Skocz do zawartości
Wrześni@k

ATI Radeon X800/X800 XT

Rekomendowane odpowiedzi

Ja to mam, i fakt jest cholernie wydajne, 28-30 w idle, max 36 w stresie (3dmarki np). Nie trzeba radiatorów, bo to chlodzenie to jeden wielki radiator aluminiowo-miedziowy po obu stronach karty (chlodzenie pamieci z drugiej strony). 0 grzania, O/C powyzej XT PE mnie szczerze powiedziawszy w ogole nie interesuje, 1200FPSow miejscami w 3dmarku 2003 przy 1 testach mi wystarczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z chłodzeniem pamięci po stronie GPU?

1216154[/snapback]

Po tej stronie jest na stałe, ale podejżewam ze po drugiej, mozna by tego chłodzenia nie zakładac na pamieci i wstawić tam jakies dobre radiatorki np revolteca, troche by to moze porawiło możliwosci OC pamieci, tym samym nie zaniżając Core. Co o tym myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potencjał OC pamięci i tak będzie ograniczany przez tą strone po której będzie można odprowadzić mniej ciepła. Więc nic nie da założenie jakiś wypaśnych radiatorów po jednej stronie gdy po drugiej będzie tylko miedziana blaszka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok , ale czy istnieje, taka możliwosc żeby tą tylną blache zastąpic radiatorami, jestem w posiadaniu takich radiatorków i bym to sprawdził sobie sam , ale nie wiem czy ta przednia czesc bedzie jakos możliwa do zamontowania, czy dalej bedzie sie trzymac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam zamontowac komplet, a dodatkowo w miejscach , w ktorych ta blaszka styka sie z pamieciami, nakleje radiatorki.

1216434[/snapback]

To ja mam tak w tej chwili zrobione, tylko z jednej strony można przykleić te radiatorki , bo z drugiej jest wentyl, nic to mi nie dało, jakby ten caly komplet odprowadzał cieplo tylko z rdzenia to to by dopiero było wydajne, dodatkowo by sie oblepiło pamieci i wtedy bez problemu 600/600, a swoją drogą co jest bardziej wydajne, podkręcenie rdzenia, czy pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600/600 na Silencerze, to niezlym optymista jestes - przynajmniej jesli chodzi o rdzen (chyba ze z Vmodem). Jesli trafi Ci sie dobry egzemplarz to z 580 bez moda powinienec wykrecic, na wiecej bym nie liczyl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a swoją drogą co jest bardziej wydajne, podkręcenie rdzenia, czy pamięci?

1216456[/snapback]

Moim zdaniem rdzeń. Można łatwo sprawdzić: Podkręć rdzeń, puść 3DMarka, zobacz wynik potem wróć z rdzeniem do wartości default i o tyle samo podkręć pamięć i też puść 3DMarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WYMIANA CHŁODZENIA NA ARCTIC COOLING ATI SILENCER 4

 

Krok po kroku jak to było:

 

Klient do wymiany chłodzenia, czyli Sapphire Radeon X800XT PE

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Kartę wyciagnalem z komputera i zacząłem zabierac sie za odkrecanie oryginalnego chłodznia. I tu pierwsza uwaga. Wbrew pozorom oryginalny coolerek jest przytwierdziny do karty nie za pomoca dwoch (jak mogło by sie wydawać), lecz TRZECH srobek. Samo sciagniecie nie nastrecza zadnych klopotow, na rdzeniu jest zwykla pasta termoprzewodzaca, zatem nie trzeba uzyc sily, by oderwac chlodziwo od rdzenia.

 

Zdemontowany oryginał (czerwonymi okregami zaznaczylem miejsca mocowania coolera do karty):

 

Dołączona grafika

 

Po demontazu moim oczom ukazal sie taki oto widok:

 

Dołączona grafika

 

Na rdzeniu znajdowala sie duza ( jak na moje oko o wiele za duza) ilosc pasty w kolorze grafitowym. Na szczescie (jak sie szybko okazalo) bardzo latwo mozna ją usunac. Zatem przygotowalem maly przybornik do czyszczenia...

 

Dołączona grafika

 

...i zabrałem sie za "mycie".

 

Chwila precyzyjnego przecierania i oto efekt:

 

Dołączona grafika

 

Lśniący rdzeń Radeona X800XTPE - R420

 

Czas na montaż Silencera.

 

Po rozpakowaniu paczki ( w sklad zestawu wchodzi: Silencer, radiator w postaci aluminiowej blaszki na pamieci po gornej stronie karty, zapinka, śledz na port PCI, 4 srobki, 2 gumowe podkładki i pasta silikonowa); całość prezentuje się nastepujaco:

 

Dołączona grafika

 

Ja zdecydowalem, iz uzyje zamiast dolaczonej pasty silikonowej, sprawdzonej przeze mnie Arctic Ceramique:

 

Dołączona grafika

 

Paste nalozylem starannie na rdzen, oraz na cooler i blaszke do chlodzenia pamieci:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zdecydowalem, ze nie naloze pasty na kostki pamieci. Wiekszosc zrobi pewnie teraz wielkie oczy i spyta: Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny. Chcialem w ten sposob sprawdzic czy cooler dobrze dolega do rdzenia i pamieci. Zatem skrecilem wszystko do kupy, po czym spowrotem rozkrecilem. Tak jak przypuszczalem, cooler niezbyt dokadnie przylegal do pamieci, o czym swiadczyla mala ilosc pasty pozostawiona na kostkach przez radiator. Dolozylem troszke pasty oraz posmarowalem pasta pamieci...

 

Dołączona grafika

 

...i skrecilem mocniej. Znow rozkrecilem. BINGO. Wszystko ladnie przylegalo. Skrecilem wszystko do kupy po raz ostatni.

 

I oto efekt finalny:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

...wraz z reszta "złomu":

 

Dołączona grafika

 

I na zakonczenie - oko w oko, standard cooling & ATI Silencer 4 - krociutki test temperatur.

Do testowania temperatur użyłem dwóch programów: Riva Tuner (do pomiaru temperatury) i Ati Tool (do wygrzewania karty).

 

Przebieg testu.

 

Ogółem test trwał 13 minut, z czego pierwsze 10 minut, to wygrzewanie karty (opcja „Scan for Arctifact”),

 

Dołączona grafika

 

...i kolejne 3 minuty to powrót do spoczynku.

Poniższe screeny przedstawiają wykres temperatur (odpowiednio dla chłodzenia standardowego, oraz dla ATI Silencer’a 4).

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Rożnica wyrazna, lecz nie powalajaca. Dodam tylko iz temperatury w pokoju podczas testow wynosily:

Standard cooling - 19 stopni

ATI Silencer4 - 23 stopnie

 

Teraz kilka uwag:

 

- uzytkownicy Abita NF7-S musza zrezygnowac z uzywania okraglych kabli IDE ( zbyt wysokie wtyczki); u mnie na zwyklych tasmach ledwo sie zmiescilo

- po wlozeniu karty w slot AGP w zasadzie jedynym wyjsciem, aby wyciagnac karte spowtotem, to rozkrecenie chlodzenia na wpietej karcie (brak dojscia do tego "dzyndzla', ktorym wypina sie karte.

- po zamontowaniu Silencera, bardzo utrudnione staje sie dojscie do dodatkowego zasilania karty (molexa)

- niestety moj egzemplarz ma zwalone łożysko wentyla (bardzo terkocze) i wysylam do wymiany - zatem sprawdzajcie, czy wszystko chodzi jak nalezy.

 

...i to byloby na tyle.

Pozdrawiam

Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie jesteś zadowolony z tego silencera4 ?

jak z głośnością??

silencer z jednej strony chłodzi pamięci? a na drugą stronę karty mogę założyc np. revolteki?

 

 

zeby odblokować 4potoki na x800pro trzeba połaczyć ścieżkę na rdzeniu.Mam lakier elektroprzewodzący i mam pytanie czy obejdzie się bez drapania tego izolatora bo nie chcę gwarancji stracić :-|

Edytowane przez Blue

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie jesteś zadowolony z tego silencera4 ?

jak z głośnością??

silencer z jednej strony chłodzi pamięci?  a na drugą stronę karty mogę założyc np. revolteki?

 

1226404[/snapback]

Ogolnie to musze go odeslac do wymiany, bo strasznie terkocza lozyska i jest to w tej chwili najglosniejsza nuta jaka dobiega z mojego kompa. Poza tym jest OK.

Na drugiej stronie jest taka blaszka, ktorej zadaniem jest chlodzic pamieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zdrapać i nie stracić gwary i w którym miejscu mam przestać drapać...

1226506[/snapback]

Igielka zekrobujesz klej tylko na samym pinie - by bylo widac gola miedz. Nie dlub zbyt gleboko, by nie "wwiercic" sie w nia. Laczysz mostek lakierem elektroprzewodzacym.

Jak bedziesz chcial przywrocic stan pierwotny to malujesz piny olowkiem by je delikatnie zaczernic i nie blyszczaly zbytnio, a na koniec izolujesz je klejem do papieru w sztyfcie (polprzezroczysty w plynie)-malutka kropelka na piny i nic nie widac ze cos dlubales :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz statystycznie 5% szans ze uda sie odblokowac potoki (mi sie nie udało) a pod mikroskopem ołówkowym lub dobrą lupą widać ślady ingerencji... - wg mnie jak ktos chce 16 potokow to lepiej kupic VIVO (tak zrobilem)

 

chociaz - VIVO cienko sie kręcą - mój nowy nabytek po fullmodach 540/580 (przed modami 500/500) a nieVIVO bez modów chodzila 550/570

 

btw czy ktos wie czym sie rozni PRO od XTPE poza zegarami? jakies timingi w biosie czy cos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barton 2400MHz, FSB 250, X800XT, pierszy test 3DMark2001SE 20 000ptk

NFS Underground 2, full detale 1024x768, spada momentami do 30fps, niezależnie czy jest AA i AF włączone czy też nie.

 

Właśnie jestem troche zawiedziony wydajnością karty, możliwe że nie w niej tkwi problem ale fps które osiąga nie są do końca satysfakcjonujące za tak drogą VGA, lepiej chyba kupić 9800XT.

 

Karta ma jedną podstawową zaletę spadek fps przy włączonym AA i AF jest wręcz zerowy.

 

Jest też jeden minus, moja ulubiona gra Q3 na sterownikach omega poprosu szarpie, nie ma płynności w renderowaniu, zaś na calistach w rozdzielczości 640x480 bardzo brzydko wygląda gożej jak na gf2mx, aczkolwiek już płynnie chodzi...

 

Z tego co zaobserwowałem pamięci wogule się nie grzeją co jest miłą niespodzianką, w stresie max co osiągają to 45*C w porównaniu z 9700 gdzie od mem można było odpalać papierosy, jestem tu bardzo pozytywnie zaskoczony, i podejżewam ze z mem da się tu powalczyć całkiem konkretnie....

 

W chwili wolnego czasu przyjże się bliżej tej VGA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko 5%??

a robiles x800pro bez vivo na xt  ??

i czy gdzies mozna oddać używaną kartę na gwarancji z dopłatą na jakiegos x800pro lub xt pe

1227461[/snapback]

wlasnie na takiej robilem, to byla swietna karta... 550/570 bez modow na stock cooling...

ale po rozpoznaiu tematu w sieci nie zdziwilem sie że mi się nie udało... natomiast VIVO-->XTPE to pisofkejk - niestety trzeba uzyc ołowka zeby jakotako chodziło... bo te VIVO to jakies odpady XTPE - ATI nawet sie nie fatyguje zeby przecinać ścieżkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NFS Underground 2, full detale 1024x768, spada momentami do 30fps, niezależnie czy jest AA i AF włączone czy też nie.

hehe u mnie i u znajomego jest to samo ... A czym miezyles temp. pamieci ?? i na ile mozna ufac wskazaniom karty co so temperatur :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Underground2 tak juz ma i koniec kropka. Czy to X800XT PE czy GF 6800 Ultra ilosc fps'ow zawsze bedzie "mala" - jak na karty tej klasy.

Niestety panowie z EA sie nie postarali i gra ma skopany silnik graficzny, lub inaczej mowiac, brak w niej konkretnej optymalizacji grafiki.

I niewazne czy gram w 1280x1024 full detal + AA i AF, czy w 800x600 minimum detali - ilosc fpsow jest porownywalna!!! Roznica moze 10 fps'ow. Szok.

 

Co do podkrecalnosci, moja sztuka jest taka sobie, mozna powiedziec kiepska 540/580 przy standardowym napieciu. Liczylem na wiecej, no ale coz, wszak to X800XT z wgranym biosem od PE.

W przyszlym tygodniu pobawie sie troche olowkiem i zobacze ile z tego wycisne.

PS. Napiecie na rdzeniu mam 1.4 v. Jak myslicie do ilu moge je bezpiecznie podniesc na Silencerze - 1,55v?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...