis pomysl to rzuc bo sam sie zastanawiam co z tym fantem zrobic.... a tak pozatym w srodku tej komory bedzie oczywiscie pianka :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sobie podliczylem ile beda mnie "kosztowaly" zakupy w usa.... takie duperelki jak polaczenia flare i inne szpargaly, weze do freonu elastyczne- !!_150$_!! ja pierdziele, ojciec mnie zabije jak mu pokaze co chce na gwiazdke (z czego 45 kosztuje tzr, reszta to duperelki :o)

 

moze jak sie uda namowic ojca to dokupi jeszcze narzedzia :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj pobawilem sie nowym parownikiem ala kukiego i dorobilem sobie do ukladu elastyczne przewody (nad czym sie nieziemsko napracowalem), mam tera 4m przewod o srednicy 4mm wewnetrznej (strona wysokiego cisnienia) ktory wytrzyma spokojnie ok. do 25 atm (testowalem) i 2 wezyk do strony niskiego cienienia, 9mm srednicy wewnetrznej, testowalem go do 15 atm

 

i jakie mam uwagi co do tego fc..

 

parownik kukiego w swojej pionowej pozycji jest bardzo wydajny, BARDZO, bardziej niz sie spodziewac moznabylo jednakze gdy sie go polozy na boku radzi sobie bardzo biednie

 

moj kompresor wypluwa duzo froenu do ukladu i ma to niestety bardzo negatywne skutki- olej zbiera sie w parowniku i wezykach i musze zrobic separator oleju od gazu- zrobie go w najgoretszym miejscu ukladu, tuz za wyjsciem od rurki tloczacej kompresora, bedzie mialo to postac pojemnika do ktorego wlatuje freon mniejwiecej na 1/3 dlugosci od dolu i na samej gorze jest wyjscie a na dnie bedzie cieniutenka rurka kapilarna (duuuuuuuuzzzzooooooo ciensza niz sie normlanie uzywa, tak cienka zeby tylko nia tej onej mogl wyplynac ktory sie zbiera) ktora olej bedzie splywal do strony ssacej przy kompresorze odrazu (kompresor nie bedzie pracoal na "sucho"

 

ponadto separator bedzie zaizolowany tak by osiagal jak najwyzsze temp by w nim freon sie mogl sie skraplac.

 

ok, logout :mrgreen: do jutra, lece kimac, moze jeszcze sie odezwe jak umyje zabki :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pojechany niepojechany zalezy co kto lubi niestety w naszej wiosce w serwisie lodowek koles powiedzial ze za 3 banki mi sprzeda kompresor ostro i za napelniene tesh by pewnie z 50zł wzial dlatego na razie lece na wc+mroz (dzisiaj jush jest -5 u mnie)

bede mial czas i kase to powli zrobie te fc i moze sprzedam bo mi nie potrzebne (ale jak znam zycie to zostawie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...