Skocz do zawartości
Pasta

Ext3 Reiserfs Reiser4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam małe pytania dotyczące systemu plików dla linuxa: ext3, reiserfs, reiser4:

1. Który z nich jest szybszy?

2. Który z nich jest bezpieczniejszy?

3. Który z nich polecacie i jest najlepszy według Was?

 

Chcę zaznaczyć, że mam zainstalowanego Red Hat EL AS 4.0 (jajko 2.6.12.3) i uruchamiałem system na ext3 i reiser4. Szybszy okazał się ext3. Nie wiem jeszcze jak z reiserfs. Ale sprawdzałem szybkość zapisu na ext3, reiserfs i reiser4 i prowadzi u mnie ext3 i reiserfs, a reiser4 odpada. Chciałbym poznać Wasze opinie, na temat tych trzech systemów plików dla linuxa.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia jest taka, ze na reiser4 zainstalowalem kiedys Yoper'a i ten system plikow to dla mnie tragedia (OS uruchamial sie z 2x wolniej niz na reiser, na w miare "na czasie" kompie :huh: ).

Co do reiser vs. ext3 to nie mam zdania (uzywam linuksa na desktopie i wydajnosc tych dwoch systemow plikow jest "na oko" ta sama :D ).

ps

Na reiserze mialem tez raz pad partycji, ale udalo mi sie wszystko odzyskac (na ext3 poki co bez takich atrakcji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ze u mnie w ostatnio dosc czesto zdarzaly sie zaniki pradu a UPSa nie mam, to przy ext2/3 wkurzalo mnie dlugie sprawdzanie dysku przy starcie systemu. Zdarzalo sie rowniez, ze w trakcie takich "padow" ginely mi pliki i to nie zawsze te, ktore w danym momencie byly w uzyciu. Po przejsciu na Reisera 3 czuje, ze moje dane sa bezpieczniejsze, a sprawdzania dysku juz od bardzo dawna nie widzialem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać: http://linuxdevices.com/links/LK9924313456.html

Można tam znaleźć ciekawe techniczne porównanie najpopularniejszych systemów plików dla Linuksa.

Osobiście używam od dłuższego czasu ext3. ReiserFS już kiedyś mi się wysypał na amen i widziałem jak się posypał XFS. Jeśli idzie o szybkość, to ReiserFS jest zauważalnie szybszy od ext3 w normalnej pracy. Jeśli idzie o bepieczeństwo danych, to póki co żaden fs nie jest w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa - najlepiej robić regularne backupy najważniejszych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dodać, że dzisiaj testowałem systemy plików: ext2, ext3, reiserfs, reiser4 i xfs pod programem bonnie. Testy wyszły tak:

 

ext2:

Dołączona grafika

 

ext3

Dołączona grafika

 

reiserfs

Dołączona grafika

 

reiser4

Dołączona grafika

 

xfs

Dołączona grafika

 

Widać, że reiser4 już odpada, ext2 jest w miarę szybkie ale mniej bezpieczne niż ext3 i reiserfs. Reiserfs widać, że jest szybszy niż ext3. Xfs też jest w czołówce. Sam już nie wiem, co sądzić o tych systemach plików. Chyba przejdę pod linuxem na FAT16 i będzie spokój

:) :) :) :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pasta: Tak, FAT-16 ;) Mam na tym swapa w windzie ;) Ale jakbys tam prawa zrobil? :D

1581724[/snapback]

A po co mi prawa :D. Najważniejsze, że będę miał najbardziej wydajny i bezpieczny system plików na świecie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że wykonywałem jakieś operacje: typu kopiowanie, uruchamianie programów i wykonywałem głęboki reset. Ext3 i reiserfs trochę mieliły podczas naprawy systemu plików, a na xfs u mnie trwało to zaledwie około 5 sekund.

:wink:

Edytowane przez Pasta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja siostra czesto mi daje po resecie jak sie na mnie wkurzy i sprawdzanka przy starcie albo nie ma albo trwa kilka sekund lacznie moje dyski maja 360gb, wszystko na ext3 chyba bym zauwazyl ;) co innego ze po tych 30-40 automatycznie zaczyna trzepac i szukac i troche to trwa, ale da sie wytrzymac ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co innego ze po tych 30-40 automatycznie zaczyna trzepac i szukac i troche to trwa, ale da sie wytrzymac ;D

1584007[/snapback]

tune2fs -c0 -i0 /dev/jakas_partycja_np_hda1
XFS'a tez testowalem i na slabszym configu (duron 1000@1100) zaczyna troche mulic :wink: . Ponoc ilosc ram'u w przypadku XFS ma tez spore znaczenie (u mnie 256, wiec :D ...). Edytowane przez vantomiko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam ext3 i nic mi sie nie sypie, transfer nie muli, a dostep do dysku jest w zasadzie na wysokim poziomie cały czas.

 

W domowych warunkach nie czuje zadnej roznicy - a mielem juz reiser'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Ja mam kilka maszyn z ext3 z włączonym journal_data i wszystkie z nich zaliczyły juz niejeden niekontrolowany restart i jak do tej pory nie zanotowałem żadnych problemów. Za to nie udało mi się kiedyś doprowadzić do stanu używalności partycji z ReiserFS. Myślę, że co osoba to opinia i tak naprawdę to najlepiej samemu sprawdzić i ocenić, którego filesystemu do jakich zastosowań użyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj ext3 tez jak dotad nie zaliczyl padaczki, a parokrotnie stracilem zasilanie. Co do lap'a, to tez ext3, ale pradu sie nie boje, bo w feralnym momencie przejdzie na akumulator ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię temat.

Dzisiaj moja partycja ext3 poszła się kochać. :?

Poczytałem trochę o różnych fs i jak narazie moim faworytem jest xfs.

Czy udało się komuś z was "rozwalić" partycję xfs ?

Używam XFS półtora roku na gentoo (nie przeinstalowywany). Zero padów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...