Skocz do zawartości

Jenot

Stały użytkownik
  • Postów

    691
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    7

Ostatnia wygrana Jenot w dniu 31 Grudnia 2022

Użytkownicy przyznają Jenot punkty reputacji!

O Jenot

  • Urodziny 04/21/1972

Contact Methods

  • Strona WWW
    http://jenot.net
  • GG
    5406317
  • Skype
    jenot1

Profile Information

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd
    Chełm

Ostatnie wizyty

3799 wyświetleń profilu

Osiągnięcia Jenot

Contributor

Contributor (5/14)

  • First Post Unikat
  • Collaborator Unikat
  • Posting Machine Unikat
  • Dedicated Unikat
  • Week One Done

Najnowsze odznaki

12

Reputacja

  1. Niby średnio oceniana płyta ale... tania - Gigabyte MC12-LE0. Zalety - tania, cooler na procka w pakiecie, ma IPMI/BMC na dedykowanym gnieździe LAN, 6xSATA, M.2 (1x Gen3, ale na boot drive wystarczy), PCIe x16 i x4, 2 gniazda Ethernet (gigabit na intelu). Z wad - słaby VRM (trzeba uważać z mocnymi prockami), mocno upierdliwa aktualizacja firmware BMC - łatwo uwalić flash jak się postępuje niezgodnie z instrukcją i pozostaje zewnętrzny programator. Ja wrzuciłem to do rackowej budy 4U, dołożyłem M.2 500GB na system i 3x4TB SATA na dane, 2x16GB DDR4, Ryzen 4500. Jeden wentylator 120 plus to co na procku - nic się nie grzeje, póki co żadnych problemów. 350zł za płytę to dla mnie dobry deal.
  2. Jenot

    Płyta AM5 cena/jakość

    Ale określ jakieś warunki brzegowe - budżet, ilość i typ potrzebnych Ci złącz (tył, front panel, PCIe, SATA), czy potrzebne Ci Wifi, lepsza dźwiękówks, RGB i inne duperele.
  3. W FEA 95% obciążenia to operacje na macierzach. Chyba wszystkie programy, które wymieniłeś korzystają z akceleracji GPU. Nie wiem jaki przyrost wydajności by to dało, ale może zakup B650, słabszego procka, i wydanie reszty budżetu (plus kasa ze sprzedaży GTXa) na mocną kartę od Nvidii będzie lepszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz do obliczeń wykorzystać tylko CPU, to 13900k i 7950x mają zbliżoną wydajność - zależy od testu, czasem o parę procent wyżej jest Intel, czasem AMD.
  4. Policz i kup tańszy zestaw - będziesz zadowolony. A jeśli zamierzasz siedzieć kilka lat na tym sprzęcie to weź AMD - wsparcie na AM5 będzie jeszcze dla kilku generacji procków.
  5. Sekcje zasilania we wszystkich trzech modelach to overkill dla 7600X, a pewnie nawet i 7800X3D (jak już wyjdzie). Mam X670 Gaming X AX z 7950X i nic się nie grzeje, no z wyjątkiem procka oczywiście, ale taka uroda nowych Ryzenów. Dodatkowe warstwy PCB to zwykle zasilanie albo są dedykowane do toru audio, nie wiem jak to rozwiązał Gigabyte. Różnic między szybkością dysków gen4 i gen5 przy normalnym, domowym użytkowaniu raczej nie zobaczysz. Różnice będą za to na pewno w ilości ciepła i pewnie co szybsze modele będą wymagały aktywnego chłodzenia. Częstotliwość taktowania RAM zależy bardziej od IMC w procesorze niż od płyty, sweet spot dla Zen4 to 6000, nie sądzę że znacząco wzrośnie przy Zen5, więc co tam wybierzesz to będzie OK.
  6. Jeśli masz jako-takie pojęcie o komputerach to najtaniej, najbezpieczniej i najwydajniej wyjdzie wykorzystanie jakiegoś starego komputera, dołożenie kilku dysków (SATA lub kontrolera pcie+dyski SAS) i zainstalowanie na tym freenas/truenas. Możesz sobie ściągnąć soft i na próbę zainstalować przed podjęciem decyzji. Zobaczysz czy Ci pasuje i czy poradzisz sobie z konfiguracją.
  7. Wszystkie informacje dotyczące linii PCIe masz w instrukcji - do ściągnięcia ze strony producenta płyty głównej. 3600cl16 powinno śmigać niezależnie od tego czy to 2x16 czy 4x8. Jednak, cytując klasyka, "powinien nie znaczy musi". Producent płyty i procesora nie daje gwarancji na działanie XMP, bo XMP jest traktowane jak overclocking. Jeśli nie zadziała to włączasz profil XMP 3600cl16 i podnosisz napięcie na RAM o 0.05-0.1V, lub o "oczko" obniżasz taktowanie (do 3466) przy niezmienionych timingach.
  8. Różnice są w ilości linii PCIe. Z sekcjami zasilania bywa różnie, chipset nie jest wyznacznikiem jakości VRM - zdarzają się straszne padła i wśród X570. Na moje oko Gigabyte B550 Aorus Elite to dobra płyta, podobnie X570 Aorus Elite. Obie mają dobre sekcje zasilania, przyzwoite BIOSy, i są nieźle wyposażone - solidna płyty w dobrych cenach. Co do wyposażenia to sam sobie musisz określić wymagania: ile portów SATA, ile slotów M.2 (i jakiej prędkości), ile USB, ile gniazd RGB/ARGB/wentylatorów, czy istotny jest kodek audio, jaka karta sieciowa i WiFi. Producenci płyt często idą na kompromisy - linie PCIe dzielone między SATA i PCIe czy M.2, dlatego jeśli chcesz np. korzystać z karty WiFi lub dźwiękowej na PCIe to sprawdź czy slot PCIe nie dzieli linii z M.2 albo SATA.
  9. Polskie palarnie: JAVA, Blue Orca, lokalna Chełmska Palarnia Kawy. Mi najlepiej "wchodzi" arabica z Brazylii i mieszanki z "espresso" w nazwie z Javy.
  10. Ja tylko w kwestii karty graficznej. Ani 5800X, ani 5900X nie mają integry. Dopiero na AM5 wszystkie procki ją mają. Z płyt głównych szukaj czegoś na B550 z WiFi - będzie lepiej niż z dodatkową kartą na pcie. Gniazda na płycie często dzielą linie pcie z grafiką, M.2, SATA i może się okazać, że żeby wetknąć sieciówkę będziesz musiał iść na jakieś dodatkowe kompromisy.
  11. Mam tą budę w wersji XL i w podobnej do opisywanej do Ciebie konfiguracji - AIO w konfiguracji pull na boku zasysa powietrze do środka (3x120), 3x120 na dole dmucha na kartę, 1x120 z tyłu i 3x120 na topie to wywiew z obudowy. Jest cicho i chłodno.
  12. Póki co ogarnąłem RAM i dostosowałem krzywe wentylatorów. UV nie będę robił, jedyne czym się będę ewentualnie bawił to PBO curve (neg), na razie mam PBO Enabled z domyślnymi limitami.
  13. Mam X670 Gaming X AX (zestaw z siga). To praktycznie identyczna płyta jak Aorus Elite AX (różnica to malowanie i ponoć jedna warstwa więcej w PCB Aorusa). Sekcja zasilania to overkill nawet dla 7950X, więc o grzanie nie ma się co martwić. Wszystko działa, BIOS przejrzysty i łatwo się w nim odnaleźć (mimo, że to moja pierwsza płyta od Gigabyte'a).
  14. 6900XT to ponad 300W do wydmuchania z budy. Przy małej objętości potrzebujesz czegoś co będzie miało dużo wentylatorów i bardzo dobry przepływ powietrza. Może Meshify 2 Compact? Albo mniej konwencjonalnie - Lian Li O11 Dynamic Mini (brak piwnicy, można z dołu zamontować dodatkowe wentylatory - lepiej dla GPU. Tyle że do niej nie wejdzie pełny ATX. Musiałbyś brać wersję bez Mini (nie jest to wielkie krówsko, ale dość szeroka).
  15. Jenot

    Dell Optilex SFF 7020

    Rx 6400 to chyba nie jest najlepszy pomysł - PCIE gen3 zadusi i tak słabą kartę (ma tylko 4 linie PCIe).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...