Skocz do zawartości
maltana

Sempron: wady, zalety, podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przestawiłem się 4 dni temu z Athlona 2800+ na Semprona 3000+. Mój stary procesorek strasznie się przegrzewał (w stresie dochodziło do 90C a w pewien dzień doszło do 100 i był restart) Tak skończył lecz nie do końca bo jeszcze działał. Mój Sempron ma temp 43C w windowsie i 56C w stresie podczas gry w GTA SA. Mój wujek powiedział mi że 60C na procesor to dużo i powinno się na stawić w biosie piszczenie. Po podkręceniu (standard 12x166=2000) 190x12=2280. temp 46C w windows i 61C przy GTA i Prime95. Więc nie wiem czy go mam podkręcać. Może pójdzie więcej ale ta temperatura. Może ktoś mi pomorze? sprzęt Gigabyte GA 7N400 E, Chieftec 410, dual 256 400mhz 8-3-3-2.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś jakie masz chłodzenie, moze rzeczywiścei warto pomyśłeć nad wymianą. Temp nie jest może jakaś straszna (w porównaniu z tym starym procem to pikuś:P) ale nie powinno sie przekraczać 60C a najlepiej 55C. Moze wystarczy że włożysz do budy 2 wiatraki, wciągający i wyciągający powietrze. TO poprawi cyrkulację i temp powinny spaść.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po podkręceniu (standard 12x166=2000) 190x12=2280. temp 46C w windows i 61C przy GTA i Prime95.

A czy na FSB 190MHz zmieniałeś mu napięcie?

Pytam, bo mam taki sam procesor i przy ustawieniu 180MHz wykrzaczył mi się totalnie a mam Abit NF7, PSU Chieftec 360-202-DF i pamięci, które wcześniej działały na FSB 222MHz (Kingston 2x256MB Dual)... :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz boxowe chłodzenie i chcesz bewić się w OC, to wymiana chłodzenia obowiązkowa, a i o lepszej paście wypadałoby pamiętać.

Jak wspomniał ajsi - przewiew w obudowie, też jest ważny, a mamy lato!

 

A poza tematem, to nieźle zajechałeś tamtego AXP....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie jak wieść gminna niesie płyty GB inaczej pokazują temp

czyli w porównaniu do innych płyt większą o około 10 stopni

tak wiec po przeliczeniu 51 to nie jest zle i nie ma co panikowac

chyba ze przyjdzie gorące lato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Sempron 2300+ na NF7-S śmiga stabilnie jak skała na fsb 230-240 MHz przy napięciu 1,6. Jednak przy ustawieniu FSB na 200 i niżej memtest86 sypie błędami. Inne Semprony chodzą poprawnie. Co to może być? Spotkał się ktoś z podobną sytuacją? Nie jest to wina pamięci ani jej timingów. Sprawdzano na trzech płytach NF7-S nowych - to samo. Wszystko działa poprawnie jeśli jest włączone Spread Spectrum dla FSB.

Edytowane przez Yacko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie mi poda.ć linka(zdjęcia np ) do tego jak zrobić z semprona wersje mobile,za dużo tych stron o sempronach

Tak jak na zdjęciu żeby przerobić semprona na mobile by zmieniać mnożnik trzeba połączyć najlepiej wszystkie mostki L5 jak połączysz tylko ten co pisze przy nim mobile to będziesz mógł zmieniać mnożnik max chyba do 11x już tego nie pamiętam

post-106431-1119523503_thumb.jpg

Edytowane przez adammm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 wentylatory, a obudowa jest otwarta. Na razie nie podkręcałem proca, lecz przy 190FSB nie musiałem zmieniać napięcia. Teraz pewnie go nie będę podkręcał ale jak przyjdzie zima, kto wie? Mojego starego Athlona sprzedałem dla kumpla za 120zł. Ma chłodnice i bez większych problemów ustawił 12.5x120=1500mhz. Temperatura 58C w stresie. Wydajność porównywalna z Sempronem 2400+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta trochę kiepskawa, chipset VIA, więc brak blokady na PCI/AGP. Także magistrali za dużo nie podniesiesz  <_<  Góra 180-190, więcej nie radzę.

1504732[/snapback]

aha, to na kt800 nie mozna dac 200fsb :blink: dziwne

 

mysle ze okolo 220-230 to naprawde max :)

 

mhm a te 2 cm do zasilacza nic sie nie stanie tzn czy sie ziesci mhm czyli muze zrobic drutoda ( semprona mi nei szkoda kupilem go za grosze) ;)

1505396[/snapback]

a co ma miejsce na chlodzenie do drut moda? :P

a to jest od srodka podstawki czy od krawędzi? :) ja myslalem ze mi sie na styk zmiesci q80alcu a tak naprawde to by sie 100alcu zmiescil :D

 

Na pewno czytasz co się pisze?

 

Sempron 2600+ na Socket A (32-bit) jest standardowo taktowany na 1833mhz (11x 166),

 

ale Sempron 2600+ na Socket 754 (64-bit) jest standardowo taktowany na 1600 mhz (8x 200)

1506021[/snapback]

aha, to juz amd wypuscil semprony z 64bit ? nie wiedzialem ze tak szybko

 

chyba ze chodzilo ci o podstawke z mozliwosciami 64-o bitowymi - to co innego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak reszta ale ja z tego rysunku na odblokowanie mnożnika nic nie jarze, co z czym zamalować.

jeszcze raz żeby zrobić semprona mobile trzeba połączyć dwa przecięte mostki L5 te dwa środkowe ( I : : I ) działa na pewno na płytach z układem via a nie działa na nforce na innych nie wiem nie sprawdzałem. Ja do zmiany mnożnika używam programu CrystalCPUID można sobie utworzyć skrót do ustawiania odpowiedniego mnożnika i wkleić go w autostart jest to o tyle przydatne że za każdym razem po uruchomieniu komputera przy wejściu do windowsa ustawia się automatycznie odpowiedni mnożnika i nie trzeba samemu go za każdym razem zmieniać.

Do połączenia mostków użyłem lakieru PulsarVolt B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie udalo sie za 2 podejsciem (1 jakies....2mc temu) zrobic l5mod do mobila. koh-i-noor hb + igla = xp-m :wink: i jestem na tyle leniwy ze odpalam crystalcpu i uzywam multipier management. oczywiscie po szybkim konfig :arrow: min 5x middle 8.5 max 10.5 przy roznych V. i w zwiazku z tym mam pytanie. czy regulacja napiecia tez dziala? bo trudno mi zmierzyc :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy regulacja napiecia tez dziala? bo trudno mi zmierzyc

Jeśli chodzi o reguilacje napięcia programem CrystalCPUID to na mojej płycie nie działa ta funkcja nie wiem jak jest na innych

Edytowane przez adammm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to chyba u mnie tez nie dziala. wczesniej przy ustawieniu mnoznika na 11x wywalalo pomimo zwiekszonego napiecia w crystalu. teraz na stale w biosie jest pod 1,8V i wszystko gra... szkoda troche bo by sie mniej grzal w idle przy niskim mnozniku :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz żeby zrobić semprona mobile trzeba połączyć dwa przecięte mostki L5 te dwa środkowe ( I : : I ) działa na pewno na płytach z układem via a nie działa na nforce na innych nie wiem nie sprawdzałem. Ja do zmiany mnożnika używam programu CrystalCPUID można sobie utworzyć skrót do ustawiania odpowiedniego mnożnika i wkleić go w autostart jest to o tyle przydatne że za każdym razem po uruchomieniu komputera przy wejściu do windowsa ustawia się automatycznie odpowiedni mnożnika i nie trzeba samemu go za każdym razem zmieniać. 

Do połączenia mostków użyłem lakieru PulsarVolt  B)

1513207[/snapback]

 

o ktory mostek chodzi, bo w semprach tak to wyglada oryginalnie ->L5 ( I : : I )

poszukalem troche i zrobilem moda na L5 ale tylko w takim wykonaniu ( I : I I )

moge zmnienic fsb ale mnoznik zostal 9x

czy ma to moze wygladac tak ( I I I I ) zeby mnoznik odblokowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ktory mostek chodzi, bo w semprach tak to wyglada oryginalnie ->L5 ( I : : I )

poszukalem troche i zrobilem moda na L5 ale tylko w takim wykonaniu ( I : I I )

moge zmnienic fsb ale mnoznik zostal 9x

czy ma to moze wygladac tak ( I I I I ) zeby mnoznik odblokowac

Dokładnie w sempronach tak oryginalnie wygląda cały mostek L5 i musisz połączyć te dwa środkowe przecięte mostki żeby zmieniać mnożnik max do 24x. Tak jak ty połączyłeś to będziesz mógł zmieniać od 3x w górę do chyba 11x max. Jeśli łączyłeś ołówkiem to najprawdopodobniej to jest powód przez który nie możesz zmieniać mnożnika mnie się za pierwszym razem nie udało połączyć ołówkiem dopiero z którymś razem zaskoczyło niestety takie połączenie jest nie trwałe i musiałem często poprawiać dlatego kupiłem lakier przewodzący i od paru miesięcy nie mam już takiego problemu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem:

Kupiłem sobie Abita NF7 S2G i nic na niej się nie da przekręcic.

Sempron 2200 - jak dam fsb na 200 [gluteus maximus] ciemno no i bios do resetu.

TwinMos 512 - zmiana timingów też [gluteus maximus] ciemność i trzeba reseta biosu wykonać

Jak te pamięci rozsynchronizuje z procem i dam 200 to też [gluteus maximus] nic się nie da zrobić. A wiem że wszystko mam sprawne bo na ASRocku wszystko idzie.

To chyba nie możliwe żeby na abicie nic się nie dało zrobić.

Proszę o pomoc.

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w sempronach tak oryginalnie wygląda cały mostek L5 i musisz połączyć te dwa środkowe przecięte mostki żeby zmieniać mnożnik max do 24x. Tak jak ty połączyłeś to będziesz mógł zmieniać od 3x w górę do chyba 11x max. Jeśli łączyłeś ołówkiem to najprawdopodobniej to jest powód przez który nie możesz zmieniać mnożnika mnie się za pierwszym razem nie udało połączyć ołówkiem dopiero z którymś razem zaskoczyło niestety takie połączenie jest nie trwałe i musiałem często poprawiać dlatego kupiłem lakier przewodzący i od paru miesięcy nie mam już takiego problemu  :wink:

1514345[/snapback]

przeczytalem

zastosowalem

zadzialalo

mnoznik 10 i przechodzi wszystki testy na 3dmarki i prime95 bez bledow

mnoznik 11 tak samo, temp w stresie 45, normalnie ok 35

i jestem bardzo happy

 

bardzo dziekuje za rade ;)

Edytowane przez puerta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w sempronach tak oryginalnie wygląda cały mostek L5 i musisz połączyć te dwa środkowe przecięte mostki żeby zmieniać mnożnik max do 24x. Tak jak ty połączyłeś to będziesz mógł zmieniać od 3x w górę do chyba 11x max. Jeśli łączyłeś ołówkiem to najprawdopodobniej to jest powód przez który nie możesz zmieniać mnożnika mnie się za pierwszym razem nie udało połączyć ołówkiem dopiero z którymś razem zaskoczyło niestety takie połączenie jest nie trwałe i musiałem często poprawiać dlatego kupiłem lakier przewodzący i od paru miesięcy nie mam już takiego problemu  :wink:

1514345[/snapback]

dzięki za fachową radę, jeszcze mam pytanko: z biosa sie nie da mnożnika zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal niewiem jak odblokować mnożnik w Sempron. W cześniej był załączony obrazek. Namalowałem na nim na biało kreski, czy jeśli w miejscu tych kresek bedzie coś przewodzące prąd to mnożnik bedzie odblokowany?? Jeśli nie to prosze narysować jak ma być połączone!!Z tego co wyczytałem wcześniej to wydaje mi się że dobrze narysowałem, ale wole się upewnić!! Na moim Sempronie 2600 bedzie działało napewno jak dobrze połącze i nic się nie spali(oczywiście zanim podniose mnożnik zmniejsze fsb)??

post-115225-1119980831_thumb.jpg

Edytowane przez szron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde dalej nie kapuje tego Mobila Czym to tzeba polaczyc i jak ??? :mur: pls pomuzcie

 

 

---------------

Sempron 2200+ | Mobo Asrock K7VT4A+ | noname256(333) KingSton 256(400)| geForce FX5500 256/128 | zasilka 350v hyba noname

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możecie mi powiedzieć jaki sempron pod socket A będzie porównywalny wydajnościowo z bartonem 2500+?

Defaultowo Sempron 3000+ jest wydajniejszy od Bartona 2500+ z racji jego taktowania (2 GHz, 12x166). Oczywiście rdzeń mają obydwa ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde dalej nie kapuje tego Mobila Czym to tzeba polaczyc i jak ???  :mur: pls pomuzcie

---------------

Sempron 2200+ | Mobo Asrock K7VT4A+ | noname256(333) KingSton 256(400)| geForce FX5500 256/128 | zasilka 350v hyba noname

1521388[/snapback]

Chyba tak jak na rysunku są białe kreski. A czym: ołówek (raczej nietrwałe i mogą być problemy), albo lakier prądoprzewodni! Nie wiem czy napewno tak jak na rysunku, ale na 99% (sam nie próbowałem), tak przynajmniej wyczytałem!

post-115225-1120127568_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...