Skocz do zawartości
Trendzik

Studia, nauka - gdzie iść po maturze?

Rekomendowane odpowiedzi

Mówisz o PG? (jeśli tak to nie AiR tylko EiA to drugie :P)

 

Po pierwsze to się różni tym, że na EiA masz lajt jak sto diabłów w porównaniu do ETI (wiem bo mieszkam z kolesiem z AiR na tym wydziale).

 

No i różni się przede wszystkim specjalnościami jakie możesz wybrać, na ETI ta automatyka jest bardziej 'elektroniczna', pierwsze 2,5 roku mieli praktycznie ten sam program co my na Elektronice.

 

Jeszcze jest taka różnica, że na Automatykę na ETI można się nie dostać, na EiA biorą jak leci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na elektronice na ETI. Czy strasznie, trudno powiedzieć bo nigdzie indziej nie studiowałem więc nie mam porównania z doświadczenia. Ale czasem trochę roboty jest (sporo więcej niż automaty na EiA), czasem trzeba 'przysiąść' i wielu głupot uczą, które mi nie odpowiadają (tzn. na 3 roku już jest w miarę ok, ale 1 i 2 to kupa bzdur, oczywiście nie wszystkie, no i wiele powinno być fajniejszych jakby je dobrze prowadzono, choć teraz się program studiów zmienia, to może trochę lepiej, nie wiem, nie orientowałem sie jak to od wprowadzenia 2-stopniowych wygląda). Ogólnie studiowanie tutaj jest często irytujące, ale chyba mogłoby być gorzej :P

Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś powiedzieć o tym coś więcej?

To można by wymieniać i wymieniać :P

 

Z takich najbardziej deprymujących to na przykład to, że jeśli się nauczysz, wcale nie oznacza, że zaliczysz (na przykład jedna literówka w jednym wzorze na egzaminie z przetwarzania sygnałów równała się niezaliczeniu tego egzaminu, nawet jeśli resztę miałeś dobrze). Poza tym durne zasady zaliczania przedmiotów u niektórych prowadzących. Brak chęci pomocy u nauczyciela podczas laboratoriów, beznadziejnie napisane instrukcje laboratoryjne. Nauka na pamięć takich bzdur jak przebiegi czasowe z kart katalogowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja mam pytanie - czym różni się kierunek informatyka od informatyki stosowanej?? slyszalem ze na stosowanej jest wiecej matematyki, ale czy to prawda?? wie ktos??:)

Podam przyklad z AGH, wydzial EAIiE, na innych uczelniach moze byc nieco inaczej.

 

A wiec informatyka stosowana jak sama nazwa wskazuje kladzie nacisk na STOSOWANIE informatyki w jakiejs dziedzinie, po kilku semestrach mozna sobie wybrac specjalizacje np Informatyka stosowana w Medycynie, itp. Na czystej informatyce jest szersze i bardziej ogolne(ogolne nie znaczy ze po lebkach, masz mase pracy, poziom jest bardzo wysoki) podejscie do tematu.

Jezeli chodzi o takie rzeczy jak matematyka fizyka itd, to wieksza "rzeznia" z tego jest wlasnie na czystej Informatyce(na AGH), na czystej informatyce wiekszy nacisk jest takze kladziony na rozkminianie skomplikowanych algorytmow, ich optymalizacje itd.

Na stosowanej za to pisze sie wiecej projektow, duzo czasu spedzasz na klepaniu kodu, obyciu z jezykiem, co IMO jest lepsze niz katowanie sie zmasakrowanym poziomem analizy, fizyki, stastyki matematycznej, matematyki dyskretnej, implementacjami skomplikowanych algorytmow na czystej Informatyce. Na stosowanej bedziesz mial tez wiecej czasu na zycie prywatne.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez moreno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ;)

Stoję właśnie przed wyborem uczelni/kierunku i w związku z tym kilka pytań.

 

Jest tu może ktoś, kto mógłby podzielić się informacją/opinią na temat kierunku AiR (Automatyka i Robotyka) na wydziale elektrycznym na Politechnice Warszawskiej? Ten kierunek to jest bardziej programistyczny (związany z komputerami, sterowaniem czegoś) czy mechaniczny (więcej fizy... jeśli można to tak ująć)?

 

Generalnie mam kilka typów (odnośnie kierunków na PW):

Wspomniana AiR

Elektronika i Techniki Informacyjne - o tym już nieco m.in. w tym temacie było, i też pasowałoby, tylko... z tego co wyczytałem/zasłyszałem na tym wydziale jest ciężej niż na elektrycznym, ile w tym prawdy? No i jak patrze na progi (np. tu: http://www.spoleczniak.fora.pl/hydepark,5/...-2006,268.html) to może być ciezko z dostaniem się na to...

Informatyka (w. elektryczny) - tylko tak naprawdę nigdy nie "marzył" mi się ten kierunek. Wydaje mi się, że jest to bardzo ogólne, i nie wszystko z informatyki mnie tak naprawdę interesuje.

Elektrotechnika (w. elektryczny) - o tym kierunku też niewiele wiem, poza tym, że łatwo się dostać :rolleyes:

 

Jakby ktoś mógłby podzielić jakimiś doświadczeniami (niekoniecznie swoimi) na temat tych/podobnych kierunków, to będe wdzięczny.

Edytowane przez davvid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdę mówiąc mało kto pracuje w swoim zawodzie, więc się tak nie nastawiaj [;

ale tytuł Inż z pewnością będzie przydatny. W dodatku szkoła państwowa więc raczej tam dobrze uczą.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektronika i Techniki Informacyjne - o tym już nieco m.in. w tym temacie było, i też pasowałoby, tylko... z tego co wyczytałem/zasłyszałem na tym wydziale jest ciężej niż na elektrycznym, ile w tym prawdy? No i jak patrze na progi (np. tu: http://www.spoleczniak.fora.pl/hydepark,5/...-2006,268.html) to może być ciezko z dostaniem się na to...

Hmm no coz wydzial jest hardcorowy jesli nie miales stycznosci z pomiarami elektrycznymi i matematyki na calkach w liceum/technikum.

 

Tylko trzeba sobie uswiadomic , ze tam nauki do pojedynczego laboratorium jest tyle co na egzamin na roznych szkolach zaocznych, a laborki masz 2-3 w tygodniu :D

 

Jak chcesz cos z WEiTI to telekomunikacja lepsza bo tam nie ma az takiego cisnienia na elektronike analogowa, wiec omija ich kilka naprawde kilerskich przedmiotow. No i w sumie chyba jednak ich papier jest lepszy na rynku pracy :D

 

Na elektryku jest ciut latwiej bo tam bardziej po ludzku podchodza do studenta (znaczy mozna pogadac z dziekanem , a nie system komputerowy cie skresla z listy studentow bo niespelniles jakiegos warunku).

 

@koxzco - imho lepsze perspektywy daje Inzynieria Srodowiska, ale nie wiem jak z punktami tam jest. No i MEL ale to tez jeden z najwiekszych killerow wsrod wydzialow (ale dostac sie latwo bo malo jest odwaznych co tam ida :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczynam wątpić, czy dobrze wybrałem, że wybrałem Automaty na ETI. Może lepiej na AiE? Co o tym sądzicie?

Jak już pisałem, na AiE to ogólnie plaża jest :P

 

Poza tym popatrz na specjalności i zastanów się jakie automaty wolisz. Na ETI masz głównie sterowanie, elektronikę, na EiA więcej fizyki, mechaniki z tego co wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wszyscy tu na najbardziej pro kierunki się wybierają. A co powiecie na szkołe policealną? Tak na razie, na 2lata, potem prawdopodobnie studia jakieś. Planuje tymczasowo zdobyć parę papierków z głupot, czyli technik informatyk. Mogę skończyć za 2 lata z certyfikatami MS, Linux, Novell co mi powinno otworzyć parę drzwi, najważniejsze żeby na razie zostać w mieście, więc tryb zaoczny i jakaś robota w między czasie. Czy taki kierunek cokolwiek daje jeszcze, czy rynek jest już pełen takich ludzi? ;]

 

Zastanawiam się nad drugim kierunkiem w tym sammy czasie jeszcze, grafika komputerowa, tu "nauczą mnie" corela i photoshopa. Żadnego nie trzeba, ale papierek się liczy niestety a nie to co potrafię bez niego :(

 

Może są jakieś uczelnie, studia, oferujące podobne kształcenie bez zbędnych i męczących przedmiotów ścisłych? Bo matematyka i fizyka na infie mi się po prostu nie uśmiecha, dlatego na razie się ku policealnej szkole kieruję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wszyscy tu na najbardziej pro kierunki się wybierają. A co powiecie na szkołe policealną? Tak na razie, na 2lata, potem prawdopodobnie studia jakieś. Planuje tymczasowo zdobyć parę papierków z głupot, czyli technik informatyk. Mogę skończyć za 2 lata z certyfikatami MS, Linux, Novell co mi powinno otworzyć parę drzwi,

pewnie TEB ;) ?... warto również podkreślić że za egzaminy na te "certyfikaty" musisz sam zapłacić [; (zdajesz je osobno)

uogólniając tego typu szkoła to strata czasu, poziom niski, a tytuł technika informatyka przyda się co najwyżej do pracy w sklepie komputerowym [;

 

informatyk bez inż to nie informatyk, idź na studia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie TEB ;) ?... warto również podkreślić że za egzaminy na te "certyfikaty" musisz sam zapłacić [; (zdajesz je osobno)

uogólniając tego typu szkoła to strata czasu, poziom niski, a tytuł technika informatyka przyda się co najwyżej do pracy w sklepie komputerowym [;

 

informatyk bez inż to nie informatyk, idź na studia.

Owszem TEB. Sprawa jest taka, że właśnie u mnie w mieście taki sklep bym sobei znalazł. A potem rozpoczął porządne kształcenie na studiach. Teraz nei mam jak stąd wyjechać, więc tak czy siak pasuje mi taka szkoła.

Jak kształtują się koszta takich egzaminów, skoro to we własnym zakresie? Trochę mnie to martwi, myślałem że finansują je, tym bardziej że dają pakiet softu od MS w tym Vistę. Wolałbym za to certyfikat niż takie "dodatki" miłe ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty egzaminow (ja szukalem nt. MS) masz na googlach, moge z tego co znalazlem kiedys powiedziec ze tanie to nie jest.

Edytowane przez evocati

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem TEB. Sprawa jest taka, że właśnie u mnie w mieście taki sklep bym sobei znalazł. A potem rozpoczął porządne kształcenie na studiach. Teraz nei mam jak stąd wyjechać, więc tak czy siak pasuje mi taka szkoła.

Jak kształtują się koszta takich egzaminów, skoro to we własnym zakresie? Trochę mnie to martwi, myślałem że finansują je, tym bardziej że dają pakiet softu od MS w tym Vistę. Wolałbym za to certyfikat niż takie "dodatki" miłe ;]

niestety nie znam dokładnych cen.

co do pakietu MS [; -osoby które znam musiały przynosić czyste płyty DVD, Ty otrzymasz tylko nr seryjny - przynajmniej tak to wygląda w moim mieście (ale raczej takie praktyki ze względu na oszczędność są stosowane w innych placówkach ).

co miasto to może trochę inaczej to wygląda ale warto mieć takie rzeczy na uwadze bo w tych reklamach strasznie bajerują [;

 

Czyli, że informatyk po uniwerku to [gluteus maximus] nie informatyk?

byłbym durny tak twierdząc [; źle poprzednie zdanie sformułowałem ponieważ wszystko oczywiście zależy od uczelni. Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak się właśnie zaczyna dostawać kręćka w głowie ;]

Technik informatyk plus roczne studium w tym samym czasie grafiki coś tam pomoże imho. Tj, przynajmniej teoretycznie nauczę się tego czego chcę. A studia? Jeśli istnieje wydział grafiki rastarowej i wektorowej bez zabawy w matematyka i fizyka to od razu się zapisuje. Ale z tego co widziałem, informatyka na studiach to matma i fiza plus w ostatnich latach dana specjalizacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, na AiE to ogólnie plaża jest

 

Poza tym popatrz na specjalności i zastanów się jakie automaty wolisz. Na ETI masz głównie sterowanie, elektronikę, na EiA więcej fizyki, mechaniki z tego co wiem.

Zaczynam się jednak obawiać jak dam sobie radę na ETI. Generalnie bardziej interesowałoby mnie zabawa w elektonikę i sterowanie, jednak zarówno przeraża tym co słyszałem o tym kierunku.

 

Jak z pracą po tym automatach na EIA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wie ktoś może jakie były progi minimalne na AGH w tamtym roku na budownictwo i zipie? Moja matura też mi za dobrze nie poszła ale w następnym roku postaram się o lepszy wynik ;] teraz szukam jakiegoś kierunku na rok żeby nie odechciało mi się nauki ;] zarejestrowałem się na AGH na WGiG (każdy kierunek ;] ) i na PK na inżynierię materiałową...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

McDracullo ja też złożyłem na AIR tylko, że na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki na AGH (ten wydział to taki odpowiednik Twojego ETI na PG) i też czuję, że będzie ciężko, ale mam cichą nadzieję, że jak człowiek chce i się postara to się tam utrzyma :D.

Edytowane przez luqash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale mam cichą nadzieję, że jak człowiek chce i się postara to się tam utrzyma :D.

Wiesz, moje zdanie jest takie, że odpadają głównie ci co się poddają (stwierdzić - i tak się nie nauczę każdy jeden potrafi). Poza tym z Gdańskiego ETI nie tak łatwo wylecieć jeśli się chce te studia skończyć, na siłę nie wyrzucają (jeśli się odpowiednie opłaty wniesie :P ). W ekstremalnych przypadkach po prostu powtórzysz rok, a w ogólności nie ma problemu żeby kontynuować studiowanie z niezaliczonymi jakimiś przedmiotami (są u mnie ludzie co na przykład po 3 lata ciągnął za sobą elektrodynamikę z 2 semestru albo procesy losowe i teorie pola em z 3 semestru, studiując oczywiście następne semestry). Tak samo mam kumpla co na 1 semie nie zaliczył fizyki, a mimo to się nie poddał, nie zrezygnował i teraz idzie mu wcale nie najgorzej (równolegle ze mną studiuje). Edytowane przez hary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

McDracullo ja też złożyłem na AIR tylko, że na wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki na AGH (ten wydział to taki odpowiednik Twojego ETI na PG) i też czuję, że będzie ciężko, ale mam cichą nadzieję, że jak człowiek chce i się postara to się tam utrzyma :D.

Też na to złożyłem, tylko (nie)stety raczej się nie dostane... (756 pkt AGH jednak zapewne będzie za mało) Edytowane przez davvid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hary, mam nadzieję. że i z AGH nie jest tak łatwo wylecieć ;).

davvid właśnie nie wiem czy progi nie będą wyższe niż rok temu bo matura z matmy nie była taka trudna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...