Skocz do zawartości
partyboy666

Czy Od Monitorów Lcd Też Psują Się Oczy ?

Rekomendowane odpowiedzi

hmmm moje wrażenia po przesiadce z crt na lcd są takie że oczy bolą ale po baaaaardzooo dłuuuugim czasie ale nie widać tego ( czerwone oczy :? ) więc rodzice sie nie czepiają że zaraz okulary będą musieli kupić :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walkowalismy to juz w "innych komponentach" wiele razy. Mi przy LCD oczy mecza sie, owszem, ale do serio dlugim czasie, i w zdecydowanie mniejszym stopniu niz przy CRT, przy ktorym czerwone oczy mialem codziennie. Pewnie wiec tez LCD mniej oczy psuje, nie tylko mniej meczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczy zawsze beda sie meczyly przy skupianiu wzroku na czyms z dosc malej odleglosci przez dluzszy czas. I nie ma tu znaczenia czy to praca przy monitorze czy np. czytanie ksiazki. Poprostu trzeba robic przerwy co godzine, patrzac przez kilka minut w dal, np. podziwiajac horyzont (rada udzielona mi przez okuliste-specjaliste, co najwazniejsze - dziala).

 

A co do roznicy LCD-CRT to w przypadku LCD nie ma tego szkodliwego promieniowania ;] (tzn. jest, ale inne i szkodzi w duzo mniejszym stopniu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu pracuje (dobe sobie, jak gdanie mozna nazwac pracą:) ) na monitorze 17' CRT CTX 17pf NA sonym trinitronie, jakbym chcial to moge do 120Hz podkrecic odsiwerzanie, ale mi go szkoda B)

Niestety po 4-5 godzinach oczy jak wampir i boli łeb..

W pracy mam LCd AOC 17', czyli największy chłam.. tutaj po 12 godzin pracuje i luzik..

OCzy się troszkę męczą ale przeciez napewno mniej i nie w taki sposób.. mozna to porównac do poatrzenia na swietlówkę, lub akwarium... bo na takiej zasadzie dziala LCD..

Kineskop poraza nas elektronami które rozbłyskują się na szybie przed naszymi zadowolonymi pyszczkami... więc nie da się porównac.. dwa rodzaje wyswietlania obrazu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu pracuje (dobe sobie, jak gdanie mozna nazwac pracą:) ) na monitorze 17' CRT CTX 17pf NA sonym trinitronie, jakbym chcial to moge do 120Hz podkrecic odsiwerzanie, ale mi go szkoda  B)

Niestety po 4-5 godzinach oczy jak wampir i boli łeb..

W pracy mam LCd AOC 17', czyli największy chłam.. tutaj po 12 godzin pracuje i luzik..

OCzy się troszkę męczą ale przeciez napewno mniej i nie w taki sposób.. mozna to porównac do poatrzenia na swietlówkę, lub akwarium... bo na takiej zasadzie dziala LCD..

Kineskop poraza nas elektronami które rozbłyskują się na szybie przed naszymi zadowolonymi pyszczkami... więc nie da się porównac.. dwa rodzaje wyswietlania obrazu...

1373715[/snapback]

LCD obraz nie miga światło jest jednostajne crt ileś hz czyli miga + czasami świetlówki lub energo oszczędne światło i mamy stroboskop.A co Galago De Codi oczy masz jedne ;) a monitor ;). Ja nigdy nie żałuje na monitora i nawet wyższe odświeżanie daję ;).pozdr

ps Okulary też są drogie ;)

ps2 Thnx Crosis za sprawdzenie pisowni poprawione ;)

Edytowane przez Domik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też zależy co się robi - grać na LCDeku mogę non stop i nic - nawet oczy nie bolą - gorzej jak się musze wgapiać np. przy pisaniu programu - wtedy po jakimś czasie zaczynają boleć - ale przerwa 30 min i już ok.

 

Na CRT jak już oczy zaczną piec, to niewiele można zrobić - krople pomagają, ale też nie do końca - jak miałem CRT, to pieczenie oczu kończyło pracę na kompie...

 

 

BTW - to nie promieniowanie jest najbardziej szkodliwe - obecne monitory CRT prawie nic nie wydalają - podobnie LCD też nie jest tak źle - najgorsze jest migotanie - ono psuje wzrok i męczy oczy - a CRT zawsze migota - LCD nie miga wcale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to LCD o wiele mniej męczy wzrok i jak ktos pisze ze CRT jest mniej szkodliwe dla wzroku niż LCD to no comment :/ . Gdy mialem CRT (a uzywałem go przez jakies 5-6 lat) to po 3 latach użytkowania musiałem brać krople do oczu bo nie moglem dłuzej wysiedzieć niż 2-3 godziny. Od kiedy używam LCD (6 mięsięcy) nie korzystam już z kropel. Przy komputerze siedze jakies 8-12 godzin dziennie i nie odczuwam żadnego zmęczenia wzroku, chyba, że dość długo czytam jakiś tekst, wtedy odczuwam lekkie zmęczenie. Dużą sprawe odgrywa też oświetlenie (szczególnie w nocy), najlepiej jest mieć obok monitora włączoną lampkę.

 

Jak do tej pory nie nosze jeszcze okularów :)

 

...ale jesli ktos siedzi caly dzien przed kompem to pogorszenie wzroku wydaje sie być nieuniknione.

Edytowane przez sigard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meh to cos slabe oczka macie ja 5-6 lat na CRT po kilka or kilkanascie godzin dziennie i zero problemu (nawet nie zauwazlylem czerwonych ;))

A jak sprawdzam oczka co roku to zawsze mam 5/5 :D (nie to nie jest ilosc dioptrii na oko ;P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy:

1. miec odpowiednie odswiezanie

2. oswietlenie (monitor nie powinine byc jedynym zrodlem swiatla i nie powinien stac tylem do okna lub innego zrodla swiatla)

3. robic przerwy

 

I nawet na CRT bedzie w porzadku ;) Chociaz na LCD komfort jest jednak duzo wiekszy - nawet 100Hz CRT sie czuje po dlugim siedzeniu i nie jest to obraz w 100% stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lcd'ek ma jedną wadę, ma tylko jedną rozdzielczość przy której obraz wygląda dobrze, a czytanie tekstu przy innej rodzielczości (obraz staje się rozmyty, darmowy antialiasing=0 spadku wydajności w grach ;p ) to szkodzi gorzej jak patrzenie na najgorszy monitor ctr, to jest tak jak czytanie książek przy niedostatecznym świetle (sam se tak zepsułem wzrok), więc uważajcie... na książki

 

 

co do promieniowania to tam gdzie jest prąd to tam jest promieniowanie elektromagnetyczne, czyli i w lcd, i ctr, w ctr jest dodatkowo promieniowanie jonizujące

 

aha promieniowanie elektromagnetyczne jest zupełnie nieszkodliwe (no, są wyjątki) inaczej telewizor i czajnik by nas zabijał (chociaż to jest promieniowanie EM niskiej częśtotliwości ale nie wiem co z wysoką często.)

 

aha, często idzie spotkać po necie informacje na temat promieniowania monitorów, ale nie podają jakiego, ja światło to też promieniowanie

 

lcd są dużo zdrowsze, no i mniej energi zużywają

 

 

tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam CRT Flatrona F700B [Max odświeżanie 75-więcej nie wyciągnie] i po jakiś 6-7 godz. oczy zaczynają mnie boleć...

1374578[/snapback]

hmm dziwne. o jakiem rozdzielczosci mowisz? bo 85Hz jest przy 1024 a 100Hz przy 800... wiec nie wciskaj herezji ze 75Hz to max bo wszystko kreci sie wokol ilosci tych malutkich drani :wink:

ogolnie to zgadzam sie z wypowiedzia costiego. musialbym popracowac tak ze 4dni na dobrym lcd zeby wyrazic calkowita opinie nt wyswietlania obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nawet na CRT bedzie w porzadku ;) Chociaz na LCD komfort jest jednak duzo wiekszy - nawet 100Hz CRT sie czuje po dlugim siedzeniu i nie jest to obraz w 100% stabilny.

1374271[/snapback]

Ja nie wiem, nie mogę się jakoś zupełnie przekonać do LCD. Mam 2 CRT takie jak w sigu i jestem zdecydowanie zadowolony. A siedzę po kilkanaście godzin dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stary juz CRT samsunga 753s i 1024x768 85Hz i mnie oczy jakos nigdy nie bola, rok temu pracowalem przy LCD tanszych (nadal drozszych od mojego CRT) i oczy bardzo szybko sie mi meczyly.

 

No coz.

Taniej mozna wyrwac bardzo dobry CRT niz LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh - żeby było jasne - nowe dobre LCDeki nie smuzą - ktoś napisał, że to wada - mój po podłączeniu do złącza cyfrowego nie smuży nawet przy przewijaniu tekstu - a ma już ponad rok.

 

Rozdzielczość - hmm - mój ma dedykowaną 1280x1024 - ale przy każdej innej widać obraz i tekst równie dobrze - wiem, że teoretycznie powinno być gorzej, ale nie jest.

 

Dobry monitor CRT z dużym odświeżaniem będzie w małym stopniu męczył oczy - i żeby popsuć wzrok potrzeba wielu lat - to już nie czasy sprzez 20 lat i dalej, gdy telewizory tak waliły po oczach, że wzrok psuł się bardzo szybko - dlatego tak wiele ludzi w wieku 40 i wyżej nosi okulary i ma gorszy wzrok niż ludzie np 70-letni. Ludzie są dalej przekonani, że to tak niszczy wzrok i mnie rodzicie ciągle odganiali od kopa - a prawda jest taka, że przez ostatnie 10 lat wzrok nie popsuł mi się nawet minimalnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem, nie mogę się jakoś zupełnie przekonać do LCD...

1374629[/snapback]

zalezy do jakich sie przymierzales :P

wlasnie podczas przesiadki z CRT na LCD najgorszy jest poziom jasnosci i jak trafisz na monitor ktory w niewielkim stopniu pozwala na regulacje tego parametru to lipa

tak ma wiekszosc monitorow LCD Iiyamy :P

 

Heh - żeby było jasne - nowe dobre LCDeki nie smuzą ...

a udowodnic ze smuza :P jest test w ktorym smuza nawet CRT :P

 

a to zwykly wygaszacz z windowsa - dajesz tekst OpenGL ustawiasz zeby mial biala teksture i ... nawet luminofor w CRT nie zdaza dostatecznie szybko zgasnac

 

albo to ja moze jestem jakis "inny" :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...