Skocz do zawartości
Martinii

Ku Przestrodze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po zakupie nowej karty graficznej (patrz sig) przystapilem z ochota do zabawy w o/c. W pewnym momencie zaczely sie freezy. Pomyslalem, ze sprawdze jak sie maja napiecia 12v i 5v podawane przez moj zasilacz w czasie stresu. A pomyslalem o tym dlatego, bo jakis czas temu mialem w kompie male zwarcie, ktorego skutki nadal widac w mojej obudowie:

 

Dołączona grafika

A z przewodu od regulatora wiatrakow zniknela w niewyjasnionych okolicznosciach izolacja... :D

 

A zatem przystapilem do pomiaru tanim, popularnym miernikiem i oto co pokazal:

 

:arrow: linia 12V

 

Dołączona grafika

:arrow: linia 5V

 

Dołączona grafika

 

:zonk: :zonk: :zonk: :zonk: :zonk: :zonk: :zonk: :zonk: :zonk: :zonk: :zonk:

 

Ale zaraz zaraz... Przeciez komp przy takich napieciach juz nie powinien chyba dzialac! A tymbardziej bez jakiejkolwiek stabilnosci.... Miernik sprawdzilem na baterii AA - pokazal ladnie 1,5V. MBM oczywiscie pokazywal inny kosmos na linii 12V:

 

Dołączona grafika

Pomyslalem o 2 rozwiazaniach: 1. wytachaniu starego Chiefteca 400W i sprawdzeniu napiec na nim, 2. pozyczeniu od sasiada innego miernika. Zdecydowalem sie najpierw na to drugie. Oto efekty:

 

:arrow: linia 12V

 

Dołączona grafika

:arrow: linia 5V

 

Dołączona grafika

 

:gitarzysta: :gitarzysta: :gitarzysta: :gitarzysta: :gitarzysta: :gitarzysta: :gitarzysta: :gitarzysta:

Takze ku przestrodze Panowie: nie wierzyc programom (to stara jak swiat prawda) i zaopatrywac sie w dobrej jakosci mierniki. Tylko w taki sposob mozna poznac napiecia, jakie serwuje nasz zasilacz.

 

Pozdrawiam

 

PS. Tak w ogole to chcialbym zlozyc hold mojemu zasilaczowi (ktory sluzy mi juz rok): napiecia GPU, CPU, ram wysrubowane, 6 wiatrakow (w czasie benchowania), dwa napedy, dwa dyski, a na linii 12v czasem zmiany od 12,01v do 12,03v... Polecam Topowerki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bateria w tym mierniku dobra? Jak jest rozładowana to różne głupoty wychodzą.

 

Ja mam mniernik za 20zł i nie nażekam.

 

Więc albo bateria, albo trafiła Ci się felerna sztuka.

 

EDIT:

5 minut pisałem posta :).

Edytowane przez krzyysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czasem bywa że tanie mierniki nie są skalibrowane, ale można se z tym poradzić pod warunkiem że miernik nie jest jakimś odrzutem produkcyjnym od HURTPOL'a (czy jakoś tak, nick z allegro) gdzie zamiast potka do kalibracji jest na stałe rez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bateria w tym mierniku dobra? Jak jest rozładowana to różne głupoty wychodzą.

 

Ja mam mniernik za 20zł i nie nażekam.

 

Więc albo bateria, albo trafiła Ci się felerna sztuka.

 

EDIT:

5 minut pisałem posta :).

 

Może i nie narzekasz ...

ale fakt faktem mierniki pokroju DT-838, 832, 830 do śmieci

Ja za namową Chaosa nabyłem M890G i jest kolosalna różnica w odczytach

Przyzwoity miernik to koszt ok 40PLN - na prawdę warto - a zabaweczki za 10PLN używajmy do sprawdzania czy jest coś w sieci 220 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten miernik na pierwszych zdjeciach to szmelc jakich malo. Np spotkalem sie z tego typu miernikami na wydziale (elektronika) na laboratorium jednym gdzie sluzyly jako... testery do tranzystorow (i bylo wyrazne zastrzezenie ze do niczego innego), to jest ta mala przystawka z dziurkami, ze pozwala zidentyfikowac nozki tranzystora. Do pomiarow zawsze lepsze mierniki, jakies metexy, fluke ect. Za 15zl nic dobrego nie dostaniemy niestety :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam identycznego mastecha jak na drugim zdjeciu i mierniczek za 10 zl

Rozbieznosci sa rzedu 0.01v czyli p mastech pokazywal na karcie graficznej 1.25 a mierniczek za 10 zl 1.26 wiec nie przesadzajmy z tymi tanimi miernikami ze sa takie zle - zlezy jak sie trafi

 

Acha to juz drugi moj tani mierniczek - pierwszy tez pokazywal poprawnie ;) tylko mial mala awarie (mechaniczna) :]

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie mylicie sie wszyscy - wiekszosc narzeka a nigdy ich nie uzywala.

Zaraz zrobie identyczny test na prawie identycznych miernikach i wrzuce zdjecia bo widze ze same niedowiarki tutaj sa.

Co do autora testu to musze Cie zmartwic ale po 2 latach bateria w tanim mierniku nadaje sie do wyrzucenia. To ze cyferki na wyswietkaczu sa ostre nie oznacza ze bateria jest sprawna ... Awlasnie na padnietej baterii mierniki te zawyzaja napiecia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie opieram na opinii kilku panow z tytulem doktora elektroniki ktorzy prowadzili laboratoria z kompatybilnosci elektromagnetycznej wiele lat. Ich zdanie na temat tanich miernikow zasadnioczo nie odbiega od mojego. :wink:

Co nie zmienia faktu ze moze sie trafic tani miernik pokazujacy poprawnie z duza dokladnoscia (deklarowana), tylko ze jaka jest powtarzalnosc tego i jak dlugo dziala on poprawnie to juz inna kwestia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aerial, nie wiem jak z powtarzalnoscia bo narazie mialem 2 tanie mierniki, oba pokazywaly tak samo dokladnie, ierniki 2 roznych firm, inaczej wygladajace w srodku jednak na tym samym ukladzie, wyniki dawaly niemal identyczne.

Jedynie slaba bateria mogla przeklamywac te wyniki. Co do wytrzymalosci wiadomo ze taki miernik nie wytrzyma tyle co profesjonalny, ale i do innych celow zotal zaprojektowany - zeby sprawdzic czy jest napiecie, jakie ono jest itd. Nikt nie bedzie go uzwal do mierzenia odchylen napiecia rzedu 0.001.

Do sprawdzenia jak radzi sobie zasilacz jest wystarczajacy.

 

 

tescik dla niedowiarkow ;)

 

 

Dołączona grafika

 

I zeby nie bylo ze jestem fanatykiem tych tanich miernikow - ten bardziej profi mastech jest moj a tego mastera dostalem z pracy ;)

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehh nie rozumiem Cie. Co za tescik? Ze dwa mierniki pokazuja to samo? Kwesta jest taka, ze tani miernik czasem fiksuje i ktos sie moze zdziwic. Ja takze odkad pamietam uzywalem tylko tego taniego i pokazywal ok (tak mi sie przynajmniej wydaje, bo nie mialem z czym porownac). A tu nagle mu odbilo. Chodzi o niezawodnosc. Ja swoim tematem nie nakazuje uzywania miernikow za gruba kase. Jak ktos chce to sobie nawet rozdzka moze mierzyc... Przedstawiam tylko sytuacje, aby ktos potem nie panikowal i nie szukal od razu nowego zasilacza, bo ten jego obecny daje za niskie/wysokie napiecia (wd miernika za 10zl). Bo juz co najmniej jedej taki przypadek byl, ze koles pobiegl do sklepu po wlasnie taki tani miernik i pokazywal mu 10,5v na linii 12v. Masz swoj miernik, ufasz mu, spisuje sie wg Ciebie bdb - ok. Twoja sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a twoj tes czego dowodzi ? wg mnie tylko tego ze masz slaba baterie w mierniku ...

Mi moj stary miernik nie sfiksowal po 2 latach tylko bateria sie wyladowala ...

Wyniki pokazuje zawsze takie same. Moge zaraz wygrzebac mojego polamanca 2 letniego za 10 zl i wsadzic do niego baterie i pokaze ci prawdopodobnie identyczny wynik wiec nie rozumiem twojego podejscia.

 

Ale oczywiscie przyznac sie do tego ze mierniku bateria jest slaba to juz jasniepan nie laskaw

 

 

Ok wygrzebaem stary miernik wsadzilem baterie i o dziwo mierzy lepiej od poprzedniego - moze to ze zostal rozdeptany mu pomoglo, a moze to ze ma sonde polamana nie wiem. Bo przeciez taki tani miernik dobrze pokazywac nie ma prawa ...

Dołączona grafika

 

 

Edit

 

Ok zeby rozwiac wszelkie watpliosci ostatni test ;).

 

Pomyslalem ze moze ten tani miernik jest dobry do pomiarow wiekszych napiec a np przy vmodzie bedzie oszukiwal na tyle powaznie ze nie powino sie z niego korzystac.

 

Wyciagnalem wiec z pilota stara baterie (przezyla juz rok w mojej klawialce bezprzewodowej, do pilota idealna)

Zeby nikt nie zarzucil przeklaman, podlaczylem oba mierniki naraz :)

 

Wiec nawet do zmierzenia czy vmod sie udal tani miernik jest wystarczajacy

 

Dołączona grafika

 

 

Edit2

 

 

I na koniec koszty

Moj mastech kosztuje obecnie na allegro 110 zł

Ten tani mierniczek z tego co sie orientuje kosztowal 14 zl

Wiec roznica prawie 9 krotna - warto sie zastanowic czy do zmierzenia raz na pol roku napiecia na zasilaczu warto wydawac taka gruba kase.

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na grafie pokazuje ci 1.25?

no to ladne ..

bo z tego co wiem galaxy 7300gt jest zasilane tak jak 7600gs 1.4v

 

a moj tani miernik za 10zl pokazuje 1.28

natomiast dobry miernik pokazuje normalnie 1.4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj tani miernik przy mierzeniu vmem i vcore na p5wd2 z D805 pokazywal cuda niewidy typu vmem = 1,7V zamiast 2,3 lub vcore = 1,2 camiast 1,45 lub jego okolice a napiecie baterii 6310i czy "paluszka" byly poprawne wiec dla mnie wnioski nasowaja sie same...

 

lepszego miernika nie kupowalem, bo w Vmody narazie sie nie bawie, ale next time szmelcu z allego za 10-15pln z transportem nie kupie....

 

EDIT.

po rozmowach z Tomkiem i moich wlasntych obserwacjach po prostu wiem, ze tani szmelc nie pokazuje dobrze niskich napiec i tyle i jak ktos nie chce wydawac kasy to lepiej od kogos pozyczyc cos dobrego lub olac karbona czy inny szajs i kupic porzadny miernik raz do konca zycia.

Edytowane przez Niemiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

nawet dobry miernik ze złą baterią przekłamuje wyniki, więc nie wiem o co to całe halo ?

 

zresztą od multimetrów cyfrowych często lepsze są analogowe :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie mylicie sie wszyscy - wiekszosc narzeka a nigdy ich nie uzywala.

Używała. Na początku swej skromnej kariery dostałem taki jako "służbowy". Nie dało się tym zmierzyć niektórych bezpieczników, nie było wiadomo, czy w danym kabelku leci 110V czy 220V (pokaże ci raz 190, po chwili 150 i weź tu dobierz przekaźnik czy co tam), a kiedy pokazał 27 zamiast 220 i nadpaliło mi naskórek (bo 24V można łapać bez obaw w rączkę, więc złapałem), "wierchuszka" przestała się wygłupiać w cięcie kosztów i dostałem jakiegoś Metexa. Potem Fluke'a, więc pewne porównanie mam.

 

Uważam tanie mierniki (do 20zł) za kałowe, ponieważ są kałowe. Jeden czy dwa egzemplarze, które dobrze pokazują dziesiąte części wolta, jeszcze niczego nie przesądzają. Widocznie ten brudny Wietnamczyk, który go składał, miał nieco sprawniejsze palce od tego obok. Przy czym ci sprawniejsi szybko awansują i rzadko składają mierniki :>

Poza tym jeśli do miernika przyznaje się jakaś firma, jak tutaj Mastech ("Quilonxong" czy coś tam to nie jest firma, tylko ozdobnik na pudełku), to na ogół firma owa inwestuje w najmizerniejszy choćby dział kontroli jakości i te najsyfniejsze odrzuca.

"Przetestuj" kilka różnych tanich mierników, najlepiej takich naprawdę "no name", ze sklepu "wszystko po 4,50". Ja też mam parę gratów z Chin, które nie są złe. Ale nie będę zaraz krzyczał "tanie są dobre, bo są dobre i tanie", ponieważ mam świadomość, że mogłem przypadkiem trafić na lepszy egzemplarz.

 

Doradzanie ludziom, by nie obawiali się tanich kałowych mierników i pomiarów uzyskiwanych dzięki nim, jest jak doradzanie, by nie bali się kupować mięsa w "Biedronce", bo ja kupiłem, zjadłem i dostałem tylko sraczki, a mogłem się przekręcić na dobre.

 

I wreszcie - błagam - wydanie raz 50zł na rzecz, która posłuży kilka lat jest mniej opłacalne od kupowania co miesiąc nowego Czifteka, bo Wspaniały Tani Miernik pokazał 10,5 zamiast 12V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na grafie pokazuje ci 1.25?

no to ladne ..

bo z tego co wiem galaxy 7300gt jest zasilane tak jak 7600gs 1.4v

 

a moj tani miernik za 10zl pokazuje 1.28

natomiast dobry miernik pokazuje normalnie 1.4

to mało wiesz ... polecam temat o galaxy 7300

 

Jonas z toba spieral sie nie bede bo i po co - mi moj pokazuje dobrze - widac w mojej firmie bardziej dbaja o moje zdrowie :D

zreszta jestes z typu tych ludzi ktorym pokazujac milion testowtanich miernikow w ktorych wszystkie wykazaly sie dobra dokladnoscia to i tak bys powiedzial ze to spisek czarnych chinczykow japonczykow czy pana jurka z szopy za rogiem...

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jezu! czy mnie oczy nie mylą, sławny Jonas powrócił na forum, a może to fatamorgana, miraż albo jakieś tajne eksperymenty z area51

 

 

 

po 2 latach ;> witaj spowrotem

 

 

 

ale jestem wczesny (juz od września jesteś)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zreszta jestes z typu tych ludzi ktorym pokazujac milion testowtanich miernikow w ktorych wszystkie wykazaly sie dobra dokladnoscia to i tak bys powiedzial ze to spisek czarnych chinczykow japonczykow czy pana jurka z szopy za rogiem...

Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.

Przetestuj więcej niż dwa mierniki, przekonaj mnie efektami, że się mylę i że tanie mierniki są el0 i pr0. Jakimiś zabawnymi wprawdzie, ale dalekimi od rzeczywistości przypuszczeniami niewiele zwojujesz, a już na pewno nikogo nie przekonasz.

"mi mój pokazuje dobrze" - o tym właśnie mówię. Statystyka i rachunek prawdopodobieństwa.

 

Moje Pentium 2 też sobie radzi z Windowsem XP, ale to nie znaczy, że wszyscy mają się przesiadać na te procki :>

 

 

TOMAHAWK_ - ta, to ja. I małe "j", jeśli łaska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...