Skocz do zawartości
Jabuszko

----- Pobor Mocy ------

Rekomendowane odpowiedzi

A wiec zaczne od poczatku nosilem sie z zamiarem kupna:

- dfi ultra-ud s939 nf4

- a64 3000+

- radek x800gt 256/256

I teraz jest problem plyte i proca miala mi mama kupic na raty a grafe mialem se sam kupic all wychodzi kolo 1858 zl niestety dowiedzialem sie czytaja topic o dfi ze moja zasilka chif 360w bedzie po pierwsze :mur: za slaba a po drugie ma za malo pinow we wtyczce :mur: (to jeszcze da sie obejsc) i teraz niewiem co amm zrobic

;( Jesli ejst taka mozliowsc to moze jakas inna plyte co bedzie dzialac na mojej zasilce a potem zmienic zasilke i plyte?? narazie chodzi mi o jakas niedroga i w miare stabilna plyte z niewielkimi mozliowsciami OC. prosze pomozcie ja juz nie wyrabiam :mur: :mur: :mur:

 

Jak dobrze rozwiazac problem, wtyczki przejsciowka czy zrobic samemu tak jak pisza w temacie od dfi??

Edytowane przez Jabuszko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem na ile ten wyswietlacz jest wiarygodny ale pewnie nie jest daleko od prawdy...

i powiem tyle w HL2 we wszystkim na maxa srednia to 150-160W, w doomie dobija chwilowo do 190W

od kiedy mam ten zasilacz zastanawiam się po cholere mi aż 500W, markowa 350 nie miałaby większych kłopotów z utrzymaniem takiego zestawu...

Edytowane przez boris_dime

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem na ile ten wyswietlacz jest wiarygodny ale pewnie nie jest daleko od prawdy...

i powiem tyle w HL2 we wszystkim na maxa srednia to 150-160W

1659372[/snapback]

A co ma HL2 do zasilacza???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta o to wlasnie chodzi :) ja mysle ze niedlugo jak przywioze multimetr to bede robic testy... pomierze prad przemienny co bedzie mi lecial z gniazdka i wtedy oblicze ile wat wcina caly ten sprzet =) dzieki PFC problem mocy biernej mamy praktycznie z glowy bo zasilacze pobieraja prawie tylko moc czynna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko, już jarze tylko te 150-160W wydają się być niedorzeczne :blink: Choć nie twierdze, że tak nie może być, ale jednak to daje dużo do myślenia... Czekam na testy Saimek'a :-P

 

Tak dla ogólnego poglądu to zawsze używałem tego kalkulatora poboru mocy na zenfist.pl, ale tam to o wiele wiecej na takim sprzęcie wychodziło :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma HL2 do zasilacza???

1659411[/snapback]

a no w tym sęk że przy odpalonym HL2 grafa pożera najwięcej mocy, a w tym przypadku jest to najbardziej prądożerna część kompa

 

podałem HL2 i dooma bo w prime(111W) i np 3dmarku zużycie jest jeszcze mniejsze, nie dobija do 150... :?

 

tak więc stąd mój wniosek, że dobrej jakości 400W wystarczy w zupełności do każdego zestawu... (nawet SLI byle miał 2linie 12V)

a wynalazki od 500W nawet do 1000W nie mają racji bytu... ot po prostu marketingowcy znaleźli sobie pole do popisu <_<

 

zobaczę jeszcze jak się będzie sprawa miała przy OC...

Edytowane przez boris_dime

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musialbym wylaczyc caly sprzet w domu lacznie z lodowka itp, pozatym pomiar musialby trwac dosc dlugo zeby to kolko zrobilo duzo obrotow zeby blad pomiaru byl dostatecznie maly... Amperomierz zupelnie wystarcza o ile ma sie zasilacz z PFC =)

 

Testy beda dopiero we wtorek...

Edytowane przez Saimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

przepraszam na poczatku za zdublowany post ale chcialem zeby topic polecial na gore wraz z pomiarami :) oto one:

 

Sama pompa (C.O grundfos, 25-40) + mobo standby : 0,2 Amper

0,2 * 231 V = 46,2 Watt

 

Pompa + mobo standby + monitor standby: 0,42 Amper

0,42 * 231 V = 97,02 Watt

 

Idle, monitor wylaczony: 0,66 Amper

0,66 * 231 V = 152,46 Watt

 

Idle, monitor wlaczony, czarny pulpit: 0,92 Amper

0,92 * 231 V = 212,52 Watt

 

Idle, monitor wlaczony, bialy pulpit: 0,97 Amper

0,97 * 231 V = 224,07 Watt

 

STRESS, SP2004 Small FFT, czarny pulpit w tle: 1,15 Amper

1,15 * 231 V = 265,65 Watt

 

Seti, 100% CPU, czarny pulpit: 1,12 Amper

1,12 * 231 V = 258,72 Watt

 

3dMark03:

 

Test1: monit on 1,24 Amper co daje 286,44 Watt

monit off 0,98 Amper co daje 226,38 Watt

Test2: monit on 1,21 Amper co daje 279,51 Watt

monit off 0,97 Amper co daje 224,07 Watt

Test3: monit on 1,23 Amper co daje 284,12 Watt

monit off 0,98 Amper co daje 226,38 Watt

Test4: monit on 1,28 Amper co daje 295,68 Watt

monit off 1,03 Amper co daje 237,93 Watt

 

jak widac pobor dosc spory :) Konfiguracja testowa:

Amd Athlon 64 3000+ 0517 DPAW @ 2835 Mhz (9*315)

Pamieci Ocz El platinum rev 2 2X512 TCCD: 257,78 Mhz 2,5-3-3-6

Dysk samsung spinpoint SATA 160 GB

Nagrywarka DVD LG

Plyta DFI lanparty ultra-d

Grafika: MSI Diamond geforce 6600 @ 500/1100

 

do tego 2 Crystal fany 120mm na 12V

1 Qoltec 120mm 7,5V

40X40X10 coolermaster 1900 RPM na NB

Arctic Fan 80X80X25 @ 1800 RPM

2 wentyle w zasilaczu

Zasilacz Chieftec 420 Watt dualfan.

 

To by bylo na tyle czekam na sugestie itp :) moge porobic jeszcze jakies testy ale to pozniej, gry jako takiej nie mam chwilowo tylko CS:Source ale cos nie chce sie wlaczyc :/ jak bede mial czas to pozniej cos zainstaluje. =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny test,ale uściślij gdzie mierzysz prąd ponieważ:

1.Pompa Grundfos jest zasilana z 220V i nie ma nic wspólnego z zasilaczem kompa

2.To samo z monitorem. :wink:

 

Edit 9:50

1.Tak to zrozumiałem,chodziło o potwierdzenie,jak obliczyć obciążenie zasilacza kompa ;wynik pomiaru minus obc monitora i pompki WC( nie każdy może wiedzieć,że pompka nie jest zasilana z linii 12V zasilacza kompa)

2.Z 230V to oczywiście racja,ale stare przyzwyczajenia zostają. :wink:

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierze prad na wejsciu do listwy. Napiecie 231 V mierzone miernikiem, nowe normy powinniscie tez miec 230 a nie 220. Jezeli ktos chce sam komp odejmuje monitor i pompe jesli nie ma WC no i pare wat (okolo 10) jak nie ma tyle wiatrakow. Monitor okolo 60-70 wat zalezy jak jasno swieci ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja juz neiwiem cpo mam zrobic ;( poleccie mi moze jakas slabsza grafe os x800gt na poczataek ale jakas lepsza od radka 9600 :P

1672837[/snapback]

X800GT jest na PCI-E, Radek 9600 na AGP, na jaki slot chcesz karte? Jeśli na AGP to polecam Ci Radka 9800PRO wystarczy prawie do wszystkiego (gry) w przyzwoitych ustawieniach, ew 9700PRO... napisz ile chcesz wydać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no no

Ja nie powiem....Podobna konfiguracja jak u mnie. To ja widze ze majatek trace jak gre wlacze :)

Bo jesli sam dzialajacy kompik pociagnie 240, to jeszcze z podkrecona grafika z 300 jak byk. Kto wie czy nie wiecej. Jak tylko odpale u siebie miernik, to sprawdze ile moj bierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo - takiego tematu brakowalo :D Moze wkoncu sie skonczy ta wszechobecna mania watow.. Rozumiem zakup mocnego zasilacza w celu zachowania ciszy, Ale zaopatrywanie sie w 450-520 - 550-tke tylko po to zeby miec wiecej w zapasie niz pobiera komputer to juz przesada. Wkleje jeszcze tylko moje przemyslenia z innego tematu:

 

Nie popadajmy w manie watow.. wezmy na przyklad sprzet z mojego podpisu. Wszystko podkrecone + 5 wiatrakow i.. leciwa 250-tka stykala. Teraz z nowym Taganem mam pewnosc ze co najmniej 150W jest w rezerwie i mowie tuaj o pracy pod obciazeniem. Trzeba takze pamietac, ze pradozernosc nowszych podzespolow nie rosnie wprostproporcjonalnie do wydajnosci. Taki 7800Gtx nawet wykrecony nie zzera o wiele wiecej pradu niz wykrecony Radeon 9800. To samo sie tyczy procka.

 

btw. za czasow gdy mialem zasilacz Coolermaster'a z watomierzem. przy procku 2.5GHz dwoch dyskach twardych i reszczcie jak w podpisie w stresie zzeral on ~ 200W.."

i jeszcze link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewno ze nie mozna sie dac zwiariowac :] zasilacz tak o 1/3 mocniejszy od maksymalnego poboru watow przez komp powinien wystarczac w zupelnosci.. trzeba oczywiscie spojrzec na wydajnosc poszczegolnych linii w nowych kompach przy ostrym o/c CPU na 12v oczywiscie.. ale mysle ze 18A spokojnie wystarcza i nie trzeba brac jakis dzikow typu 25A :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saimek wykonał kawał dobrej roboty pomierzył obciążena :wink: ;zawsze powtarzałem że metoda empiryczna jest najpewniejsza ( z teoretycznymi wzorami to różnie bywa link do takich rozważań)

Wnioski:

1.Obciążenie zmienia się w sposób znaczący w zależności od obciążenia procesora i karty graficznej ,również z postępującym oc obciążenie wzrasta.

2.Jeżeli ktoś potrafi określić w jakich granicach oc będzie się poruszał, i nie będzie rozbudowywał sprzętu o kolejne urządzenia wydaje się że markowa jednostka o mocy 350-400W, z niezłą linią 12V powinna wystarczyć (dla procków 62-67W).

3.Natoniast jeżeli ktoś potrzebuje zasilacza bez specjalnych ograniczeń(procek 89W,mocna grafika) duże oc ,zakup zasilacza 450-550W jest jak najbardziej uzasadniony.

4.Mocniejsze zasilacze (powyżej 550W) należało by przeznaczyć dla procków 89-110W + SLI +oc.

 

Moje subiektywne zdanie jest takie; im mocniejszy zasilacz tym lepiej :wink: ,czasami zbytnia oszczędność nie popłaca. :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saimek siekierka na twoja czesc ;)

 

Takie pytanko i prosba do ciebie, moglbys zrobic test ale z downgredzem kompa ? Tzn. procek 7*300 i napiecie 0,95V i na ramach 2,75V ?

 

 

EDIT:

Ricci troche sie z tym nie zgodze bo markowy zasilacz o mocy 420 W uciagnie w spokoju twoja opcje nr 3 .

 

Moj tagan 420 z 1 linia 12V pracowal kiedys na codzien z Barotem podkreonym do ~2,5Ghz - wedlug "kalkulatorow" pobiera wtedy 110W, radkiem 9800pro mocno podreconym, 3 dyskami twardymi 2 napedami optycznymi i na asusie a7n8x, co prawda mobo zasilane z 5V a nie z 12V, ale po mimo tego zasilacz nie mial problemow z zasileniem tego. Napiecia obojetnie czy to w idlle czy w stresie, czy na defaulcie czy max Oc byly takie same, stabilne. Dlatego sadze z dobry zasilacz 420W - 450W spokojnie uciagnie nawet bardzo wymagajacy sprzet.

Edytowane przez Buu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK nie będziemy się spierać o 30W ,ale to Tagan;poza tym nigdzie nie napisałem że jednostki o mniejszych mocach nie uciągną poszczególnych konfiguracji,pisząc o doborze zasilaczy zawsze mam na myśli pewną rezerwę mocy(20-30%) na sytuacje rozwojowe :wink:

 

Edit

Podając moc procków miałem na myśli ich moce znamionowe 62,67,89,110W ten rząd jest znany; wiadomo że po oc moc jest inna :wink:

Edytowane przez Ricci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Saimek

prosze elektronik w akcji ;) ale zwaz na jedno wydajnosc psu jest mniejsza od 1 ;) wiec pewnie komp bedzie pobieral tak z 80-90% reszta to pewnie cieplo w zasilaczu jak nie wiecej :) pfc tez nie zapewni 100% mocy czynnej do tego jeszcze blad miernika itd ale w domowych warunkach ciezko jest zrobic w pelni wiarygodne pomiary :)

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Saimek:

 

b. dobra robota - b. wielkie dzieki.

 

w czwartek padl mi moj zasilacz Enermax (model w sigu). ehh.......jade teraz na no-name 300W i z przerazenia odlaczylem wszystkie wentyle w budzie, czytnik i nagrywarke DVD, skrecilem procka do default i nie podkrecam karty.

 

chyba popadlem w paranoje co? :)

 

(mowiac o no-name mam na mysli prawdziwe no-name - nie ma zadnej nazwy tylko podany max. pobor)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko nie ma problemu. Jak bede mial troche czasu moze jutro/poniedzialek to zrobie identyczne pomiary na standardzie czyli 1,8 Ghz itp... i takie jak chcial Buu =)

 

@Linoge:

 

No ale aktywne pfc to podobno cosFI cos okolo 0,99 (czy mi sie wydaje) takze bliskie 1 =)

 

Test taki ciut dziwny bo mierzony caly prad na listwie ale jak juz ktos zauwazyl monitor ciemne tlo = 50Watt jasne 70 watt. mozna jeszcze odliczyc pompe ktora bierze okolo 35 =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wzięli panowie pod uwagę wydajność poszczególnych linii oraz zależności w wydajności wzraz ze wzrostem poboru na tychże liniach?

 

Jeżeli dobra, silna 350-tka ma optymalnie rozłożoną wydajność na linie napięć to da sobie radę nawet z mocnym konfigiem. Ale jeśli np. 3.3V i 5V będą bardzo mocne a 12V słaba, powiedzmy 15A (teoret. 12V*15A=180W) to zasilacz (nawet 400W) sobie nie poradzi.

Chodzi o to aby poszczególne linie były wydajne na tyle na ile to jest potrzebne. Moc nominalna zasilacza jest sumą wydajności wszystkich linii i nie zawsze oznacza faktyczne możliwości. Mało tego podane obciążenia w Amperach są wartościami maksymalnymi i są zależne od siebie w zasilaczach gdzie nie występuje niezależność linii zasilających.

 

Dołączona grafika

 

Najlepszym obecnie rozwiązaniem są 3 osobne linie np:

http://hardtech.pl/index.php/mode/produkt/...691e6d17411e8d0

 

Wniosek:

Nie można sugerować się mocą znamionową zasilacza bo ona nie mówi wszystkiego. Trzeba przeanalizować wartości mocy i obciążenia dla każdej linii. I wybrać najlepszy dla swojej konfiguracji.

Od tego zacząłbym wybór a nie od mocy maksymalnej.

 

...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja moze sie zapytam od razu.

 

jesli podlaczam wentyl, w obudowie powiedzmy, do plyty glownej (3 pin) to z jakiej linii on korzysta? 5V? 3.3V? bo rozumie ze jesli do molexa to z 12V?

 

pytam sie, bo padl mi zasilacz, i mialem wszystkie 3 wejscia na mobo zajete przez wentyle (cpu, blower zasilacza, i wentyl chlodzacy hdd).

 

zatem przy konfiguracji: czytnik DVD, nagrywarka DVD, 6600gt AGP, AMD64, dysk SATA, 2x80mm + 1x92mm, blower zasilacza - na moc jakiej linii powinienem zwrocic uwage? 12V?

zakladajac ze wszystkie wentyle podlacze do molexow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...