Skocz do zawartości
wilk100

własciciele starszych aut drzyjcie

Rekomendowane odpowiedzi

Po nowym roku nie będzie paliwa uniwersalnego

 

 

Właściciele starych samochodów po nowym roku mogą mieć problemy z zakupem paliwa na stacjach benzynowych. W sprzedaży będzie tylko benzyna bezołowiowa.

 

Dwa największe polskie koncerny naftowe PKN Orlen i Grupa Lotos od 1 stycznia zaprzestają produkcji benzyn uniwarsalnych stosowanych na przykład w maluchach czy Fiatach 125 p.

 

Koncerny uspokajają, że będzie można kupić specjalny dodatek potasowy, który po dodaniu do benzyny bezołowiowej pozwoli na tankowanie jej do starych samochodów.

 

Jednak Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen powiedziała IAR, że środek zalecany przez jej firmę będzie można stosować tylko do benzyn wyprodukowach w Płocku. Dlatego takich dodatków na rynku może być kilka i kierowcy mogą mieć problem z łączeniem ich z odpowiednią benzyną.

 

Zaniepokojona całą sprawą jest Polska Izba Paliw Płynnych. Do zakończenia produkcji paliw uniwersalnych pozostał miesięc a nikt dokładnie nie wie jakie stosować dodatki i w jakich proporcjach. Dlatego Krystyna Panasewicz z Izby przewiduje, że wycofanie z rynku benzyn uniwersalnych utrudni życie właścicielom starych aut.

 

Dopiero pod koniec miesiąca koncerny paliwowe zamierzają ruszyć z kampanią informacyjną na ten temat.

 

Eksperci oceniają, że przez ostatnie 3 lata sprzedaż benzyn uniwersalnych spadła o ponad połowę.

 

a tu link

 

 

 

http://info.onet.pl/1009165,11,item.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te importowane stare samochody od dawna jeżdżą na bezołowiowej.

Teraz właściciele starych maluchów, polonezów i "dużych fiatów" będą mogli poczuć się jak kiedyś właściciele dwusuwów - też muszą coś dolewaś do baku. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytajcie sobie dobrze o tym, maluch poldek i inne tego typu gady spokojnie mogą jeździć na bezołowiówce!!!

To nie jest tak ze tankujesz bezołowiową i szlak trafia auto zanim bak będzie pusty. Czytałem kiedys artykuł o tym. Duzo tysiąców trzeba przejechać zeby jakiekolwiek niepokojące zmiany w silniku zauważyć (przy pomocy aparatury pomiarowej) inna rzecz że te samochody i tak w większości sa w kiepskim stanie więc im wszystko jedno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bezołowiowa powoduje wypalanie gniazd zaworowych w głowicach nie przystosowanych do bezołowiowej. (np. stare kasze, te przed EL, DF i inne) ale np. w mądrej ksiązce od DF napisali ze mozna bez problemu lac bezołów, ale raz na 3 razy trzeba zalac ołowiową....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie nie tylko jezdza poldki i malce!!! Masa jest oldtimerow!!!. Ja mam 21 letnia skode odrestaurowaną i nie oznacza to ze mam ja zajezdzic jak wspomnial przedmowca dukat cyt:" tak w większości sa w kiepskim stanie więc im wszystko jedno."

 

bzdura!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze ze nie bedzie paliwa uniwersalnego. Moze w koncu znikna z ulic te małe fiaty bez kierunkowskazów i stopów.

Bez obrazy dla kierowców maluchów ale jestescie wiekszym zagrozenieim na drodze niz ktos jadacy 180km/h dobrym autem. Swiete slowa.

 

Pomijajac kwestie bezpieczenstwa krew mnie zalewa jak widze buraka z fiata 126p, przyciemnionymi szybami, zimnym łokciem, lotą jak w samolocie i do tego wygrac srednicy minumum 20cm zeby bylo slychac jak szlachta jedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze ze nie bedzie paliwa uniwersalnego. Moze w koncu znikna z ulic te małe fiaty bez kierunkowskazów i stopów.

Bez obrazy dla kierowców maluchów ale jestescie wiekszym zagrozenieim na drodze niz ktos jadacy 180km/h dobrym autem. Swiete slowa.

 

Pomijajac kwestie bezpieczenstwa krew mnie zalewa jak widze buraka z fiata 126p, przyciemnionymi szybami, zimnym łokciem, lotą jak w samolocie i do tego wygrac srednicy minumum 20cm zeby bylo slychac jak szlachta jedzie.

A niech sobie tak burak nawet wielka kupe na dachu wozi byle by normalnie jechal ale to zaden argument na temat likwidacji paliwa

 

Zreszta narod polski glupi nie jest i tak cos ludzie wymysla(alternatywa) wiec ja jestem dobrej mysli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koncerny paliwowe juz wymyslily:D

bedzie specjalna sproszkowana dosypka do paliwa czyjakos tak :)

bedzie tylko jeden minus. kazdy koncern bedzie robil swoja dosypke i np do paliwa z orlenu nie bedzie mogl dosypac pudru petrochemi plock :D i na odwrot :P LOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze ze nie bedzie paliwa uniwersalnego. Moze w koncu znikna z ulic te małe fiaty bez kierunkowskazów i stopów.

Bez obrazy dla kierowców maluchów ale jestescie wiekszym zagrozenieim na drodze niz ktos jadacy 180km/h dobrym autem. Swiete slowa.

 

Pomijajac kwestie bezpieczenstwa krew mnie zalewa jak widze  buraka z fiata 126p, przyciemnionymi szybami, zimnym łokciem,  lotą jak w samolocie i do tego wygrac srednicy minumum 20cm zeby bylo slychac jak szlachta jedzie.

 

a co wy sie uczepiliscie tak tych starych fiatów? Ja wole ładnie odrestaurowanego oldtimera np. DF125 Italy niz jakis plasitkowy nowoczesny shit w ktorym jak cos sie sypnie to od razu 10K zeta...pomyslcie ze niektorzy nie maja kasy na nowe samochody i musza jezdzic tymi starymi! :evil: :evil: :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu: tez lubie dobrze zachowane auta, ale w moim przypadku (chyba mam do tego pecha) na 10 malcow i kredensow 7 ma tak slabe swiatla, ze juz pare razy bym goscia roztrzaskal (i pewnie by byla moja wina, bo za nim jechalem), gdyby nie to ze juz mam odruch hamowania przed nimi.

 

Wracajac do benzyny- ktos na tym zarobi, ktos straci, Normalne.

Ludzie sie beda buntowac, na forach powstana topiki takie jak ten, ale swiat leci do przodu, i go nie zatrzymamy.

Ogladalem "Ja, robot" niedawno- tam jest taka fajna scena- "to jezdzi na benzyne? Przeciez ona wybucha".

Pewnie dozyjemy czasow, kiedy bedziemy opowiadac dzieciom "taaaak... dawniej wlewales do zbiornika takie cos i auto jechalo. A jakie to drogie bylo!".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze ze nie bedzie paliwa uniwersalnego. Moze w koncu znikna z ulic te małe fiaty bez kierunkowskazów i stopów.

Bez obrazy dla kierowców maluchów ale jestescie wiekszym zagrozenieim na drodze niz ktos jadacy 180km/h dobrym autem. Swiete slowa.

 

Pomijajac kwestie bezpieczenstwa krew mnie zalewa jak widze buraka z fiata 126p, przyciemnionymi szybami, zimnym łokciem, lotą jak w samolocie i do tego wygrac srednicy minumum 20cm zeby bylo slychac jak szlachta jedzie.

 

a co wy sie uczepiliscie tak tych starych fiatów? Ja wole ładnie odrestaurowanego oldtimera np. DF125 Italy niz jakis plasitkowy nowoczesny shit w ktorym jak cos sie sypnie to od razu 10K zeta...pomyslcie ze niektorzy nie maja kasy na nowe samochody i musza jezdzic tymi starymi! :evil: :evil: :evil:

Masz racje czepiaja sie ci co nie zapracowali chyba na swoj samochod ,ale duzo ludzi majacych stare samochody nie dba o nie. Teraz to robia gowna a nie samochody. Blache to mozna palcem wgiac :)A lipna elektronika to moze latem sie przydaje a nie zima.

No coz gdyby robili samochod z gwarancja na 20 lat t by zadna fabryka samochodow nie utrzymala sie. Takze gowno trzeba produkowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje czepiaja sie ci co nie zapracowali chyba na swoj samochod ,ale duzo ludzi majacych stare samochody nie dba o nie. Teraz to robia gowna a nie samochody. Blache to mozna palcem wgiac :)A lipna elektronika to moze latem sie przydaje a nie zima.

No coz gdyby robili samochod z gwarancja na 20 lat t by zadna fabryka samochodow nie utrzymala sie. Takze qpa trzeba produkowac.

 

Utrzymalaby sie VW (za Garbusa i golfa II), Audi (za A80), i FSO (za Kredensy i Poldki). Fiat by chyba nadgonił ilością kaszli, i też by nie zbankrutował ;)

 

Co do sprawy dbania o auta- większość ludzi wychodzi z założenia, że po co dbać, skoro i tak się rozsypie, a jak się rozsypie- oddam na złom. Pozostała mniejszość niedbających stara się jak może (i dostaje WT Speszyl Ałard :lol:). A ci co dbaja, i jeżdżą oldtimerami, myślą co zrobią od stycznia. I jak widać- wcale im się to nie podoba.

Mnie zresztą też, chociaż mój Poldolot'97 hasa na bezPb 95. Sąsiad ma kaszla, borewicza i golfa 1. (uprzedzam- zadbane)- jeszcze z nim nie gadalem, ale chyba za szczesliwy nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam DF z gazownią więć mogą mnie w bak pocałować :lol:

Ile ci pali gazu i generalnie jak odczucia/wplyw na silnik? Ile moze kosztowac teraz taka gazownia do DF?

podejrzewam, że w granicach 11-13litrów , założenia instalacji nie wiecej jak 1000zł ... a nawet w okolicach 800 zł ... wpływ na silnik -> nie ma się nad czym zastanawiać gaz w butle i w droge :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak lipa dla naiwnych. Ja z powodzeniem jeżdzę starym poldkiem, cały czas lejąc bezołowiową od ładnych kilku lat i nic się nie dzieje - wręcz przeciwnie, jak próbowałem kiedyś lać U95 to wydzielał mi się osad w dyszach gaźnika (chyba przez mój "duży numer buta" ;) ), a na PB95 nic się nie dzieje. Te dodatki to tylko chwyt reklamowy, aby więcej zarobić, w stylu "płyn z firmy x można mieszać tylko z płynem firmy X, bo jak zmieszamy z firmą Y to się popsuje silnik (czyt. spadną nasze obroty ;) ). Paliwo musi się trzymać swoich norm - i tyle.

Ważna różnica przy PB i U: bezołowiowe są "bardziej suche", więc co najwyżej - należy częściej wymieniać olej (szybciej się zużywa - teoretycznie jak przy przejściu na gaz).

Pozdrawiam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat to ze maluchy sa najwiekszym zagrozleniem na drodze to ciach!o prawda .... Sam jezdziłem maluchem przez 3 lata .. i nie jestem w stanie zwrozumiec czym powoduje sie to zagrożenie...

Nyny powiedz sam czym jezdzisz.. albo jaki samochód daje Ci tata.... ze tak kierowcy maluchów ci przeszkadzają .???

 

Obecnie posiadam inny samochód ( raczej z tych lepszych ) i jak widze kierwoce malucha to z miejsca ma u mnie olbrzymiego + ... Oczywiście jak nie jest Tepym dechem ...

 

Ale naprawde ludzie nie leczcie swoich kompleksów... wyrzywając sie na tych małych ale jakze wdziecznych pojazdach ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego uwazam ze auta te stwarzaja takie zagrozenie to juz napisalem wyzej. jezdze juz troche po tym kraju i uwierz mi ze autko bez stopów, kierunków baa czasami nawet w nocy bez swiatel mijania (nie raz sie z tym spotkalem) jest naprawde niebezpieczne. moze kiedys zrozumiesz jak ktos ci sie wpierd*** w dupsko wyladujesz w szpitalu ze zlamanym karkiem i reszte zycia spedzisz na wozku.

malo by bylo tego ale wiekszocs maluszkow nie przjmuje sie tym ze cos jedzie tylko wywali ci sie z podporzadkowanej i juz. mysli sobie ze jest panem drogi i ma pancerne auto.

taka prawda a dlaczego? moze dlatego ze w polsce jest najwiecej tych aut i za ich kierownica siedza stare dziadki albo malolaty ktore chca przyswirowac silnikiem 650cm.

 

memphis spoko jezdziles maluchem pewnie dbales o to auto i miales w nim wszystko sprawne. do tego zdrowy rozsadek i jest wszystko w porzadku. ale uwierz mi nie wszyscy sa tacy..

 

nie najezdzam tutaj tylko na maluchy bo inny tez sa nie lepsi. poprostu jakos te auta niebudza we mnie zaufania. juz nie raz mialem sytuacje awaryjne ale na szczescie udalo sie jakos znich wyjsc bezkolizyjnie.

 

jezdzac po polskich drogach tylko czekam az zginie przez jakiegos pajaca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nyny twoja argumentacja jest conajmiej smieszna ...

KAZDY samochod jak sie o niego nie dba moze miec walniete oswietlenie, hamulce itp

Myslisz ze przepalajace sie zarowki i zuzywajace sie tarcze/klocki/bebny sa domena wylacznie maluchow ?? - nie rozsmieszaj mnie.

 

Prawda jest taka ze ostatnio spotkalem 1 malucha ktory mial takie swiatla jak by ich nie mial (wygladalo jak by mu padlo ladowanie), a w tym samym czasie spotkalem pewie z kilkanascie aut zachodnich, roznych - nowych starych ktore mialy niesprawne oswietlenie, najlepsi sa kierowcy niby motocyklisci czyli z jednym sprawnym przednim swiatlem, najlepiej jeszce od strony pobocza ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzie o wlaniete zarowki. tu chodzi o (tak jak sam napisalem) zwalone ladowanie, slabe akumulatory i co z tego wynika: jeden wielki problem z pradem.

w maluchy jak wlaczysz swiatla mijania to musisz zrezygnowac zz kierunkowskazów albo ze stopów. gdy dorzucisz do tego wycieraczki to nie dziala ci radio itp.

i nie mow mi tutaj ze moje argumenty sa smiesze bo znam prawde na wylot. juz nie raz siedzialbym na [gluteus maximus] malucha przez jego "spalone zarówki"

dziwe sie tylko ze policja nic z tym nie robi.

mowiesz o zaranicznych autach bez swiatel?

to ze im brakuje 1 swiatla postojego czy 1 zarówka od stopu sie spalila to pol biedy. maluch stopu czasami nie ma wogle chociaz zarowki ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nyny bosh rece opadaja jak czytam twoje banialuki , tak sie sklada , ze posiadam maluszka i poloneza , oba sa w 100% sprawne, bo o nie dbam i nie stwarzaja zadnego zagrozenia. Nie wiem co ty za ideologie probojesz dorabiac , ale twoje wypociny sa co najwyzej smieszne... To o akumlatorach i niedzialajacych wycieraczkach to sie juz nadaje do dowcipu? Jestes normalny czy z innej bajki? :D Nic takiego nie ma miejsca w maluszku. Moim zdaniem wlasnie kierwocym maluchow jezdza bardzo bezpiecznie , bo wiedza , ze w razie kolizji z malucha zostaje miazga , natomiast 15 letnie zachodnie auta niby w super stanie gdzie nic nie jest wymianiane od paru lat z racji cen czesci zamiennych lecace 140 po dziurawych polskich drogach to jest wlasnie zagrozenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze nie bedzie tej benzynki. :cry: Ladny miala zapach (nie, nie wacham jej codziennie ;) ) i ciekawi mnie co ja teraz bede lac do Simsonka?? Bezolowiowa+dodatek+olej? Ladna mieszanka. :)

Widze ze dyskusja zaczyna sie na temat starych samochodow. :?

Nyny jestes typowym przeciwnikiem polskiej motoryzacji. ;)

To nie jest wina maluchow, poldkow, itd. tylko ich wlascicieli. W takim samym stanie albo gorszym mozesz spotka BMW z ktorego uslyszysz umc, umc, umc i jadacego tyle ile fabryka dala. To jest dopiero zagrozenie bo maluszek moze najwyzej poleciec 100km/h (wiem, wiem mialy rozrzut z ta predkoscia jak ruski czolg) i jezeli w cos przywali to miazga z niego zostaje a drugi samochod najwyzej idzie do kasacji.

Ja uwazam ze najwiekszym zagrozeniem na drodze to sa panowie w kapelusikach (zawsze jest ucisk na zwoje mozgowe) oraz gowniaze w nowych autkach wzietych od ojca. Ci ostatni to mysla ze jak maja ABS, ESP, EBA, EDB i inne glupoty to obojetnie jak szybko beda jechac i ostro to zawsze wyjda z opresji bo maja przeciez taki zaje**sty samochod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co ja do kosiarki wleje?? :?

To jaka masz?

Moja od zawsze hasa na 95, a jak razu pewnego pozyczylem od sasiada 98, to ciezko bylo bestie okielznac. Nawet mrowki uciekaly w poplochu :D .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...