Skocz do zawartości
n30

Monitory Panoramiczne - Problemy

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili pracuje na 17"-owym CRT.

Mam zamiar przesiąść się na jakiś większy monitor. Duży CRT raczej nie wchodzi w rachubę.

 

Myślałem o 22" samsungu na przykład takim

 

Mam w tej chwili ustawione 1024x768 - 100 hz. Obraz jest bdb ale za mała powierzchnia robocza.

Kupno 19" moja sie z celem bo dużo więcej miejsca nie ma.

Więc skupiłem się na 22". Z tego co wiem to tak duży monitor to tylko panoramiczny.

 

Na komputerze głównie pracuje w jakiś aplikacjach (gimp, turbo c++), przeglądam neta, oglądam filmy i gram.

Tylko zwykle wygląda to tak że robie te wszystkie operacje naraz.

 

Chciałbym się zapytać jak to jest właśnie z monitorami panoramicznymi.

Czy wszystkie gry obsługują inne proporcje obrazu?

Czy filmy w hd1080 i 720 wyglądają dużo gorzej niż na monitorach w których jest pixel w pixel?

Czy zdarzają się jeszcze jakieś bolączki przy monitorach panoramicznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sie nie ustawi odpowiedniej rozdzielczości to obraz będzie rozciągnięty czy po bokach będą czarne paski?

 

Jeszcze chciałbym się dowiedzieć jak to jest z graniem w mniejszej rozdzielczości. 1600x1050 rozdzielczością wcale małą nie jest i nie wszystkie karty dają w takiej rade. Da się jakoś grać w mniejszej? Bo z tego co wiem traci się bardzo wtedy jakość obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes z Zabrza, jedz do MM, tam sobie poogladasz panoramy.

Ps od siebie dodam ze roznica miedzy 17 cali crt a 19 cali panorama jest bardzo duza

http://img237.imageshack.us/img237/1037/size1bigmi6.gif a juz napewno wystarczajaca;)

Co do rozdzielczosci, dla mnie w LCD liczy sie jedynie rozdzielczosc natywna, dlatego jak mam ustawic ( w 3dmarku np:P) rozdzialke nizsza niz 1440x900 to mnie krew zalewa...

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panoramy oglądałem już kilka razy, dosyć mocno nastawiłem się na 22" ale boje się tych problemów typu rozciągnięty obraz i niemożność grania w niższych rozdzielczościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja karta moze miec problemy z natywna rozdzialka tego monitora, niestety, jedynym sposobem bedzie zmiana karty graficznej

na taka ktora pozwoli Ci na zabawe w 1680x1050.

 

W grach nie powinno byc zadnych pasow, poprostu obraz bedzie rozciagany i przez to traci troche na jakosci, bedziesz sie musial

przyzwyczaic do czasu zmiany karty.

 

Aha, i nie nazwalbym tych niedogodnosci problemami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz zostalo wspomniane nowe tytuly nie maja problemu z aspect ratio. Co do grania w nienatywnej rozdzialce to imo nie jest zle. Niektorzy twierdza inaczej jak HeatheN, po prostu jest to indywidualna sprawa. Najlepiej zobaczyc samemu i sie przekonac jak to wyglada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam panoramę 22". Mój stary komputer (AMD XP 1800+ z Radkiem 9600 Pro) dawał radę spokojnie wyświetlac filmy w natywnej rozdzielczości (1680x1050). Więc i u siebie nie powinieneś mieć chyba z tym problemów.

W grach trzeba było zejść na niższe rozdziałki, ale deformacja obrazu w sumie nie przeszkadzała. Komfort pracy w porównaniu z 17" - bez porównania. Po prostu nagle masz naprawdę DUŻY monitor:). Celem dalszego zwiększania komfortu w grach moża dokupić lepszą kartę i będzie oki.:).

Edytowane przez msb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem sie kiedyś na 22" monitorze w zmianę rozdziałki w Crysisie. Nawet nie wyglądało to najgorzej.

 

Co rozumiecie przez stare gry?

NFSU? FarCry? GTA SA? CS:S? COD2?

Czy jeszcze starsze tytuły?

Napiszcie w czym nie mogliście uruchomić rozdzielczości panoramicznej.

Edytowane przez DawidNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w cod1 niestety nie

a tam nie da się, nie przesadzaj, tu masz sposób http://www.widescreengamingforum.com/wiki/...hp/Call_of_Duty

jak będziesz miał mocną grafikę to będzie cię wkurzało ze nie można znaleźć fajnej tapety :lol: , aviki zbyt rewelacyjnie też nie wyglądają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie nie kręci ta kombinacja z rozdzielczościami :D

W jednej grze zadziała w innej nie :/

 

Teraz to jak już to kupił bym 19" w "normalnych" proporcjach.

Opłaca się kupować taki monitor?

W tej chwili mój CRT działa bdb, 1024x768 - 100 HZ.

Wszystko jest dobrze, tylko miejsca brakuje, choć dało by się wyżyć.

Będzie duża różnica w komforcie pracy miedzy 17" CRT a 19" LCD?

Czy lepiej zainwestować w pc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tam nie da się, nie przesadzaj, tu masz sposób http://www.widescreengamingforum.com/wiki/...hp/Call_of_Duty

jak będziesz miał mocną grafikę to będzie cię wkurzało ze nie można znaleźć fajnej tapety :lol: , aviki zbyt rewelacyjnie też nie wyglądają

Fajnych tapet jest pelno, na przyklad tutaj ----> http://interfacelift.com/wallpaper/ ;]

 

Wiekszosc gier wydanych od 2004 wspiera panoramiczne rozdzialki. Czasem faktycznie trzeba troche pokombinowac, ale mysle ze to nie jest problemem spedzic piec minut nad tym by nam gra chodzila w rozdzialce 16:10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie nie kręci ta kombinacja z rozdzielczościami :D

W jednej grze zadziała w innej nie :/

 

Teraz to jak już to kupił bym 19" w "normalnych" proporcjach.

Opłaca się kupować taki monitor?

kup tą 22" WIDE 2232BW, podłączasz przez DVI wyłączasz skalowanie i po uruchomieniu 1280x1024 masz obraz o wielkości zwykłej 19 5:4 :) z czarnymi pasami po bokach :D :D :D

 

ja do dzisiaj nie rozumiem ludzi którzy potrafią wpakować tys zł w kompa z 8800GT a oszczędzają na monitorze siedząc przed marną 17" CRT, przecież efektowność gier zależy w połowie od monitora i na takiej panoramce 22" to jest przyjemność grania :)

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup tą 22" WIDE 2232BW, podłączasz przez DVI wyłączasz skalowanie i po uruchomieniu 1280x1024 masz obraz o wielkości zwykłej 19 5:4 icon_smile3.gif z czarnymi pasami po bokach icon_biggrin3.gif icon_biggrin3.gif icon_biggrin3.gif

To by mi pasowało do tych gier które nie mają obsługi widescreen i tych bardziej wymagających :)

 

Mógłbyś mi to bardziej przybliżyć? Skalowanie wyłącza sie w Windowsie czy monitorze? Trzeba później uruchamiać ponownie komputer?

Edytowane przez DawidNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie nowe monitory będą miałby taką opcje, Samsung SM 2232BW też?

 

Jak wyłączysz skalowanie to nie rozciąga Ci obrazu i masz czarne pasy?

Edytowane przez DawidNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie nowe monitory będą miałby taką opcje, Samsung SM 2232BW też?

 

Jak wyłączysz skalowanie to nie rozciąga Ci obrazu i masz czarne pasy?

2232BW nie ma wyłączania skalowania w menu ale można to zrobić w sterownikach grafiki nvidia

 

Dołączona grafika

 

 

http://www.friend.netiro.pl/LCD/Iyyama1/images/dscf0159.jpg

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko by było fajnie, ale słyszałem ze to skalowanie w sterownikach nvidii nie działa nieraz w Windowsie Xp, szczególnie jak się ma kartę z serii 8k. Po prostu nie można zaznaczyć opcji Nie skaluj :D

 

W jakiś monitorach 22" które byście mogli polecić idzie wyłączyć skalowanie z OSD ?

Edytowane przez DawidNeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko by było fajnie, ale słyszałem ze to skalowanie w sterownikach nvidii nie działa nieraz w Windowsie Xp, szczególnie jak się ma kartę z serii 8k. Po prostu nie można zaznaczyć opcji Nie skaluj :D

 

W jakiś monitorach 22" które byście mogli polecić idzie wyłączyć skalowanie z OSD ?

o bosze :-| ,

 

raz - winne są sterowniki - wyjdą nowe nie będzie problemu (juz niema ?)

dwa - osobiście wolałem grać na fullscreenie z rozciągnięciem niz z pasami

trzy - dla tych kilku % gier będziesz szukał "dziury w całym" :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panoramy oglądałem już kilka razy, dosyć mocno nastawiłem się na 22" ale boje się tych problemów typu rozciągnięty obraz i niemożność grania w niższych rozdzielczościach.

Mialem podobne obawy ale po kupnie zaraz potestowalem HoMM III i podobne gry i jak dotad wszystko dziala i jestem wzglednie zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o bosze icon_neutral2.gif ,

 

raz - winne są sterowniki - wyjdą nowe nie będzie problemu (juz niema ?)

dwa - osobiście wolałem grać na fullscreenie z rozciągnięciem niz z pasami

trzy - dla tych kilku % gier będziesz szukał "dziury w całym" icon_smile3.gif ?

1000 zł piechotą nie chodzi :]

A póki nie zmienię karty będę i tak musiał grać w niższych rozdzielczościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde szukasz problemow tam, gdzie ich nie ma. ;)

 

Raz, ze w Windowsie nie bedziesz mial pasow po bokach, bo i po co, przeciez pulpit mozesz miec w natywnej rozdzialce.

 

Dwa, wcale nie interesuje Cie opcja "nie skaluj", bo wyswietla ona obraz 1:1, czyli moga sie pojawic tez pasy na gorze i na dole (obraz nie jest skalowany w ogole). Potrzebna opcja to "uzywaj skalowania o stalych proporcjach".

 

Trzy, wiekszosc nowszych gier raczej lyknie rozdzialki panoramiczne, a 1440x900 nawet przy Twojej karcie mowinno byc spokojnie grywalne (to w koncu mniej niz 1280x1024).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...